Yükleniyor

Restoratif Diş Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Restoratif Diş Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Restoratif diş tedavisi, çürük, kırık veya aşınmış dişlerin fonksiyonunu ve estetiğini geri kazandırmak için uygulanan bir dizi işlemi kapsar. Bu tedavi, dişin doğal görünümünü koruyarak veya iyileştirerek ağzın genel sağlığını destekler. İşlem sırasında dolgu, kron, köprü veya implantlar gibi yöntemler kullanılabilir. Restoratif diş tedavisi, hastanın çiğneme fonksiyonunu iyileştirir, dişler arasındaki uyumu sağlar ve gülüş estetiğini artırır. Bu süreç, detaylı bir diş muayenesi ve uygun tedavi planlaması ile başlar.

İçindekiler

Restoratif Diş Tedavisi Nedir?

Restoratif diş tedavisi mine tabakasında kayıpların onarımı, çürüklerin giderilmesi, estetik hizalanmanın düzetilmesi için yeni teknolojik uygulamalardan yararlanılarak yapılan işlemleri kapsar. Kişisel estetik beklentilerini karşılayan bu uygulamalar güzel bir gülümseme için de sıklıkla kullanılır. Özellikle mine tabakalarının düzgün dizilmesi, diş eti ile dişi çevreleyen yumuşak dokunun sağlığı, kişinin yüz şekline göre karakteristik tasarımlar başlıca amaçlar arasındadır. Bu doğrultuda, kişiye özel ağız tasarımları teknisyenler tarafından kalıp olarak çıkarılarak hastanın memnuniyetine sunulur. Bu sayede mine tabakasına istenilen özelliklerin kazandırılması, diş taşlarının temizlenmesi, mine rengi, yüzey tasarımı gibi önemli tedaviler gerçekleştirilir.

Restoratif Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Restoratif diş tedavisi diğer bir ifadeyle estetik diş hekimliği madde kaybı olan mine yapılarının onarıcı, değiştirici ve düzenleyici işlemlerini içerir. Bu aşamada, kişinin öncelikle müdahale edileceği bölgenin tespit edilmesi gerekir. Diş etlerinin ve mine tabakasının durumunu incelemek için çeşitli taramalarla birlikte röntgenle sorun tespiti yapılır. Sonrasında ihtiyaca göre kişinin bütçesine uygun tedavi planı çıkarılabilir. Bu süreçte, mine yapılarının deformasyonu ve şekil bozukluklarının düzenlenmesi için başta dolgu, onley ve inley tasarımlar, fiber kor uygulamaları ve lamina vener restorasyonlar yeni teknolojik uygulamaları kapsar. Ek olarak, travma ya da estetik problemlerinde bozulan yapının çıkarılması, kanal uygulaması ve mine kronları ya da protezlerin konulması restoratif diş tedavisinin ana hedeflerindendir. Ayrıca çürük risk tespitine, mine hassasiyetinin önlenmesine, ağız kokusunun azaltılmasına yönelik girişimsel yöntemler ilgi odağı haline gelmiştir. Estetik yönünün ağır bastığı mine renklendirmesi de ev tipi ya da ofis tipi beyazlatma yöntemleri de iyi bir gülüş kazandırmak için destekleyici rol oynar.

Restoratif Diş Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Restoratif diş tedavisinde tercih edilen yöntemler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Kompozit dolgu

Özellikle ön dişlerde renk farkı estetik kaygı oluşturabilir. Kompozit yapılar mine rengi ile uyumlu olduğu için büyük avantaj sağlar. Esnek yapılara sahip olduğu için baskıya dayanıklıdır, tercihe bağlı arka bölümlerde de kullanılabilir.

Diş Beyazlatma

Beyazlatma yöntemleri doğrudan medikal cihazlarla yapılabilir ya da kişiye materyal verilerek kendisinin uygulaması önerilebilir. Bu doğrultuda, hekimin uyguladığı ofis tipi beyazlatma 1 saatlik bir sürede tamamlanırken ev tipi beyazlatma uzun vadede tamamlanır.

Inley-onley porselen dolgular

Dolgunun yapılacağı alanın etrafındaki mine dokusunun yetersiz olması halinde tercih edilir.

Lamine yüzey kaplama

Asit erozyonları, kimyasal ya da travmatik deformasyonların olduğu durumlarda kullanılabilir. Minelerin dış yüzeylerine yapıştırılan porselen kaplamaları kapsar. Aşındırmayan ve yarı geçirgen bir tabakaya sahip olması ağrı gibi problemlerin oluşmasını da önler. Doğal bir estetik görünüm vermesi ve dayanıklı malzemeden yapılması da uzun süre kullanım imkanı sağlar.

Restoratif Diş Tedavisinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Restoratif diş tedavisinde kullanılan malzemeler şöyle sıralanabilir:

Amalgam Dolgu

Gri dolgular olarak bilinen geleneksel malzemelerdir. Amalgam dolguların estetik olarak orijinal mine dokusundan farklı olması nedeniyle beyaz dolgulara yönelim son dönemde artmıştır.

Kompozit Dolgu

Beyaz dolgu olarak bilinen materyal gerek ön bölüme gerekse arka bölümde tercih edilebilir. Ayrıca, ayrık dişlerde ya da iki mine tabakası arasındaki küçük boşlukların kapatılması için seçilebilir. Minenin rengine ve büyüklüğüne göre ayarlanabilen beyaz dolgu ön minelerde yaşanan kırıkların da telafi edilmesinde avantajlıdır. Çene simetrisine ve mine hizalanmasına göre tasarlanabilen kompozit dolgu şekil bozukluğunun da önüne geçilmesinde destekleyicidir. Genellikle, arka bölümde çürük alanları temizlendikten sonra yapılan kompozit dolgu istenilen fonksiyonun tekrar kazandırılmasında etkin bir rol oynar.

Cam İyonomer

Dolgular yerleştirildikten sonra geleneksel olarak parlak ışık altında sertleşmesi sağlanır. Bu durumun aksine cam iyonomer dolgular kendi kendine sertleşebildiği için oldukça pratiktir. Bunun yanında, mine yapısına kenetlenen özelliği ile çürüme riskini azaltır. Ayrıca, çürük bölgenin tamamen temizlenmediği koşullarda sıklıkla kullanılabilir, böylece işlem yapılacak bölge sınırlandırılarak takibi sağlanabilir. Son olarak, küçük alanları doldurmada öne çıkan cam iyonomer yapı sızıntılarını engelleyerek mine tabakasının ömrünü uzatabilir.

Endodontik Malzemeler

Kanal tedavisi işlemlerini kapsayan endodonti biriminde farklı aletler ve malzemeler kullanılır. Eğer, mine ve dentin tabakasının bağlandığı bölgedeki sinirlere baskı söz konusu ise ciddi ağrılar oluşabilir. Bu nedenle enfeksiyonun, ağrının ve mine kaybının engellenmesi için sinirler ve pulpa alınır. Sonrasında iç bölüm temizlenerek uygun bir dolgu yapılır.

Geçici Dolgu Malzemeleri

Ana malzeme kişiye uygun ölçülerde laboratuvar koşullarında tasarlanır. Bu süre boyunca kişinin çiğneme fonksiyonları ve estetik görünümün etkilenmemesi için geçici dolgu yapılır. Ağızda kısa süre kalan bu dolgular çinko sülfat, cam iyonomer gibi materyallerden yapılır. Bu malzemeler, tükürük sıvısı ile maruz kaldıkça sertleşerek bir süre dolgunun ağızda kalmasını sağlar.

Dental Adezivler (yapıştırıcılar)

Dolgunun istenilen boşluğa güçlü bir şekilde bağlanması için dental adezivler oldukça önemlidir. Bu sayede, adezyonun sağlandığı bölgede büyük yapıların tutunmasını sağlayarak ekstra yan dişlerin kesilmesi engellenebilir.

Restoratif Diş Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Restoratif diş tedavisi, mine yapısında minarel kaybı ya da doku hasarı sonucu oluşan bozuklukların düzeltilmesi için kullanılır. Özellikle, estetik açıdan hoş bir gülümseme kazanılması için etkili yöntemlerin başında gelir. Bu doğrultuda, restoratif diş tedavisinin uygulanacağı durumlar aşağıdaki gibi listelenebilir:

  • Travmatik bir kaza soncu çene ve diş deformasyonu varsa yeni yaklaşımlarla deformite düzeltilebilir.
  • Geriatri ve kanser hastalarında geriye dönüşümsüz hasarların olması nedeniyle dental uygulamalara başvurulabilir.
  • Diş etlerinde kronik sorunlar varsa ya da mine yüzeyinde geçmeyen lekeler varsa alternatif yöntemler çözüm oluşturur.

Tüm bu uygulamalardan önce kişinin çok yönlü bir muayeneden geçmesi gereklidir. Bu bağlamda, ortodonti, kozmetik dental hekimlik, plastik cerrahi, periodontal alanında uzman hekim görüşleri alınır. Son aşamada, hastaya yapılacak uygulamalar anlatılarak bir takvim çıkarılır.

Restoratif Diş Tedavisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Restoratif diş tedavisinde kanal yapılır mı?

Restoratif diş tedavisi yapılmadan önce ağız sağlığı gözden geçirilir. Eğer, kişinin mine tabakasının kök bölümünde sinirlerini etkileyen bir çürüme varsa kanal tedavisi yapılabilir. Bu sayede kişinin ağrı ve sızı hissi ortadan kaldırılarak çözüm bulunur, sonrasında çürüğün temizlendiği alana uygun dolgu işlemi yapılır.

Restoratif diş tedavisi acıtır mı?

Restoratif diş tedavisinde sinirlere bir müdahale yapılacaksa hekim kontrolünde mutlaka lokal anestezi yapılır, böylece kişi acı hissetmeden işlemi yapılır.

Restoratif diş tedavisinde tel takılır mı? 

Estetik görünümü desteklemek adına çene cerrahisi kontrolünde yeni nesil teller kişiye takılabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 24 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al