Yükleniyor

Rooibos Çayı Faydaları Nelerdir?

Rooibos Çayı Faydaları Nelerdir?

Rooibos çayı, Güney Afrika’ya özgü Aspalathus linearis bitkisinin yapraklarından elde edilmiş bir bitki türüdür. Kırmızı bitki çayı olarak bilinen rooibos çayı, kırmızı çalı anlamında gelmektedir. Minik sarı çiçekleri bulunan bu çay türü tıbbi amaçlar için de kullanılmaktadır. Vanilya aromasına yakın bir tada sahip olan rooibos içerisinde antioksidan barındırır. Sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

İçindekiler

Rooibos Çayı Nedir?

Kırmızı çalı çayı olarak da bilinen rooibos çayı, 300 yılı aşkın süredir popüler olarak tüketilen bir çay türüdür. Çay demlendiğinde kırmızımsı bir renk verir. Rooibos çayı Aspalathus linearis bitkisinin yapraklarının fermente edilmesi ile oluşturulur. Fermantasyon işlemi sırasında yapraklar kırmızımsı bir kahverengiye dönüşür. Fermente olmayan rooibos çayı ise yeşil rooibos olarak adlandırılır. Kırmızı olan yüksek antioksidan içeriğine sahiptir.

Rooibos çayının sade ya da aromalı çeşitleri bulunur. Kırmızı rooibos çayı, meyvemsi, pürüzsüz bir tada sahiptir. Fermente edilmemiş olan rooibos çayının buruk bir tadı bulunur. Hafif bir tadı sebebiyle çok karışımlı bitki çaylarına dahil olabilir. Aynı zamanda flavonoidler açısından da zengindir.

Rooibos Çayı Besin Değeri

Rooibos çayı, şeker, süt ya da bal gibi ürünler eklenmeyerek sade olarak tüketildiğinde sıfır kaloriye sahiptir. Bir fincan rooibos çayı şu besin değerlerini içerir:

 • Kalori: 0
 • Protein: 0 gr
 • Yağ: 0 gr
 • Lif: 0 gr
 • Şeker: 0 gr
 • Karbonhidratlar: 0 gr

Rooibos çayı bazı mineraller de içerir, şu şekilde sıralanabilir:

 • Florür
 • Bakır

Rooibos Çayının Faydaları Nelerdir?

Rooibos çayı, bitki çayı olduğundan dolayı içerisinde kafein barındırmamaktadır. Siyah ya da yeşil çay gibi acı bir tat içermez. Az bir besin değerine sahip olmasına rağmen sağlık açısında birçok fayda sağlar. Rooibos çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Anti-inflamatuar Etkisi Bulunur

Rooibos çayı, bitkilerin içerisinde yer alan antioksidan görevi gören polifenoller yer alır. Kişiler polifenol açısında yüksek besin değerinde sahip yiyecekler tükettiğinde vücutta iltihap oluşumuna karşı önlem alınmasını sağlar. Vücutta oluşabilecek bu iltihaplanmaya karşı önlem alınmadığı durumlarda çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Rooibos çayı içerisinde kan damarlarının kasılmasına ve kan basıncının yükselmesine sebep olan bir ACE enzimi içerir. Bunların yanında rooibos çayı, yüksek oranda flavonol içeriği sayesinde kolesterol gibi kan yağları üzerinde olumlu etkilerde bulunur. Bu da kardiyovasküler sistemin desteklenmesini sağlar.

Tip 2 Diyabetli Kişilere Yarar Sağlar

Polifenol açısından zengin olan rooibos çayı, düzenli olarak tüketildiğinde diyabet ile ilişkili olan oksidatif hasara karşı koruma sağlar. Rooibos çayı kan şekeri düzeylerini dengeler, insülin direncini azaltır.

Rooibos Çayı Yan Etkileri

Rooibos çayından dolayı bazı kişilerde yan etkiler görülebilir. Rooibos çayının yan etkileri şu şekilde sıralanır:

 • Kanser tedavi sürecin olan kişiler, bitkisel takviyeler almadan önce uzman doktora danışmalıdır.
 • Vücutta bulunan bazı bileşikleri vücut östrojen olarak algılayabilir. Östrojene karşı duyarlı olan kişilerin tüketmemelerinde fayda var.
 • Yüksek kan şekeri gibi kronik durumlarda rooibos çayı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu yüzden uzman doktora danışmak gerekmektedir.

Rooibos Çayı Nasıl Demlenir?

Rooibos çayı, birçok rahatsızlığında yanında kalp sağlığı ve diyabete karşı da faydalı olmaktadır. Meyvemsi lezzeti ile kırmızı renge sahip olan rooibos çayı, hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilir. Çay yapraklarını bir bardak su içerisinde normal bir çay gibi kaynatıp içebilirsiniz. Dilerseniz içerisine bal, süt ve şeker ekleyebilirsiniz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 4 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 1 Şubat 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al