Yükleniyor

Sabit Diş Protezi

Sabit Diş Protezi

Ancak;

İçindekiler
  • Yapılacak sabit protez ile çiğneme daha kolay ve rahat olacaktır. Diş eksikliklerinde, ağızda kalan doğal dişlerin kullanılması, kullanılan bu dişlere fazla yük binmesine, diş ve diş etlerinde sorunlar oluşmasına yol açacaktır.
  • Dişsiz alanın etrafındaki dişler bu boşluğa doğru hareket edecektir. Bu dişlerin yer değiştirmesi nedeniyle alt ve üst çenelerin kapanışı değişecek, çene ekleminde, çiğneme ve konuşmayı sağlayan yüz kaslarında ağrı ve belki de daha ciddi problemler oluşacaktır. Bazı durumlarda ağrı, yüz, baş, boyun ve sırta kadar yayılabilir.
  • Yapılacak sabit protez ile konuşma ve görünümde olumlu değişiklikler olacaktır. Çünkü diş pozisyonlarının konuşmada, dudak ve yanakların desteklenmesinde önemli bir rolü vardır.

Beslenme

  • Protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitamin içeren besinler protez maddelerinin dokular tarafından kabul edilmesine yardımcı olacaktır. Aşırı karbonhidrat, şeker, asitli ve kolalı içeceklerin alınmasından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
  • Tüm protez tiplerinde kabuklu kuru yemiş benzeri çok sert gıdaların kabukları dişlerle açılmamalı, sakız ve taze ekmek gibi kron veya köprüyü yerinden oynatabilecek yapışkan gıdalar dikkatli çiğnenmelidir.
  • Lokmalar ağızda dil yardımıyla ikiye ayrılarak sağ ve sol her iki taraf arka dişlerle aynı anda çiğnenmelidir.
  • Ön dişlere yapılan protezlerle ısırma yapılmamalı, bu dişlere gelecek darbelerden sakınılmalıdır.
  • Alkollü içeceklerin aşırı miktarda kullanılması yapıştırıcı maddelerin çözünmesine ve protezlerin oynamasına neden olabilir.

Sabit protezlerin bakımı

Bir yada birden fazla dişin eksik olduğu herhangi bir durumda kron ve köprü protezi yapıldıysa kullanım ve bakım protezin ve protez altındaki dişlerin ömrünü uzatacaktır.

Daimi kron ve köprünün yapımı duruma göre 1-3 hafta sürmektedir. Bu süre zarfında küçültülen dişler “geçici”  kronlarla kapatılmaktadır. Geçici kronlar dişlerin soğuktan etkilenmesini, ölçü alındıktan sonra yer değiştirmesini önlerler. Hastanın kaybolan estetiğini bir miktar düzeltirler. Geçici kronlar çok sağlam olmasalar da dikkatli bir şekilde kullanılabilir. Etraflarındaki dişetleri mutlaka diş fırçalayarak iyice temizlenmelidir.

Ağız bakımı: Protez hangi materyalden yapılırsa yapılsın yabancı bir maddedir. Kron ve köprüye komşu dişler ve çevresindeki dişetlerinin sağlığını korumak amacıyla ağız bakımına özen gösterilmelidir. Kötü ağız bakımı sonucunda dişetlerinde sorunlar ve komşu dişlerde çürükler oluşabilir. Ağız bakımı normal diş fırçalamasının günde en az üç defa yapılması, ara yüz fırçaları ve diş ipliği yardımıyla diş aralarının ve köprüde eksik olan dişlerin (köprü gövdesinin) dokuya bakan alt taraflarının iyice temizlenmesi şeklinde yapılmalıdır. Aşındırıcı veya beyazlatıcı diş macunları porselen yüzeyinin parlaklığını gidereceğinden tercih edilmez. Fırçalamanın yavaşça diş etlerinden dişlere doğru yapılması önemlidir. Ayrıca, basınçlı su, kürdan, plak boyama solüsyonları, lastik stimülatörler kullanarak gıda artıkları temizlenebilir. Yemeklerden sonra dişleri temizlemeden sakız çiğnemek mevcut gıda artıklarının diş etlerinin arasına itilmesine neden olacağından zararlı etki oluşturabilir. Ayrıca protezin yerinden oynamasına veya çıkmasına da neden olabilir.

Ağız alışkanlıkları ve kontroller

Tırnak ısırma, dişler arasında kalem, toplu iğne, çivi, nefesli çalgı, pipo benzeri eşyaları sıkarak tutmak, ön dişlerle bir şey koparılması, gazoz, konserve kutusu, paket benzeri şeylerin açılması porselen dişlere zarar verebilir.

Bitmiş kron veya köprü diş hekimi tarafından daimi olarak yapıştırıldıktan sonra, o bölgedeki dişlerdeki hassasiyet bir süre daha devam edebilir. Dişler soğuk, sıcak, tatlı ve ekşiden etkilenebilir. Eğer bu şikayetler iki aydan uzun sürerse, hemen diş hekimine haber verilmelidir.

Protez bitip hasta kullanmaya başladıktan sonraki ilk hafta ve daha sonra altışar aylık aralarla kontrollere gidilmesi önemlidir. Zamanla kullanılan protez ve/veya onu destekleyen doğal dişleri kaybetme riski de düşünülerek, sağlıksız durumların erken saptanması ve onarılması açısından hastaların aksatmadan kontrollere gitmesi gerekmektedir. Düzenli kontroller geri dönüşü imkansız problemlerin oluşmasını önleyecektir.

Güncelleme Tarihi : 25 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 9 Temmuz 2018

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al