Yükleniyor

Saçınızı Tararken Omzunuz Sizi Zorluyorsa...

Saçınızı Tararken Omzunuz Sizi Zorluyorsa...

Kolunuzu yukarı kaldırdığınızda bıçak saplanır tarzda bir ağrı duyuyorsanız, çaydanlığı bile kaldıramıyorsanız, saçınızı tararken omzunuzda yanma hissi oluyorsa, geceleri uyurken yön değiştirdiğinizde ağrı sizi uyandırıyorsa bu durum omzunuzda kas yırtığına işarete edebilir. Omuz yırtıkları, gençlerde ve sporcularda ani bir harekette omuzun aşırı yüklenmesi sonucunda oluşabileceği gibi, zaman içinde tekrarlayıcı omuz hareketleri sonucunda da oluşabilir. Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Murat Baloğlu, kronikleşen omuz ağrıları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Omuz ağrıları tedavi edilmezse kas yırtıklarına neden olabilir

En sık kullanılan organ olan eli gövdeye bağlayan tek eklem, omuz eklemidir. Dolayısıyla vücutta en çok zorlanan bölgelerden biridir. İş yaparken meydana gelen ağrı görmezden gelindiği takdirde kronikleşebilir ve zorlama ile birlikte omuzda kas yırtılmaları meydana gelebilir. Omuz ve boyun bölgeleri birbirine yakın olduğu için, yansıyan ağrıların hissedildiği yer karıştırılabilmektedir. Boyundan olan sinirler omuzdan geçerek kola yayılmaktadır. Hasta şikayetlerini ilettiği zaman çoğunlukla akla boyun ağrısı gelmektedir ve bu durumda genellikle boyun fıtığına yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Hasta eksik tedavi gördüğü için ağrıları geçmemekte ve bu durum omuzda kas zedelenmelerine yol açmaktadır. Çoğunlukla baskın olan el kullanıldığı için, omuz ağrıları daha çok vücudun sağ kısmında oluşmaktadır.

Çok geç kalmadan uzmana başvurun

Kas ve tendon yırtıkları sonucunda kas yapısı kemikten kopar. Kemiği hareket ettiren kaslar yırtıldığı için hareketsizlik ortaya çıkar. Hissedilen ağrı sonucunda meydana gelen hareketsizlik de ağrıya neden olur. Muayene esnasında, yırtığın nerede olduğu ve kasın ne kadar yırtıldığı anlaşılabilmektedir. Erken dönemde konulan teşhislerde; PRP, ilaç ve iğne tedavisiyle ağrılar giderilebilmektedir.  Tedavi edilmeyen omuz ağrıları sonucunda oluşan kas yırtıkları, yumuşak dokuda olduğu için röntgen ile görüntülenememektedir. Tanı konulmasında MR en güvenilir görüntüleme yöntemlerindendir. Tedavi gecikirse hastanın zamanla hayat kalitesi düşer ve ileride sadece cerrahi ile çözüm sağlanabilecek bir duruma gelebilir. Omuz ağrıları, yaşın ilerlemesi ve yanlış hareketlerle günlük yaşamı altüst edecek kadar şiddetlenebilir.

Omuz ağrılarından korunmak için;

  • Ağır paket ve yükler taşıyarak omzunuzu zorlamayın
  • Uzun süre kollarınızı yukarıda tutmanıza yol açan çamaşır asma, perde asma, yüksek raflardan cisimler indirme gibi hareketlerden mümkün olduğunca kaçının
  • Çocuklarınızın okul sıralarında doğru oturmasına dikkat edin ve ağır okul çantaları taşımasına izin vermeyin
  • Düzenli omuz egzersizleri yapın
  • Ağrı hissettiğiniz zaman iş yapmaya devam etmeyin
  • 3 günden fazla süren ağrılarda mutlaka bir uzmana başvurun
  • Boyun fıtığı tanısı konulduktan sonra ağrılarınız devam ediyorsa, MR çektirerek omzunuza baktırın

Hasta kısa sürede iş ve sosyal yaşamına dönüş yapabiliyor

Omuz kaslarında meydana gelen yırtıkların cerrahi tedavisi artık kapalı ameliyatlarla yapılarak,  hastaya önemli konfor sağlanmaktadır. Sadece omuz bölgesi uyuşturularak yapılan cerrahi sayesinde hasta ekrandan kendi ameliyatını izleyebilmektedir. Lokal anestezi uygulandığı için de ileri yaştaki hastalar güvenle ameliyat olabilmektedir.

Çok büyük yırtıkların tedavisinde de başvurulan, özel cihazlarla 1 cm’lik iki delikten yapılan artroskopik ameliyatlar, 45- 60 dakika arasında sürmekte ve hasta ertesi gün taburcu edilebilmektedir. Ameliyatın hemen ardından hasta elini kullanmaya başlayabilir ve günlük yaşantısına verilen egzersizlerle hiç zorlanmadan devam edebilir. Cerrahinin ardından 3 haftalık bir fizik tedavi süreci ile hasta tamamen iyileşmektedir.

Güncelleme Tarihi : 6 Haziran 2023

Yayınlanma Tarihi: 13 Mayıs 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al