Yükleniyor

Sarı Kantaron Nedir? Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarı Kantaron Nedir? Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron (Hypericum perforatum L.), Hyperaceae familyasından bir bitki olup dünyada ılıman ve tropik iklimde doğal olarak yetişen bir bitkidir. Sarı kantaron ülkemizde binbirdelikotu, kılıçotu, kanotu,yaraotu, kuzukıran olarak da adlandırılmaktadır. Latince adı ise Hypericum perforatum'dur. Sarı çiçekleriyle tanınan çok yıllık otsu bir bitki olan sarı kantaronun birçok türü bulunmaktadır. Ülkemizde 100’e yakın türü yetişmektedir ve 42’si endemik yani sadece Türkiye’de yetişen türlerdir. Sarı kantaron türleri; naftodiantronlar, floroglusinol türevleri, flavonoitler, organik asitler, uçucu yağlar, amino asitler, ksantonlar, taninler, proksiyanidinler ve diğer suda çözünen bileşenler olmak üzere en az 11 farklı sınıfa dahil çok sayıda sekonder metabolit içermektedir.

İçindekiler

Tüm dünyada yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bugün de bilimsel ve bitkisel tedavilerde kullanılan değerli bir bitkidir. Sarı kantaron yağı özellikle depresyon tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır; çayında ise sadece antioksidan etki mevcuttur.

Sarı Kantaron Yağı Nedir?

Sarı kantaron yağı, sarı kantaron bitkisinin çiçek ve yapraklarından elde edilmektedir. Çiçekler ve bitkinin yaprakları “hypericum” yağı ile doludur. Sarı kantaron yağı biyoflavonoidler, antioksidanlar, hiperisin ve hiperforin dahil birçok aktif madde içerir.

Bu doğal yağ faydalı bileşenleri ile cilt sorunlarından sindirim hastalıklarına kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Yanıklarda ve yaralarda ağrıyı ortadan kaldıran iltihap önleyici, iyileştirici bileşenleri nedeniyle cilt bakımı için çok faydalıdır. Sarı kantaron yağı, oksijenden zengin kanın hasarlı cilt hücrelerine dolaşımını teşvik eder ve cildin onarımının gerçekleşmesini sağlar.

Sarı kantaron yağı ayrıca antibakteriyel özelliklere sahiptir. Topikal olarak (cilde) uygulandığında, küçük yaralar, yanıklar ve cilt tahrişiyle ilişkili semptomları hafifletebilir. Mide rahatsızlıklarını önler, gastrit kaynaklı ağrıların azaltılmasında kullanılır. Sarı kantaron yağı ağrı kesici özelliği ile romatizmal ağrıyı hafifletir ve gut ve şişme sorunlarına yardımcı olur.

Güçlü etkileri olabilen ve ilaçlarla etkileşim yapabilen sarı kantaron yağı kullanılmadan önce mutlaka uzman bir hekime danışılmalı ve sarı kantaron yağı mutlaka bir fitoterapi uzmanı kontrolünde kullanılmalıdır.

Sarı Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir?

Bu bitkinin çeşitli rahatsızlıklar üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle kullanımı yaygındır. En sık yanıkların, yaraların, kesiklerin tedavisinde ve yaşlanma karşıtı özellikleri için sarı kantaron yağı kullanılmaktadır. Sarı kantaron yağının iyileştirici etkileri mantar, virüs ve bakteri ile ilgili problemlerde kendini gösterir. Ayrıca ciltte oluşan yara ve lekelere karşı etkilidir, böcek ısırıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

İltihaplanmayı azaltır

Sarı kantaron yağının içerdiği antioksidanlar ve interlökinler, iltihabı azaltır, bu da bu yağı ağrı ve sızı çekenlerin yanı sıra iltihaplanmaya neden olan cilt rahatsızlıkları için pratik bir seçenek haline getirir.

Hücreleri onarır, yara izlerinin iyileşmesini hızlandırır

Sarı kantaron yağı, hücre onarıcı ve yenileyici etkisi bulunduğu için topikal olarak düzenli bir şekilde kullanıldığında yara, yanık ve akne izlerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca diyabetik ayak ülserlerinin yanı sıra diğer lezyonları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Cilt sorunlarını tedavi eder

Cilde uygulandığında, sarı kantaron yağı etkilenen bölgeye kan akışını artırarak yanıkları ve sıyrıkları tedavi eder. Kremlerin içindeyken mikroorganizmaları öldürerek açık yaraların temiz kalmasına yardımcı olur. Ayrıca hassas cildi yatıştırmaya yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Bakteri ve mantar önleyicidir

Sarı kantaron yağı güçlü bir antiviraldir. Bakteri ve mantarlara karşı da aynı oranda etkilidir. Cilt üzerinde bu mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlar için kullanılabilmektedir. Ayak mantarı, uçuk, deride oluşan enfeksiyonlarda iyileşme sağlamaktadır.

Mide ve bağırsak dahil sindirim sistemi sorunlarını rahatlatır

Sindirim sistemi hastalıklar, mide ve duodenum ülseri, akut ve kronik gastrit, hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim bozuklukları üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Yaşlanma karşıtı etki gösterir

Sarı kantaron yağı topikal uygulaması, doğal yağları ile cildi nemlendirdiğini göstermiştir. Yaşlanma karşıtı etkileri bulunmaktadır. Düzenli uygulama ile cildi sıkılaştırarak ince çizgilerin görünümünü azaltır. Cildin elastikiyetini artırmaktadır. Cilt tonunu eşitlemektedir.

Saç dökülmesini önler

Zengin bileşenleriyle sarı kantaron yağı, saçı ve saç köklerini beslediği için saç dökülmesini önler. Saçları güçlendirir ve gürleştirir. Saç derisinde oluşan pullanma, kepek ve egzamaya karşı kullanılabilmektedir.

Sarı Kantaron Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Sarı kantaron yağı, şişkinlik, kabızlık ve gaz sancıları, mide rahatsızlıklarını önler,  gastrit kaynaklı ağrıların azaltılmasında kullanılır. Egzama, akne ve sivilceler, hemoroidler, boğaz, yutak, deri ve mukoza zarının iltihaplanmasına neden olan bakteriyel ve viral enfeksiyonların tedavisinde bir yardımcı olarak idealdir.

Sarı kantaron yağı, romatizmal ağrıyı hafifletir, şişme, morarma ve varisli damarların neden olduğu sorunlara yardımcı olur. Sarı kantaron yağı ile masaj ağrılı kaslar, romatizma, siyatik, lumbago, varis için de kullanılır.

Güneş ışığına maruz kaldığında dikkatli olunması önerilir, çünkü sarı kantaron yağının harici kullanımı, özellikle hassas cilde sahip kişilerde güneş yanığı olma olasılığını artırmaktadır. Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır çünkü bu koşullarda sarı kantaron kullanımına ilişkin bilimsel veri yoktur.

Sarı Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Sarı kantaron yağı antioksidan ve antiinflamatuvar faydaları ile ünlü flavonoidler açısından da zengindir. Cildi iyileştirmeye ve onarmaya yardımcı olmayı bu kadar iyi yapan da budur.

Sarı kantaron yağı iyileştirici özelliklere sahiptir - tahrişleri yatıştırır, iltihaplarla savaşmaya yardımcı olur, kaşıntıyı giderir ve aynı zamanda cildi etkili bir şekilde yeniler. Cildi nemlendirir ve yumuşatır, etkili bir şekilde besler ve cilde sağlıklı görünümünü geri kazandırır.

Sarı kantaron yağı aynı zamanda antibakteriyel, anti viral özelliklere sahiptir, cildi rahatlatır ve güçlendirir. Güneş yanıkları ve küçük yaralar üzerindeki yenileyici etkisi ile bilinir. Deri iltihabını engeller ve kan dolaşımını iyileştirir. Sarı kantaron yağı, kuru, hassas veya kaşıntılı ciltler için yağlarda ve emülsiyonlarda kullanılabilir.

Sarı kantaron yağı, küçük yaralar ve yanıklar, güneş yanıkları, akne, kepek ve egzama tedavisinde kullanılır.

Sarı Kantaron Yağı Ciltte Nasıl Kullanılır?

Sarı kantaron yağı ciltte yara iyileşmesi, deri enfeksiyonları, egzama gibi çeşitli diğer cilt rahatsızlıkları için topikal olarak kullanılmaktadır. Düzenli bir şekilde kullanılması hem hastalıkları iyileştirmede hem de önlenmesinde önem taşımaktadır. Sarı kantaron yağı haftada 1ya da 2 kez saç bakımında kullanılabilir. Saç yıkanmadan en az 30 dakika önce uygulanmalı ve saç derisine birkaç dakika boyunca nazikçe masaj yapılmalıdır. Daha sonra saç yıkanarak yağdan arındırılmalıdır.

Sarı kantaron yağı şişkinlik, kabızlık ve gaz sancıları için de kullanılabilmektedir. Günlük tüketimde 2 çay kaşığını geçmemek gerekmektedir. Sarı kantaron yağının ilaçlarla etkileşimi nedeniyle dikkatli olunmalıdır. Sarı kantaron yağı ilaçların etkisini değiştirebilir ya da etkisiz hale getirebilirler.  Düzenli ilaç kullanmak zorunda olan kişiler kullanmadan önce mutlaka uzman bir hekime danışmalıdır.

Sarı kantaron yağı kullanırken ağrı, karıncalanma, iyileşmeyen yaralar, ciltte reaksiyonlar gibi olağan dışı bulgular olursa kullanımı bırakılıp uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Sarı kantaron yağı elde etmek için birkaç yöntem kullanılmaktadır. En yaygın olan yöntem şu şekildedir. 100 gr taze ya da kuru kantaron çiçeği hafifçe ezilerek 250 gr zeytinyağı olan cam bir kavanoza eklenir. Bu karışım 30 gün boyunca ara sıra çalkalanarak güneşte bırakılır.30 gün sonunda süzülür. Taze sarı kantaron çiçeği kullanılırsa yağ kırmızı, kuru çiçekler kullanılırsa yağın rengi sarı olacaktır.  Etki olarak ikisi de aynı özelliklere sahiptir.

Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağı serotonin ve noradrenalin gibi beyin kimyasallarının aktivitesini artırırarak anksiyete, depresyon ve gerginlik gibi sorunları giderir, romatizmal ağrılara iyi gelir, menopoz semptomlarını hafifletir, topikal olarak kullanıldığında cildi besler, leke, yara ve yanık izlerini iyileştirir. 

  • Ruh halini iyileştirerek, depresyona iyi gelir
  • Yara, yanık, kesik ve cilt morluklarını iyileştirir
  • Mantar, virüs ve bakterileri yok etmeye yardım eder
  • Kabızlık gibi sindirim sorunlarını giderir
  • Menopoz semptomlarını azaltır
  • Siyatik, romatoid artrit, gut ve adet kaynaklı ağrıları hafifletir
  • Uyku sorunlarına yardımcı olur

Kantaron Yağı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kantaron yağı neye iyi gelir?

Kantaron yağı, mide ülseri, safra yolu sorunları, bronş iltihabı, soğuk algınlığı, migren, baş ağrısı ve şeker hastalığı yanı sıra yanıklarda yara iyileşmesi gibi cilt sorunlarının doğal tedavisinde kullanılmaktadır.

Sarı kantaron vücuda nasıl etki eder?

böbrek ve akciğer rahatsızlıkları, uykusuzluk ve depresyon gibi çeşitli durumlarda ve yara iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılmıştır .

Kantaron yağının yan etkisi var mıdır?

Kantaron yağı, çok fazla tüketildiğinde veya uygulandığında, hafif seyreden mide rahatsızlığı, kurdeşen veya diğer deri döküntüleri, yorgunluk, huzursuzluk, baş ağrısı, ağız kuruluğu ve baş dönmesine neden olabilir.

Kantaron yağı strese iyi gelir mi?

Kantaron yağı, serotonin, dopamin ve noradrenalin gibi kimyasal habercileri harekete geçirebilir. Bu hormonların salgılanması ruh halini pozitif yönde etkileyerek stresi bastırmaya yardım eder. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 3 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 13 Nisan 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al