Yükleniyor

Sedef Hastalarında Kalp Krizi Riski Artıyor

Sedef Hastalarında Kalp Krizi Riski Artıyor

Halk arasında sedef hastalığı olarak bilinen “Psöriazis” tüm dünyada toplumun ortalama %2’sinde görülmektedir. Türkiye’de yaklaşık 700 bin sedef hastası olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakam, pek çok ilin nüfusundan daha fazladır. ABD’de ise 7 milyon civarında sedef hastası olduğu bilinmektedir.

İçindekiler

1950’li yıllardan bu yana sedef ile kalp ve damar hastalıkları arasında yakın bir ilişki olduğuna dair bulgular saptanmış ve bu ilişki, son yıllarda yapılan büyük ölçekli çalışmalarla ispatlanmıştır.

Kalp Sağlığı Haftası’nda sağlıklı bir kalbe sahip olmak için kaliteli bir yaşam sürmenin önemine değinen Memorial Diyarbakır Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanları, sedef ile kalp damar hastalıkları arasındaki ilişki hakkında bilgi verdi.

Kalp Krizi Risk Hesaplayıcısını Kullanarak Kalp Krizi Riskinizi Öğrenebilirsiniz. 

Sedef hastaları kalp krizi riski altında

Sedef hastası olan kişilerde, beyin damarları ve nörolojik sorunlar da dahil olmak üzere kalp ve damar hastalıklarına bağlı ortaya çıkan kalp krizi ve inme sıklığı, sedef hastası olmayan kişilere göre 2 kat artış göstermektedir. Kalp ve damar hastalıklarının “kronik inflamatuvar” yani eklemleri tutan iltihabi bir durumun sürecinin sonucu olarak geliştiği bilinmektedir. Sedef hastalığının da benzer bir sürecin sonucu olarak “kronik inflamatuvar” bir hastalık olduğu belirlenmiştir.

Sedef hastaları düzenli kalp kontrolü yaptırmalı

Sedef hastalığının tedavisi, kişide kalp ve damar hastalıklarının oluşma riskini azaltmamaktadır. Ancak sedef hastaları, hastalıklarının tedavisinin yanı sıra kalp ve damar sağlığını koruyucu önlemler almalıdır. Sigara içmemek, düzenli egzersiz yapmak, kilo ve stres kontrolü sağlamak, tansiyon ve kolesterol seviyesine dikkat etmek gibi yaşam kalitesini yükselten kalp dostu önlemler almanın yanı sıra düzenli kardiyolojik check up yaptırmaları çok önemlidir.

Güncelleme Tarihi : 27 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 17 Nisan 2013

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al