Yükleniyor

Şerbetçi Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şerbetçi Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şerbetçi otu, ülkemizde Bilecik Pazaryeri ve Bursa ‘da özel olarak yetiştirilen, cannabaceae familyasına ait bir bitki türüdür ve ülkemizin her bölgesinde de yetişebilir. Yeşil görünüme sahip bitki, Temmuz ve Eylül ayı içerisinde beyaz çiçek açar. İçerisinde bulunan mineral, vitamin ve yağ nedeni ile sağlık açısından faydaları ile bilinen şerbetçi otu, antioksidan özelliğe de sahip olan ve alternatif tıpta tedavi amacı ile kullanıldığı gibi, kurutulmuş şekilde saklanabilir ve çay olarak da tüketilebilir.

İçindekiler

Şerbetçi Otu Nedir?

Kozalağı andıran şekle ve sert tüyleri olan şerbetçi otu, maya otu veya bira çiçeği gibi isimlerle de bilinmekle birlikte, ince ve sarılıcı gövdeye sahip olan ve 2,5 metre yüksekliğe kadar büyüyebilen yaprakları ile yürek görünümünde olan cannabaceae familyasına ait bir bitki türüdür. Bitkinin açtığı çiçekler renk bakımından birbirinden farklı olup, erkek çiçekler yeşilimsi ve sarı renk de bulunurken, dişi çiçekler ise yuvarlak ve kozalak haldedir. İçeriğinde uçucu yağ, tanen, mum, reçine ve acı madde bulunması ve sağlık açısından gösterdiği yararlı etkiler nedeniyle dişi çiçekler Ağustos ayı içerisinde toplanır ve gölgede kurutulduktan sonra kullanılır.

Şerbetçi Otu Ne İşe Yarar?

Sinirleri yatıştırıcı ve sakinleştirici etki gösterebilen şerbetçi otu, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve hazımsızlık sorununda, antiseptik özelliği ile de vücudun direncini artırarak iltihap önleyici etki göstermesi gibi faydalar sağlamaktadır. Bağırsakların rahatlamasına, vücudun güç kazanmasına ve kolesterolün dengede kalmasına da yardım eden bitki, romatizmadan kaynaklanan ağrıların azalmasında da etki gösterebiliyor.

Şerbetçi Otu Neye İyi Gelir?

Kas gevşetici özelliğe sahip olması, kaslarda ve eklemlerde meydana gelen ağrıların hafiflemesine fayda sağlar. İçerdiği vitamin ve minerallerin gösterdiği etkiler nedeniyle öksürüğü önleyici etki gösterir. Vücutta diz, el bileği ve ayak bileği gibi bölgelerde artrit hastalığının yol açtığı etkiler nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyon kaynaklı iltihap ve ağrıların azalmasında faydalıdır. İştah açıcı etkiye sahip olması nedeni ile iştahsızlık sorununun çözümünde faydası bulunur. Uykusuzluk sorunu bulunan kişilerin, uyku öncesi bir fincan tüketmeleri durumunda uykusuzluk sorununun çözümüne destek sağlar. Kadınların menopoza girdikleri dönemde terleme ve sıcak basması gibi yaşadıkları sorunların azalmasına katkı sağlar. İçeriğinde bulunan etkin maddeler, atar damarlardaki sertleşme sorununu önleyerek kan dolaşımının rahatlıkla yapılabilmesine yardımcı olur. Kalp krizi ya da felç gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını önleyici etki gösterir.

Şerbetçi Otunun Faydaları Nelerdir?

Mide öz suyunda artışa neden olarak sindirimin kolaylaşmasına katkı sağlayan, tüy dökücü özelliğe bulunan ve zayıflamaya yardımcı olan şerbetçi otunun faydaları şunlardır:

 • Şerbetçi otunun iştah açıcı etkisi bulunur
 • Diş ağrılarının hafiflemesine yardımcıdır
 • Yatıştırıcı özelliği ile uyku sorunu yaşayanlara yardım eder
 • Mide ağrılarına iyi gelir
 • Kanın temizlenmesine katkı sağlar
 • Yaraların iyileşmesine destek olur
 • Kansere karşı koruyucu bileşenler içerir
 • Eklem ağrılarını azaltır
 • Sindirim sorunlarına yardım edip, kabızlığı geçirmede etkilidir
 • Adet sancılarını azaltır
 • Osteoporoz hastalığının tedavisine destek sağlar,
 • İdrar yolu ve mesane enfeksiyonunun tedavisinde destekleyicidir
 • İdrar artırıcı özelliği ile böbrek taşı oluşumunun önüne geçer
 • Menopoz dönemi semptomlarını azaltmaya yardım eder

Şerbetçi Otu Nasıl Kullanılır?

Şerbetçi otu kürü yapılarak saç ve cilt üzerine uygulanabilmesi mümkün olan bir bitki türü olup, çayı formunda da tüketilmektedir.

Şerbetçi otu çayı, bir tatlı kaşığı şerbetçi otunun 1 bardak kaynar suya atılıp, 10 dakika süre ile demlenmesi ile kolayca hazırlanabilir. Aç karnına tüketilmesi durumunda daha hızlı etki gösterir. Keskin kokuya sahip olması nedeni ile içerisine bal katılarak da tüketilebilen çayın, hormonlar üzerindeki etkisi sebebi ile günlük kullanım miktarı 1 bardağı geçmemelidir.

Bir aylık kullanımdan sonra bir müddet kullanılmaması ve kullanıma ara verilmesi gerekir. Göğüs büyütmek için de kullanılabilen bitkinin, krem olarak kullanılabilmesi için kaynatıldıktan sonra öğütülmesi gerekir. Vücuda uygulanabilen bir kremle karıştırılarak kullanımı sağlanabilir ve tehlikeye neden olmaması için uygulandığı alanda uzun süre bekletilmesinden kaçınılmalıdır.

Şerbetçi Otu Yağı Zararları 

Aşırı tüketilmesi durumunda midede yanma, kusma, yorgunluk ve bulantı gibi sorunlara neden olabilir. Ortaya çıkan yan etkileri azaltmak için gece uyku öncesi kullanılabilir. Krem olarak göğüs bölgesinde kullanılırken aşırıya kaçılmaması ve bekletilme süresine dikkat edilmesi gerekir. Kremin farklı bitki türleri ile karıştırılarak kullanılması durumunda yağ bezesi ve göğüs kisti gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açabilir. Hormonlar üzerinde göstermiş olduğu etkiler nedeni ile kullanımında aşırıya kaçılması halinde cinsel isteksizlik ve tüylenme gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Şerbetçi Otu Yağını Kimler Kullanamaz?

Şerbetçi otu yağı içeriğinde östrojen hormonunu artırıcı özellik bulunabileceğinden, göğüs kanseri şüphesi taşıyan kişilerin bu ürünü kullanmaması gerekir. Ayrıca, emzirme döneminde bulunan annelerin, hamile kadınların, açık ameliyat geçiren ve ilaç kullanan kişiler tarafından da kullanılmamalıdır. Sakinleştirici özelliğe sahip olması nedeni ile ameliyat öncesi kullanımından kaçınılmalı ve ürünün kullanımı iki hafta önceden durdurulması gerektiğine dikkat edilmelidir. Uyku veren ve merkezi sinir sistemini etkileyen ilaç ve alkol ile birlikte kullanılmamalıdır.

Şerbetçi Otu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Şerbetçi otundan ne yapılır?

Şerbetçi otu bitkisi kullanılarak ilaç, krem ve yağ üretimi yapılır ve üretilen yağ, rahatlatıcı etkiye sahip olduğundan, masaj yağı olarak da kullanılabilir.

Şerbetçi otu cinsel gücü artırır mı?

Şerbetçi otu çayı cinsellik sorunlarının giderilmesine destek verebilir.

Şerbetçi otu çayı kilo aldırır mı?

Şerbetçi otu çayı iştah açıcı etkiye sahiptir ve dikkatli kullanılmaması durumunda kilo artışının yaşanmasına sebep olabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al