Yükleniyor

Sevimli Saldırganlık (Cute Aggression) Nedir? Sevimli Saldırganlık Neden Oluşur?

Sevimli Saldırganlık (Cute Aggression) Nedir? Sevimli Saldırganlık Neden Oluşur?

Sevimli saldırganlık, insanların özellikle çok tatlı buldukları varlıkları kötü niyet barındırmadan fiziksel bir şekilde sevmeleri durumudur. Cute aggression olarak da ifade edilen bu durumda genellikle kişi, sevimli bir yavru köpek veya bebek gördüğünde onlara karşı fiziksel bir sevgi gösterir. Bu psikolojik tepki, kişinin sevimli objeye karşı hafif saldırgan davranışlar sergilemesine neden olabilir. Araştırmalar, bu davranışın stresi azaltmaya ve duygusal dengeyi sağlamaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.’

İçindekiler

Sevimli Saldırganlık Nedir? 

Sevimli saldırganlık (cute aggression), bir kişinin yavru hayvanlara veya bebeklere olan sevgisini sıkma ve ısırma gibi fiziksel eylemle göstermesidir. Bu kişiler sevdiği varlıklara karşı herhangi bir kötü niyet taşımaz. Bu yoğun sevgi karşısında kişi sevgini göstermek için yavru hayvcanları ve bebekleri sıkmak veya ısırmak isteyebilir.

Sevimli saldırganlık psikolojisi aslında negatif ve pozitif duyguların bir birleşimi olarak ortaya çıkmaktadır. Bir kişinin diğer bir kişiye sevimli davranışlar sergilemesine rağmen bu davranışların altında rekabetçi tutumun yatması sevimli saldırganlık olarak adlandırılıyor.

Cute aggression olarak bilinen terim ilk olarak 2012’de Rebecca Dyer ve Oriana Aragon tarafından bilimsel anlamda kanıtlanmıştır. İkili yaptıkları deneyde katılımcılar ifadesiz, komik veya sevimli hayvanların gösterildiği bir dizi slayt izledi. Bu slaytları izlerken ellerinde baloncuklu naylon tutan katılımcılar sevimli hayvanları gördüklerinde diğer gruplara nazaran daha fazla baloncuk patlatmışlardır.

Sevimli Saldırganlık Neden Oluşur? 

Sevimli saldırganlık aslında çok güçlü olumlu duygularla negatif duyguların bir döngü içerisine girmesiyle ortaya çıkar. Negatif duyguların açığa çıkmasını sağlayan ise beynimizdir. Yapılan araştırmalara göre insanlar sevimli bir canlıyla karşılaştıklarında aşırı enerji harcamakta ve harcanan bu enerji karşısında aciz duruma düşmemek için negatif duygular açığa çıkmaktadır. Ortaya çıkan negatif duygular bir mekanizmanın dişlisi gibi görev görmekte ve beyin tarafından otomatik olarak yaratılmaktadır. 

Duyguların dimorf ifadesinin bir örneği sevimli saldırganlıkta görülmektedir. Dimorf ifadeyi şu şekilde açıklamak mümkün:

Kişi mutluluk veya üzüntü gibi çok güçlü bir duygu yaşıyor fakat davranışlarında bu duygunun zıttını gösterecek şekilde hareket ediyorsa bu durum dimorf ifade şeklinde açıklanır. Mutlu olan bir insanın ağlaması veya üzgün olan bir insanın gülmesi dimorf ifadeye birer örnektir. Sevimli saldırganlıkta da kullanılan bu ifade, güçlü duygulara karşılık vermek için karşıt duygulardan yararlanmak duygusal düzenleme için oldukça önemlidir.

Hissettiğimiz tüm duygular beynin ve hormonların kontrolü ile oluşuyor. Endorfin, dopamin, serotonin ve oksitosin kimyasalları mutluluk yaratıyor. Sevimli bir bebekle veya kediyle karşılaştığınız zaman beyniniz pozitif bir bağ oluşturarak bu kimyasalların salgılanmasını sağlıyor. Öfkeli ve mutsuz anlarımızda ise Kortizol, Noradrenalin, Adrenalin hormonları salgılanıyor. Beyin sevimli bir uyaranla temas ettiği zaman hissedilen duygular amigdalayı aktifleştirir ve sonrasında strese bir tepki vermek amacıyla Adrenalin, Kortizol gibi hormonlar salgılanır.

Sevimli Saldırganlık ile Başa Çıkma Yöntemleri Nelerdir? 

Sevimli saldırganlık, karşılaşma ihtimalinizin yüksek olduğu bir davranış türüdür. Bu durum bağlama göre normal olarak kabul edilebileceği gibi anormal olarak da algılanabilir. Cute agression davranışı sosyal ilişkilerinizi ve duygusal sağlığınızı olumsuz yönde etkiliyorsa mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Sevimli saldırganlık davranışlarınız çok yoğun veya kontrolsüz ise sosyal ilişkilerinizin olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilir.

Günlük Hayatta Sevimli Saldırganlığın Görüldüğü Durumlar Nelerdir? 

Sevimli saldırganlık günlük hayatta çok sık karşımıza çıkmaktadır. İşte, o durumlardan bazıları:

  • Sosyal medya platformlarında paylaşılan sevimli kedi, bebek ve köpek videolarının altına agresif sevimlilik ibareleri yazmak. Bu videoların agresif yorumlarla paylaşılması günlük hayatta çok sık görülür.
  • Bazı kişiler keyifli ve mutlu bir film izlerken birden ağlamak isteyebilir. Filmin en mutlu sahnesinde veya çok mutlu olduğunuz bir anda ağlamak da sevimli saldırganlığın görüldüğü durumlardır. Bir amaca ulaştığınızda, bebek sahibi olduğunuzda veya en trajik anlarınızda ağlayabilirsiniz.
  • Beyniniz kendini dengelemeye çalışırken uç duygulardan destek alır. Sinirliyken gülmek de bu durumlardan birine örnektir. Çok sinirli olduğunuzda gülmeye başlıyorsanız beyniniz öfke duygusunu bastırmak için gülmekten destek alıyor demektir.
  • Kişilerin konserlerine gittikleri ünlü isimleri dehşet içindeymiş gibi çığlıkla karşılamaları da sevimli saldırganlık belirtilerinden biridir.
  • Sevimli olduğu için bir bebeğin yanaklarını ısırmak veya çimdiklemek
  • Bir kedi yavrusunu veya kendi kedinizi severken ona sıkıca sarılmak hatta canını yakacak derecede sıkmak
  • Üzerinde sevimli bir kedi veya köpek resmi olan herhangi bir yiyeceği ısırma isteği

Sevimli Saldırganlık (Cute Aggression) Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Sevimli saldırganlık ne anlama gelir?

Yavru bir hayvana veya bebeğe olan sevginizi, onu ısırarak, sıkarak veya ezerek gösteriyorsanız bu durum sevimli saldırganlık anlamına gelir. Cute aggression şeklinde ifade edilen sevimli saldırganlıkta kişi herhangi bir kötü niyet taşımadan sevgisini sadece fiziksel olarak gösterir.

Sevimli saldırganlığı tetikleyen faktörler nelerdir? 

Sevimli saldırganlığı tetikleyen en önemli faktör sevimli bir uyarandır. Bu noktada sevimli saldırganlığın ortaya çıkışını açıklamak için genellikle iki farklı görüş belirtilmektedir. Bu görüşlerden ilki sevimliliğin ebeveyn olma dürtüsünü uyandırdığını savunan geleneksel görüştür. Bir diğer görüş ise sevimliliğin toplumsal paylaşımı beraberinde getirdiğine dair olan görüştür. Her iki görüşe göre de sevimli olarak algılanan uyaranlar insanlarda olumlu duyguları tetiklemektedir.

Sevimli saldırganlık çocuklarda görülür mü? 

Sevimli saldırganlık çocuklarda da sık görülen bir davranıştır. Zira çocuklarda empati gelişimi bir süreç aldığı için çocuklar karşılarındaki sevimli uyaranın canını yakıp yakmadıklarına dair fikir elde edemezler. Empati 6-9 yaş arası çocuklarda öğrenilmeye başlanır. Soyut düşünme becerilerinin kazanılmasının ve dil gelişiminin ardından empati yeteneği de gelişir. Çocuklarda yaklaşık olarak 10-12 yaş aralığında yabancılara karşı empati becerisi gelişir. Çünkü 10-12 yaş soyut düşünme becerilerinin de bir hayli geliştiği dönemdir. Çocuklar bu süre zarfından gördükleri bir bebeğe veya kediye sevmek amacıyla da olsa zarar verebilir. Çok tatlı bir kediyi kovalayabilir, onu sıkıştırıp ısırabilir veya kuyruğunu çekiştirebilir. Sevimli saldırganlığın bir göstergesi olan bu durum çocuklarda da görülebilmekte ve ilerleyen safhalarda bu durumun devam etmesi halinde mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Sevimli saldırganlık normal bir tepki midir? 

Sevimli uyaranlara karşı gösterilen saldırgan tepkiler genellikle normal kabul edilir. Fakat bu davranışlar sevimli uyarana zarar verecek boyuttaysa mutlaka üçüncü kişiler tarafından müdahale edilmeli ve gerekirse bir uzmana başvurulmalıdır. Aynı şekilde sevimli saldırganlık gösteren bireyin duygusal durumuna, sosyal ilişkilerine, yaşam kalitesine zarar veriyorsa uzman müdahalesi elzemdir.

Neden sevdiğimiz bir şeyi ısırmak isteriz? 

Bazı kişiler sevgilerini ısırarak göstermeyi tercih edebilir. Bu tercih sevimli saldırganlık olarak adlandırılır. Sevgiyi göstermenin farklı şekillerinden olan ısırarak sevmenin ana nedenlerinden biri oksitosin, endorfin, dopamin, vazopressin, adrenalin, serotonin gibi farklı kimyasallardır. Sevdiğimiz bir varlığı gördüğümüzde duyduğumuz mutluluğa zıt bir tepki olarak ortaya çıkan bu dürtü sevimli saldırganlık olarak adlandırılmaktadır.

Isırarak sevmek hastalık mıdır? 

Isırarak sevmek bir hastalık değildir. Sevimli saldırganlık olarak adlandırılan ve beyin tarafından otomatik olarak verilen normal bir tepkidir. Fakat ısırarak sevmek karşıdaki canlıyı rahatsız edecek raddeye ulaşıyorsa bu durumuma müdahale edilmesi ve en kısa sürede sonlandırılması gerekir.

Sevimli saldırganlık psikolojik mi?

Sevimli saldırganlık duygusal bir reaksiyonun sonucu olduğu için psikolojik etkisinin olduğu söylenebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 13 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 7 Mayıs 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al