Yükleniyor

Sıcak Çarpması Komaya Neden Olabilir

Sıcak Çarpması Komaya Neden Olabilir

Yaz ayları son yıllarda hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesi ile dikkat çekiyor. Yazlık bölgeler bu sıcakları daha yoğun yaşıyor ve bu dönemde sağlık kuruluşlarına başvuran birçok kişide sıcak çarpması belirtileri görülüyor. Başlangıçta hafif ısı ve hafif güneş çarpmasında halsizlik, konsantrasyon sorunu ya da anlamsız konuşma gibi basit belirtiler varken; sıcak çarpmasının şiddeti artınca kişilerde epileptik nöbetler görülebiliyor hatta sıcak çarpması komaya neden olabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Girişimsel Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Elif Sarıönder Gencer sıcak çarpmasının etkileri hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. 

İçindekiler

Aşırı sıcakta beyin işlevlerinde bozulma oluyor

Şiddetli sıcakların yaşandığı yaz döneminde özellikle yaşlılarda, çocuklarda ve kronik hastalığı olanlarda vücut ısısının korunamaması yani aşırı vücut ısısı artışı ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Canlı organizmalar belirli bir sıcak aralığında sağlıklı çalışabilmektedir. İnsan bedeni proteinden oluşmaktadır. Belli derecenin altındaki sıcaklıkta nasıl burun, kulak gibi hassas organlar donabiliyorsa ve nekroz diye adlandırılan geri dönüşsüz doku hasarı ortaya çıkabiliyorsa, sıcakta da aynı durum söz konusu olmaktadır. Aşırı sıcak maruziyetinde gerçek anlamda dokular pişmektedir. Bu durumda en hassas bölge de beyindir ve aşırı sıcağa maruz kalındığında beynin işlevleri bozulur.

Beyin şişmesi ve koma en tehlikeli belirtilerden

Terleme bozukluğu olanlar, kalp hastaları vücutlarını soğutamadıkları için ciddi şikayetlerle hastaneye başvurmaktadır. Sıcak çarpması ilk belirtilerde sıcak ve kuru cilt ile kendini göstermektedir. Aşırı sıcaklar daha sonra bilinç değişikliğine kadar giden konsantrasyon bozuklukları, susuzluk hissi yapabilir. Riskli gruptaki kişiler, yüksek ısıya maruz kalıp kendilerini koruyamaz ve sıcaktan uzaklaşmazlarsa, yeterli sıvı almazlarsa sıcak çarpması bu durumda bilinç kaybı, nöbet geçirme ve komaya neden olabilir. Beyin şişmesi ve koma sıcak çarpmasının oldukça tehlikeli belirtilerinden bir tanesidir.

Güneş altında çalışanların çok dikkatli olması gerekiyor

Açık alanda çalışan kişilerin mutlaka güneşten korunması gerekmektedir. Turizm bölgelerinde hizmet sektöründe güneşin altında çalışan pek çok iş grubu vardır. Garson, kurye, inşaat işçileri gibi meslek grupları açık alanlarda çoğunlukla güneşin altında çalışmaktadır. Mutlaka güneşten, sıcaktan koruyucu ekipmanla çalışılmalı; şapka, gözlük aksesuarlar kullanılmalıdır. Bu kişilerin sık sıvı almaları ve bol su tüketmeleri gerekir. Sıcakta kaldıkları süreyi kısaltmalı ve kendilerini serinletmeleri önemlidir. Tatil bölgesinde yaşayan kişiler denize gideceklere ise güneşin en sıcak olduğu saat 11.00 ile 16.00 saatleri arasında direkt güneşe maruz kalmamaları önerilmektedir. Ortalama sıcaklığın 45 derecenin üstüne çıktığı günlerde mutlaka daha dikkatli olunmalıdır.

Güncelleme Tarihi : 8 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 8 Ağustos 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al