Yükleniyor

Koma Nedir? Koma Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Koma Nedir? Koma Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Genel olarak kişinin travma, beyin hasarı, felç ve yoğun alkol zehirlenmesi gibi nedenler sonucu çevresindeki uyaranlara tepki verememesi olarak bilinen bilinçsizlik durumu ve genel uyku hali koma olarak ifade edilir. En yaygın belirtileri dış dünyayla bağlantının ve iletişimin tamamen kopması olan koma tıbbi olarak acil bir durumdur ve vakit kaybetmeden müdahale edilmesi gerekir.

İçindekiler

Koma Nedir?

Komabeyin işlevlerini ışık, ses ve acı gibi dış dünya uyaranlarına karşı tamamen kapatan, bireyin tepkisizliğini, uzun süreli bilinçsizlik durumunu ve genel uyku halini ifade eder. Komadaki kişi, bilinçsiz durumda olduğu için gözleri kapalıdır, uyku halinden farklı olarak sanki kişi genel anesteziye maruz kalmış gibidir. Kısaca koma 'hızlıca tıbbi bir müdahale ile kişinin hayati fonksiyonunu sürdürülmesi gerektiren beklenmeyen bir rahatsızlıktır' cevabı verilebilir.

Komanın Özellikleri Nelerdir?

Koma bitkisel hayat ile bilinçsizlik arasında kalan ara bir formu anlatır. Beyin hasarının derecesine bağlı olarak koma aniden ya da aşamalı olarak gün yüzüne çıkabilir. Koma hali belirtileri olarak da bilinen ışığa, sese, acıya karşı tepki verememesi ve reflekslerini kullanamaması gibi durumlar sayılır. Diğer yandan, kişi kendi isteği ile uyanamasa da uyku profili normal seyirdedir. Ayrıca, kişi düşünme becerisini yerine getiremezken biyokimyasal vücut performansını devam ettirebilir. Bu paralelde, dolaşım ve solunum gibi sistemler aktif bir şekilde kendiliğinden gerçekleşir, kişi cihaz olmadan kendi kendine nefes alabilir.

Koma ve bilinç durumu

Koma durumunda tüm nedenler için ortak bir payda kişinin beyin hasarı almış olduğudur. Genellikle kişinin bilinçdışı yaşadığı bu süreç, beyin hasarının iyileşmesine zaman verilmesini ifade eder. 1-2 gün içinde kontrolsüz uyku halinden çıkan kişi az bir hasarla hayatına devam edebilir, eğer süre uzarsa bitkisel hayata girebilir. Bilinç durumunu değerlendirebilmek için kişinin refleks dışı hareket ettiği tespit edilmelidir. Örneğin; kolunu kaldıran yatan hasta bunu refleks hareketi olarak yapmış olabilir, böylece bilinci kapalı hasta komutlu bir eylem yapar.

Koma Neden Olur?

Koma nedenleri beynin merkezi sinir sisteminde belli bir ölçüde hasar oluşturur. Komaya neden olan mevcut nedenler psikolojik, travmatik ve metabolik olabilir. Bu bağlamda, vakaların %50'si beyin kanaması ve kafa travmasının kişide gözlemlenmesiyle ilişkilidir. Genel kapsamda, koma nedenleri travma, beyin hasarı, felç, toksik maddeler, ciddi enfeksiyonlar, diyabet gibi durumları içerir.

Travmatik beyin yaralanmaları

Kafaya darbe alınan saldırılar, trafik kazaları ya da anevrizma ile sonuçlanan hadiseler başlıca koma nedeni olarak kabul edilir.

Beyin enfeksiyonları

Multipli skleroz gibi kronik iltihaplar ile menenjit ve ensefalit gibi akut iltihaplanmalar da koma sebepleridir.

Toksik maddelere maruz kalma

İlaçlar, gıda zehirlenmeleri, kurşun - cıva gibi ağır metal toksinler ve karbon monoksit gibi maddelere maruz kalınması da koma nedenleri arasında sayılır.

Metabolik bozukluklar

Kardiyovasküler hastalıklar ve diyabet gibi kronik hastalıklar beyin hasarına neden olan komanın temel sebeplerindendir.

Beyin tümörleri

Beyin sapında ya da beyin merkezinde oluşan tümörler özellikle kötü huylu ise yayılım göstererek komaya neden olabilirler.

Koma Belirtileri Nelerdir?

Komanın en önemli ve ilk belirtisi, dışarıdan gelen uyaranlara karşı duyarsızlık ve kişinin iletişiminin tamamen kopmasıdır. Fiziksel ve kimyasal semptomları belirgin koma belirtileri genel olarak kişinin dış dünyaya iletişimin kapanmasını ifade eder.

Genel olarak dış dünyaya duyarsızlık şeklinde başlayan komanın belirtileri şunları içerir:

 • Gözlerin kapanması
 • Refleks dışında ışık, acı veya ağrıya cevap verememe
 • Tuvalet kontrolünün olmaması ve dışkı kaçırma
 • Hareket edememe
 • Solunumun düzensiz olması

Koma Teşhisi Nasıl Konulur?

Uyku haliyle soyutlanan durumda rüyaların evreleri hakkında bazı bilgilere sahip olunabilir. Ayrıca, tanı sürecinde hastanın yanında olan insanlar ve ailesinin bilgi vermesi kişi uyanık olmadığı için oldukça önemlidir. Teşhis yöntemlerinde fiziki kontrol ve kantitatif analizlere başvurulabilir.

Koma teşhisinde kullanılan testler ve yöntemler

 • Manyetik Rezonans Görüntüleme(MRI)
 • Glasgow Koma Skalası
 • Elektroensefalografi (EEG)
 • Bilgisayarlı Tomografi (CT)
 • Lomber Ponksiyon
 • Laboratuvar testler ( uyuşturucu, alkol, toksik madde analizi)

Koma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Koma tedavisinde bilinç kaybının geriye dönük olarak iyileştirilmesi amaçlanır. Bu aşamada, hayati fonksiyonların devamı, nörolojik özellikleri kullanamamasıdır.

İlk yardım ve acil müdahale

Koma pozisyonu; bilinci kapalı ancak solunumu bitmeyen hastalara ya da kaza yapan kişilere uygulanır.  Koma pozisyonu ise, 'komaya girdiği düşünülen kişiye yapılan ilk yardım müdahalesidir' anlamına gelir. Solunum yolunun tıkanması, kusma refleksinden sonra nefesin kesilmesi durumunda hastaya uygulaması yapılır. İlave olarak, koma pozisyonu yaralı için kritiktir.

Kısa ve öz olarak hasta hareket ettirilmemeli, hastanın başı geriye çene ise yukarı pozisyonuna getirilmeli, bak dinle hisset yöntemi uygulanmalı ve 112 acil servis aranmalıdır.

Hastanede koma tedavisi

Beyin üzerinde basıyı azaltmak, nefes kontrolü, kan nakli ve ilaç tedavisi gibi tamamlayıcı tedaviler yapılabilir. Ayrıca, kronik problemlere bağlı olarak test sonuçları desteklerse antibiyotik ve glikoz kan yoluyla verilebilir.

Uzun dönemli bakım ve rehabilitasyon

Komadan sonra hatırlama ve öğrenilmiş davranışların rutine dönmesi rehabilitasyon ile hızlandırılabilir.

Koma Sonrası Yaşam ve İyileşme Süreci

Koma geçiren kişi tamamen iyileşebileceği gibi nörolojik olarak hasar da kalabilir.

Koma sonrası beklenen değişiklikler

Koma sonrası hastanın bilincinin yerine gelmesi, normal fizyolojik özellikleri gösterme ve hafızasının yavaş yavaş yerine gelmesi takip edilir.

İyileşme sürecinde fiziksel ve zihinsel değişimler

Kişi bir süre hafıza bulanıklığı, odaklanmada problem, hareketlerinde yavaşlama gibi durumları aşarak eski koordinasyonuna dönebilir.

Destek grupları ve psikolojik yardım

Mesleki ve fiziksel terapilerle hayat kalitesi yükseltilebilir. Hastalık sonrası anksiyete ve depresyon gibi belirtiler danışmanlık desteği ile minimize edilebilir.

Koma İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Komanın etkileri kalıcı mıdır?

Beyin hasarına göre kalıcı olarak etkileri kalabilir ya da tamamen düzelebilir.

Koma ne kadar sürer?

Eşdeğer olarak koma süreci 1-2 gün de sürebilir, 1 yıl da devam edebilir.

Komadaki insanlar nasıl beslenir?

Damar yoluyla gerekli vitamin ve mineral desteği sağlanabilir.

Komadaki hasta acı hisseder mi?

Acı hissi ve diğer duyusal hisler kişi tarafından yaşanmaz.

Komadan sonra hasta tamamen normal hayata döner mi?

Kişiye özgü değişkenlik gösterir.

Koma sonrasında kişi çevresinde olanları hisseder mi?

Bu konuda, beyin aktivitesinde belirgin bir değişiklik gözlemlenmemiştir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 28 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 7 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al