Yükleniyor

Stendhal Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Stendhal Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Stendhal sendromu, sanatın kişide yarattığı zihinsel ve fiziksel olarak ortaya çıkan durumların psikosomatik yansıması olarak kabul edilir. Sanat nedeniyle kişilerde sevinç, öfke, üzüntü gibi duygular görülebilir. Bir sanat eseriyle karşılaşıldığı durumda bu duyguların ortaya çıkması sanat saldırısı yani stendhal sendromunun belirtileridir. Stendhal sendromu tedavisi kişinin duygu durumundaki farklılıklara göre uygulanır.

İçindekiler

Stendhal Sendromu Nedir?

Stendhal sendromu, estetiğin ön planda olduğu güzel bir sanat eserine veya mimari esere bakılması ya da deneyimlenmesi sonrası baş dönmesi, çarpıntı, halüsinasyon ve bilinç kaybı gibi disotonomik semptomların eşlik ettiği psikosomatik durumdur. İlk olarak 1989 yılında İtalyan psikiyatrist Graziella Magherini tarafından tanımlanan stendhal sendromu, kişinin sanat eserleri karşısında kendinden geçme hali olarak da belirtilir.

Nadir olarak görülen bir hastalık olan stendhal sendromu, güzellik algısından kaynaklandığı için kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunların yanında kişinin yaşadığı bölge, sanat müzelerinin varlığı ve kültürel mekanların yoğunluğu da bu sendromun ortaya çıkmasına neden olan faktörler arasında sayılır.

Stendhal Sendromu Neden Olur?

Stendhal sendromu, çok güzel bir sanat eseriyle karşılaşma nedeniyle ortaya çıktığı belirtiliyor. Görsel ve mimarı sanatlar, stendhal sendromunun en yaygın nedenleri arasında sayılır. Bunların yanında güzel bir gün doğumu ya da dağ manzarası da bu sendroma neden olabilir.

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre stendhal sendromu, Floransa, Paris, Roma, Atina ve Tokyo gibi en çok sanat müzeleri, tarihi mimarisi ve kültür merkezleriyle tanınan şehirlere seyahat eden kişilerde görülüyor. Bunların yanında stendhal sendromu şu nedenlerle de ortaya çıkabilir:

Stendhal Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Stendhal sendromu belirtileri, bir sanat eseri karşısında hem zihinsel hem de fiziksel olarak ortaya çıkar. Panik atak belirtileriyle benzerlik göstersen stendhal sendromu belirtileri, göğüste ağrı, baş dönmesi şeklinde görülebilir. Stendhal sendromunun en yaygın görülen belirtileri şöyle sıralanır:

Stendhal Sendromu Tedavisi Nasıl Olur?

Stendhal sendromu aniden ortaya çıkarak geçici semptomlara neden olabilir. Bu durumda herhangi bir müdahale ya da tıbbi olarak tedavi gerekmeyebilir. Sanat eserlerine bakmaktan dolayı yorgun ve bunalmış hissedildiği durumda o bölgeden uzaklaşmak kişinin semptomlarının azalmasına yardımcı olur. Hala tedirgin ya da hızlı kalp atışlarının görüldüğü durumda meditasyondan yararlanmak zihni de rahatlatarak stendhal sendromuna karşı iyi gelecektir.

Stendhal sendromunun belirli tedavisi olmasa da, semptomların sık sık yaşandığı durumda psikosomatik bozukluk tedavisi için uzman doktordan yararlanılabilir. Bunun için bilişsel davranışçı terapi ya da doktor kontrolündeki antidepresanlar etkili olacaktır.

Stendhal Sendromu Yaşandığı Durumda Ne Yapmak Gerekir?

Bir sanat eserinin karşısında panik atak benzeri semptomlar yaşamaya başlarsanız nefes egzersizlerinden yararlanabilirsiniz. Nefes egzersizi kişinin bedenini kontrol etmesini sağlayarak duyguların sakinleşmesine yardımcı olur. Kaygılı hissettiğiniz durumda şu yöntemi uygulayabilirsiniz:

  • Dört saniye boyunca nefes alın
  • Nefesinizi 1 saniye boyunca tutun
  • Altı saniye boyunca nefes verin
  • Nefesinizi 1 saniye tutun
  • Döngüyü tekrarlayın

Stendhal Sendromu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Stendhal sendromu kimlerde görülür?

Stendhal sendromu, özellikle 25 – 40 yaş aralığında kişilerde görülebilir. Kişinin kültürel seviyesi, sanata ilgisi bu konuda önemli değildir. Kişinin bulunduğu ortama göre bu sendrom ortaya çıkabilir.

Sanat zehirlenmesi nedir?

Stendhal sendromu, sanat eseri karşısında baş dönmesi, bayılma ya da hızlı kalp atışı şeklinde ortaya çıkarak aynı zamanda sanat zehirlenmesi olarak da tanımlanan bir durumdur. Kişinin sanat eseri karşısında kendinden geçmesidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 7 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 17 Ocak 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al