Yükleniyor

Su Teresi Faydaları Nelerdir?

Su Teresi Faydaları Nelerdir?

Su teresi, koyu yapraklı, yeşil ve doğal kaynak suyunda yetişen bir bitkidir. Brüksel lahanası, şalgam ve turp içeren Brassicaceae sebze ailesinden gelen bir bitki olan su teresi garnitür olarak tüketilebilir. Son zamanlarda popülerliği artan bu bitkinin temeli Romalı askerlere kadar dayanır. Hafif keskin bir tada sahiptir. Aynı zamanda önemli bir besin kaynağı olarak da kabul edilir. Bunların yanında sağlığa birçok faydası bulunur. Kalp sağlığını destekleyerek kemik oluşumuna katkı sağlar. İçerisindeki lif sayesinde bağırsak sağlığını da düzenler. Su teresi 50’den fazla vitamin ve mineral içerir. Bünyesinde portakaldan daha fazla C Vitamini ve brokoliden daha fazla E vitamini barındırır.

İçindekiler

Su Teresi Nedir?

Su teresi, hem suda hem de güneşte yetişen sebze türüdür. Yaprakları yeşil ve toprakları suda doygun bir şekilde kaldığı sürece iyi sonuç vermektedir. Besleyici bir bitki olan su teresi genellikle salata, sandviç ve garnitürlerde görülmektedir. Su teresinin yaprakları mutfakta kullanım ve tıbbi ürünler için yetiştirilir. Kışın, yılın en soğuk dönemlerinde bile hasada dayanabilir. Suda yetişen bir bitki olduğu için oluşabilecek parazit ve patojenlere karşı pişirmeden ya da tüketmeden önce mutlaka iyice yıkamanız gerekebilir.

Su Teresi Besin Değeri

Su teresi bitkisini günlük beslenme rutininize ekleyerek tüketebilirsiniz Kalori bakımından düşük olan bu bitki çeşitli besin değerleri içerir. 34 gram su teresi şu besin değerlerini barındırır:

 • Kalori: 4
 • Protein: 0.8 gram
 • Yağ: 0 gram
 • Karbonhidrat: 0.4 gram
 • Lif: 0,2 gram
 • A Vitamini: Günlük Alım Düzeyi (RDI) %22'si
 • K Vitamini: RDI'nın %106'sı
 • Kalsiyum: RDI'nın %4'ü
 • C Vitamini: RDI'nın %24'ü
 • Manganez: RDI'nın %4'ü

34 gram su teresi içerisinde kemiklerin gelişmesinde ve kanın pıhtılaşmasında gerekli olan, yağda kolaylıkla çözünen günlük K vitamini ihtiyacını karşılar. Bunun yanında su teresi, E vitamini, tiamin, riboflavin, B6 vitamini, folat, pantotenik asit, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve bakır içerir.

Su Teresi Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir besin profiline sahip olan su teresi, hastalıklara karşı korunmanızı, iltihapla savaşarak sağlıklı olmanıza fayda sağlar. Su teresinin sağlığa olan yararları şu şekilde sıralanabilir:

Tansiyonu Düşürmede Etkili Olur

Potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi mineraller, kan basıncı seviyesinin düzenlenmesinde etkili olur. Su teresi de hem magnezyum hem de kalsiyum açısından faydalı bir kaynak olarak bilinir. Bu nedenle kan basıncını düzenlemede önemli etkilerde bulunur. Bağlantılı olarak tansiyonun da düşmesini sağlar.

Kemiklerin ve Dişlerin Güçlenmesini Sağlar

Kemiklerin ve dişlerin güçlenmesinde etkili olan kalsiyum, su teresinin içerisinde de yer alır. Su teresi iyi bir miktarda kalsiyum sağlamasının yanında kemiklerin güçlenmesinde etkili olur. Bunun yanında magnezyum ve K vitamini kaynağıdır.

Anti-inflamatuar Etki Sağlar

Turpgiller ailesinden gelen su teresi, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan antibakteriyel maddeler içeren bir gıdadır. Su teresi şişlik ya da doku hasarını düzeltmede de etkilidir. Serbest radikallere karşı savaş açarak, bağışıklık korunmasında, göz sağlığının iyileşmesinde ve kan şekeri kontrolünde önemli bir rol oynar.

Bağırsak Sağlığına Katkıda Bulunur

Su teresi, içerisinde yer alan lifler, vücudun toksinlerden arındırılmasında etkilidir. Antioksidan yapısı sayesinde DNA hasarını önler ve antioksidanların aktive olmasında önemli bir role sahip olur.

Su Teresi Yan Etkileri Nelerdir?

 • Su teresi, iyot metabolizmasına etki eden guatrojen maddesi barındırır. İyot, tiroid sağlığı için gerekli bir besin olarak bilinir. Tiroid sorunu yaşayanlar, uzman doktora danışarak su teresi tüketebilirler.
 • Bütün besinlerde olduğu gibi su teresinin fazla tüketimi de sağlık sorunlarına neden olabilir. Su teresi az miktarda potasyum içermektedir. Böbrek sorunu yaşayan kişilerin su teresi tüketimi açısından dikkatli olmaları önerilir.
 • Gebelik ve emzirme döneminde su teresi tüketmenin güvenliği açısından fazla araştırma bulunmamaktadır. Bu yüzden su teresi tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Su Teresi Nasıl Tüketilir?

Su teresi salatalarda sıklıkla karşımıza çıkabilir. Bunun yanında makarnalarda, güveç yemeklerinde ya da soslarda su teresi kullanılabilir. Lahana gibi sert yeşilliklerden daha hızlı sotelenen su teresi, yemeklere hafif biberli bir tat vermektedir. Su teresini şu şekillerde tüketebilirsiniz:

 • Meyve suyu ya da hazırlayabileceğiniz smoothie’lere ekleyebilirsiniz.
 • Omlet ya da yumurtaya su teresi katabilirsiniz.
 • Su teresinden pesto sos hazırlayarak makarnalarda tüketebilirsiniz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 26 Ocak 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al