Yükleniyor

Su ve Besinlerle Bulaşan Hastalıklar

Su ve Besinlerle Bulaşan Hastalıklar

Yaşamın temel ihtiyacı olan su ve besinler, temininden tüketimine kadar geçen aşamalarda hijyenik koşullara dikkat edilmemesi durumunda zararlı hale gelebilmekte ve sağlığımız için tehlike oluşturmaktadır. Hava sıcaklığının yüksek olduğu mevsimlerde, sağlıklı su bulunmayan kentlerin gecekondu bölgelerinde, tuvalet, mutfak ve banyo koşulları iyi olmayan, sağlık hizmetlerinden yeterince faydalanılamayan alanlarda su ve besinlerle bulaşan hastalık etkenleri çok yaygın olarak görülmektedir. Hasta kişilerin dışkı ve idrarlarından su ve besinlere bulaşan etkenler genellikle ağız yoluyla alınır, bağırsaklara yerleşir ve enfeksiyona yol açar. Çoğunlukla su ve gıdalara bulaşan etkenlerin neden olduğu hastalıklar; ishal, tifo, kolera, bağırsak paraziti, viral hepatit ve brucella olarak sıralanabilir.

İçindekiler

Memorial Antalya Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Şirin Elmi, su ve besinlerle bulaşan hastalıklardan korunma yolları konusunda bilgi verdi.

En temel korunma yolu kişisel temizlik

Sağlık eğitimi, korunma yöntemlerinin ilk basamağıdır. Kişilere hastalıkların bulaşma yolları anlatılıp, korunmada en başta gelen yöntem olan bireysel temizlik öğretilmelidir. Özellikle el yıkamanın önemi vurgulanmalıdır. Birçok enfeksiyon hastalığının kontrolünde kişisel temizlik alışkanlıkları çok önemlidir. Mikropların bulaşma olasılığını azaltmak için, elleri sık yıkamak gerekir. Kişisel hijyen, bireyin sağlığını sürdürmek için yaptığı öz bakım uygulamalarını içerir.

  • Eller bol su ve sabunla yıkanmalı, iyi kurulanmalıdır.
  • Meyve ve sebzeler iyi yıkanmalıdır.
  • Temiz olduğundan emin olunmayan sular kaynatılarak veya klorlanarak kullanılmalıdır.
  • Çiğ yenmesi gereken sebze ve meyveler bol miktarda temiz su ile yıkandıktan sonra yenmelidir.
  • Özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyecekleri almaktan kaçınılmalıdır.
  • Her türlü gıda maddesi güvenilir yerlerden satın alınmalı, üretim, son kullanım ve saklama koşullarına dikkat edilmelidir.
  • İnsani atıklar uygun şekilde uzaklaştırılmalıdır.
  • Karasineklerle mücadele için, evde çöpler kapalı kovalarda biriktirilmelidir.
  • Bebekler anne sütü ile beslenmelidir.
  • Karın ağrısı, ishal ve kusma belirtileri ortaya çıktığında, kişiler mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalı ve bu dönemde bulaştırıcı olduklarından kişisel hijyen kurallarına daha da özen göstermelidir.

Güncelleme Tarihi : 27 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al