Yükleniyor

Tenisçi Dirseği Tedavisi Kişiye Özel Yapılır

Tenisçi Dirseği Tedavisi Kişiye Özel Yapılır

Bir kolun aşırı kullanımından kaynaklanan ve ağrılı bir rahatsızlık olan tenisçi dirseği, raket sporlarıyla uğraşan kişilerde yaygın olarak görülmekle birlikte el bileği ile tekrarlayan ve zorlayıcı işler yapan bireylerde ortaya çıkabilir. Memorial Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Uzmanları, “tenisçi dirseği” hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Tenisçi dirseği, dirsekte el bileği ve parmakları yukarı kaldıran adalelerin başlangıç yerindeki zedelenmeler için kullanılan bir tanımdır. Tenisçi dirseği hastalığının ilk belirtisi yavaş başlayan ve gittikçe artan dirsek ağrısıdır. Gündelik hayatta eller ve dirsek sık sık kullanıldığından oluşan zedelenmenin iyileşmesi zordur ve tekrarlama olasılığı yüksektir.

Tenisçi dirseğinde tokalaşma sırasında ağrı görülebilir

Basit bir rahatsızlık gibi görülse de yaşam kalitesini düşüren ve kişiyi gündelik işlerini yapmaktan alıkoyan tenisçi dirseği, ofis çalışanları ve ev hanımları arasında da yaygın olarak görülmektedir. Hastalar özellikle tokalaşırken dirseklerinde şiddetli bir ağrı olduğundan yakınmaktadırlar. Hastalığın teşhisinin ardından yangıyı azaltmak amacıyla ağrı kesici ve atel kullanımı ile germe-kuvvetlendirme egzersizleri gibi yöntemlere başvurulabilir. Böylelikle ağrı olan bölgedeki gerginliğin azaltılması hedeflenir. Bu metotları ile sorun çözülmediği takdirde tedavi aşamalı olarak ve hastanın özelliklerine göre planlanmalıdır. Tenisçi dirseğinin tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemler şunlardır:

  • İğne ile yağmurlama: Kortizon, içerideki yangıyı azaltıcı özelliğe sahip olduğundan diğer yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda kullanılabilir. Bu yöntemde dirsek lokal anezteziyle uyuşturulduktan sonra ince bir iğneyle kemiğin dış zarına delikler açılır ve burada yeni bir yara oluşturularak iyileşmeyi tetikleyen sistem harekete geçirilir.
  • PRP uygulaması: Kas ve tendon yaralanmalarının tedavisinde son yıllarda yaygın olarak kullanılan bu uygulama, tenisçi dirseği rahatsızlığının tedavisinde de kullanılabilir. PRP uygulamasında, kandaki onarıcı olduğu düşünen hücreler (trombosit) ayrıştırılarak ağrılı bölgeye iğne ile uygulanmaktadır.
  • Radyofrekans yöntemi ile fizik tedavi:Dirsek kenarına gönderilen dalgalar sayesinde ağrı olan bölgede kanlanma artırılarak, iyileşmenin hızlanması ve ağrının ortadan kalkması sağlanmaktadır.

Tenisçi dirseği tedavisinde cerrahi yöntemlere de başvurulabiliyor

Tüm bu tedavi yöntemlerine rağmen şikayetleri devam eden hastalarda cerrahi yönteme başvurulmaktadır. Cerrahi yöntem olarak kamera ile eklem içinin görüntülendiği “artroskopi yöntemi” uygulanabilir. Bu yöntemle tenisçi dirseği rahatsızlığına neden olan “yangı dokusu” da denilen “granülasyon” dokusu çıkarılmaktadır. Adalenin kemiğe yapıştığı yerde yangı dokusu temizlenmekte ve iki yüzeyin birbirine tekrar yapışması için bu yüzey tazelenmektedir. Hasta böylelikle kısa sürede sağlığına kavuşup, iş ve sosyal yaşamına geri dönebilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 31 Mayıs 2023

Yayınlanma Tarihi: 20 Mayıs 2014

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al