Yükleniyor

Testis Ağrısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Testis Ağrısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Testis ağrısı, ani yaralanma, iltihaplanma, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar veya testis torsiyonu (bükülme) adı verilen acil bir durumdan kaynaklanır. Bu durum bazen şişlikle birlikte donuk bir ağrıya neden olabiliyor. Ayrıca testislerdeki ağrı, testis kanseri gibi daha ciddi sorunlar nedeniyle de yaşanıyor olabilir.

İçindekiler

Testis Ağrısı Nedir?

Testisler, darbe, yaralanma, sperm kanallarında veya testislerde enfeksiyon veya şişme, testislerde kan akışını kesebilecek şekilde bükülmesi (testis torsiyonu) gibi nedenlerle yumurtalıklar olarak bilinen küçük üreme organında yaşanan ağrılardır. Bazen testiste hissedilen ağrı aslında kasıkta veya karında başka bir yerden kaynaklanır ve testiste hissedilir. Buna da yansıyan ağrı adı verilir. Testis ağrısı birden başlayıp kısa süreli (akut ağrı) veya hafif ve uzun süreli (kronik) olabilir.

Testis Ağrısı Neden Olur?

Testisler çok hassas olduğundan herhangi bir doğrudan testislere gelen darbe, testislerin bükülmesi olan testis torsiyunu, klamidya veya bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan veya idrar yolu enfeksiyonu kaynaklı meni kanalı iltihabı (epididimit), testis dokusunun iltihaplanması ve kasık fıtığı testis ağrısının yaygın nedenleridir.

Testis ağrısına neden olan durumlar şunlardır:

Yaralanma veya travma

Spor, egzersiz veya kaza sırasında testislerinizde bir yaralanma meydana gelebilir.

Orşit

Testislerden birinde veya her ikisinde iltihaplanma, bakteriyel veya viral bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Çocuklarda kabakulak virüsü de olası bir orşit nedenidir. Kabakulak durumunda, şişlik genellikle kabakulak başladıktan dört ila altı gün sonra başlar.  

Epididimit

Bu durum epididim iltihabından kaynaklanır. Epididim, spermi testislerden sperm kanalına ve vücudun dışına taşıyan sıkıca sarılmış ince tüpler grubudur. Epididimit semptomları ağrı ve iltihabı içerir. Skrotum şişmiş ve dokunulamayacak kadar sıcak olabilir. Bu günlerce haftalarca sürebilir. Kronik epididimit genellikle altı haftadan uzun sürer.

Kasık fıtığı

Bağırsağınızın bir kısmının kasık yakınındaki karın kaslarınızın zayıf bir kısmından geçmesiyle oluşur. Genellikle tehlikeli değildir ama acı verici olabilir.

Spermatosel

Spermatosel, testisin yakınında sperm kanalarında oluşabilen sıvıyla dolu keseciktir. Kanser riski taşımaz ve genellikle ağrılı değildir. Ancak bazen büyüyüp rahatsız edici hale gelebilirler.           

Hidrosel

Testislerin etrafında sıvı birikmesi anlamına gelir. Hidroseller yaygındır ve bazen ağrıya neden olabilirler veya enfekte olabilirler.

Hematosel

Testis etrafında kan birikmesi anlamına gelir. Genellikle bir darbe sonrası ortaya çıkar. Kana pıhtılaşma bozukluğu olanlarda kendi kendine de oluşabilir.

Varikosel

Testis toplardamarlarının varisleşmesi anlamına gelir. Bu büyük damarlar, günlük aktiviteler sırasında etkilenen testiste künt bir ağrıya neden olabilir. Testis ağrısı genellikle yatınca düzelir. Varikosel bazen çocuk sahibi olmayı etkileyebilir. Bu durumda cerrahi olarak tedavi edilir.

Testis torsiyonu

Testisin kendi etrafında dönerek kan akışının bozulması anlamına gelir. Bu, testise giden kan akışını keser ve şiddetli, keskin bir ağrıya neden olur.  Acil ameliyat edilmesi gereken bir durumdur.

Böbrek taşları

Böbrek taşları, susuz kaldığınızda daha sık görülür. Taşlar üreterlerde (idrarın böbrekten mesaneye aktığı tüpler) sıkışıp sırt, kasık veya testiste ağrıya neden olabilir. Sıvı tüketimi arttırılırsa küçük taşlar düşebilir. Daha büyük taşlar ameliyat gerektirebilir.

Vazektomi sonrası ağrı sendromu

Vazektomi, doğum kontrolü amacıyla sperm taşıyan tüplerin bağlanma operasyonudur. Bu operasyonu geçirmiş erkekler bazen sonrasında testis ağrısı çekerler. Bu ağrı, sperm taşıyan tüplerdeki artmış basınçtan kaynaklanabilir ve vazektomi sonrası ağrı sendromuna neden olabilir.

Testis kanseri

Testis kanseri 15-35 yaş arası erkeklerde en sık görülen kanserdir. Bazen kasıkta veya testislerde künt bir ağrı, şişlik veya ağırlık ve alt karın veya testis torbasında ağrı ile kendini gösterebilir. Testis kanseri belirtileri için testisleri incelemek için görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.

Testis Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

  • Ağrı: Testis ağrısı, nedene bağlı olarak farklı hissedilebilir. Ani bir yaralanma, keskin, ani bir ağrıya ve ardından künt bir ağrıya neden olur. Epididimit ağrısı zamanla kötüleşebilir. Böbrek taşları, sırtta testislere ve penisin ucuna yayılan keskin ağrılara neden olabilir.
  • Morarma: Testisler yaralanmışsa testis torbasında morarma olabilir.
  • Mide bulantısı ve kusma: Midenizin bulanması ve kusma birçok durumun belirtisi olabilir. Bunlar testis yaralanması, orşit, torsiyon veya böbrek taşlarını içerir.
  • Şişlik: Testis torbasında bir yumru olabilir. Skrotum kırmızı veya parlak görünebilir. Bunlar yaralanma, orşit, epididimit veya testis tümörü belirtileri olabilir.
  • Ateş: Testiküler ağrı ile birlikte ateş, orşit veya epididimit belirtisidir.
  • İşeme sorunları: Bazı böbrek taşları sık idrara çıkmaya neden olabilir. Ayrıca idrar yaparken yanma hissi olabilir veya idrarda kan görülebilir.

Testis Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Tanı büyük ölçüde fizik muayene ile konmaktadır. Muayene ayakta ve yatarak yapılır. Ağrının başlama zamanı, sıklığı şiddeti ve ağrının tam yeri sorgulanır. Cinsel, tıbbi ve cerrahi geçmişiniz sorgulanır.

Kan veya idrar testleri, olası bir neden olarak enfeksiyonların değerlendirilmesinde yardımcı olacaktır. Testisinizde bir şişlik veya sertlik varsa, testis kanserini kontrol etmek için ultrason yapılabilir. Ultrason taraması kanser belirtileri gösteriyorsa, kanserin çıkarılması için ameliyat önerilir. Erken teşhis konulur ve tedavi edilirse testis kanserinin iyileşme oranı çok yüksektir.

Testis Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Testis ağrısının tedavisi ağrıya neden olan hastalığa göre değişkenlik gösterir. Bölgeye buz uygulamak, yatarak istirahat etmek, testisleri yukarıda tutacak şekilde sıkı iç çamaşırları giymek ya da testis altında rulo halinde bir havlu yerleştirmek ve basit ağrı kesiciler kullanmak basit nedenler için yeterli olabilir. Bir enfeksiyonun neden olduğu orşit veya epididimit gibi durumlarda, antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanmak gerekebilir.

Testis ağrısı için genellikle ameliyat gerekmez, ancak testis torsiyonu veya testis kanseri gibi acil bir durumunuz varsa ameliyat gerekebilir.

Böbrek taşı veya kasık fıtığı gibi hastalıkların neden olduğu yansıyan testis ağrısı durumunda böbrek taşı kırılması, ameliyat ile alınması; kasık fıtığı durumunda ameliyat ile fıtık onarımı yapılması ağrıyı düzeltecektir.

Kronik epididimit gibi hastalıklarda son seçenek olarak ameliyat ile epididimin alınması fayda sağlayabilir.     

Testis Ağrısı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Testis ağrısını önlemek için ne yapılmalıdır?

Evde kendi kendine düzenli testis muayenesi kanser dahil testis kaynaklı pek çok hastalığın erken tanısında önem taşır. Yakın temaslı ve yoğun efor gerektiren sporlarda testisleri korumak için sıkı iç çamaşırları giymek; riskli işlerde koruyucu giyişiler kullanmak olası travma ve yaralanmaları engelleyebilir.

Testis ağrısı ciddi bir durum mu?

Testis kanseri ve testis torsiyonu durumunda ciddi bir durumdur ve ertelenmemesi gerekir.

Testis ağrısı ne zaman tehlikelidir?

Testis kanseri testis ağrısı ile belirti verebilmektedir. Kanser tedavisinde de erken tanı büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ağrı durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulması önemlidir.

Güncelleme Tarihi : 4 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 25 Ocak 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al