Yükleniyor

Vazektomi nedir? Nasıl yapılır?

Vazektomi nedir? Nasıl yapılır?

Ülkemizde ‘doğum kontrol yöntemleri’ denildiğinde akla ilk olarak kadınlara uygulanan yöntemler geliyor. Erkekler ise erkekliğini kaybetme gibi bir endişe ile kendilerine uygulanacak cerrahi doğum kontrol yöntemlerini yaptırma konusunda çekingen davranıyor. Vazektomi, 18 yaşını doldurmuş bekar erkeklere kendi izniyle, evli erkeklere ise eşinin onayıyla yapılan cerrahi doğum kontrol yöntemi olarak ön plana çıkıyor. Son derece güvenli olan vazektomi işleminden sonra erkeklerin cinsel yaşamı olumsuz etkilenmiyor, kişi olağan cinsel aktivite normal bir şekilde devam ediyor. Memorial Kayseri Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Bülent Altunoluk, vazektomi yöntemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Vazektomi nedir?

Vazektomi, erkeklere uygulanan cerrahi bir doğum kontrol yöntemidir. Sperm kanallarının kesilmesi, bağlanması veya mühürlenmesi ile uygulanır. Testislerde üretilen spermler kanalla önce penis içindeki idrar kanalı olarak bilinen üretraya daha sonra da dışarıya atılmaktadır. Bu yapılan cerrahi sonucunda spermin üretraya girmesi engellenmektedir. Bu işlem sonucunda spermler meniye karışmamakta yani gelen menide sperm bulunmamaktadır. Bir anlamda vazektomi, doğum kontrolünün güvenli ve etkili bir şekilde cerrahi işlemle yapılmasıdır. Ülkemizde kadınlarda doğum kontrol yöntemlerinin tamamı sıklıkla uygulanmaktadır. Vazektomi, kadınlarda tüplerin bağlanması yöntemiyle hemen hemen eş değer bir yöntemdir. Avrupa’da ve Amerika’da çok sık yapılan bu cerrahiyle doğum kontrolü konusunda neredeyse % 100’e yakın bir başarı elde edilmektedir. Dünyada erkekler tarafından çokça tercih edilen doğum kontrol yöntemleri fiziksel bariyer oluşturma mantığına göre yapılmaktadır. Yapılan araştırmalarda kondom kullanımı yaygın olan gelişmiş ülkeler ile eğitim seviyesi yüksek olan erkekler, vazektomi işlemini daha çok tercih etmektedir.

Vazektomi kimlere uygulanır?

Vazektomi ülkemizde, 18 yaşını doldurmuş tüm erkeklere kendi istekleri dahilinde yapılabilir. Ancak evli erkeklerde eşlerin onayı olmadan uygulamanın yapılması kesinlikle yasaktır. Çocuk sahibi olmak istemeyenler ile çok sayıda çocuğa sahip olan ve artık çocuk istemeyenlere bu yöntem önerilebilir. Vazektomi, kalıcı ve ömür boyu süren bir doğum kontrol yöntemi olduğu için avantajlıdır. Ayrıca, kalıtsal hastalığı olan ve çocuk sahibi olması riskli olanlar ile diğer doğum kontrol yöntemini denemiş ancak başarısız olan çiftlere de önerilmektedir.

Vazektomi işleminin avantajları nelerdir?

Vazektomi çocuk düşünmeyen kişilere uygulanmakta, işlem sonrası kişi ne kadar ilişkiye girerse girsin bebek sahibi olmamaktadır. Oldukça kısa süren bu yöntem sonrası kişi kısa sürede iş ve sosyal yaşamına dönebilmektedir.

Vazektomi nasıl uygulanır?

Vazektomi, meninize sperm katılımını kesen bir erkek doğum kontrol yöntemidir. Cerrahi işlem, sperm taşıyan tüplerin kesilip kapatılması ile gerçekleştirilir. Vazektomi sonrasında problem yaşama riski düşüktür ve işlem genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir. 20-40 dakika süren işlem sonrasında kişinin herhangi bir antibiyotik almasına gerek yoktur. Ancak işlem sonrasında ortaya çıkabilecek ağrıyı engellemek için ağrı kesici alınabilir.

Vazektomi Hakkında sık sorulan sorular 

Vazektomi acılı bir yöntem mi?

Vazektomi işlemi genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için ağrılı bir işlem değildir. Ağrı işlemden sonra ortaya çıkabilmektedir. İşlemden sonra kişi aynı gün taburcu edilmekte, günlük yaşamına devam edebilmektedir.

Vazektomi olan erkekler boşalabilir mi?

Vazektomi sonrası kişide boşalma aynı şekilde olur, hasta aynı miktarda bir boşalma yaşasa da semen sıvısı içinde sperm olmayacaktır. Yani vazektomi, erkeklerde cinsel yaşam olarak belirttiğimiz, sertleşme, cinsel arzu, cinsel tatmin, boşalma hissi, meni gelmesi (sperm içermeden) gibi durumları kesinlikle etkilemez. Hatta meni miktarı ve görünüşünde değişiklik olmayacağı için erkeklerin psikolojik durumunda da değişiklik olmayacaktır.

Vazektomiden sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilebilir?

Vazektomi işlemi yapıldıktan sonra etkisi 12 hafta içerisinde görülmektedir. Ancak vazektomi yapıldıktan sonra 7 gün boyunca cinsel ilişki önerilmemektedir. 7 günün sonunda normal cinsel aktiviteye dönülse de bir süre kondom kullanılması önerilmektedir.

Vazektomi sonrası sperm üretimi devam eder mi?

Vazektomi sonrasında testislerde sperm üretimi devam etmektedir. Ancak işlem sonrasında sperm dışarı çıkmadığından testisten aspirasyon veya biyopsi yöntemi ile alınacak spermler tüp bebek tedavisinde kullanılabilmektedir.

Vazektomi sonrası üretilen spermler nereye gidiyor?

Vazektomi sonrası testislerde üretilen spermler, semen sıvısı içine katılmaz ve sperm kanallarından ilerlemez yani testislerde kalır. Daha sonra bu spermler zamanla geri emilir.

Vazektomiden sonra meninin sperm hücrelerinden arınması ne kadar sürer?

Burada unutulmaması gereken konu vazektomi sonrası yaklaşık 3 ay boyunca kesilen kanalın üst kısmında sperm kaldığından başka bir korunma yöntemi olmadan ilişkiye girilmemesi gerektiğidir. Yaklaşık 20 boşalma veya 3 ay sonra meni tahlili yapılarak sperm olmadığı görülmesi garantili yöntemdir.

Vazektomiden sonra testosteron seviyesinde bir düşme olur mu?

Yapılan araştırmalarda vazektomi operasyonu sonrasında testosteron seviyesinde düşme veya cinsel isteğin azalması gibi bir durum belirlenmemiştir. Ayrıca vazektomi sonrası prostat kanseri görülme riskiyle ilgili araştırmalarda yapılmıştır. Çalışmalarda vazektomi ile prostat kanseri arasında ilişki olmadığı tespit edilmiştir.

Vazektomi gebeliği önlemede yüzde 100 başarılı mıdır?

Vazektomi gebeliği önlemede başarı oranı yüzde 100’e yakın ve etkili bir yöntemdir. Vazektomi, düşük komplikasyon ve yan etki riski olan basit bir ameliyattır. Vazektominin maliyeti, kadınlara uygulanan tüp ligasyonu işleminden ve kadınların kullandığı uzun vadeli doğum kontrol ilaçlarının maliyetinden daha düşüktür.

Vazektomi ile bağlanan kanallar geri açılabilir mi?

Vazektomi işlemi geri dönüşü zor bir işlemdir. Bu nedenle bu işleme karar verilirken mutlaka tüm yönleri ile bir hesaplama yapılmalı, kişi bu konuda acil karar vermemelidir. Genellikle geri geri dönüşüm oranı hemen hemen % 50 civarındadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 28 Temmuz 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al