Yükleniyor

Yarım Sünnet 1 Yaşına Kadar Tedavi Edilmeli

Yarım Sünnet 1 Yaşına Kadar Tedavi Edilmeli

Halk dilinde “peygamber sünneti” veya “yarım sünnet” olarak bilinen hipospadias, erkek çocuklarda görülen doğumsal bir anomalidir. Bu sorunla dünyaya gelen çocuklara mutlaka cerrahi müdahale yapılmalı ve cerrahi işlem öncesi kesinlikle sünnet yapılmamalıdır.

İçindekiler

Hipospadias sorunu ile dünyaya gelen bebeklere özellikle 1 yaşına kadar cerrahi müdahale yapılması gerektiğini söyleyen Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Kemal Çiğdem erkek çocuklarda doğuştan oluşan hipospadias hakkında bilgi verdi.

Hipospadias sık görülen sağlık sorunudur

Hipospadias, halk arasında bilinen adları ile peygamber sünneti ya da yarım sünnet, ortalama 250 çocuktan birinde rastlanan, doğumsal ve genetik bir anomalidir. Genellikle bu sorun ile dünyaya gelmiş kişilerin çocuklarda da görülme olasılığı yüksektir. Hipospadias erkek çocuklarda cinsel organın ucunda bulunan deliğin, penisin alt tarafında olması durumudur. Böyle olunca çocuklar yarım sünnet olmuş gibi doğar. Ancak asıl önemli sorun, sünnet derisinin normal geliştiği halde altında kalan hipospadias’tır.

 

İdrar yapma şekli kontrol edilmezse tanı gecikebilir

Hipospadias sorunu ile dünyaya gelen çocuklar, idrarını bacaklarına doğru yapar. Penisin ucunda bulunan ve normal gibi görünen delik ise işlevsizdir ve o noktadan çocuk idrarını yapamaz. Anne ve babalar, sünnet derisinin yarım şeklini, idrarın penisin alt tarafından aktığını fark ettiği anda hemen çocuk cerrahisi doktoruna başvurmalıdır. Çünkü sorun erken dönemde belirlenemezse, çocuk sünnet olana kadar fark edilmeyebilir. Bu da çocuklarda ileride önemli sağlık sorunlarına yol açar. İdrar deliği, olması gereken yerden ne kadar uzaksa sorun o kadar büyüktür.

Aileler erken tanı için bu belirtilere dikkat etmeli!

  • İdrar kanalının penisin alt yüzünde ve daha geride olması.
  • Penis başının eğri olması.
  • Sünnet derisinin penis başının alt yüzünde oluşmaması.
  • Ereksiyon sırasında penisin aşağıya doğru kıvrılması.
  • Hipospadias’lı çocukların karşıya doğru idrarını yapamamaları nedeniyle, idrar yaparken oturmak zorunda olmaları.

Cerrahide doktorun tecrübesi önemli

Hipospadiaslı çocuklar, ileride kısırlık sorunu ile de karşı karşıya kalabilecekleri için, erken tan ile doğru tedavi uygulanmalıdır. Bu durumda hem sağlığına kavuşabilir hem de çocuk sahibi olabilirler. Tedavide cerrahi müdahale; büyüteçli gözlüklerle özel iplikler kullanılarak çocuk cerrahisi veya çocuk ürolojisi uzmanlarınca yapılmalıdır. Ameliyatta uzman doktorun rolü ve tecrübesi çok önemlidir. Ameliyat sırasında, peniste eğrilik varsa düzeltilir ve sonra çoğunlukla sünnet derisi kullanılarak idrar borusu uca kadar uzatılır. Çocuk böylece sünnet de olmuş olur.

Ameliyat sonrası çocuk bir günde taburcu olur

Uygun modern yöntemlerin kullanıldığı ameliyat sonrası hasta bakımı da çok önemlidir. Hastalar genellikle bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu olabilir. Yaklaşık 10 gün içinde ameliyatın başarısı anlaşılır. Ameliyat sonrasında ise enfeksiyon riskine karşı; pansumana ve ameliyat bölgesinin hijyenine dikkat edilmelidir. Bu durumda anne babalar gerekli özeni göstermelidir. Uzman doktor tavsiyeleri göz ardı edilmemelidir.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 4 Eylül 2012

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al