Yükleniyor

Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Hayatına Hareket Katmanın Yolları

Yaz Tatilinde Çocuğunuzun Hayatına Hareket Katmanın Yolları

Yaz tatilleri, çocukların zorlu bir okul yılının ardından dinlenip yeniden enerji topladıkları zaman dilimidir. Hareketli bir yıldan sonra dinlenmek isteyen çocukların bu dönemde hareketsiz kalmaması gerekir. Evde zaman geçirme veya bilgisayar oyunları oynamanın yanı sıra çocukların yaz tatili süresince aktif ve hareketli kalmalarını sağlamak da oldukça önemlidir. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Utkucan Uçkun, çocukları yaz tatilinde aktif tutmanın yolları konusunda bilgi verdi.

İçindekiler

Yaz rehaveti kilo alımına neden olabiliyor

Çocuklarının fiziksel aktivite seviyeleri yaz tatili boyunca daha da düşmekte ve bu durum da belirgin kilo alımı ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle çocuğu günlük hayatında hareket etmeye teşvik etmek oldukça değerlidir. Çocuğa yaz döneminde egzersiz alışkanlığı edindirilirse, yeni okul dönemi başladığında da bu rutini devam ettirmek isteyecek ve bu da sağlığını olumlu etkileyecektir.

Düzenli egzersiz kas ve kemikleri güçlendiriyor

5-18 yaş arasındaki çocukların her gün yaklaşık 60 dakika egzersiz yapmaları önerilmektedir. Bu egzersizler, haftanın en az üç günü olacak şekilde yüzme, tenis veya jimnastik gibi kasları ve kemikleri güçlendiren aktiviteleri içermelidir. Ancak, beden eğitimi dersleri sırasında yaptıkları egzersizlere ve mola saatlerinde arkadaşlarıyla koşup oynamalarına rağmen birçok çocuk bu 60 dakikalık hedefe okul döneminde bile ulaşamamaktadır.

Egzersiz obeziteyi ve sağlık sorunlarını önlüyor

Egzersiz sadece obezitenin önlenmesine yardımcı olmakla kalmayıp gelecekte yaşanabilecek sağlık sorunlarının önlenmesine de fayda sağlar. Üstelik egzersiz açık havada yapılıyorsa, doğal gün ışığında vakit geçirmek çocukların D vitamini seviyelerinin de ideal düzeyde kalmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bu dönemde yüksek faktörlü güneş kremi uygulamayı unutmamak gerekir. Güneş ışığının bir göz kusuru olan miyopiye karşı koruyucu bir etkisi olduğu da görülmüştür. Araştırmalar, günlük en az iki saatlik güneş ışığı maruziyetinin miyopi riskini azaltabileceğini göstermektedir. Ancak, ultraviyole (UV) ışığa aşırı maruziyet gözlere zarar da verebilir, bu yüzden çocukların gözlerini güneşten korumak için uygun UV koruması sağlayan güneş gözlükleri tercih edilmelidir.

Egzersiz çocukların mutlu olmasını sağlıyor

Fiziksel faydaların yanı sıra, egzersiz çocukların bol miktarda endorfin salgılamasına ve böylece onların kendilerini neşeli ve mutlu hissetmelerine yardımcı olur. Egzersiz ve hareketin sosyal gelişimi, bilişsel ve zihinsel fonksiyonları iyileştirmeye yardımcı olduğu da gösterilmiştir. Ayrıca, güçlü bir üst beden, baş ve boynun dik kalmasına yardımcı olarak gözlerin görsel bilgiyi daha etkili bir şekilde işleyebilmesine olanak sağlar.

Plan ve program yapılmalı

Planlama ile egzersiz, her günün düzenli ve yapılandırılmış bir parçası haline getirilebilir. Çocuklarla oturup tatil süresince yapmak istediğiniz şeyleri birlikte yazıp; ardından bunları tatile sığdırmak için bir program yapabilirsiniz. Bu yirmi dakika boyunca top oynayabileceğimiz bir mola, parkta yürüyüş veya bisiklet sürme şeklinde olabilir.

Birlikte katılım sağladığınız aktivitelerin yanı sıra çocukların gün boyunca düzenli olarak egzersiz yapmalarını sağlamak için günlük bir program yapabilirsiniz. Çocuklarınızın sağlıklı bir dengeye sahip olmalarını sağlamanın bir yolu, onların okuldaki rutinlerine benzer bir düzen oluşturmaktır. Günü yapılandırmak çocuklarda tutarlılık sağlayıp aynı zamanda üzerinizdeki baskıyı azaltacaktır.

Egzersiz eğlenceli hale getirilmeli

Egzersizi eğlenceli hale getirmek, özellikle küçük çocuklarda motivasyonun önemli bir parçasıdır ve yaz tatili, farklı aktiviteleri denemek için size harika bir fırsat sunar. Çocuklarınızı motive etmenin başka bir diğer yolu da yerel bir spor kulübüne katılmalarını sağlamaktır, böylece yaşıtlarıyla birlikte oynayabilirler.

Yayınlanma Tarihi: 24 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al