Yeni Doğan Sarılığı Beyin Hasarına Neden Olabilir

Yeni dogan bebeklerin büyük çogunlugunda çesitli nedenlere bagli olarak sarilik görülebiliyor. Erken dogan bebekler için ise bu risk katlanarak artiyor. Yenidogan sariligi zamaninda ve dogru tedavi edilmedigi takdirde, beyin hasari ile birlikte zihinsel gelisim geriligine yol açabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Uz. Dr. Askin Güra Nemlioglu, yeni dogan sariligi ve tedavisi ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

“Önce bas ve boyun kismi sararmaya baslar”

Bebekler henüz anne karnindayken, kanlarindaki kirmizi kan hücreleri (alyuvarlar) normal insanlarinkinden farklidir. Bebek dogar dogmaz islevini yitiren bu alyuvarlar hizla yikilip, parçalanmaya baslayinca yerini yeni tipte alyuvarlarin olusumuna birakir. Bu yikim ile kanda bulunan, “bilirubin” maddesinde artis gözlenir. Kandaki bilirubinin temizlenmesinde karaciger yetersiz kalirsa bu maddenin miktari daha da yükselir. Sari renkli pigmentlere sahip olan bu maddenin kandaki asiri birikimi, bebegin derisine nüfuz ederek, cildinin sari renkli bir görünüm almasina neden olur. Yeni dogan bir bebegin kanindaki bilirubin seviyesinin normalin üzerinde seyretmesi nedeniyle, bebegin tenindeki sari renk, gün isiginda dahi gözle görülür hale gelebilmektedir. Ilk belirtisini göz aklarindaki sararmalar ile veren bu hastalik; sirasiyla bebegin önce bas ve boyun kismi, gövdenin üst ve alt kismi, kol ve bacaklari, son olarak da el ve ayaklardaki sararmayla kendini göstermektedir.

2 haftadan uzun süren sariliga dikkat!

Yenidogan sariligi, zamaninda dogan bebeklerde, genellikle 2. günden sonra baslarken 3. ve 4. günlerde zirve noktasina ulasir. Daha sonra yavas yavas azalmaya baslayarak 1- 2 hafta içerisinde kaybolur. Bu hastalik, zamanindan önce dogan, prematüre bebeklerde daha uzun sürebilir. Ancak 2. günden erken baslayan ve sonrasinda hizla yükselen ya da 2 haftadan uzun süren sariliklarda ayrintili degerlendirilme gerekmektedir.

Laboratuvar testi sart

Bebegin gözlemlenmesi hastalik hakkinda fikir verse de, teshis konulmasi için mutlaka laboratuvar testlerine gereksinim duyulur. Fiziki muayenede sariliktan süphelenildiginde, kan tahlili ile bilirubin maddesinin miktari tespit edilmektedir. Güvenilirligi tam olmamakla birlikte; hastalik takibinde kan alinmasi ve ciltten sarilik ölçen aletler de faydali olabilmektedir.

Isik tedavisi ile iyilesme saglanabiliyor

Yeni dogan sariliginin tedavisinde “fototerapi” yöntemi uygulanmaktadir. Bebek, hastanede en az 6- 8 saat belirli bir dalga boyunda isik veren elektrikli cihazin altina yatirilir. Bu uygulama sirasinda anne bebegini emzirmeye devam edebilir. Fototerapi tedavisi ile yenidogan sariligi için oldukça etkili bir yöntemdir. Nadiren de olsa; bu yöntemin kullaniminin sonuç vermedigi hastalarda kan degisimi yapilmasi gerekebilmektedir.

Bebeginiz bu süreci doktor kontrolünde atlatmali

Sarilik birçok bebekte tedavi edilmeden kendiliginden geçebilen bir durum olsa da, bu dönemin düzenli doktor kontrolünde geçirilmesi çok önemlidir. Aksi halde; sariliga neden olan bilirubin maddesi, kanda asiri yükselerek beyne zarar verebilmektedir. Öte yandan tehlikeli düzeyin altindaki bilirubin degerinin bebege bir zarari yoktur. Ancak tehlikeli olan degerler saptandigi takdirde, bebegin en kisa sürede tedavi altina alinmasi gerekmektedir

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Bu Konuda Uzman Doktorlar

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al