Yükleniyor

Yoga ve Pilates Arasındaki Temel Farklılıklar Nelerdir?

Yoga ve Pilates Arasındaki Temel Farklılıklar Nelerdir?

İş veya okul yaşamının stresi, özel hayat karmaşaları derken bedensel ve zihinsel olarak yıpranmamak neredeyse imkansız hale geliyor. Kendinize zaman ayırmak ve hayat maratonunda ufak bir mola vermek için son dönemin popüler uygulamalarından olan yoga ve pilatesi tercih edebilirsiniz. Her iki uygulama da beden ve zihin rahatlamasını hedef alırken bu iki kavram genellikle birbirine karıştırılır. Yoganın ve pilatesin hangi amaçla yapıldığını bilmek ve aralarındaki farkı kavramak egzersiz seçiminizde size yardımcı olur. İhtiyaçlarınız doğrultusunda ve sağlığınız elverdiği müddetçe yoga veya pilates yapabilir, dilerseniz her ikisini de hayatınıza entegre edebilirsiniz.

İçindekiler

Yoga Nedir?

Yoga, hem ruhsal hem de fiziksel uygulamalar arasında yer alır. Sanskritçe "kontrol etme" ve "birleşme" anlamını ifade eden "yuj" harfinden türer. Yoga ile ilgili ilk verilere milattan önce 5 bin ile 12 bin yılları arasında rastlanır. Tekrarlayan hareketlerin program dâhilinde olduğu bu sistemde geniş kas gruplarına odaklanılır. Ruhsal ve fiziksel sağlığı iyileştirmek adına bir dizi hareketten oluşur ve meditasyonlarla birlikte nefes egzersizleri de bulunur. Bir spordan çok daha fazlasını ifade eden disiplin, özel pozisyonları ve meditasyonları sayesinde ruhunuzu dinginleştirir. Yaparken bedeninizle ve zihninizle bir yolculuğa çıkarsınız. Huzura kavuşmanın pratiğinin yapıldığı bu uygulama, tasavvuf öğretisiyle benzerlikler gösterir. Evrenin sonsuz enerjisi ile de bütünleşmenizi sağladığı gibi çakralarınız da harekete geçer ve dengeye ulaşır. Elbette her uygulamada olduğu gibi yogada da düzenli ve doğru çalışma önemlidir.

Pilates Nedir?

Pilatesin tarihine bakıldığında yogadan daha yeni olduğu görülür. Omurgayı korumak, güçlendirmek; farklı kas gruplarını çalıştırmak, bedeni esnetmek gibi amaçları hedefleyen pilatesin ortaya çıkışı çeşitli hastalıklara dayanır. Joseph Hubertus Pilates omurga eğriliği, raşitizm gibi hastalıklarla mücadele etmiş ve bu hastalıkların tedavisi için bazı egzersizlerin yararlı olacağını düşünmüş. Daha sonra pilatesi geliştiren Joseph Hubertus, bu süreçte fizyoterapi yöntemlerinden ve spor disiplininden yararlanmış. Kısa sürede büyük ivme yakalayan bir dizi egzersiz, 1. Dünya Savaşı'nda yaralanan askerlerin kaslarını güçlendirmek, onları dengelemeyi ve esnetmeyi amaçlayarak da kullanılmıştır. Vücudu koşullandırmayı hedef alan bu disiplinde; hizalama, konsantrasyon, hassasiyet, merkezleme, nefes alma ve kontrol prensipleri bulunur. Kas gücünüzü ve esnekliğinizi artırmak, vücut kaslarınızı dengelemek, postür bozukluklarınızı gidermek, beden sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız yapabilirsiniz. Günümüzde ise aletli ve aletsiz olmak üzere iki ayrı kategoride değerlendirilebilir. Doktorunuza ve uzman bir eğitmenine danışarak sizin için hangi türün uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Yoga ve Pilates Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki disiplin arasındaki farkları bilirseniz hangi uygulamanın sizin için ideal olduğuna karar verebilirsiniz. Genel olarak bakıldığında birbirlerine benzeseler dahi aslında birçok farkları bulunur. Her iki uygulamanın da bedene ve ruha kazandırdıkları farklıdır. Bu farklılıkları birkaç başlık altında şu şekilde inceleyebilirsiniz.

Amaca Giden Yol Farkı

En temelde yoga ve pilatesin işlevleri farklıdır. Aslında her ikisi de beden ve zihin uyumunu sağlamayı ve beden ile zihni dengelemeyi amaçlar. Ama bunu yaparken yoga, duyguları ve zihni ön plana alır. Nefes egzersizlerinin ve meditatif çalışmaların daha çok önemsendiği yoganın öncelikli hedefleri şunlardır:

  • İç huzura kavuşmak,
  • Günlük yaşamın stresini geride bırakmak,
  • Zihnin derinlerini ve kendini keşfetmek,
  • Çakraların dengeye gelmesi ve uyumlanma.

Pilatese bakıldığında ise amaca giden yolun değiştiği gözlenir. Pilates, beden ve zihin arasındaki bağlantıyı kas gruplarının gelişimini önceliği yaparak kurar.

Hareket Kombinasyonu Farklılıkları Nelerdir?

Yogada ve pilateste yer alan pozisyonlar ve hareketler birbirlerinden farklı seyreder. Pilates, yogaya nazaran dinamik hareketler içerir. Beden formunu, postürünü şekillendirmeye odaklanan pilateste bu amaçlar dinamik hareketlerle sağlanırken statik hareketler da bulunur. Fakat bu disiplindeki statik hareketler yogada olduğu kadar belirgin değildir. Yapılan sıralı egzersizler, birbirleriyle bağlantılı kas gruplarını çalıştırır. Yogada ise statik hareketlerin daha yoğun olduğu görülür. Anda kalmaya, zihin berraklığına odaklanan bu disiplinde beden kendi ağırlığını kullanır. Bu şekilde kaslar beceri kazanırken hemen hemen tüm pozlar konsantrasyon odaklıdır.

Ekipman Kullanımı

Alet ve ekipman kullanımı yoga ile pilates arasında görülen farklılıklardan bir diğeridir. Yogada genellikle bir alete ihtiyacınız olmaz. Yapılan tüm hareketlerde aktif olan bedeniniz ve nefesinizdir. Sadece hareketleri yaparken rahat bir zemine basmak ve kaymamak için bir mata ihtiyacınız olabilir. Eğer uzman bir yerden eğitim alıyorsanız başınızın altına koymanız için bloklar veya battaniye gibi temel birkaç eşyaya ihtiyacınız olabilir ve bu ihtiyaçları onlar karşılar. Aksi takdirde ekstra bir ekipmana ihtiyacınız yoktur. Pilateste ise yardımcı ekipmanlar hareketlerden aldığınız verimi artırmada büyük rol oynar. Her hareket için ekipmana ihtiyacınız olmasa da bazı hareketler için direnç lastikleri, denge topları, çemberler ve benzeri aletlere gereksinim duyabilirsiniz. Bunların yanı sıra özel merkezlerde bulunan aletler, işinizi kolaylaştırır. Aletli tercih ediyorsanız bu alanda hizmet veren bir merkeze gitmelisiniz.

Yoga ve Pilates Arasındaki Spiritüel Farklılıklar

Yoga, kadim geçmişi olan bir öğretidir. Bu öğreti ruhani bir yolculuğu da kapsar. Yoga öğretisini almaya başladığınızda 8 aşamadan geçmeniz gerekir ve bu aşamalarda nefsi kontrol etmek, çalmamak, şükretmek, yaşam enerjisini kontrol etmek, odaklanma, aydınlanma gibi birçok değer ve beceri kazanılır. Pilates ise bir spor olarak değerlendirilebilir. Yogada zihin yolculuğu, karakterin sağlamlaşması, ahlaki değerlerin ön plana çıkarılması esasken pilateste bedenin gücü ve dirayeti temel alınır.

Yogada ve Pilateste Benzerlikler Nelerdir?

  • Her ikisinde de yağ yakımı vardır.
  • Yapılan egzersizler sonucunda beyin kimyası dengelenirken zihinsel beceriler gelişir.
  • Daha iyi hissetmenize yardımcı olan yoga ve pilates sayesinde kaslarınız dirayet kazanır.

Bedeninize ve zihninize güç kazandıran bu iki uygulamayı yapmadan önce özellikle nefes, kas ve omurga ile ilgili bir sağlık sorununuz varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ardından sizin için uygun olan egzersiz dizisi ile başlayabilirsiniz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Kasım 2022

Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al