Yükleniyor

Yoğun Bakımda Hipotermi Yöntemi Hayat Kurtarıyor

Yoğun Bakımda Hipotermi Yöntemi Hayat Kurtarıyor

Herhangi bir nedenle kalbi durmuş hastalara yapılan yeniden canlandırma sonrası hastanın kalp ritmi eskiye dönse bile, oksijensiz kalmaya bağlı olarak beyinde hasar meydana gelebiliyor.

İçindekiler

Yoğun bakım ünitesinde gerçekleştirilen özel tedaviler ile beyinde oluşabilecek hasarlar en aza indirilebiliyor ya da tamamen ortadan kaldırılıyor. Günümüzde uygulanan “Hipotermi” yöntemiyle hastanın vücut ısısı 37 dereceden 32-34 dereceye kadar düşürülerek, beyinde geri dönüşümü olmayan sorunlar engellenebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Genel Yoğun Bakımı Bölümü Uzmanları kalbi durduktan sonra yeniden hayata döndürülen hastalarda beyin hasarı oluşmaması için yoğun bakım ünitesinde uygulanan “Hasta soğutma yöntemi” tedavisi hakkında bilgi verdi.

KALBİN DURMASI EN ÇOK BEYNİ ETKİLİYOR

Başta kalp krizi olmak üzere birçok hastalık, kazalar, travmalar ve yaralanma, kalbin durmasına neden olabilir. Zamanında müdahale ile duran kalp yeniden çalıştırılarak, hastanın yeniden hayata tutunması sağlanabilir. Kalbin, kısa süreliğine de olsa vücuda kan pompalayamaması ve oksijeni organlara ulaştıramaması, başta beyin olmak üzere vücuttaki tüm organların fonksiyonlarında bozulmalara yol açabilir. Oksijensiz kalan diğer organ hasarları yapılan tedaviler ile giderilebilirken, beynin bu durumdan etkilendikten sonraki geri dönüşü daha güçtür. Beyinde ortaya çıkan sorunlar nedeniyle kişi, küçük sakatlıklar yaşayabileceği gibi yaşamı boyunca yatağa mahkum da kalabilir.

SOĞUKTA HÜCRE HASARI RİSKİ AZALIYOR

Bilim insanları, kalp krizi sonrası beyni birkaç dakika oksijensiz kalan hastalar ile çığ altında kalbi durmuş bir şekilde saatlerce kalan kişilerde meydana gelen beyin hasarının, birbirinden çok farklı olduğunu keşfetti. Saatlerce soğuk kar yığını altındaki kişilerde beyin hasarının çok daha az seviyelerde geliştiğinin tespit edilmesi, hücrelerin soğuk altında daha az yıprandığını ortaya koydu. Bu örnekten yola çıkılarak, kalbi duran ve vücudundaki organlara oksijen ulaşmayan hastalar için yoğun bakımda hipotermi tedavi yöntemi kullanılmaya başlandı.

SOĞUTMA SİSTEMİ İLE BEYİN HASARLARI ÖNLENİYOR

Hipotermi yönteminde, oksijensiz kalan beyin hücrelerini korumak için ilk 6 saat içinde toplardamara takılan katater ile “İnternal Soğutma” yöntemi ya da tüm vücudu saran ve içinden soğuk su akımının geçtiği “External” soğutma uygulaması yapılarak, tüm vücut soğutulur. Vücut ısısı 37 dereceden 32-34 dereceye düşürülerek, yaşam destek ünitesine bağlı olan kişinin beyin hücrelerinin zarar görmesi engellenir. Tüm ihtiyacı bağlı olduğu makine tarafından karşılanan hasta, 24 saat sonra vücudu yeniden ısıtılarak uyandırılmaya başlanır. Hastanın şok yaşamaması için vücudun ısıtılması, yaklaşık 24 saatlik bir zaman dilimine yayılmalıdır. Dakikalarca kalbi duran ancak kalbi yeniden çalıştırıldıktan sonra yoğun bakımda soğutma yöntemi tedavisi uygulanan hastaların beyin hücreleri çok az bir hasar ile kurtarılabilir. Zamanında yapılan müdahale ve uygulanan bu tedavi yöntemi ile bir çok hastanın başta beyni olmak üzere diğer organlarının hiçbir hasar görmemesi sağlanabilmektedir.

 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 8 Ağustos 2022

Yayınlanma Tarihi: 26 Ağustos 2015

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al