Yükleniyor

Yürüme Robotu İle Harekete Devam

Yürüme Robotu İle Harekete Devam

Travmatik beyin ve omurilik yaralanmaları, inme, nörolojik veya ortopedik nedenlerden kaynaklanan yürüme fonksiyon kayıplarının tekrar geri kazandırılması ve geliştirilmesi robot destekli yürüyüş rehabilitasyon seansları ile mümkün oluyor. Memorial şişli Hastanesi  Fizik Tedavi ve Robotik Rehabilitasyon Merkezi Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar, yürüme robotlarının hasta üzerindeki olumlu katkıları hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Yaş farkı gözetmeksizin, nörolojik rahatsızlık nedeniyle özellikle yürüme fonksiyonunda kayıplar ortaya çıkan hastaların tedavisinde kullanılan yürüme robotu, kısa zamanda mobilizasyona yardımcı oluyor.

Nörolojik hastaların rehabilitasyon tedavisi “nörorehabilitasyon” olarak adlandırılıyor. Aslında uzun yıllardır yapılan bu tedavi yöntemi, son dönemde robotik cihazların da eklenmesiyle “robotik nörorehabilitasyon” adıyla anılıyor. Beyin damar tıkanıklığı veya kanamaya bağlı inme - felç, beyin hasarı ile bununla ilişkili el-kol oynatmada zorluk, MS ya da omurilik yaralanması nedeniyle kol veya bacakları tutan felç ile Parkinson gibi yürümeyi zorlaştıran durumlarda hastanın hızlıca, erken dönemde mobilizasyonunu sağlamada robotik nörorehabilitasyondan faydalanılıyor.

Hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne başvurduğunda hastalıktan sonraki evrede ortaya çıkan fonksiyon bozukluğuna göre robotik yürüme yatağı veya doğrudan yürüme robotu kullanılıyor. Memorial Şişli Hastanesi Fizik Tedavi ve Robotik Rehabilitasyon merkezimizde bulunan yürüme robotu hastanın yürümesine de yürüme şeklinin düzeltilmesine de katkıda bulunabiliyor. Robotik yürüme yatağı erken evrede hastanın kademeli olarak dik durmasını ve eşlikli pasif olarak yürümesini, robotik yürüme sistemi ise ileri dönemde de kademeli olarak normal yürüme fonksiyonunu kazanmasına katkıda bulunur. Yürüme robotu bazen de yürüyebilmesine rağmen bunu düzgün gerçekleştiremeyen yani eğik, yamuk yürüyen, ayağını yan tutan, kaslarını çalıştıramayan hastalarda da yürüme şeklini düzeltmek için tercih edilebiliyor.

Hangi hastalıklarda kullanılabiliyor?

  • İnme- felç
  • Beyin kanması
  • Beyin damar tıkanıklığı
  • Beyin hasarı - kafa travması
  • Omurilik yaralanması
  • Parkinson hastalığı
  • MS
  • Ortopedik yürüme bozuklukları
  • Yaşlılığa bağlı yürüme bozulması

Genç yaşta da inmeye rastlanıyor

Söz konusu inme olunca akla ileri yaş grupları geliyor. Oysa yapılan araştırmalar gösteriyor ki inme vakalarının yüzde 70’i 65 yaşından büyük, yüzde 30’u ise küçük hastalardan oluşuyor. Son yıllarda 20-30’lu yaşlarda da inme vakalarına sıkça rastlanılmaya başlandı. Yaşam tarzı, artan çeşitli risk faktörleri her yaş grubundan hastayla karşılaşılmasına neden olmaktadır.

Kişiye özel tedavi uygulanıyor

Robotik Yürüme cihazı ile rehabilitasyona ne kadar erken başlanılırsa o kadar hızlı ve etkili sonuç alınması mümkün olabiliyor. Tedavi süresinin hastadan hastaya değişmektedir. İnmeye bağlı felç durumlarında ilk 19-20 haftanın hızlı ve etkili kapsamlı bir rehabilitasyon açısından özellikle çok önemlidir. Bu dönemler, iyileşmenin hızlı devam ettiği süreçlere karşılık geliyor. Buna ilave olarak geçmişte ikinci yıldan sonra hasta iyileşmez deniliyordu. Şimdi biliyoruz ki iki ve üçüncü yıldan sonra da sıkı, yoğun, süreklilik arz eden kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon programıyla hastada kazanım sağlanabiliyor. Dolayısıyla her dönemdeki hastalar için yapılabilecek bir şeyler var ancak bunu kişiye göre özelleştirmek gerekiyor.”

Güncelleme Tarihi : 27 Haziran 2022

Yayınlanma Tarihi: 30 Mart 2017

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al