Yükleniyor

PPD Testi Nedir? PPD Testi Nasıl Yapılır?

PPD Testi Nedir? PPD Testi Nasıl Yapılır?

Kişinin kanında tüberküloz (verem) hastalığının varlığının saptanılması için uygulanan teste ppd testi adı verilir. Saflaştırılmış protein türevi anlamına gelen PPD, akciğer enfeksiyonu olan ve bulaşıcı bir enfeksiyon olan verem hastalığının tanısında kullanılır. PPD pozitif test sonucu, kişinin tüberküloz hastalığıyla enfekte olduğunu gösterir ve hastalığın tedavisi başlanır. Ön kolun iç kısmına şırınga yardımcıyla iğne enjeksiyon edilerek yapılan PPD testi, yaklaşık 48 saat sonra geçecek kızarıklık ve şişlik meydana getirebilir. Yapılan PPD testinin ardından çıkan pozitif sonuç, tüberküloz hastalığının işareti sayılır.

İçindekiler

PPD Testi Nedir?

Akciğer enfeksiyonu olarak bilinen ve halk arasında verem şeklinde de adlandırılan tüberküloz hastalığının kandaki varlığını saptamak için uygulanan yöntem PPD testidir. Saflaştırılmış protein türevi olarak tanımlanan PPD, test yöntemiyle tüberküloz tanısının varlığını belirlemek amacıyla yapılır. Kanda tüberküloz hastalığı meydana geldiğinde vücut saflaştırılmış protein türevi gibi bakterilerin bazılarına karşı ekstra duyarlı bir hale gelir. PPD testiyle birlikte kandaki tüberküloz varlığı saptanır ve vücudun mevcut hassasiyeti kontrol edilir.

Genellikle ön kolun iç kısmına iğne enjekte edilerek yapılan PPD testi, kızarıklık ve şişlik ortaya çıkarabilir ancak bu durum 48-72 saat içinde kaybolur.

Tüberküloz bir kişiyle temasta bulunanlar, steroid ilaçlar kullananlar, kanser veya AIDS gibi hastalıklar sebebiyle bağışıklık sistemi düşük kişiler PPD testi yaptırarak tüberküloz hastalığının olası varlığını öğrenebilir ve daha sağlıklı bir süreç izleme şansı edinir.

PPD Testi Neden Yapılır?

PPD testi, ciddi bir akciğer enfeksiyonu olan ve bulaşıcı özellik taşıyan, halk arasında verem olarak tüberküloz hastalığının kandaki varlığını tespit etmek için yapılır. Başta akciğerler olmak üzere böbrekler ve diğer organlara da ciddi zarar verebilen bir hastalık olarak bilinen tüberküloz hastalığı, bulaşıcı olma özelliğiyle halk sağlığını da tehdit eden bir hastalıktır.

Olası tüberküloz hastalığı varlığını tespit etmek için yapılan PPD testinin yanında doktor emin olmak için fiziki muayeneyle birlikte göğüs röntgeni de isteyebilir.

Kolay bir şekilde yayılabilen ve bulaşıcı bir hastalık olan tüberküloz, yaygın olarak akciğerleri etkiler. Tüberküloz bakterileri akciğerlerde uzun yıllar inaktif (uykuda) kalabilir ve bu duruma latent tüberküloz adı verilir.

Tüberküloz her hastada belirti göstermeyebilir. Ancak ateş, kilo kaybı, öksürük ve özellikle gece terlemeleri gibi belirtiler gösteren ve aşağıdaki durumlarda PPD testine ihtiyacınız olabilir.

  • Tüberküloz hastası biriyle temasta bulunmak
  • Sağlık sektöründe çalışmak
  • Steroid tarzı ilaçlar kullanmak veya kanser, AIDS gibi hastalıklar sebebiyle bağışıklık sistemi düşüklüğü

PPD Testi Nasıl Yapılır?

PPD testi genellikle ön kolun iç yüzeyine 0,1 ml iğne enjekte edilerek ve enjeksiyon, iğne eğimi yukarı bakacak şekilde bir tüberkülin şırıngası ile gerçekleştirilir. Yapılan işlemi takiben 48 ila 72 saat sonrasında doktor test bölgesini inceler. Bu zaman diliminde iğne yapılan bölgede kızarıklık ve şişlik meydana gelebilir ancak bu durum sorunsuz bir şekilde geçer.

Ciltte PPD’ye karşı herhangi bir reaksiyon gelişip gelişmediğini görmek adına aşı yapılan bölge incelenir. Elde edilen bulgulara göre PPD testi pozitif çıkarsa kişiye tüberküloz tanısı konulabilir.

PPD Testi Kimlere Yapılmalıdır?

PPD testi, özellikle tüberküloz hastası olan biriyle yakın temas kurmuş kişilere, hapishaneler gibi kalabalık yerlerde kalanlara ve yakın zamanda tüberkülozun yaygın olarak görüldüğü yerlere seyahat edenlere yapılır.

Bunlarla birlikte tüberküloz belirtileri gösteren kişilere de PPD testi yapılması önerilir. Aktif tüberküloz belirtileri şunları içerir:

PPD Testi Pozitif Çıkarsa Ne Olur?

Ön kolun iç yüzeyine enfeksiyon yardımıyla yapılan PPD testinde koldaki 5 mm ve üzerindeki şişlikler test sonucunun pozitif çıktığına işaret eder. Bu pozitiflik durumu kişinin tüberküloz hastalığıyla enfekte olduğu anlamına gelir. PPD testinin negatif çıktığı durumlar ise kanda tüberküloz bakterilerinin bulunmaması olarak değerlendirilir.

Pozitif test sonuçlarının yanı sıra doktor tarafından göğüs röntgeni, CT taraması ve balgam testi de istenebilir.

PPD Testi Hakkında Sık Sorulan Sorular

PPD testi nerede yapılır?

Tüberküloz hastalığının varlığını tespit etmek için yapılan PPD testi, verem savaş dispanserlerinde uygulanır.

PPD testi pozitif çıkarsa ne yapılır?

PPD testi pozitif çıkan kişide tüberküloz varlığı kesin olarak saptanır ve doktor tarafından tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçlara reçete edilir.

PPD testi kaç mm olmalı?

PPD testi için enfeksiyon uygulanan ön kolun iç yüzeyindeki kalınlık 5-9 mm arasında ise ppd testi pozitif olarak değerlendilir.

PPD testi yanlış çıkar mı?

PPD testleri genellikle doğru sonuç verme ihtimali yüksek olan testlerdir ancak bazı durumlarda kesin tanı için göğüs röntgeni de istenebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 9 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 9 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al