Ürik asit testi nedir? Nasıl yapılır?

Ürik asit, besinlerle dışardan alınabildiği gibi aynı zamanda hâlihazırda kanda da bulunan pürinin vücutta parçalanması ile oluşur.

İnsan vücudunun temel yapı taşlarından biri olan pürin, günlük beslenmede yüksek proteinli gıdaların aşırı miktarda tüketilmesiyle artmaktadır. Besinlerle dışardan alınabildiği gibi aynı zamanda hâlihazırda kanda da bulunan pürinin vücutta parçalanmasıyla ürik asit meydana gelmektedir. Oluşan ürik asidin vücuttan doğal yollarla atılamadığı ve biriktiği durumlarda ise eklem ağrılarına yol açan bazı hastalıklar oluşur. 

İçindekiler

Ürik asit testi nedir?

Ürik asit, kandaki pürin maddesinin parçalanması ile ortaya çıkan ve özellikle yağlı gıdaların tüketilmesiyle karaciğerde üretilen bir maddedir. Normal olarak vücuttan atılmazsa eklemlerde birikerek ağrılara sebep olur. 

Ürik asit testi hangi hastalıkların tanısı için yapılır?

Gut hastalığı şüphesinde, kemoterapi ve radyoterapi alan hastaların takibinde ve böbrek taşı oluşumlarıyla böbrek yetmezliği riski olan hastalarda ürik asit testiyle kanda biriken ürik asit seviyesi laboratuvar ortamında ölçülür.

Ürik asit testi nasıl yapılır?

Hastanın bir kolundan alınan kan örneğinden ürik asit değeri sorgulanabilmektedir.

image_alternative_text
Prof. Dr. Nilgün TEKKEŞİN
Biyokimya
Kolay Randevu Talebi

Ürik asit testine dair sıkça sorulan sorular

Ürik asit yüksekliği ne demektir?

Kanda ürik asit seviyesinin yükselmesi eklem içinde kristallere sebep olurken eklem iltihaplanmasına ve gut hastalığının yol açtığı en sık ayaklarda rastlanan ağrılara sebep olmaktadır. Bunun yanında birikmiş ürik asit, böbrek taşları oluşturarak böbreklere de zarar verebilmektedir.

Ürik asit düşüklüğü nedir?

Kanda ürik asit seviyesi düşüklüğüne “hipoürisemi” adı verilmektedir. Çok sık karşılaşılan bir durum olmamakla birlikte bazı karaciğer ve böbrek hastalıklarının ve nadiren kalıtsal metabolik hastalıkların sonucu olarak da ürik asit seviyesi düşebilmektedir. Pürinden fakir diyet, yetersiz protein alımı, alkol, gebelik, bazı minerallerin eksikliği gibi sebepler de kanda ürik asit seviyesinin düşmesine yol açabilmektedir. Ürik asit düşüklüğü Parkinson, diyabet, bazı kanser türleri, böbrek iltihapları, multiple skleroz, endokrinolojik bazı hastalıklar, Wilson gibi hastalıklar nedeniyle de düşebileceği için altta yatan sebebin detaylı olarak araştırılması önemlidir.

Ürik asit değeri kaç olmalıdır?

40 yaş üstünde görülme sıklığı %10-15 olan ürik asit yüksekliğinin üst sınırı normalde;

  • Erkeklerde 7-8 mg/dl
  • Kadınlarda ise 6 mg/dl olmalıdır.

Ürik asit kaç olursa tehlikelidir?

Kanda ürik asit seviyesi erkeklerde 7-8 mg/dl, kadınlarda ise 6 mg/dl seviyesinin üzerine çıktığında risk oluşturmaktadır.

Ürik asit düşürmek için ne yapmalı?

Kanda ürik asit yüksekliği varlığında öncelikle altta yatan farklı bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. Bununla birlikte ürik asit seviyesini düşürücü ilaç tedavisine destek olmak amacıyla yaşam tarzında ve beslenme düzeninde de dikkat edilecek adımlar bulunmaktadır. Öncelikle bol su içmek gerekmektedir. Bunun yanında et ve et ürünlerinden uzak durmak, lifli gıdalar tüketmek, sebze ve meyve ağırlıklı Akdeniz tipi diyet uygulamak, alkolden uzak durmak yapılacak önemli adımlar arasındadır.

Yayın kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Ekim 2020

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al