Yükleniyor

Yutulabilir Mide Balonu Nedir? Nasıl Uygulanır?

Yutulabilir Mide Balonu Nedir? Nasıl Uygulanır?

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Yutulabilir mide balonu (elipse mide balonu) obezite tedavisinde etkin bir şekilde kullanılan, anestezi ve cerrahiye gerek kalmadan mideye kendiliğinden yerleşen riski düşük bir uygulama olarak ön plana çıkıyor. Yutulabilir mide balonu işleminden sonra tokluk hissi oluşuyor, uygulanacak diyet ve sporla birlikte kilo verme süreci başlıyor. Güvenli ve risk düzeyi düşük olan balon, işlevini tamamladıktan 4 ay sonra vücut dışına kendiliğinden atılabiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Alper Yurci, yutulabilir mide balonu ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Yutulabilir mide balonu (elipse) nedir?

Yutulabilir mide balonu, obezite tedavisinde kullanılan bir uygulamadır. Cerrahi ve girişimsel işlem gerektirmeden sadece kapsülün bir bardak su ile yutulmasıyla yapılan bir işlemdir.  Mideye yerleşen balon tokluk hissi oluşturmakta ve besinlerin mideden geçiş hızını yavaşlatarak iştah seviyesini düşürmektedir. Balon mide yerleştikten sonra süreç başlamakta, diyetle birlikte gözle görülür bir kilo kaybıyla estetik fayda elde edilmiş olacaktır. Klasik bir mide balonu anestezi gerektiren endoskopik bir işlemle mideye yerleştirilirken, ‘hap balon’ yutulduktan sonra kendiliğinden açılarak işlevini yerine getirmektedir. Yutulmadan önce kapsül formunda olan mide balonu, su ile kolayca yutulur. Balon midenin geniş bir alanı kaplayarak az miktarda yemek yedikten sonra tokluk hissi oluşturur.

Yutulabilir mide balonunun avantajları nelerdir?

 • Anestezi ve cerrahiye gerek kalmadan mideye kendiliğinden yerleşmesi.
 • Fonksiyonel olarak görevini tamamladığından vücuttan kendiliğinden dışkı yoluyla atılır.
 • Cerrahi ve girişimsel işlem gerektirmediği için hastanede yatmaya gerek yoktur.
 • Komplikasyon oranı son derece düşüktür.

Elipse (yutulabilir mide balonu) kimlere uygundur?

Vücut kitle endeksi (BMI) 27’nin üzerindeyse, uzun süreli kilo vermeye yardımcı olmak için yutulabilir mide balonu kullanılabilir. 18-65 yaş arasındaki aşırı kilolu kişilere uygulanması önerilmektedir. Ayrıca tip 2 diyabet veya yüksek tansiyon gibi diğer sorunların önüne geçebilmek daha güvenli olan yutulabilir mide balonu tercih edilmektedir. Geleneksel mide balonu ve başka cerrahi seçenekler hastanede kalmayı gerektirmektedir. Cerrahi sonrası iyileşme süresi gerektiği için ciddi komplikasyonlar oluşabilmekte ve risk düzeyi yüksek olmaktadır. 

Elipse (yutulabilir mide balonu) kimlere uygun değildir?

 • Gebelik veya emzirme döneminde olan kadınlar
 • Kanser ya da gastrointestinal kanaması olanlar
 • Yutma güçlüğü bulunanlar
 • Son 1 yıl içinde kapalı cerrahi olanlar ile sezaryenle yöntemiyle doğum yapan kadınlara bu uygulama yapılmamaktadır.

Yutulabilir mide balonu nasıl uygulanır?

Hastane ortamında 20 dakikalık bir sürede gastroenteroloji uzmanı kontrolünde uygulama gerçekleştirilir. Kapsül su ile yutulur. Kapsül mideye girdikten sonra 550 ml su ile şişirilir. Balon midede açıldığında işlem bitmiş olacaktır. Balonun mideye düzgün bir şekilde yerleşip yerleşmediği röntgen ile kontrol edilir. Çoğu kişi balonu sorunsuz bir şekilde yutabilmektedir. Ancak balonu yutmakta güçlük çekenler için yardım gerekebilmektedir.

Yutulabilir mide balonu fiyatları 

Yutulabilir mide balonu işleminin fiyatı, işlemin yapılacağı merkez ve uygulamayı yapacak doktora göre belirlenmektedir.

Elipse sonrası süreç nasıldır?

Çoğu insan bir veya iki gün içinde normal hayatına dönebilir. Ancak bazı kişilerde balon yerleştirildikten sonra mide bulantısı, karın bölgesinde kramplar ve nadirde olsa kusma olabilmektedir. Ayrıca çok düşük de olsa,  gastrit,  ülser ve reflü gibi sorunlarda da ortaya çıkabilmektedir. Bu şikayetler uzman hekimler tarafından reçete edilen standart ilaçlarla kontrol edilmektedir.

Yutulabilir mide balonundan sonra beslenme nasıl olmalı?

Mide balonu işleminden sonra 1-2 gün sıvı ağırlıklı beslenmek gerekir.  Daha sonra bitki çayları ve açık çay ile yoğurt, laktozsuz süt ve protein ağırlıklı beslenmeye geçilebilir.

Yutulabilir Mide Balonu hakkında sık sorulan sorular

Yutulabilir mide balonu nasıl çıkarılır?

Uygulamadan yaklaşık 16 hafta sonra, balonun üzerindeki zamanla etkinleşen bir serbest bırakma valfi açılacak ve balon içindeki hava boşalacaktır. Herhangi bir çıkarma prosedürüne gerek kalmadan dışkı yoluyla vücut dışına atılacaktır. Ancak çok nadirde olsa balonunun çıkarılması için endoskopik veya cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

Yutulabilir mide balonu işlemi zararlı mı?

Klasik mide balonu uygulaması 80’li yıllarda ilk kez yapılmaya başlanmış ve günümüze kadar başarıyla uygulanmıştır. İnsanların sağlığı için yapılan birçok cerrahi ve işlemin riskleri bulunmaktadır. Yutulabilir mide balonu uygulaması cerrahi ve girişimsel işlem olmadığı için oluşabilecek komplikasyonu minimum düzeydedir. Balon yutulduktan sonra da patlama olasılığı çok düşüktür.

Yutulabilir mide balonu ile ne kadar kilo verilir?

Yapılan çalışmalarda, yutulabilir mide balonunun yardımıyla fazla kilolarının ortalama % 20-50’sinin kaybedildiği belirlenmiştir. Yutulabilir mide balonu midede 4 ay kalmaktadır. Bu sürede işlem yapılmadan önceki kilonun uygulamadan sonra ortalama % 7-15’ini vermesi beklenir. Yine yapılan araştırmalarda, mide balonu uygulanan insanlarda 12 hafta boyunca kilo kaybı olduğu gözlenmiştir. Ancak balonla birlikte diyet ve spor yapılması kilo kaybını hızlandıracaktır. Yutulabilir mide balonu uygulandıktan sonra; diyetisyenden sürekli destek alınmalı, kilo vermeye ilişkin veriler takip edilerek uygun diyet programı uygulanmalıdır. Diyabet, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi sorunlar varsa uzman hekimlerin görüşlerine başvurulmalıdır.

Yutulabilir mide balonunu dezavantajları var mı?

 • Uygulama sonrasında nadiren de olsa reflü sorunu ortaya çıkabilmektedir.
 • Mide balonu yutulduktan sonra ilk 3-6 gün içinde mide bulantısı ile beraber kusma görülebilir.
 • İlk günler az da olsa mide krampları ortaya çıkabilir.
 • Bu nedenle yutulabilir mide balonu uygulamasının mutlaka bu konuda deneyimli ekipler tarafından tam donanımlı merkezlerde yapılması önemlidir. 

Yutulabilir mide balonu midede ne kadar süre kalmaktadır?

Yutulabilir mide balonu işlemden sonra midede 4 ay kalmaktadır. İşlevini tamamladıktan sonra kendiliğinden vücuttan atılmaktadır.

Yutulabilir mide balonu işleminden sonra ağrı ya da acı hissedilir mi?

Balon mideye yerleştikten sonra ağrı ya da acı hissedilmemektedir.

Yutulabilir mide balonu işlemi ne kadar sürer?

İşlem çok basit gibi görünse de tam donanımlı hastanelerde 20 dakikalık bir sürede gastroenteroloji uzmanı hekim gözetiminde yapılmalıdır.

Yutulabilir mide balonu işlemi anestezi altında mı yapılır?

İşlem anestezi altına yapılamamaktadır. Kapsülün bir miktar su ile yutulmasıyla tamamlanır.

Yutulabilir mide balonu ağız kokusu yapar mı?

Klasik mide balonlarına göre çok daha ince ve pürüzsüz olan yutulabilir mide balonu üzerinde yemek artığı barındırmadığı için ağız kokusuna neden olmaz.

Yutulabilir mide balonu patlar mı?

Mide balonları patlamaz ancak midedeki çok yüksek asit oranı nedeniyle delinme olabilir. Delinmesi ise nadir görülen bir durumdur.

Güncelleme Tarihi : 11 Ekim 2022

Yayınlanma Tarihi: 29 Ağustos 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al