Son Gelişmeler

Kalp Yogası Kalp Hastalarına Sağlıklı Bir Yaşam Sunuyor

30.04.2020 20:39:30

Kalp hastaları kalp yogası ile hem fiziksel olarak güçleniyor hem de sağlıklı bir ruh haline kavuşuyor. Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Yoga Uzmanı Dr. Neslihan İskit, bypass ameliyatı geçirmiş hastalarına 2005 yılından bu yana ücretsiz olarak kalp yogası ile sağlıklı ve mutlu bir yaşamın sırlarını öğretiyor.

Bypass olan hastaların normal yaşantılarına dönmelerini sağlamak ve sağlığına kavuşmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Memorial Kalp Yogası, her salı ve cuma günü Memorial Şişli Hastanesi, her pazartesi Memorial Ataşehir Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenleniyor. Memorial Şişli Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp yogasının sağlığa faydaları hakkında önemli bilgiler verdi.

Yoga mutluluk hormonunu artırıyor

Yogadaki hafif egzersizler kasları güçlendiriyor, nefes teknikleri kalbe daha kolay oksijen göndermeyi sağlıyor ve stresi azaltıyor. Araştırmalara göre, 3-6 aylık dönemde yoga yapanların kan yağları, kan şekerleri ve tansiyonları daha iyi kontrol ediliyor. Daha az ilaç kullanımıyla tansiyonları düzene girebiliyor. Bu, yoganın stres hormonunu azaltıp, mutluluk hormonunu artırmasının bir sonucudur.

Kalp yogası iyileşme dönemini olumlu etkiliyor

Tüm hastalar ameliyattan bir ay sonra doktorlarına danışarak yoga programlarına katılabilir. Başlangıçta, haftada iki gün, ikişer saat, toplam 3 ay sürecek programlara katılmalarını öneriyoruz. Hastalar istedikleri takdirde 3 ay sonrasında da tüm seanslara devam edebiliyor. Çünkü yogayı ömür boyu tavsiye ediyoruz. Yoga programlarına katılan hastalar son derece mutlu oluyor ve streslerinden büyük ölçüde kurtuluyorlar. Kendilerini iyi hissetmeleri, hastalık sonrası iyileşme dönemlerini de olumlu etkiliyor.

Türkiye’nin yoga alanındaki önemli isimlerinden Dr. Neslihan İskit de kalp yogasının tedavideki önemini şu cümlelerle anlatıyor:

Yoganın tedavi etkisi, tamamlayıcı tıp kavramı içinde yer alıyor. Doktorlar hastayı iyileştirmek için elinden geleni yapıyor, onu belirli bir sağlık düzeyine kavuşturuyor. Eksik kalan psikolojik ve fizyolojik tarafını da yoga, meditasyon gibi uygulamalar tamamlıyor.

Kalp yogası bildiğimiz yogadan çok farklıdır. Temel olarak kullanılan duruşlar kan basıncını düşürür, hayat enerjisini yükseltir, stresi kontrol eder. Bu duruşlar ayakta ya da oturarak yapılabilir ve hastaların klinik durumları göz önüne alınarak uygulama yapılır. Yoga yapılan ortamın bazı özellikleri olmalıdır. Egzersizler sessiz bir alanda, çeşitli uyaranlardan uzak yapılır. Duruşlar her yaşta ve hemen hemen her sağlık koşulundaki insana tavsiye edilir. Hasta ağrı hissettiği noktada duruşa devam etmez, gevşeme pozisyonuna geçer, tam olarak gevşer ve derin nefes alır.

Doğru ve kaliteli nefes almak ömrü uzatıyor

Kalp yogasının en önemli bölümlerinden biri nefes egzersizleridir. Hastaların birçoğu ameliyattan sonra doğru nefes alamıyor. Nefesleri yüzeysel oluyor ve akciğer kapasitesinin çok azını kullanabiliyorlar. Kalp yogasında yapılan nefes çalışmaları onların daha derin ve daha kaliteli nefes almalarını sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda nefeslerini kontrol ederek kalp hızlarını da yavaşlatmayı sağlıyor. Günlük yaşam içinde karşılaştıkları stres faktörleri ile nefes tekniklerini kullanarak başa çıkmayı öğreniyorlar. Kalp yogası programında ilk öğretilen doğru nefes almadır.

Herkes kalp yogası yapabilir

Kalp yogası programı, kalp ameliyatı geçiren kişilere olduğu kadar henüz ameliyat olmamış ancak kalp hastalığı tespit edilmiş kişilere de son derece faydalı bir programdır. Kalp hastalığı tanısı konan hastaların ameliyata gitme sürelerini uzatır, ameliyat sonrası iyileşmenin hızlanmasına yardımcı olur.

Memorial Şişli Hastanesi Konferans Salonu’nda her salı ve cuma, Memorial Ataşehir Hastanesi Konferans salonunda ise her pazartesi düzenlenen Kalp Yogası programına katılım ücretsizdir.

PROGRAM

Memorial Şişli Hastanesi

Gün: Her Salı ve Cuma

Saat: 19.00

Yer: Memorial Şişli Hastanesi Konferans Salonu

Memorial Ataşehir Hastanesi

Gün: Her Pazartesi

Saat: 19.00

Yer: Memorial Ataşehir Hastanesi Konferans Salonu

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al