Bosna Hersekli 6 Aylık Leon Bebek İstanbul’da Hayat Buldu

Bosna Hersek’te yaşayan Maja- Davor Lovriç çiftinin 3. çocukları olarak dünyaya gelen Leon’un yenidoğan döneminde ortaya çıkan sarılığı bir türlü geçmedi. Yapılan tetkiklerde Leon bebeğe doğuştan safra yolları yokluğu anlamına gelen Bilier atrezi teşhisi konuldu. Yaşamak için karaciğer naklinden başka çaresi olmayan Leon, İstanbul’daki Memorial Ataşehir Hastanesi’ne getirilerek karaciğer nakli yapıldı. Yeni karaciğeri ile hayata tutunan Leon bebek şimdi sağlıklı bir şekilde ülkesine dönüyor. 

İKİ AYLIKKEN AMELİYAT OLDU AMA

Bosna Hersek‘in Lukovica şehrinde yaşayan hemşire anne Maja ile ticaretle uğraşan baba Davor’un 3. çocukları dünyaya geldi. Lovriç çifti bebeklerinin ismini Leon koydu. Dünyaya sağlıklı bir şekilde gelen Leon’da bir haftalıkken sarılık başladı. Ailesi, Leon bebeğin yeni doğan sarılığı olduğunu düşünüyordu. Ancak sarılık bir türlü geçmedi. Geçmeyen sarılık için Bosna Hersek’teki doktorlara götürdüler. Yapılan tetkiklerde Leon bebeğin safra yolları olmadan dünyaya geldiği teşhisi konuldu. Karaciğerin ürettiği zararlı atıkları safra kesesine gitmesi için Leon bebek daha 2 aylıkken Kasai (safra yolları tıkanıklığı açma ya da yenisinin yapılması) ameliyatı yapıldı. Ancak bu operasyon başarılı olmadı. Ülkesindeki doktorları Lovriç çiftine Leon bebeğin yaşama tutunması için tek çaresinin karaciğer nakli olduğunu söyledi.

NAKİL İÇİN TÜRKİYE’Yİ TERCİH ETTİLER

Leon bebeğin ailesi, nakil için hemen araştırma yapmaya başladı. Ancak ülkelerinde karaciğer nakli yapan bir merkez bulamadılar. Doktorlarının da tavsiyesi ile hemen İstanbul’a geldiler. Leon bebeği, Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji bölümüne muayeneye getirdiler. Uzmanlar, Leon bebeğe ülkesinde konulan teşhisin doğru olduğu, yapılan ameliyat ile istenilen sonucun elde edilemediğini belirterek tek çarenin karaciğer nakli olduğunu söyledi.

ANNE BABANIN KARACİĞERİ UYUMLU ÇIKMAYINCA BABANIN KUZENİ VERDİ

Nakil için hemen Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat’tan randevu alan anne baba karaciğer vericisi olmak için gönüllü oldu. Ancak yapılan tetkiklerde anne babanın karaciğerlerinde yağlanma olduğu için donör olamayacakları belirlendi. Baba Davor Lovriç’in kuzeni Goran  İvakoviç Leon’u çok seviyordu ve onun yaşaması için gerekli karaciğerin bir parçasının eğer uygunsa kendisinden alınabileceğini söyledi. Yapılan tetkiklerde Goran İvakoviç’in donör olabileceği tespit edildi. Geçtiğimiz hafta Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat başkanlığındaki ekip Goran İvakoviç’in karaciğerinden aldığı küçük bir parçayı başarılı bir şekilde Leon’a nakletti. 

YAŞITLARI GİBİ SAĞLIKLI BÜYÜYECEK

Leon bebeğin nakil yapıldıktan kısa süre sonra sarılığı geçti ve hızlı bir şekilde cildi, göz akları normale dönmeye başladı. Nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, çocuklarda da yetişkinlerde de karaciğer yetmezliğinin tek çözümünün yeni bir karaciğer nakledilmesi olduğunu belirterek “Leon bebek bize geldiğinde karaciğer yetmezliği son aşamasına gelmiş durumdaydı. Anne babasının karaciğerinde yağlanma olduğu için babasının kuzeni gönüllü oldu. Kendisinden aldığımız karaciğer parçasını başarılı bir şekilde Leon’a naklettik. Leon kısa sürede yeni karaciğeri ile sağlığına kavuştu, şimdi yaşıtları gibi büyüyüp, gelişecek.” dedi.

Leon’un ilk muayenesi yapan uzmanlar ise bebeklerdeki karaciğer yetmezliğinin doğuştan geldiğini belirterek “Leon safra yolları eksikliği ile dünyaya gelen bir bebek. Bize geldiğinde karaciğer yetmezliği son aşamasına gelmişti. Hemen nakil sürecini başlattık ve çok başarılı bir operasyon yapıldı” dediler.

Türkiye’de sağlık hizmetleri dünya standartlarında

Hemşire anne Maja ise oğlunun yeni bir karaciğer ile hayata ikinci kere tutunduğunu belirterek “ Bizim ülkemizde böyle imkanlar yok ve biz Türkiye’ye gelmeseydik çocuğum hayatını kaybedebilirdi. Buradaki doktorlar, hastane personeli ve kullanılan teknoloji hastaları yaşama yeniden kazandırıyor. Doktorlarımıza ve kuzenimize çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

 

Kolay Randevu Al