Yükleniyor

Çınar Bebek 90 Günlük Yaşam Savaşını Kazanarak Ailesine Kavuştu

Çınar Bebek 90 Günlük Yaşam Savaşını Kazanarak Ailesine Kavuştu

Çocuk sahibi olmak için yıllarca tedavi gören ancak bir sonuç alamayan 40 yaşındaki Aslı ve 44 yaşındaki Şenol Bulut çifti, Memorial Dicle Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde dünyaya gelen bebekleriyle 15 yıl sonra çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı. Bulut ailesinin tüp bebek tedavisini, Memorial Dicle Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Op. Dr. Uğur Değer gerçekleştirdi. Tedavi başarıyla sonuçlandı ancak riskli bir durum vardı. Hamileliğinin 6. ayında Aslı Bulut Op. Dr. Uğur Değer tarafından acilen sezaryene alındı. Prematüre doğan bebek ise Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Bölümü’nden Uz. Dr. Mehmet Şah İpek tarafından yenidoğan yoğun bakımda takibe alındı. “Çınar” adı verilen bebek 90 gün yenidoğan yoğun bakımda kaldıktan sonra ailesine kavuştu.

İlk tüp bebek denemesi başarılı oldu

15 yıldır bebek özlemi çeken ve Çınar’ın dünyaya gelmesi ile bu özlemi sona eren Aslı Bulut, tedavileri süresince hiçbir zaman ümitlerini kaybetmediklerini dile getirdi. Bebek sahibi olamayan ailelere de aynı şekilde umutsuzluğa kapılmamaları önerisinde bulunan Bulut, “15 yıl boyunca bu mutlu anı yaşamak için bekledik. Bazen üzüldük, bazen doktoraların söyledikleri ile umutlandık. Yapılan tedavilere rağmen gebelik bir türlü gerçekleşmiyordu. 15 yıl sonra ilk kez tüp bebek tedavisi görmeye karar verdik. Bir yakınımızın önerisi ile kendimizi Memorial Dicle Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’ne ve Op. Dr. Uğur Değer’e emanet ettik” dedi.

Yoğun bakımdayken bebeğime her gün onu ne kadar çok sevdiğimizi söyledim 

Tüp bebek tedavisinin başarıyla sonuçlandığını ancak sorunların bitmediğini dile getiren Aslı Bulut, “Çünkü gebeliğim riskliydi, düşük tehlikesiyle karşı karşıyaydık. Gebeliğimin 4. ayında bu risk arttı ve Op. Dr. Uğur Değer bu andan itibaren daha yakın takibe aldı beni. 9 hafta hastanede yattım, 6. aydan itibaren artık bebeğin alınması gerekiyordu ve acil sezaryen ile Op. Dr. Uğur Değer bebeğimi dünyaya getirmemi sağladı. Bu andan itibaren bebeğim yenidoğan yoğun bakımda yatmaya başladı. Zor günlerimiz bitmek bilmiyordu. Yenidoğan Yoğun Bakım Sorumlusu Uz. Dr. Mehmet Şah İpek bebeğimiz için elinden gelenin fazlasını yapıyordu. Bebeğim kuvözde iken onunla konuyordum, sanki sesimi tanıyor gibiydi. 3 Ay’ın sonunda bebeğimiz yoğun bakımdan çıktı ve sağlıklı bir şekilde taburcu oldu. Bu süreçte bize desteğini esirgemeyen başta Op. Dr. Uğur Değer, Uz. Dr. Mehmet Şah İpek ve tüm Hastane Personeline bir hayat borçluyuz. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır” ifadelerini kullandı.

Riskli bir gebelikti, yakından takip edilmesi gerekiyordu

Bulut çiftinin çocuk sahibi olma sürecini başından beri izleyen ve çiftin tedavisini gerçekleştiren Memorial Dicle Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Op. Dr. Uğur Değer, “Aslı ve Şenol Bulut çifti 15 yıldır çocuk sahibi olmayı bekliyordu. Aslı Hanım uzun süre tedavi görmüş ancak gebelik gerçekleşmemişti. Bulut çifti bize geldiğinde ne kadar umutlu olduklarını gördüm. Tüp bebek tedavisi süresince psikoloji de çok önemlidir. İnanmak her şeyden önce gelir. İlk tüp bebek denemesinde başarılı sonuç elde ettik, ancak riskli bir gebelikti yakından takip etmek gerekiyordu, öyle de yaptık. Aslı Hanım ile iletişimi hiç koparmadık en ufak bir sorun olduğunda dahi haberleştik, risk artınca 9 hafta hastanede yatırdık kendisini, 6. ayında ise artık bebeği almak zorundaydık. Bebeği aldıktan sonra yenidoğan yoğun bakımda gelişimini tamamlamasını bekledik. Çınar Bebek annesi ve babası gibi güçlü olduğunu gösterdi yaşam savaşını kazanarak ailesine kavuştu" açıklamasında bulundu.

Yoğun bakımda Çınar Bebek’i annesinin sütüyle besledik

Prematüre, yani gelişimini tam olarak tamamlamadan doğan bebeklerin çoğunun yakın zamana kadar yaşam mücadelesini kaybettiğini söyleyen Uz. Dr. Mehmet Şah İpek,  “Ancak gelişmiş yoğun bakım tedavileri sonucunda artık prematüre bebeklerin yaşama şansı daha da artıyor. Çınar Bebek yoğun bakıma geldiğinde 700 gramdı, yani prematüre dediğimiz durumdaydı. Hemen gerekli tedavilere başladık ve bebeği kuvözde 90 gün takip ettik. Bu süreçte annesinden her gün süt alıp çınar bebeğe içirdik, böylelikle anne sütüyle beslenmesini sağladık. Çınar bebek gerçekten dirençli bir bebekti ve tedaviye yanıt verdi. 90 gün sonunda sağlık bir şekilde kendisini anne ve babasına teslim ettik. Bu süreçten sonra artık belirli aralıklarla gelişimini takip edeceğiz” dedi.

Canlı Destek Kolay Randevu Al