Yaptığı diyet sayesinde kızına ikinci kez can verdi

Yıllarca yaşadığı rahatsızlığa teşhis konulamayan 6 yaşındaki Zeynep Berra’nın karaciğer yetmezliği olduğu belirlendi. Acil olarak ameliyata alınan Zeynep’e annesi karaciğerinin parçasıyla ikinci kez can verdi. Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat’ın gerçekleştirdiği ameliyatın ardından kızını sağlıklı bir şekilde kucağına almanın mutluluğunu yaşayan anne Ebru Çay, “Aylar önce karaciğer yağlanması nedeniyle diyete başlamasaydım kızıma hayat veremeyecektim diyor.

2 yaşından sonra hastalanmaya başladı.

Ebru ve Fatih Çay çifti 6 yıl önce Zeynep Berra’nın dünyaya gelmesiyle çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı.  Hiçbir sağlık sorunu olmayan Zeynep Berra, 2 yaşından sonra sık sık yüksek ateş ve enfeksiyon rahatsızlığı yaşamaya başladı. Bir süre sonra yüksek ateş ve enfeksiyona, halsizlik, kusma, gözaltında morluk ve kızarıklık şikayetleri de eklendi. Doktora götürülen Zeynep Berra’nın yapılan tetkiklerinde karaciğer enzimlerinin yüksek olduğu belirlendi.  

Yıllarımız hastanelerde geçti

Zeynep Berra’nın sürekli rahatsızlanması üzerine Çay çifti kızlarını her defasında farklı bir hastane ve doktora götürdü. Yapılan bütün tetkiklerde karaciğer enzimlerinin yüksek çıkmasına rağmen kesin teşhis konulamadı. Bunun üzerine aile bir üniversite hastanesi gitmeye karar verdi. Burada yapılan genetik testin ardından aileye Zeynep Berra’nın rahatsızlandığında uygulanması gereken tedavi protokolünü gösteren bir kağıt verildi. Kızlarını yıllarca hastane hastane dolaştırdıklarını anlatan anne Ebru Çay, “Metabolizma hastalığı olabilir dediler, hepatit olabilir dediler ama hiçbir hastane bize kızımınız rahatsızlığına kesin olarak söyleyemedi” diyor.

Kan kusmaya başladı

Zeynep Berra’nın ayda bir kez rahatsızlandığını anlatan Ebru Çay, en son rahatsızlandığında yine bir hastaneye gittiklerini söylüyor. Hastanede karaciğer enzimlerini makinaların bile ölçemeyeceği kadar yükseldiğini anlatan Ebru Çay, “Kızım gece kan kusmaya başladı. Yüksek ateşi vardı ve şuuru kapalıydı. Gece beyaz kan takviyesi yapılınca kan kusması geçti. İlk kez o zaman bir doktor gelerek kızımın karaciğer yetmezliği yaşadığını söyledi” diyor.

Hastaneye ambulansla geldik

Memorial Ataşehir Hastanesi’ne ambulansla getirilen Zeynep Berra hemen yoğun bakıma alındı. Yapılan ilk tetkiklerde karaciğer yetmezliği yaşadığı belirlenen küçük kıza acilen karaciğer nakli yapılmasına karar verildi. Anne Ebru Çay’ın karaciğer nakline uygun olduğu belirlenince Prof. Dr. K. Yalçın Polat ve ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatla annenin karaciğerinin bir parçası Zeynep Berra’ya başarılı bir şekilde nakledildi.

Diyet yapmasaydım kızıma karaciğerimi veremeyecektim

Kızını sağlıkla kucaklamanın mutluluğunu yaşayan Ebru Çay, nakil ameliyatından aylar önce başladığı diyetin kendileri için bir mucize olduğunu anlatıyor. Karaciğerinde yağlanma olduğu için aylar önce tesadüfen diyete başladığını anlatan Ebru Çay, “Diyetle beraber ilaç tedavisine de başlamıştım. Ameliyat kararı verilmeden önce karaciğerimde yağlanma olup olmadığı ultrason ile kontrol edildi. Karaciğerimde yağlanma olduğunu biliyordum ama yağlanmanın geçip geçmediğini bilmiyordum. Ultrason sonucunu alana kadar zaman geçmek bilmedi. Diyet yaparken Zeynep tabağımdan yediklerimi alır “Anne sen yeme zayıflayacaksın bana kardeş yapacaksın” derdi. Ben farkında olmadan aylarca kendimi kızıma karaciğer verebilmek için hazırlamışım” diyor.

Doğum gününü hastanede kutladı

Doktorların “kızınızın karaciğer nakli ameliyatı olması” dediği anı hayatının sonuna kadar unutamayacağını anlatan Ebru Çay, Zeynep Berra’yı sağlıklı bir şekilde kucağına almanın mutluluğunu yaşıyor. Ameliyattan sonra doğum gününü kendisi gibi nakil ameliyatı olan çocuklarla beraber kutlayan Zeynep Berra kısa sürede hastanenin de adeta maskotu haline geldi.   

Durumu kötüleşince hızla nakil kararı alındı

Zeynep Berra’nın karaciğer nakli ameliyatını gerçekleştiren Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. K. Yalçın Polat, “Zeynep bize müracaatından önce çok kez hastanelere müracaat etmiş ve en sonunda metabolik karaciğer hastalığı tanısı konulmuş. Bu hastalıkların seyrinde Zeynep’te olduğu gibi akut karaciğer yetmezliği gelişebilir. Zeynep geldiğinde karaciğer değerleri kötüydü. Medikal tedavi uygulandı ancak genel durum hızla kötüleşmeye başlayınca nakil hazırlığına başladık. 8-10 saat içinde annesinden alınan bir karaciğer parçası ile nakil yaptık.

 

 

 

Kolay Randevu Al