Yükleniyor

Baker Kisti Nedir? Baker Kisti Belirtileri Nelerdir?

Baker Kisti Nedir? Baker Kisti Belirtileri Nelerdir?

Baker kisti dizin arkasında oluşan küçük, sıvı içeren şişlikler olarak bilinir. Bir travma ya da darbe sonucunda diz eklemi zarar görerek şişmeye neden olabilir. Baker kistleri genellikle ciddi olarak kabul edilmezler fakat teşhisi için bir uzman doktora başvurmak gerekmektedir. Baker kistleri belirtileri kan pıhtılarında olduğu şişlik, ağrı gibi semptomlarla görülebilir.

İçindekiler

Baker Kisti (Diz Arkası Ağrısı) Nedir?

Polipteal kist olarak da bilinen baker kisti, şişkinlik ve gerginlik hissine neden olan, dizin arkasında oluşan küçük, sıvı dolu bir şişliktir. Baker kistleri, diz eklemine ya da çevredeki dokulara zarar verdiğinde dizde fazla sıvı birikmesiyle gelişir. Bu birikme durumunda baker kisti haline gelen kese oluşur. Baker kisti genellikle iyi huylu büyümeler olarak tanımlanır.

Baker Kisti (Diz Arkası Ağrısı) Belirtileri Nelerdir?

Baker kistinin en yaygın görülen belirtisi dizin arka bölümünde oluşan şişliktir. Baker kisti belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Dizde keskin ağrı
 • Dizin arka bölümünde sertlik
 • Dizde sınırlı hareket
 • Diz ya da bacak çevresinde şişlik
 • Diz, baldır ya da bilek bölgesinde kızarıklık

Baker kisti olan bazı kişilerde semptomlar görülmeyebilir. Baker kistleri bazen alt bacakta kan pıhtısı semptomlarına benzer şişlik ve renk değişikliği olarak da görülebilir.

Baker Kisti (Diz Arkası Ağrısı) Neden Olur?

Baker kisti, dizin arka bölümünde ve diz bölgesinde yer alan hücrelerin zaman içerisinde değişikliğe uğramasıyla beraber meydana gelir. Bunun yanında diz eklemine zarar veren herhangi bir durum şişmeye neden olabilir ve baker kistini tetikler. Baker kistinin en yaygın nedenleri arasında farklı tipte diz artriti ve yaralanmalar yer alır. Baker kistlerine neden olan en yaygın artrit türleri ise şöyle sıralanır:

Diz yaralanması olduğu durumlarda yaşanan hasar nedeniyle dizde baker kisti oluşmasına neden olabilecek şişmeler oluşabilir. Baker kistine neden olan diz yaralanmaları şöyle açıklanabilir:

 • Tekrarlayan zorlanma yaralanmaları
 • Menisküs
 • Hiperekstansiyonlar (eklemlerde germe hareketinin zorlanarak yapılması)
 • Burkulma
 • Diz Kapağı Çıkığı (Patella Dislokasyonu)
 • Kemik kırıkları

Baker Kisti (Diz Arkası Ağrısı) Risk Faktörleri

Baker kisti, artrit ya da yaralanma yaşayan kişilerde gelişerek etkileyebilir. Bunun yanında bazı kişilerde baker kisti görülme olasılığı daha yüksek olmaktadır. Bu kişiler şöyle sıralanır:

 • 35 ila 70 yaş arasındaki kişiler
 • Sporcular ya da sıklıkla egzersiz yapan kişiler
 • Çalışma esnasında dizlerine çok fazla baskı uygulayan kişiler
 • Artrite sahip olan insanlar

Baker Kistleri (Diz Arkası Ağrısı) Nasıl Tedavi Edilir?

Uzman doktor, baker kistinin teşhisinin ardından altında yatan nedenine yönelik tedavi uygulayabilir. Bu kist genellikle dizde buna neden olan hasar iyileştiği zaman ortadan kaybolur. Baker kisti küçük yaralanmalar sonucunda ortaya çıktıysa şu yöntemlerle tedavi edilebilir:

Dinlenme: Baker kistinin ilerlemesini engellemek için yaralanmaya neden olan durumlarda uzak durarak fiziksek aktiviteye son verilmeli ve dinlenme sağlanmalıdır.

Buz Kompres: Yaralanmadan sonraki gün, her saat başı 10 ila 15 dakika boyunca buz torbası veya soğuk kompres uygulamak tedavi yöntemleri arasında yer alır. Bu noktada buzu doğrudan cilde uygulamamaya özen gösterin.

Sıkıştırma: Sıkıştırma, yaralı dize giden kan akışının azalmasında yardımcı olarak şişliğin azalmasını sağlar. Sıkıştırma bandajı uygulayabilir veya dizin etrafına sarabilirsiniz.

Yükseklik: Baker kisti tedavi yöntemleri arasında dizi ve alt bacağı kalp seviyenin üzerine kaldırmak da yer alır. Bacağı yastık, battaniye veya minderlerle destekleyebilirsiniz.

İlaçlar: Uzman doktor, ağrıyı hafifletmek ve şişliği azaltmak için non-steroidal antiinflamatuar ilaçlar önerebilir.

Fizik Tedavi: Bir yaralanmanın ardından baker kisti oluşmuşsa veya artritiniz varsa, uzman doktor size fizik tedavi önerebilir. Fizyoterapist size etkilenen dizin etrafındaki kasları güçlendiren esneme ve egzersizler göstererek tedavi edecektir.

Diz ameliyatı: Dizdeki yırtık kıkırdak bağları onarmak için ya da bir kemik kırılması sonucunda baker kisti oluştuysa diz ameliyatına ihtiyaç olabilir. Bu durum nadir olarak görülse de diz kullanımının kısıtlanması durumunda baker boşaltılması veya çıkarılması için cerrahi müdahale gerekebilir.

Baker Kistini Önlemenin Yolları Nelerdir?

Baker kistini önlemenin en iyi yollarından biri diz yaralanmalarını önlemek olacaktır. Özellikle spor veya diğer fiziksel aktiviteler esnasında şu durumlara dikkat etmek gerekir:

 • Egzersiz sırasında doğru ekipman giyin
 • Dizde fiziksel aktivite sırasında veya sonrasında ağrıyorsa dizi zorlamayın
 • Yoğun aktivite sonrasında vücudun dinlenmesi ve toparlanması için dinlenin
 • Spor yapmadan veya egzersiz yapmadan önce mutlaka esneyin ve ısının
 • Fiziksel aktiviteden sonra soğuyun ve gerin

Baker Kisti (Diz Arkası Ağrısı) Hakkında Sık Sorulan Sorular

Baker kisti kansere dönüşür mü?

Baker kistinin kansere dönüşme olasılığı düşüktür. Fakat bacaklarda damarların içerisinde pıhtı oluşmaması için bazı semptomlara dikkat etmek gerekebilir.

Baker kisti tedavi edilmezse ne olur?

Baker kisti tedavi edilmediği durumda ilerleyerek oluşan kist patlayabilir. Bunun sonucunda çıkan sıvı baldıra doğru akarak diz bölgesinden ayağa kadar ağrılara, şişliğe neden olur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 20 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 20 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al