Yükleniyor

Beta Enfeksiyonu Nedir? Beta Virüsü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Beta Enfeksiyonu Nedir? Beta Virüsü Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda sık görülen BETA enfeksiyonu halk arasında bilinen aksine bir virüs değil bakteriden kaynaklanmaktadır. Damlacık yoluyla bulaşan bu enfeksiyon, boyun bölgesinde şişlik, boğaz ağrısı, ateş ve yutma güçlüğü olarak ortaya çıkabilir. 

İçindekiler

BETA Enfeksiyon Nedir?

BETA enfeksiyonu Beta hemolitik Streptococcus pyogenes isimli bakterinin boyundaki lenflerde şişlik, boğaz ağrısı, bademcik ağrısı, ateş ve yutma güçlüğüne neden olduğu enfeksiyonudur. Beta enfeksiyonuna bilinenin aksine bir virüs değil bakteri neden olmaktadır. 

BETA Enfeksiyonun Nedenleri Nelerdir?

BETA enfeksiyonunun tek nedeni streptococcus pyogenes isimli bakteridir.

BETA enfeksiyonu nasıl bulaşır?

BETA enfeksiyonu damlacık yoluyla bulaşan bir enfeksiyondur. Öksürük, yakın çevrede hasta birisiyle temas etmek ile kolaylıkla kişiden kişiye geçebilmektedir. BETA enfeksiyonuna bakteri neden olduğu için yakın temas, öpüşmek veya sarılmak gibi yollarla bulaşabilmektedir. 

BETA Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

BETA enfeksiyonu bademciklerde şişlik, ağrı ve boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileriyle ortaya çıkar. 

BETA belirtileri şu şekilde sıralanabilir; 

 • Ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Bademciklerde şişme ve ağrı
 • Yutma güçlüğü
 • Boyundaki lenf bezlerinde şişlik
 • Diğer üst solunum yolu rahatsızlıkları

BETA enfeksiyonun belirtileri başta üst solunum yolu enfeksiyonları olmak üzere farklı hastalıklarla da karıştırılabilir. Bu nedenle BETA enfeksiyonu belirtileri yaşandığı zaman bir doktora başvurmak gerekmektedir. 

BETA Enfeksiyon Nasıl Teşhis Edilir?

 • BETA enfeksiyonun teşhisi boğaz kültürüyle yapılmaktadır.
 • Hastadan alınan boğaz kültüründe Streptococcus pyogenes üremesi olursa BETA enfeksiyonu teşhisi konulmaktadır. 
 • Bunun yanında BETA teşhisi için hızlı test denilen 1 saatte sonuç alınan boğaz sürüntüsü testleri de bulunmaktadır. 
 • Akut BETA enfeksiyonu kan testiyse belirlenmemektedir. Ancak son 3-6 ay içerisinde BETA enfeksiyonu geçirilip geçirilmediği yapılacak kan testiyle belirlenebilir

BETA Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

 • BETA enfeksiyonu boğaz enfeksiyonudur. BETA enfeksiyon tedavisinde penisilin türevi antibiyotikler kullanılmaktadır.
 • BETA enfeksiyonu tedavisinde kullanılan penisilin türevi ilaçlar ağızdan alınacaksa 10 günlük antibiyotik tedavisi önerilmektedir.
 • Bunun yanında kalçadan enjeksiyonla tek doz penisilin de BETA tedavisinde kullanılabilmektedir.  
 • BETA enfeksiyonu tedavisinde kullanılan penisilin benzeri antibiyotiklere alerjisi olan hastalar için azitromisin, klaritromisin veya ertiromisin gibi antibiyotikler tercih edilebilir.

BETA Enfeksiyonu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

BETA enfeksiyonu kendi kendine de geçebilmektedir. Ancak bazen komplikasyonlara neden olabilmektedir. 

BETA enfeksiyonu tedavi edilmezse;

 • Tedavi edilmeyen BETA enfeksiyonu daha sonra kalp romatizması yaşanmasına neden olabilmektedir.  
 • BETA enfeksiyonu tedavi edilmezsen enfeksiyon lokal yayılmalar yapabilmektedir. Boyun apsesi ortaya çıkabilmektedir. Sinüsler yoluyla beyin içerisine ilerleyen enfeksiyonlar olabilir.
 • Bademciklerdeki lenf nodlarında sorunlar yaratabilir
 • Tedavi edilmeyen BETA enfeksiyonu Akut romatizmal ateşe neden olabilir.
 • Enfeksiyon sonrası görülen nefrit (bir tür böbrek hastalığı) yaşanabilmektedir.
 • BETA enfekiyonu geçiren çocuklarda tik benzeri hareketlerle ortaya çıkan Pandas rahatsızlığı yaşanabilmektedir.  

BETA Enfeksiyonundan Korunmanın Yolları Nelerdir?

BETA enfeksiyonundan korunmak için en önemli kural hijyen kurallarına uyulmasıdır. El yıkama, hasta insanlarla yakın temastan kaçınmak, öksüren ateşi olan kişilerden uzak durulması gerekmektedir. BETA enfeksiyonu damlacık yoluyla bulaştığı için kapalı ve kalabalık ortamlara mümkün olduğu kadar gitmemek hastalıktan korunmanın en önemli yollarından biridir. 

D vitamini kullanmak vücudun zinde kalmasına ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasına zemin hazırlamaktadır. Bunların yanı sıra beslenme ve uyku düzeni de bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığına yakalanma riskini azaltabilmektedir.

BETA Enfeksiyonu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Geçirilmiş BETA enfeksiyonunu öğrenmenin faydası var mıdır?

BETA enfeksiyonun romatizmal ateş, ve nefrit gibi bazı geç komplikasyonları bulunmaktadır. Kan testi yaptırarak daha önce geçirilmiş BETA enfeksiyonunu öğrenmek bu gibi hastalıkların tanısında faydalı olabilmektedir. 

BETA enfeksiyonuna ne iyi gelir?

BETA enfeksiyonun tek tedavisi antibiyotik kullanımıdır. BETA enfeksiyonunun tedavisinde antibiyotik haricinde kullanılacak başka bir ilaç bulunmamaktadır. Ancak BETA enfeksiyonu kendi kendine de geçebilmektedir. Hiçbir müdahale olmazsa 3-5 gün içerisinde BETA enfeksiyonu genellikle kendini sonlandırabilmektedir. 

BETA enfeksiyonu kaç günde geçer?

BETA enfeksiyonu hiç müdahale edilmezse bile 3-5 gün arasında kendi kendine geçmektedir. Tedavi sürecinde antibiyotik ilaçlar ağızdan alınacaksa 10 gün kullanılması gerekmektedir. Enjeksiyon yoluyla ise 1 doz penislin yeterli olmaktadır. 

BETA enfeksiyonu doğal yollarda tedavi edilebilir mi?

BETA enfersiyonunun doğal tedavisi veya bitkisel tedavisi bulunmamaktadır. Hastalık kendi kendine de bitebilmektedir ancak komplikasyon ihtimali bulunduğu unutulmamalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalar veya takviyeler BETA enfeksiyonun geçmesinde etkili değildir. Ancak hastalanmamak adına vücudu ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak için sağlıklı beslenilmesi önemlidir. 

BETA enfeksiyonu boğaz enfeksiyonuna neden olur mu?

BETA enfeksiyonu zaten bir üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Bademcik ve üst solunum yollarında enfeksiyonu neden olur. Bu yüzden BETA enfeksiyonunda boğaz ağrısı görülebilmektedir.

BETA enfeksiyonu olan çocuklar okula gidebilir mi?

BETA enfeksiyonu olan çocuk 24 saat yani bir gün antibiyotik kullandıktan sonra okula gidebilir. Bir gün kullanılan antibiyotik bulaşıcılığı ortadan kaldırmaktadır. Bulaşıcılık riski ortadan kalktığı için çocuk kendisini de iyi hissediyorsa okula gitmesinde sorun bulunmamaktadır.  

BETA enfeksiyonu hangi yaşlarda görülür?

BETA enfeksiyonu genellikle 3-15 yaş arasında sık görülmektedir. Ancak temas ve damlacıkla bulaştığı için erişkinlerde de yaşanabilmektedir. BETA enfeksiyonunun belirtileri yetişkinlerde de aynı şekilde görülmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 29 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al