Yükleniyor

Penisilin Alerjisi Nedir? Penisilin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Penisilin Alerjisi Nedir? Penisilin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Penisilin alerjisi en yaygın görülen alerjiler arasında yer alır. Antibiyotikte görülen penisilin vücuda alındığında tepki gösterdiği durumda alerji meydana gelir. Penisilin vücuda alındıktan kısa bir süre içerisinde deri üstünde kızarıklık, nefes almada güçlük, kaşıntı ya da şişlik gibi belirtiler görülebilir. Bu durumda alerjik reaksiyon meydana gelir ve penisilin alerjisine karşı acil müdahale gerekebilir.  

İçindekiler

Penisilin Alerjisi Nedir?

Penisilin alerjisi, reçete edilen antibiyotik ilacına karşı bağışıklık sisteminin anormal reaksiyonudur. Bu ilaçlar sıklıkla kulak enfeksiyonları, boğaz enfeksiyonları, sinüs enfeksiyonlarını tedavi etmek ve diş enfeksiyonlarını önlemek için kullanılır. Enfeksiyon tedavisinde, vücuda alınan penisilin bakteri hücrelerinin dış duvarını yok ederek öldürür ve ortadan kaldırır. Fakat bazı durumlarda bağışıklık sistemi bu maddeye karşı tepki gösterir. Böylelikle penisilin alerjisi ortaya çıkar.

Penisilin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Penisilin alerjisi belirtileri, genellikle 1 saat içerisinde ortaya çıkarak kişinin vücudunda kabarıklık, kaşıntı, dil, boğaz ve dudakta şişlik, nefes darlığı, kusma, karın ağrısı ya da çarpıntı şeklinde görülür. Penisilin alerjisinin görülebilecek en yaygın belirtileri şöyle sıralanabilir:

Deri döküntüsü veya kurdeşen

 • Kaşınan cilt yapısı
 • Öksürme
 • Burun tıkanıklığı
 • Yüz, el ve ayakların etrafında şişlik

Bazı durumlarda yetişkinlerde penisilin aldıktan günler veya haftalar sonra ortaya çıkabilir. Bunun yanında çocuklara penisilin ilacı (amoksisilin gibi) reçete ettikten sonra 7 gün sonra bile reaksiyon görebilirler.

Şiddetli Penisilin Alerjisi Belirtileri

Vücut penisiline karşı en tehlikeli bir reaksiyon geliştirdiğinde hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon olan anafilaksi görülebilir. Şiddetli penisilin alerjisi olarak da bilinene bu durum şu belirtilerle ortaya çıkar:

 • Nefes darlığı ve nefes alırken hırıltı
 • Vücutta çeşitli şişlik ve kabarmaların oluşması
 • Hayatı tehdit edecek şekilde düşük tansiyon
 • Göğüste gerginlik hissi
 • İshal, mide bulantısı ve kusma
 • Baş dönmesi
 • Hızlı kalp atışı
 • Bayılma veya bilinç kaybı

Penisilin Alerjisi Neden Olur?

Penisilin alerjisi, bağışıklık sistemi ilaca aşırı duyarlı hale geldiğinde görülür. Vücuda giren penisilin bağışıklık sistemi tarafından zararlı madde olarak algılanır ve savaş açar. Penisiline karşı meydana gelen bu duyarlılık penisilin alerjisinin oluşmasına neden olur. Penisilin alerjisi çeşitli risk faktörleri nedeniyle meydana gelir. Bunlar şöyle sıralanır:

 • Başka bir ilaca karşı alerjinin olması
 • Genetik olarak ailede ilaç alerjisinin yer alması
 • Gıda alerjisi veya saman nezlesi gibi diğer alerjiler taşıması
 • Yüksek dozlar, sürekli kullanım nedeniyle penisiline maruz kalma

Penisilin Alerjisi Nasıl Teşhis Edilir?

Uzman doktor, tıbbi öykü, fizik muayene ve testlerden sonra penisilin alerjisini teşhis edebilir. Semptomlar gözden geçirildikten sonra yaşamı tehdit eden ciddi semptomlar varsa derhal tedavi önerilir. Bunların yanında bir cilt testi ya da yükleme testi de yapılabilir.

Cilt testi

Alerji testlerinden en yaygın olarak kullanılan test türleri arasında cilt testi yer alır. Yaklaşık bir saat süren cilt testinden iğne kullanılarak ön kola batacak şekilde zayıf dozda penisilin verilir. Penisilin alerjiniz varsa, yaklaşık 15 dakika içerisinde sivrisinek ısırığı gibi görünen, kaşıntılı, kırmızı bir şişlikler oluşmaya başlar.

Yükleme testi

Cilt testi olmadığı durumda penisilin alerjisi teşhisi için yükleme testinden de yararlanılabilir. İlk aşamada küçük dozla başlanır, 30 ila 60 dakika içerisinde reaksiyon görülmediği durumda daha yüksek bir doza geçilir. Tam doz alana kadar doz yükseltilir. Son dozdan sonra da belirtiler yoksa alerjiniz olmadığı anlamına gelir.

Penisilin Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Penisilin alerjisi teşhisi konulduktan sonra tedavisi uzman doktor tarafından yönetilmelidir. Penisilin alerjisi olduğu durumda şu tedavi yöntemleri kullanılır:

 • Penisilin kullanımını derhal durdurmak
 • Alerjik reaksiyon semptomlarını azaltmak için bir antihistamin almak
 • Şiddetli şişlik, iltihaplanma ya da kaşıntı için reçeteli bir kortikosteroid alınması
 • Şiddetli anafilaksiyi tedavi etmek için acil durum enjektöründen epinefrin enjeksiyonu yapmak

Penisilin Alerjisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Penisilin alerjisini nasıl önleyebilirim?

Penisilin alerjisini tahmin etmek zordur bu yüzden teste ihtiyaç duyulur. Alerji testi yaptırdıktan sonra neye alerjiniz olduğunu bilerek buna yönelik önlem alabilirsiniz.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 18 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 27 Aralık 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al