Yükleniyor

Göz migreni nedir?

Göz migreni nedir?

Göze vuran migren, auralı migren, oküler migren ya da oftalmolojik migren olarak bilinen ve şiddetli göz ağrısı ile ortaya çıkan göz migreni hastada çok sayıda şikayete yol açabiliyor. Migren ve göz ağrısı her ne kadar birbirinden bağımsız olsa da, bazen migren ataklarında gözle ilgili sorunlar ortaya çıkabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Göz Merkezi’nden Prof. Dr. Abdullah Özkaya, “Göz migreni nedir belirtileri, göz migreni sebepleri, migrenin gözlere etkisi” hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Göz migreni nedir? Oküler migren nedir?

Göz migreni gözün şiddetli bir biçimde ağrımasına denmektedir. Esasında migren çeşitleri arasında göz migreni gibi bir alt tür yoktur ama genelde hastalar göz ağrısını göz migreni olarak tanımlamaktadır. Tek taraflı migren, gözü ve şakak kısmını da etkilemektedir. Göz migreninde gözde kızarma, sulanma, şişme de olur. Tek göz etkilenir, görme de buna bağlı etkilenir. Ama genellikle bir saat içinde görme de eski haline döner. En yaygın olarak "oküler migren", “retina migreni” terimi de kullanılır. Aslında bu durum auralı migreni tanımlamak için de kullanılmaktadır. Migren ağrısının göze vurması göz migrenidir.

Göz migreni nedenleri nelerdir? Göz migreni neden olur?

Göz migreninin nedeni normal migrendir. Migren ataklarıyla meydana gelmektedir. Auralı migren, auralı göz migreni olarak da bilinir. Auralı hastalarda ağrı öncesi ya da sonrasında görme bozuklukları, konuşma sorunları, duyusal güçsüzlük hissedebilirler. Göz migreni yani oftalmik migren de normal migren gibi kadınlarda daha sık görülür. Migrenin göze vurması olarak da tabir edilebilir. Ayrıca stres, sigara kullanmak, yüksek tansiyon, bazı ilaçlar, yüksek irtifa, dehidrasyon, düşük kan şekeri, aşırı sıcakların da göz migrenini tetiklediği bilinmektedir. Bu durumda göz migreninin sebepleri azaltılırsa hayat kalitesi yükseltilebilir. 40 yaş altı kişilerde, kendisinde ya da aile öyküsünde migreni olanlar, lupus, oral hücre hastalığı, epilepsi gibi hastalığı olan kişilerde de görülebilmektedir.

Göz migreni belirtileri nelerdir?

Pek çok internet aramasında “oftalmoplejik migren belirtileri” şeklinde de aranan göz migreninin teşhisi zordur. Göz migreni belirtileri nedenleri genellikle merak edilir. Göze vuran migren olarak da bilinir. Migrenin göze etkisi şeklinde de tabir edilebilir. Auralı migrenden kaynaklı auralı göz migreni belirtileri; görme bozuklukları ve görme kaybı, gözde ışıklanmaların görülmesi, mide bulantısı ve kusma, ışığa ve sese duyarlılık, tek taraflı görme kaybı ve gözde şiddetli ağrı ile kendisini belli eder. Migren göz kapağı düşüklüğü de yapabilir. Ayrıca hastada görme bulanıklığı, ışık çakması gibi belirtiler de olabilir.

Göz migreni teşhisi nasıl konulur?

Oftalmolojik göz migreni yaşandığı anda eğer bir göz doktoruna başvurulursa oftalmoskop isimli bir aletle göze giden kan akışının azaldığı görülebilir. Bu durumda bir göz hekimi de retinal migren teşhisini koyabilir. Bununla birlikte ataklar kısa sürdüğünden belirtilere, şikayetlere göre teşhis konulabilir.

Göz migreni nasıl tedavi edilir?

Auralı göz migreni tedavisi genellikle baş ağrısı için ağrı kesici almayı ya da migreni tetikleyecek etkenlerden uzak kalmayı, azaltmayı içermektedir. Migren göz ağrısı da yaptığı için ağrı kesici kullanmak ideal olabilir. Göz migreni ilaçları migren tedavisinde de kullanılan ilaçlardan oluşur. Ağrı kesicinin yanında belki kan damarlarını gevşeten bir beta bloker, kan damarlarının daralmasını önlemeye yardım eden bir kalsiyum kanal blokeri, migrenin önlenmesine yardım eden ilaçlar, anti epileptikler reçete edebilir. Ancak göz migreni tedavisinde halen araştırmalar devam etmektedir.

Göz migreni hakkında sık sorulan sorular 

Göz migreni olan hasta nasıl görür?

Migren, göz kararması yapabilir. Bununla birlikte gözde zikzak görme, görme bulanıklığı, görme bozuklukları oluşması, gözde şimşek çakması, ışık çizgisi görülmesi mümkündür. Göz migreni sırasında görme kaybı da yaşanabilir. Bu etkiler genellikle kısa sürelidir.

Göz migreni için hangi doktora gidilir?

Göz migreni için göz doktorlarına ve nöroloji uzmanlarına gitmek gerekmektedir.

Göz migrenine kadar sürer?

Göz migreni atakları en fazla yarım saat kadar sürmektedir.

Göz migreni tehlikeli mi?

Göz migreni tehlikeli bir durum değildir. “ Göz migreni ile ilgili acaba ne yapabilirim?” diyene kadar geçecek bir sorundur. Önemli olan migren açısından önlem almak ve migren atakları başlamadan önce neler yapılması gerektiğinin bilincinde olmak gerekmektedir.

Migren göz bulanıklığı yapar mı?

Migren, bulanık görme gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca migren görme kaybı da yapabilmektedir. Yani migren atakları, göz bulanıklığına sebep olabilmektedir. Ama tüm bunlar geçicidir. Gözde migren belirtileri yakalanabilir. Daha doğrusu görme sorunları migren kaynaklı da olabilir.

Migren görme bozukluğu yapar mı?

Evet, migrenin göze etkisi vardır yani migren görme sorunlarına, sebep olabilir. Ancak bunlar geçicidir.

Göz migrenini ne tetikler?

Göz migreni değil de migreni tetikleyen faktörler hastalara göre değişmektedir. Bazı hastalarda açlık ve susuzluk, kiminde aşırı kafein tüketimi, aşırı uykusuzluk, yorgunluk tetikleyici olabilir.

Migrenin gözdeki belirtileri nelerdir?

Migren ve görme bozukluğu sıklıkla görülebilmektedir. Migrenin gözlere etkisi vardır. Geçici görme kaybı, görme bozuklukları, tek taraflı görme kaybı, gözde şiddetli ağrı, ışık görülmesi, gözde zikzak görme migren belirtileri olabilir.

Hamilelikte göz migreni görülür mü?

Migreni olan hamilelerde de göz migreni görülebilmektedir. Ataklar için hamilelikte kullanılabilecek yöntemler kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ile konuşulmalıdır.

Göz migrenine iyi gelen bitkiler var mıdır?

Bitkisel yöntemler hekime danışılmadan kullanılmamalıdır. “Kaplan gözü taşı migren için kullanılır mı?” türünden araştırmalar da sıklıkla yapılmaktadır. Bunların öncesinde migreni tetikleyecek etkenlerden uzak durmak gerekir.

Auralı göz migreni nedir?

Auralı migrende ataklar bazen gözde etkiler yapabilmektedir. Buna da auralı göz migreni denilmektedir. Auralı migren görme kaybı yapabilir, görmede sorunlara da neden olabilir. Etkisi geçicidir. Göz ağrısı migren belirtisi de olabilmektedir.

Migrende göz ağrısı olur mu?

Evet, migrende göz ağrısı olabilir. Göz ağrısıyla birlikte görme sorunları da olabilir.

Güncelleme Tarihi : 27 Eylül 2023

Yayınlanma Tarihi: 19 Ekim 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al