Yükleniyor

Güvercin Göğsü Nedir? Güvercin Göğsü Tedavisi

Güvercin Göğsü Nedir? Güvercin Göğsü Tedavisi

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Pektus karinatum hastalığı olarak da bilinen güvercin göğsü, iman kemiği, kıkırdak ve kaburga kemiklerinden oluşan göğsün ön tarafının öne doğru gelişmesinden meydana gelmektedir. Kunduracı göğsünden sonra en sık rastlanan göğüs kafesi deformitesidir. Güvercin göğsü özellikle ergenlik döneminde belirginleşmektedir. Göğüs de oluşan estetik bozukluk nedeniyle kişilerde sosyal ya da psikolojik problemlere yol açabilmektedir. Memorial Bahçelievler Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Murat Akkuş, güvercin göğüs ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Güvercın Göğsü (Pektus Karınatum) Nedir?

Güvercin göğsü, kaburgalar ile iman tahtası olarak da bilinen göğüs kafesi kemiği arasındaki kıkırdağın fazla büyümesi nedeniyle göğsün ortasının dışarı çıkıntı oluşturması ile sonuçlanan göğüs duvarı deformitesidir. Pektus karinatum yani güvercin göğsü görsel olarak kuşların göğsüne benzer bir görüntü oluşturduğundan bu şekilde isimlendirilmiştir. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülen bir durum olan güvercin göğsü, 1000 çocuktan 6’sında görülmektedir. 11 yaş ve sonrasında, özellikle de ergenlik döneminde belirginleşen bu hastalığın temeldeki nedeni bilinmese de genetik yatkınlık bu durumun gelişmesinde önemli etken olabilmektedir.

Güvercin Göğsü Neden Olur?

Güvercin göğsü, sternumun (göğüs kemiği) gelişimi esnasında öne çıkıntı yapması ile oluşmaktadır. Bunun yanında güvercin göğüs genetik bozukluk ya da sendromlarla beraber de ortaya çıkabilmektedir. Skolyoz, Marfan Sendromu, Ehler-Danlos Sendromu gibi sendromlarla beraber görülebilmektedir.

Güvercin Göğsü Belirtileri Nelerdir?

Güvercin göğsü, en önemli ve bazen tek belirtisi göğüs kemiğinin dışarı doğru itilmesinden kaynaklanan belirtidir. Bazı durumlarda şu belirtiler de görülebilir:

Güvercin Göğsü Teşhisi Nasıl Konulur?

Güvercin göğsü, en önemli ve bazen tek belirtisi göğüs kemiğinin dışarı doğru itilmesinden dolayı oluşan şekil bozukluğudur. Göğüs röntgeni çekilmesi istenerek kişinin göğüs kemikleri incelenmektedir. Daha ciddi ve ileri vakalarda ise bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans görüntüleme (MR) istenerek ameliyat durumu olup olmadığına bakılmaktadır. Fiziki muayene ve görüntüleme tetkikleri sonucunda güvercin göğsü teşhisi konulabilmektedir.

Güvercin Göğsü Tedavisi Nedir?

Güvercin göğsü tedavisi hastalığın seviyesine bakılarak uzman doktorun karar vermesi gereken bir durumdur. Güvercin göğsü tedavisi her yaştan kişiye uygulanabilmektedir. Güvercin göğsü tedavisinde şu yöntemlerden yararlanılır:

Ortez (Korse) tedavisi

Ortez tedavisi olarak da bilinen korse; göğüs kemiğinin dışarı doğru olan kısmına önden baskı uygulanması ile düzeltilmesi işlemidir. Özellikle çocuk ve ergenlik döneminde iyi sonuç almak mümkündür. Günde en az 8 saat takılması önerilen korse güvercin göğsü hastalığında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Abramson ameliyatı

Abramson ameliyatı, özellikle güvercin göğsü hastalığından kaynaklı olarak ortaya çıkan deformitelerde tercih edilen minimal invaziv (kapalı) tekniktir. Genel anestezi altında uygulanan bu ameliyat türünde hedef göğüs duvarının normal pozisyonuna getirilmesidir.

Bunların yanında göğüs kafesinin sertliği çok yüksek olan ileri yaş hastalarda ortez  tedavisi ve Abramson ameliyatlarında sonuç alınamayacağı için Ravitch (açık cerrahi) ameliyatından da yararlanılabilmektedir.

Güvercin Göğsü Hakkında Sık Sorulan Sorular

Güvercin göğsü sporla düzelir mi?

Güvercin göğsünün doğal bir tedavisi bulunmamaktadır. Kemik çıkıntısından kaynaklı meydana gelen güvercin göğsü yüzme ya da egzersizle düzelmesi beklenmemektedir.

Güvercin göğsü için hangi doktora gidilir?

Güvercin göğsünden dolayı oluşan şekil bozukluklarına Göğüs Cerrahisi bölümü bakmaktadır.

Güvercin göğsü zararlı mı?

Güvercin göğsü sağlık açısından zararlı değildir fakat görüntü olarak kişiyi rahatsız edebilmektedir. Kişide görüntü bozukluğunun oluşturduğu psikolojik ve sosyal sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 7 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 13 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al