Yükleniyor

Hepatit B Nedir? Hepatit B Belirtileri Nelerdir, Nasıl Bulaşır?

Hepatit B Nedir? Hepatit B Belirtileri Nelerdir, Nasıl Bulaşır?

Hepatit B, hepatit B virüsü (HBV) ile enfekte bir kişiden alınan kan, meni veya başka bir vücut sıvısının, enfekte olmayan birinin vücuduna girmesi sonucu karaciğerin iltihaplanmasıdır. Daha çok anneden çocuğa ya da cinsel yolla bulaşan hepatit b ciddi bir sağlık sorunudur. Hepatit b kan testi ile tespit edilebilirken, aşı ile de önlenebilen bir hastalıktır.

İçindekiler

Hepatit B Nedir?

Hepatit B, Hepatit B(HBV) virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir karaciğer enfeksiyonudur. Hepatit B tedavi edilmediğinde siroza veya kronik enfeksiyona yol açabilir. Hepatit aşısıyla birlikte önlenebilmesi mümkün olan bir hastalık olarak kabul edilen hepatit b hastalığının kesin bir tedavisi söz konudu değildir. Birçok enfeksiyon hastalığında olduğu gibi ateş, iştah kaybı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler gösteren hepatit b, bazı durumlarda semptom göstermeden de kişinin vücudunda kendisine yayılım alanı bulur.

Hepatit B Neden Olur?

Hepatit B, insandan insana kan, yara ve sıvı yoluyla bulaşan viral bir karaciğer enfeksiyonu olmakla birlikte hepatit B virüsünün vücuda girmesi sonucu meydana gelir. Hepatit B virüsünün vücuda girmesiyle birlikte birtakım belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Akut ve kronik bir şekilde görülen hepatit B hastalığı, uzun vadede siroz ve karaciğer yetmezliği gibi sorunların da meydana gelmesine sebebiyet verebilir.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B virüsü ile enfekte olan bir kişide ortaya çıkan yaygın belirtiler, yorgunluk, iştahta azalma, mide bulantısı, kusma, karın ve eklem ağrıları ve sarılık görülür. Hepatit B semptomları enfekte olunduktan 1 ila 4 ay sonra ortaya çıkmaya başlar ancak bazı durumlarda bu süre iki haftaya kadar düşebilir.

Hepatit B hastalığının neden olduğu belirtiler şunlardır:

 • Ateş
 • Halsizlik ve tükenmişlik hissi
 • Sarılık (Cildin ve göz akının sararması)
 • Karın ağrısı
 • İdrar renginde koyulaşma
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İştah kaybı
 • Kas ve eklem ağrıları

Hepatit B Nasıl Bulaşır?

Hepatit B, HBV virüsü ile enfekte olmuş bir kişi ile cinsel ilişki, şırınga kullanımı, enfekte kan bulaşmış bir sargı bezinin açık yaraya temas etmesi gibi kanı, menisi veya başka bir vücut sıvısının enfekte olmayan birinin vücuduna girmesiyle bulaşır.

Hepatit B’nin kişiden kişiye bulaşma yolları şöyledir:

 • Enfekte olan kişiyle temas
 • Kan ve açık yaralar
 • Meni veya vücut sıvısı
 • Korunmasız cinsel birliktelik
 • İğne, şırınga veya uyuşturucu maddelerin enjeksiyonlarının paylaşılması
 • Doğum sırasında anneden bebeğe geçmesi
 • Diş fırçayı ya da tıraş bıçağı paylaşımı
 • Güvenli olmayan dövme tekniklerinin uygulanması

Hepatit B Teşhisi Nasıl Yapılır?

Doktorun fiziki muayenesi sırasında ciltte sararma veya karaciğer hasarına sebep olabilecek belirtiler aranır. Fiziki muayenenin ardından vücuttaki hepatit B virüsünün tespiti için birtakım testler istenir.

Hepatit B tanısında faydalanılan testler şunlardır:

Kan testleri: Vücuttaki hepatit B virüsünün belirtilerini tespit etmek ve virüsün akut veya kronik olup olmadığını belirlemek için yapılır. Ayrıca b asit bir kan testi, duruma karşı bağışık olup olmadığınızı da belirleyebilir.

Karaciğer ultrasonu: Geçici elastografi adı verilen özel bir ultrason, karaciğer hasarı ve tahrişinin seviyesini göstermeye yarar.

Karaciğer biyopsisi: Karaciğer hasarını kontrol etmek için test yapmak üzere karaciğerden küçük bir örnek alınır ve bu durum karaciğer biyopsisi olarak adlandırılır. Bu test sırasında, deri ve karaciğere ince bir iğne sokulur ve laboratuvar analizi için doku örneği alınır.

Ayrıca hepatit b Hepatit B yüzey antijeni ve antikoru ile birlikte Hepatit B yüzey antikoru (anti-HBs) da hepatit B hastalığının teşhisinde yararlanılan yöntemlerdendir.

Hepatit B Aşısı ve Hepatit B Tedavisi

Yaklaşık yüzde 90 oranında koruma sağlayan hepatit B aşısı sayesinde hastalıktan korunmak ve hastalığı önlemek mümkündür. Doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde ilk dozun yapılması önerilen hepatit B aşısı genellikle enfekte olan kişiyle temas kurulduktan 24 saat içinde de yapılır. Virüse karşı tamamen bağışıklık kazanmak içinse 6 ay içinde ikinci doz hepatit b aşısı yaptırılması önerilir.

Aşı dışında hepatit B hastalığını iyileştirmek için kesin olarak bilinen bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalığın etkilerini azaltmak ve semptomları iyileştirmek için kullanılan antiviral ilaçlar hepatit B hastalığı tedavisinde destekleyici rol üstlenir.

Hepatit B Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hepatit B taşıyıcılığı nedir?

Erişkin hastaların yaklaşık %10'u ile çocuk hastaların yaklaşık %90'ında, kandaki virüs temizlenemez ve bunlar virüsü taşıyarak başkalarına bulaştırabilirler. Bunlara hepatit B taşıyıcısı denilir. Bunlar görünüşte tamamen sağlıklı, hiçbir şikayeti olmayan insanlardır ve kanları ile vücut sıvılarında hayatları boyunca virüsü taşırlar. Hepatit B taşıyıcı olan kişilerin bir kısmında kronik hastalık gelişip, olay siroz ve/veya karaciğerde kanser ile sonlanabilir.

Hepatit B’den nasıl kurtulabilirim?

Hepatit B’nin tedavisi yoktur. Hepatit B aşısı yaptırırsanız bu hastalıktan korunabilirsiniz ancak Hepatit B virüsü ile enfekte olduysanız tedavi olamazsınız, ancak belirli önlemler alarak virüsün başkalarına yayılmasını önleyebilirsiniz.

Hepatit B aşısı korur mu?

Aşı takvimine uygun aşılama sonrası antikor oluşan kişilerde hasta ömür boyu Hepatit B’den ve Delta hepatitinden korunmuş olur.

Hepatit B öldürür mü?

Sağlıklı taşıyıcıların yılda 1-2 kez kontrollerini yaptırması gerekir. Ayrıca ilaç kullanmak durumunda olanlar ilaçlarını keserlerse ve takiplerini aksatırlarsa ilerleyen süreçlerde bu kişilerde siroz ya da karaciğer kanseri tablosu ortaya çıkabilir. Bu da ölüme sebep olabilir.

Öpüşme ile Hepatit B bulaşır mı?

Vücut sıvıları ve cinsel birliktelik sırasında hepatit B virüsüne yakalanma riski varken özellikle öpüşme ve emzirme esnasında hepatit B virüsü kişiye bulaşmaz.

Hepatit B bulaşıcı mıdır?

Viral bir enfeksiyon olan hepatit B, hepatit b virüsüyle enfekte olan bir kişiden kan, açık yaralar, meni veya vücut sıvısı yoluyla başka bir kişiye bulaşır. Bunlarla birlikte cinsel birliktelik sırasında korunmamak, iğne, şırınga veya uyuşturucu maddelerin enjeksiyonlarını paylaşmanın yanı sıra doğum sırasında anneden bebeğe geçmesi de bulaş yolları olarak bilinir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 3 Temmuz 2024

Yayınlanma Tarihi: 17 Ağustos 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al