Yükleniyor

Anti HBs Nedir? Anti HBs Yüksekliği ve Düşüklüğü

Anti HBs Nedir? Anti HBs Yüksekliği ve Düşüklüğü

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Anti HBs, Hepatit B virüsüne karşı vücut tarafından bağışıklık sisteminin ürettiği bir antikordur. Anti HBs testi ise kişinin daha önce Hepatit B virüsüne maruz kalıp kalmadığı veya Hepatit B aşısının kişide koruma sağlayıp sağlamadığının değerlendirilmesi için uygulanan bir testtir. 

İçindekiler

Anti HBs Nedir?

Anti HBs, hepatit B virüsüne karşı bağışıklık oluştuğunu gösteren antikor düzeyinin kandaki ölçümüdür. Anti HBs testi ile antikor seviyesi kontrol edilerek, vücudun hepatit-b virüsüne karşı bağışıklığı olup olmadığı anlaşılır. Anti-HBs'nin varlığı kişinin hepatit B virüsüne karşı bağışıklığı ifade eder. Hepatit-B virüsüne karşı bağışıklığı olan bir kişinin anti hbs testi pozitif ve yüksek çıkacaktır. Pozitif anti-hbs kişinin hepatit B virüsüne karşı korunduğunu gösterir.

Anti HBs yüksekliği durumunda kişi hepatit-b virüsüne karşı bağışıklığa sahiptir tespiti yapılabilir. Bu bağışıklık kişinin daha önce hepatit aşısı olduğu veya bu hastalığa yakalandığı anlamına gelir. Anti hbs negatif bir sonuç verirse de bu durum kişinin virüse karşı bağışıklığının olmadığının cevabıdır.

Vücuttaki anti hbs değerini ölçmek için de doktor kontrolünde test yaptırılması gerekir. Bu test uzman hekim tarafından yapılır ve sonuçları değerlendirilir.

HBsAg Nedir?

Hepatit B için yüzey antijeni(HBsAg) ve yüzey antikoru(Anti HBS) kavramları bulunur. HBsAg, bir kişinin kanında bulunan hepatit B virüsünün yüzeyinde bulunan bir proteini ifade eder. Dolayısı ile Anti HBS ve HBsAg birbirinden farklıdır. Vücut normalde enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisinin bir parçası olarak HBsAg’den korunmak için karşı antikor üretir, bu üretilen antikor’da Anti HBS’dir.

Diğer bir deyişle, HBsAg akut veya kronik HBV enfeksiyonlarının bir göstergesi iken, anti hbs kişilerin bu antijene karşı bağışıklığı bulunduğu ve korunduğunu gösterir.

Anti HBS Neden Yapılır?

Anti HBS testi, kişinin daha önce Hepatit B virüsüne maruz kalıp kalmadığını veya Hepatit B aşısının koruma sağlayıp sağlamadığını tespit etmek için yapılır. Bu test aracılığıyla vücuttaki antikorların miktarı belirlenir. Vücut kan veya sıvı yoluyla hepatit b virüsünü kapar. İnsan vücudunda da virüsün ortaya çıkması durumunda antikor adı verilen proteinleri virüsle mücadele etmesi için kullanır.

Anti hbs pozitif, kişinin aşı olduğunu veya hastalığa yakalandığını gösterirken anti hbs negatif ise hepatit b virüsüne karşı bağışık olunmadığını anlatır.

Anti HBS Testi Nasıl Yapılır?

Anti hbs testi, kişinin kolundan kan örneği alınarak yapılır. Alınan kan örneği daha sonra laboratuvara gönderilerek analiz edilir. Uzman doktor bu aşamalar sırasında aşı olup olmadığınızın yanı sıra semptomlar ve hastalığa maruz kalınma durumunu değerlendirir.

Anti HBS Testini Kimler Yaptırabilir?

Vücudunda hepatit b virüsünün olup olmadığını veya daha önce aşılanıp, hastalığı geçiren ve bağışıklığını kontrol ettirmek isteyenlerin yanı sıra dileyen herkes anti hbs testi yaptırabilir. Bu test, anti hbs pozitif ve anti hbs negatif sonuçları verir. Ayrıca hastanın vücudundaki enfeksiyonların son durumu ve hepatit-b hastalığının kronik mi yoksa akut mu olduğu belirlenebilir.

Anti HBS Kaç Olmalı?

Anti HBS kaç olmalı sorusunun cevabı, hepatit b virüsüne karşı bağışıklık taşıyıp taşımayan bireysel arasında farklılık gösterir. Aşı olup hastalığı geçiren kişiler anti hbs pozitif sonucuyla karşılaşırken anti hbs negatif sonucu alan insanlar hastalığa karşı savunmasız durumdadır. Aşılanmış ve hastalığı geçirmiş yetişkin kişilerde anti hbs değeri 10 ml’nin üzerinde olması beklenir. Bu kişiler uzun süre hastalıktan korunurlar ancak ileride hatırlatma dozu yaptırmalarında bir sakınca yoktur.

Bazı durumlarda bağışıklığı olmayan kişilerde bile anti hbs değeri 10 ml’nin üstüne çıkabilir. Böyle sonuçlarla karşılaşıldığında en doğru cevap uzman doktor tarafından verilecektir.

Anti HBS Yüksekliği (Pozitif) Ne Anlama Gelir?

Anti-HBS değerinin pozitif olması, kişide hepatit-b virüsüne karşı antikor geliştiği, hepatit B'e karşı bağışıklık taşıdığı ve korunduğu anlamına gelir. Test sonucunda 10 mIU/mL ve üzerinde çıkan bir sonuç anti hbs yüksekliği olarak kabul edilir ve vücudun hepatit b’den koruyucu düzeyde antikor oluşturduğu anlamına gelir. Anti HBS’nin pozitif olması daha önceden aşı olunması veya bu enfeksiyonu kapıp, iyileşilmesinin bir sonucu olabilir.  

Anti HBS Negatif Ne Anlama Gelir?

Anti hbs negatif, kişinin hepatit b hastalığı karşısında antikor üretmediğini ve korunmasız olduğunu gösterir. Bunun nedeni kişinin aşılanmamış veya hastalığı geçirmemiş olduğu anlamını taşır. Hastalıktan korunmak için kişinin aşı yaptırması gerekir. Ancak bazı senaryolarda bağışıklığı bulunanlarda da anti hbs sonucu negatif çıkabilir, bununda temelde nedeni virüsün henüz kuluçka döneminde olması olabilir.

Anti HBS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Anti HBS varlığı ne şekilde yorumlanır?

Anti HBS, hepatit B virüsüne karşı vücut tarafından üretilen bir antikordur. Anti HBS varlığı antikor geliştiğini ve vücudun virüse karşı bağışıklığı olduğunu gösterir.

Anti HBS kaç olursa tehlikeli?

Anti hbs pozitif diyebilmek için 10 ml ve üstü olması beklenir. Dolayısı ile 10 mIU/mL’nin altında kalan bir sonuç için bağışıklığı bulunmadığından risk teşkil ettiği söylenebilir. Hepatit b virüsüne karşı istenen değerlerde olan insanların bile yıllar geçtikçe değerleri azalabilir. Bu gibi durumlarda kişinin hepatit b aşısının hatırlatma dozunu vurdurması önerilir.

Anti HBS pozitif zararlı mı?

Anti hbs pozitif değeri, insanın hepatit b virüsüne karşı korunduğunu gösterir ve tehlikeli bir durum değildir.

Anti HBS 1000 Ne Demek?

Anti hbs değeri bazı kişilerde 100 ve 1000 gibi sonuçlar da verebilir. Anti hbs 1000 olması kişinin hepatit b virüsüne karşı çok fazla antikor taşıması anlamına gelir ve yüksek düzeyde korunurlar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 15 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 15 Haziran 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al