Yükleniyor

Konka Hipertrofisi (Burun Eti Büyümesi) Nedir?

Konka Hipertrofisi (Burun Eti Büyümesi) Nedir?

Halk arasında burun eti olarak bilinen konkalar, her iki burun deliğinde alt, orta ve üst olmak üzere toplam 6 adet olarak konumlanıyor. Bazen çeşitli sebeplerle şişen ve büyüyen konkalar; konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Nefes almayı güçleştiren bu durum yaşam kalitesini de oldukça düşürüyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Mustafa Bilazer, konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Konka nedir?

Konka, burnun geçiş yollarının içindeki kabuk şeklinde kemik, damar ve doku ağları olarak tanımlanır. Konkalar, solunan havanın ısıtılmasından, nemlendirilmesinden ve filtrelenmesinden sorumlu yapılardır. Kemik çıkıntıları olarak bilinen konka, alt, orta ve üst konka olarak ayrılır. Konkalar burun içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak büyüyebilir ve konka hipertrofisine yani burun eti büyümesine sebebiyet verebilir.

Konka Hipertrofisi (Burun eti büyümesi) nedir?

Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi), burun içerisindeki ısıyı ayarlayan, burun içerisini nemlendiren ve şişip inen dokuların yani burun etlerinin çeşitli sebeplerle büyümesidir. Bu büyüme burnun önemli işlevlerinden biri olan nefes alıp vermeyi olumsuz etkilemektedir. Kişide uyku apnesi, gün içinde konsantrasyon eksikliği, yorgunluk gibi durumlara yol açabilmektedir.

Konka Hipertrofisi (Burun eti büyümesi) belirtileri nelerdir?

Konka hipertrofisi ağız kapalıyken burundan nefes almada sorun başlaması şeklinde kendini göstermektedir. Geceleri ağız açık uyuma eşlik edebilir. Ağızdan salya akması, horlama, uykudayken nefes durması, burunda tıkanıklık gibi belirtiler gece ve gündüz görülebileceği gibi sadece geceleri de ortaya çıkabilmektedir.

Konka Hipertrofisi (Burun eti büyümesi) kimlerde görülür?

Konka hipertrofisi daha çok alerjik yapılı kişilerde görülür. Ancak alerji olmadan da görülebilmektedir. Bazense burunda deviasyon dediğimiz kıkırdak ve kemik eğriliği varsa, örneğin eğrilik soldaysa, sağ taraftaki burun eti şişebilir. Normal bir durumdur.

Konka Hipertrofisi (Burun eti büyümesi) neden olur?

Konka hipertrofisi alerjiye bağlı olabilir ya da deviasyon varsa görülebilmektedir.

Konka Hipertrofisi (Burun eti büyümesi) tanısı nasıl konulur?

Tanısı basit bir muayenede burun içine endoskopla bakılarak konka hipertrofisi yani burun eti büyümesi rahat bir şekilde görülebilmektedir.

Konka Hipertrofisi (Burun eti büyümesi) tedavisi nasıldır?

Kişide konka hipertrofisi yani burun eti büyümesi varsa önlem olarak hastanın tozlu ortamlardan uzak kalması, sigara dumanına maruz kalmaması önemlidir. Gece yatarken uyku konforunun artırılması için baş 30 derece yukarıda tutulabilir. İlaç tedavilerinde alerji ilaçları, burun damlaları tedavide kullanılmaktadır. Burun etlerinin kesilerek, yana doğru kırılarak ya da radyofrekans ve lazer gibi yöntemlerle küçültülmesi ilaç tedavilerinin yeterli olmadığı durumlarda en kesin tedavi seçeneğidir.

Konka Hipertrofisi (Burun eti büyümesi) Sıkça Sorulan Sorular

Konka Hipertrofisine (Burun eti büyümesi) ne iyi gelir?

Alerjik durumlarda alerji burun spreyi, deniz suyu gibi destekler şikayetleri azaltmaktadır.

Konka Hipertrofisi (Burun eti büyümesi) nasıl geçer?

Burun eti büyümesi genellikle ilaç tedavisiyle ya da ameliyat ile geçer. Ancak kesin çözüm ameliyat yani uygun cerrahi yöntemlere başvurulmadır.

Konka Hipertrofisi (Burun eti büyümesi) nasıl anlaşılır?

Hastanın kronik burun tıkanıklığı olduğunda Konka Hipertrofisi (Burun Eti Büyümesi) varlığından şüphelenilir.

Konka Hipertrofisi (Burun eti büyümesi) tedavi edilmezse ne olur?

Burunda tıkanıklık kronik hale gelir. Geceleri rahat uyunamaz, ağzı açık uyuyup horlamak yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir.

Konka Hipertrofisi (Burun eti büyümesi) zararları nelerdir?

Konka hipertrofisi yani burun eti büyümesi yaşam konforunu bozan bir rahatsızlıktır. Geceleri sağlıklı uyuyamamak bu nedenle sabahları yorgun uyanmak gün içerisinde de kronik yorgunluğa yol açar. Bu da iş ve sosyal yaşamda sorunları beraberinde getirir.

Konka Hipertrofisi (Burun eti büyümesi) baş ağrısı yapar mı?

Konka hipertrofisi genellikle baş ağrısına yol açmaz ancak çok büyüyen burun etleri burnun orta kısmına baskı yaparsa baş ağrısı görülebilmektedir. Bu durumda mutlaka uzman doktora başvuruşmalıdır.

Konka Hipertrofisi (Burun eti büyümesi) nefes darlığı yapar mı?

Konka hipertrofisi (burun eti büyümesi) nefes darlığına neden olabilir. Kişi kaliteli nefes alamaz ve yaşam kalitesi bir anda düşebilir. Burun eti büyümesinin kişiye özel yöntemlerle tedavi edilmesi sayesinde kişi rahat bir şekilde nefes alabilir.

 

 

Güncelleme Tarihi : 23 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 29 Ağustos 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al