Yükleniyor

Mazoşist Nedir? Mazoşizm Belirtileri ve Tedavisi

Mazoşist Nedir? Mazoşizm Belirtileri ve Tedavisi

Mazoşist, fiziksel acı ya da aşağılanmaya bağlı ruhsal acıdan haz duyan kişilere denir. Mazoşizm ise kişinin kendine acı çektirerek tatmin sağladığı ruhsal bozukluktur. Bunun yanında farklı şekillerde de ortaya çıkarak acı veren durumlara karşı bir çekim ve zevk duyma gibi belirtilerle kendini gösterir. Farklı mazoşizm türleri bulunur ve tedavi yöntemleri de türlerine göre farklılık gösterebilir.

İçindekiler

Mazoşist Nedir?

Mazoşizm, fiziksel ve ruhsal olarak acı çekmeyi seven ve bundan zevk alan kişileri tanımlayan bir hastalıktır. Mazoşist kişiler bilinçli olarak kendilerine zarar verip, bundan zevk duyar ancak bu durum travmaya ve dolayısı ile psikolojik problemlerin oluşmasına neden olur.

Çoğunlukla çocukluk çağında travma yaşamış olan kişilerde mazoşizm görülür. Sağlıklı kişiler, tıpkı tüm canlılar gibi acıdan ve acı verme ihtimali olan durumlardan kaçınmayı tercih eder. Mazoşist kişilerde ise bu durumun tam tersidir.

Mazoşist Kişilerde Görülen (Mazoşizm) Belirtileri Nelerdir?

Mazoşizm belirtileri kişiden kişiye ve türüne göre farklılık gösterebilir. Bu tür durumlar genellikle karmaşık psikolojik faktörlere dayanarak oluşur. Mazoşizm belirtileri şöyle sıralanabilir:

  • Fiziksel ya da duygusal acıyı deneyimlemekten zevk alma
  • Stres, acı ya da zorlanma anlarında daha az negatif tepki verme
  • Başarısızlığı tercih etme
  • Otorite figürüne itaat etmeyi veya kontrol edilmeyi tercih etme
  • İşkence davranışları sergileme
  • Dışardan gelen yardımdan kaçınma ve kabul etmeme
  • Fiziksel ya da ruhsal açıdan kendine zarar verme
  • Başka insanlara güvenmeme ve bu konuda depresif davranma
  • Olumsuz duygulara yoğunlaşma
  • Güçlü bir terk edilme korkusu yaşama

Mazoşist olan kişiler acıda zevk duydukları için bunu da hak ettiklerini düşünme eğilimindeler. Acı duyma esnasında vücutta salgılanan endorfin hormonu kendilerinin iyi hissetmesini sağlar.

Mazoşizm Türleri Nelerdir?

Mazoşizm dendiğinde insanların aklına genellikle cinsel mazoşizm gelse de, mazoşizmin cinsel olmayan başka türleri vardır. Mazoşizm türleri şöyle sıralanır:

Cinsel Mazoşizm

Kişinin, zarar görme, dövülme, ya da başka şekilde acı çekme eylemi ile ilgili yoğun bir biçimde istemesi olarak tanımlanır. Cinsel açıdan uyarıcı fantezilerin oluşması, cinsel dürtülerin görülmesi durumudur.

Sosyal Mazoşizm

Sosyal ortamdaki ilişkilerde küçük düşme, hor görülme ya da alay edilme gibi durumlardan haz duyma durumudur. Sosyo ekonomik düzeyi yüksek olmayan küçük yerlerde, islah evlerinde, göçmen kamplarında, uyuşturucu ortamlarında görülebilir. Kişi eninde sonunda zarar görecektir, canı acıyacaktır ve bilinç dışı olarak bunu yaşayacağı yerin ve zamanın kontrolünü kendisine kendisi zarar vererek ya da buna ortam sağlayarak elinde tutmaya çalışır.

Fiziksel Mazoşizm

Vücutta fiziksel anlamda oluşan acıdan keyif alma durumu olarak tanımlanan bir mazoşizm türüdür. Yakma, dövme ya da kendine zarar verme gibi davranışları içerir.

Duygusal Mazoşizm

Duygusal anlamda acı çekmekten zevk alma durumu olarak tanımlanan duygusal mazoşizmde aldatılmak, küçük düşürülmek gibi durumlar yer alır. Kişi bu durumları yaşamaktan mutlu olur. Kendisini suçlu, değersiz, yetersiz, cezayı ve kötü muameleyi hak eden, çaresiz biri olarak görürler. Kendisine olan olumsuz davranışları kendi kaderi olarak görebilirler.

İyicil Mazoşizm

Zararsız kabul edilen mazoşizm türüdür. İnsanların korkacaklarını bildikleri halde lunapark oyuncaklarına binmeleri, yoğun baharatlı ya da acı yiyecekleri tüketmeleri ya da tehlikeli sporlara yönelmeleri gibi. Yani haz ve acı duyumu karşısında endorfin salgısının artış göstermesi bu davranışa neden olabilir.

Mazoşizm Neden Olur?

Mazoşizmin neden tam anlamıyla bilinmese de genellikle çocukluk çağında meydana gelen travmatik olaylardan kaynaklanır. Bunun yanında stres, aile ve arkadaş ortamı, çocuk istismarı, ailede akıl hastalığı öyküsü olması gibi durumlardan da mazoşizm oluşabilir. Mazoşizm nedenleri şöyle sıralanır:

Çocukluk çağında yanlış yetiştirilme

Çocukluk döneminde anne ve baba tarafından sürekli olarak aşağılanan, azarlanan ve bunun sonucunda iyi davranılan çocuklarda travma meydana gelebilir. Bu da mazoşizme yatkınlığa neden olarak çocuğun bilinçaltına zarar verir. 

Yaşanan travmalar

Zaman içerisinde yaşanan yakınlık duyduğun birinden ayrılma, istismara maruz kalmak ve ailedeki huzursuzluk kişinin mazoşist biri olmasına neden olabilir. Bu gibi durumlar birikerek zamanla mazoşizmin temellerini oluşturur.

İçsel yaşanan sorunlar

Kişinin yaşadığı acı ya da yaptığı bir durum sonucunda vicdan azabı çekmesi sonucunda mazoşizm meydana gelebilir. Bu durumda kişi travmatik olay yaşadıktan sonra yaşadığı suçluluk duygusunu beden olarak görerek rahatlama hissine kavuşabilir.

Çevresel etkenler

Özellikle ergenlik çağında yalnızlık duygusu, aileden yeterli ilgi görememek gibi durumlar kişinin mazoşist olmasına neden olabilir. Kişinin çocukluk döneminde görmezden gelinmesi, kendi bakımını erken yaşlarda öğrenmek zorunda bırakılması bu durum oluşmasına zemin hazırlar.

Mazoşizm Kimlerde Görülür?

Çocukluk ya da ergenlik çağında aile ya da çevre kaynaklı olarak travma geçirmiş kişilerde mazoşizm görülme olasılığı yüksektir. Bunun yanında erkeklerde mazoşizm saldırma eğilimine neden olarak sadist bir kişiliğe bürünmesine neden olabilir. Kadınlarda ise mazoşizm kurban rolünde görülerek ortaya çıkabilir.

Mazoşizmin Tedavisi Nedir?

Kişinin farkındalık içinde olması zordur. Ancak kadere veya çevreye bağladığı kendi davranış örüntülerindeki mazoistik durumları kabul ederse ve uzun süreli terapiye girerse düzelir. Mazoşizm tedavisinde ilaç tedavisi, davranışçı bilişsel terapi ve destekleyici psikanalitik tedavi yontemleri kullanılmaktadır. Ancak mazoistik tutumların kabul gördüğü ve kullanıldığı durumlarda bu rahatsızlığı olan kişilerin düzelmeyi istemeleri hayli zordur.

Mazoşizm Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çocuklarda mazoşizm nedir?

Bir psikopatolojik tanısı olan ebeveyn (depresyon, duygudurum bozuklukları, şizofreni, madde kullanımı, ciddi öfke kontrol güçlüğü olan, kişilik bozukluğu olan gibi) tarafından büyütülmüş çocuklarda ortaya çıkabilir. Çocukken oldukça çaresiz, güçsüz durumlarda kaldıkları deneyimler yaşamış ve ani sorgulama, olumsuz tepkilere maruz kalan çocuklar; sadece canları yandığında, bir yerleri yaralandığında ebeveyn bakımı alabilmiş olabilirler.

Mazoşizm ile sadizm arasındaki fark nedir?

Sadizm başkasına acı vermekten keyif alma iken mazoşizm kendine acı yaşatmaktan mutluluk duyar. Sadist kişiler başlarına acı çektirirken mazoşistler kendileri acı çekmekten hoşlanır.

Sadomazoşizm nedir? Sadomazoşist nedir?

Mazoşizm, acı çekmekten keyif alma, sadist ise acı çektirmekten hoşlanma anlamını taşımaktadır. Sadomazoşizm acı çekmekten ve çektirmekten hoşlanmak anlamına gelir. Sadomazoşist de acı çekmek ve çektirmekten haz alan kişidir.

Mazoşizm erkekler de mi kadınlarda mı daha sık görülür?

Mazoşizm kadılarda daha sık görülür. Mazoşist kişi genellikle boyun eğdiği kişiyi fazlasıyla yüceltir. Onu güçlü, kendini koruyan, güçlü ve her şeyi yapabilir olarak görür. Onun yokluğu kişiyi canının acımasından çok daha fazla korkutur. Onun yönlendiriciliği ve güvencesi altında onun bir parçası olarak yaşar. Özellikle şiddet gören, istismar edilen kadınların, kendilerine eziyet edip kullanan partnerlerine bağlı kalmaları, ayrılamamaları bu durumla ilgilidir.

Mazoşist birisinin intihar eğilimi olur mu?

Genellikle kendine zarar verme ve kendini zor durumlara sokma varoluşsal bir ruhsal savunma olduğundan kişiyi intihardan korur. Depresyonun yoğun olduğundaki kendine zarar verme veya ağır narsistik üzüntülerde görülen kendine zarar verme davranışları intiharla sonuçlanabilir. Gençlerde faça atma denilen vücudunu kesme ile intihar düşüncesi ile yapılan tereddüt kesileri aynı şey değildir. Kendine faça atarak, camla çizerek, yara kabuğu kazıyarak, tırnaklarını batırarak, kendini ısırarak zarar verme aslında intiharla sonuçlanmaz. Ancak bu davranışları yapan gençlerde intihar eylemleri daha sık görülür. Bu nedenle bu tür davranışı olan kişiler ciddiye alınmalı ve fark edince psikiyayrist tarafından acil olarak değerlendirilmelidir, altında yatan duygu ve edimler anlaşılmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Kasım 2023

Yayınlanma Tarihi: 20 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al