Yükleniyor

Endorfin Nedir? Endorfin Hormonu Ne İşe Yarar?

Endorfin Nedir? Endorfin Hormonu Ne İşe Yarar?

Endorfin, vücudun doğal ağrı kesicisi olarak nitelendirilen ağrı ya da stres durumunda salınan hormon olarak bilinir. Beyinde üretilen endorfin hormonu vücutta haberci görevi görür. Endorfin hormonu oluşan ağrının azalması, stresin hafiflemesi ve ruha halinin iyileşmesine yardımcı olur. Bu hormonun harekete geçmesi egzersiz yaparak, yemek yiyerek ya da masaj yaptırarak artabilir. Endorfin seviyesinin artması kişinin keyif aldığı eylemleri yapmasıyla bağlantılı olarak meydana gelir.

İçindekiler

Endorfin Nedir?

Endorfin, vücudun ağrı veya stres gibi durumlar ile başa çıkmak için hipofiz bezi ve hipotalamus tarafından salınan morfine benzer kimyasallardır. Endorfin adrenalin ve glukagon salınımına aracılık eden, ağrı sinyallerini bloke eden vücudun doğal ağrı kesicisidir. Egzersiz, masaj, yemek yeme gibi zevkli aktiviteler esnasında serbest kalan endorfin, mutluluk ve rahatlama hissi yanı sıra refah duygusu yaratır.

Endorfin hormonunun, vücutta bir tür nörotransmitter ya da haberci rolü bulunur. Beyinde yer alan ödül merkezlerine bağlanarak sinir sistemi boyunca sinyaller taşırlar. Bilim insanları 20 farklı endorfin türü olduğunu belirtiyor. Özellikle "koşucunun sarhoşluğu" olarak bilinen beta-endorfinler en çok bilinen türler arasında yer alıyor.

Endorfin Ne İşe Yarar?

Endorfin, ağrıyı hafifletmeye, stresi azaltmaya, mutluluk ve rahatlama hissi yaratarak refah duygusu yaratır. Endorfin hormonunun görevi, bu ağrıların şiddetinin azalmasını sağlayarak kişiyi iyi hissettirmesi için sinirleri uyuşturmaktır. Morfine benzetilen endorfin hormonunun etkisi oldukça fazladır. Genel olarak bakıldığında endorfin hormonu, stresin azalmasını, ağrının hafiflemesini ve ruh halinin iyileşmesine yarar.

Endorfin Faydaları Nelerdir?

Vücudun kendi kendini iyileştirme sistemi olarak da bilinen endorfin, yaralanma, doğum sancısı, stres anında vücutta meydana gelen ağrının ve acının azalmasını sağlar. Endorfinin en yaygın görülen faydaları şöyle sıralanır:

 • Ruh hali durumunu iyileştirmeye yardımcı olur
 • Stres ve kaygıyı yönetmede etkilidir
 • Özgüven oluşmasını sağlar
 • Kilo kaybına yardımcı olur
 • Doğum sancısını hafifletir

Ruh hali durumunu iyileştirmeye yardımcı olur

Beyinde endorfin salgılandığı durumda depresyon belirtileri hafifleyerek kişinin ruh halinin yenilenmesi sağlanır. Özellikle egzersiz esnasında salınan endorfin kişide olumlu sonuçlar doğurur.

Stres ve kaygıyı yönetmede etkilidir

Kişi günlük hayatında keyif aldığı şeyleri yaptığında vücudunda endorfin seviyesi artarak stres ve kaygının azalmasına yardımcı olur.

Özgüven oluşmasını sağlar

Endorfin hormonu, güven düzeylerini artırarak kişinin kendisine olan özgüvenin oluşmasını sağlar.

Kilo kaybına yardımcı olur

Endorfin salgılandığı durumda iştah düzenlenerek kişinin kilo vermesini destekler.

Doğum sancısını hafifletir

Yüksek düzeyde endorfin salgılandığı durumda doğum esnasında yaşanan ağrı hafifleyebilir. Bunun için doğum öncesi anne adayı endorfin salgılaması için rahatlatılmaya ve hareket ettirilmeye çalışılır.

Vücutta Endorfin Salgılanması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Vücut içerisinde endorfin salgılamanın en kolay yollarından biri hareket etmek ve egzersiz yapmaktır. Kişi ne kadar çok hareket ederse vücut da o kadar endorfin salgılar. Bunun yanında masaj yaptırmak, sevdiği yemeği yemek ve cinsel ilişkiye de girmek endorfin salgılanmasına yardımcı olur. Vücudun endorfin üretmesi için şu yöntemlerden de yararlanabilirsiniz:

 • Tempolu yürüyüş yapmak
 • Yüzmek
 • Dans etmek
 • Doğa yürüyüşü yapmak
 • Kahkaha atmak
 • Meditasyon yapmak
 • Akupunktur yaptırmak
 • Müzik dinlemek

Endorfin Hakkında Sık Sorulan Sorular

Vücut yeterli miktarda endorfin üretmediğinde ne olur?

Vücut yeterli miktarda endorfin hormonu üretmiyorsa, kişide uykusuzluk, çeşitli sağlık problemleri, huysuzluk, anksiyete ve depresyon görülebilir.

Endorfin ve dopamin arasındaki farklar nelerdir?

Birbiriyle en sık karıştırılan endorfin ve dopamin hormonlarının ikisi de beynin ödül merkezinin bir parçasıdır. Dopamin, yemek yeme, gülme ve zevk zamanlarında iyi hissettiren bir hormondur. Endorfin ise egzersiz gibi belli bir eylem sonucunda ağrı ve stresi hafifletmek için salgılanır.

Serotonin ve endorfin aynı hormon mu?

Endorfin ve serotonin vücutta mutluluk hormonu olarak bilinen kimyasallardır fakat farklı şekillerde çalışırlar. Serotonin ruh halini ve refahınızı dengelemeye yardımcı olurken vücuttaki diğer sistemlerin de çalışmasını sağlar. Endorfinler ise ağrı ve stres gidermeye odaklanır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Şubat 2024

Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al