Yükleniyor

Trigeminal Nevralji nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Trigeminal Nevralji nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Halk arasında ani yüz ağrısı olarak bilinen trigeminal nevralji, ani ve şiddetli yüz ağrısı yaşanmasına neden olabiliyor. Diş ağrısı ile de karıştırılan trigeminal nevralji yüzünden bir çok hasta gereksiz yere dişlerini çektirebiliyor. Ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınamayan Trigeminal Nevralji ağrıları için cerrahi seçeneklerinde bulunduğu tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

İçindekiler

Trigeminal Nevralji Nedir?

“Trigeminal nevralji”, “Trigeminal nevralji nedir?”, “Trigeminal nevralji ne demek?”, “Trigeminal nevralji hastalığı nedir?”, “Trigeminal nevralji hastalığı”, “Trigeminal nevralji nedir nasıl tedavi edilir?”, “Trigeminal nevralji başlangıcı”, “Trigeminal nevralji atakları”, “Atipik trigeminal nevralji” gibi sorular merak edilen konuların başında gelmektedir.

Trigeminal nevralji, yüzün duyusunu taşıyan trigeminal sinirin etkilendiği bir hastalıktır. Yüzün bir yarımında ani, şiddetli, elektrik çarpmasına ya da yanmaya benzeyen ağrı ataklarıyla seyreder. Ağrı ataklarının süresi bir kaç saniyeden bir kaç dakikaya kadar değişmekle beraber bu atakların sıklığı da hastadan hastaya değişkenlik gösterir. Trigeminal nevraljinin çok şiddetli ağrılara yol açması ve rastgele ataklarla seyretmesi, bu hastalığı yaşam kalitesini etkileyen büyük bir rahatsızlık haline getirmektedir.

Trigeminal Nevralji Belirtileri Nelerdir?

“Trigeminal nevralji belirtileri nelerdir?”, “Trigeminal nevralji hangi belirtilerle ortaya çıkar?” “Trigeminal nevralji ağrısı nasıldır?”, “Trigeminal nevralji nöropatik ağrı” gibi sorulan merak edilen konuların başında gelmektedir.

Trigeminal nevralji belirtisi genellikle bir kaç saniye süren, yüzün bir yarımında hissedilen ani ve şiddetli elektrik çarpması şeklinde bir ağrıdır. Trigeminal nevralji belirtileri arasında sayılan bu tür ağrıların ardından dakikalara yayılan zonklamalar hissedilebilir.

Bu ağrı atakları hiç bir uyaran yokken oluşabildiği gibi,

 • Hafif dokunma
 • Yemek yeme
 • Diş fırçalama
 • Tıraş olma ya da makyaj yapma
 • Hatta rüzgar esmesiyle bile ortaya çıkabilmektedir.

Ağrının çene, burun ve yanakta görülmesi tipik trigeminal nevralji belirtileri arasındadır. Ancak bazı durumlarda ağrı tüm yüzü kapsayabilir. Ağrıların sıklığı belirgin bir biçimde değişkenlik göstermektedir. Bazı hastalarda ağrı atakları her 10 dakikada bir tekrarlayabilirken bazı hastaların günler süren ağrısız dönemleri olabilir.

Trigeminal Nevralji Neden Olur?

“Tigeminal nevralji genetik midir?”, “Trigeminal Nevralji neden olur?”, “Trigeminal nevralji sebepleri nelerdir?”, “Trigeminal nevralji nedenleri nelerdir?” gibi sorular merak edilen konuların başında gelmektedir.

Trigeminal nevralji nedeni genellikle kafatasının içerisinde yüz sinirine (trigeminal sinir) bir damarın baskı yapmasıdır. Nadir de olsa multipl skleroz gibi dejeneratif hastalıklar trigeminal nevralji nedeni olabilmektedir. Kafatası içerisinde trigeminal sinire baskı yapan tümör gibi başka sebepler de çok nadir olmakla birlikte de trigeminal nevralji nedeni olabilmektedir.

Trigeminal Nevralji Teşhisi Nasıl Konulur?

“Trigeminal nevralji tanı kriterleri nelerdir?”, “Trigeminal nevralji hastalığı nasıl anlaşılır?”, “Trigeminal Nevralji teşhisi nasıl yapılır? , “Trigeminal nevralji nasıl anlaşılır”, “Trigeminal nevralji tanı” sık sorulan soruların başında gelmektedir. Migren, gerilim baş ağrısı, çene eklem rahatsızlığı gibi birçok hastalık tek taraflı yüz ağrısına sebep olabilir. Trigeminal nevraljinin diğer yüz ve baş ağrısına yol açan sebeplerden ayrılması uzman bir doktor muayenesinde hastanın şikayetlerinin ve belirtilerinin değerlendirilmesi ile yapılır. Trigeminal sinire yönelik yapılan MR görüntülemeleri ile tanı doğrulanabilir. Bu özellikli MR görüntülemelerinde trigeminal sinire baskı yapan damar oluşumları görüntülenebilmektedir.

Trigeminal Nevralji Tedavisi Nasıl Olur?

“Trigeminal nevralji cerrahi tedavi nasıldır?”, “Trigeminal nevralji ağrı kesici”, “Trigeminal nevralji kesin çözüm” , “Trigeminal nevralji gamma knife tedavisi nasıldır?”, “Trigeminal nevralji kortizon”, “Trigeminal nevralji de kullanılan ilaçlar nelerdir?”, “Trigeminal nevralji radyofrekans tedavisi nasıl yapılır”, “Trigeminal nevralji cerrahi tedavisi nasıldır?”, “Trigeminal nevralji ilaç tedavisi nasıldır?”, “Trigeminal nevralji iğne tedavisi nasıldır?” , “Gamma knife trigeminal nevralji”, “Trigeminal nevralji ameliyat tedavisi nasıldır?”, “Trigeminal nevralji atak tedavisi”, “Trigeminal nevralji için ağrı kesici”, “Trigeminal nevralji ilaç tedavisi var mıdır?”, “Trigeminal nevralji fizik tedavi var mıdır?” , “Trigeminal nevralji alternatif tedaviler nelerdir?”, “Trigeminal nevralji tedavi yöntemleri nelerdir?”, “Trigeminal nevralji ağrısı nasıl geçer?”, “Trigeminal nevralji bitkisel tedavisi var mıdır?” gibi sorular merak edilen konuların başında gelmektedir.

Trigeminal nevraljide öncelikle ilaç tedavisi yapılır. Etkili olan ilaçlar epilepsi ilaçları olabilir. Pek çok hastanın ağrısı bu ilaçlarla yatışmaktadır. İlaç tedavisi ile hasta rahatlıyorsa, bu ilaçlar hayat boyu da kullanılabilmektedir. Ancak Trigeminal nevralji ağrı ataklarının geçtiği dönemlerde ilaçlara ara verilmekle birlikte ataklar başladığında ilaçlar yeniden kullanılmaktadır. İlaç kullanıldığı süre içerisinde olası yan etkiler uzman doktor kontrolünde periyodik olarak değerlendirilmelidir.

Zaman içerisinde birçok hastada ilaç etkinliği giderek azalır ve ilaca rağmen şiddetli ağrı olur. Cerrahi tedavi gerekliliği burada devreye girer. Cerrahi tedavi seçenekleri arasında mikrovasküler dekompresyon, foramen ovale ponksiyonu ile balon kompresyon, radyofrekans veya alkol uygulamaları bulunur. Mikrovasküler dekompresyon özellikle genç ve radyolojik olarak trigeminal sinire damar basısı gösterilmiş hastalarda öncelikle tercih edilmelidir. Yapılan cerrahi ile ömür boyu ağrısız bir yaşam söz konusudur. Bu yöntemde Trigeminal sinir mikro cerrahi teknikle ortaya konur ve siniri sıkıştıran damar yapıları özel bir materyal ile sinirden uzaklaştırılır ve bu sayede olguların hemen tamamında ömür boyu ağrısız dönem elde edilebilir.

Diğer cerrahi tedavi yöntemi ise foromen ovale fonksiyonudur. Ağız kenarından girilerek yanak içinden ilerlendikten sonra kafa tabanındaki foramenovale ismindeki anatomik yapıdan geçilerek kafa tabanına ulaşılır ve sinir gangliyonu komşuluğa katater yerleştirilir. Daha sonrasında balon ile komprese edilerek veya radyofrekans uygulayarak ya da alkol kullanarak sinir ablasyonu sağlanır. Bu mikro cerrahi yönteme göre çok daha kısa süreli süren daha hızlıca yapılabilen cerrahi riskleri daha düşük olan ama ağrısız dönemin daha kısa olabildiği bir tekniktir. 

Trigeminal Nevralji  Hakkında Sık Sorulan Sorular 

Trigeminal Nevralji Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

“Trigeminal nevralji tedavisi yapan doktorlar kimlerdir?” , “Trigeminal nevralji hangi bölüm bakar?”, “Trigeminal nevralji ameliyatı yapan hastaneler”, gibi sorular merak edilen konuların başında gelmektedir.

Trigeminal nevralji belirtileri özellikle diş ağrısı başta olmak üzere farklı hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Trigeminal nevralji ağrısı yüzünden birçok dişini gereksiz yere çektiren hastalar bulunmaktadır. Trigeminal nevralji belirtilerini ayırt etmek için Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahi veya Nöroloji bölümü doktorlarının muayenesi önemlidir. Trigeminal nevralji tedavisinde ilk olarak ilaç kullanılmaktadır. Zira hastanın ağrısını bir an önce kesmek doktorun birinci önceliği olmalıdır. İlaç kullanılarak bazı olgularda bu hızlıca sağlanabilir. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi yöntemler kullanılabilmektedir.

Trigeminal Nevralji Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Trigeminal Nevralji tedavi edilmediğinde hastalık tedavisiz kaldığında ağrı ataklarının süresi ve sıklığı artabilir.

Trigeminal Nevralji Kendiliğinden Geçer mi?

Bazen bu ağrılar kendiliğinden geçer ancak ağrı sürecinde ağrı atakları insan hayatını olumsuz etkilediğinden tedavi edilmelidir.
 

Trigeminal Nevralji Ağrısı Nasıl Geçer?

Trigeminal nevralji hastalığının tedavisinde farklı yöntemler kullanılabilmektedir. İlaç, trigeminal cerrahi ameliyatı, sinir blokajı veya radyo cerrahi gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Tedavi seçeneği hastaya ve hastalığın durumuna göre şekillendirilebilir.

Trigeminal Nevralji Hastalığında Radyofrekans Tedavisi Kullanılır mı?

Radyofrekans rizotomi: Lokal anestezi eşliğinde uygulanır. Balon kompresyon işlemindekine benzer bir yöntemle bu sefer sinirde bir miktar ısı hasarı yaratılır. Etkinliği balon kompresyon ile benzerdir ancak sinirde oluşan kalıcı hasar nedeniyle komplikasyon oranları daha yüksektir.

Trigeminal Nevralji İlaç Tedavisiyle Geçer mi?

Trigeminal nevralji teşhisi konduğunda ilaçla tedavi yöntemi denenmelidir. Tipik trigeminal nevralji tedavisinde genellikle karbamazepin gibi epilepsi ilaçları ve gabapentin gibi nöropatik ağrı ilaçları tercih edilmektedir. İlaç tedavileri trigeminal nevralji belirtilerini azaltmak için kullanılır. Günümüzde ilaç tedavileri bazı durumlarda etkin olarak hastalığı baskılayabilmektedir. Ancak bazı hastalarda ilaç tedavileri yeterli faydayı sağlayamayabilir. Bu ilaçlar sadece belirtileri baskıladıkları için hastalık ilaç tedavisi altında ilerleyebilir ve ilaçların dozunu artırmak gerekebilir. Hastadan hastaya değişmekle birlikte bu ilaçların uyku halsizlik gibi yan etkileri mevcuttur.

Trigeminal Nevralji Balon Kompresyon Tedavisi Ne Demektir?

Genel anestezi altında yanaktan bir iğne ile trigeminal sinirin 3. kısmının yüzden çıkış noktasına girilir. Sinirin yanında bir kaç dakikalığına bir balon şişirilir ve sinirin bu bölümüne baskı uygulanır. Şişirilen balon sinire kalıcı hasar vermemekle birlikte sinirin ağrılara neden olan liflerinde myelin kaybı yaratarak ağrının geçmesini sağlar. Hastalığın tekrarlama riski mikrovasküler dekompresyon ameliyatı kadar düşük olmasa da oldukça etkin ve komplikasyonu az bir tedavi yöntemidir. Tekrarlanabilir bir yöntem olması hastalık nüksederse de de uygulanabilmesini sağlar.

Trigeminal Nevralji Radyocerrahi (Gamma Knife) Tedavisi Ne Demektir?

Radyoaktif ışınlar aracılığıyla trigeminal sinirin kafatası içerisindeki kısmının hasarlanması esasına dayanır. Günübirlik bir işlemdir. Etkisinin birkaç yıl içerisinde başlaması ve nispeten daha az etkin olması zayıf yönleridir.

Trigeminal Nevralji Bitkisel Tedavi veya Doğal Tedavisi Var mıdır?

Trigeminal nevralji hastalığını tedavi eden ya da trigeminal nevralji ağrılarını azaltan bilimsel olarak ispatlanmış bitkisel tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Trigeminal nevralji tedavisinde akupunktur, yoga gibi yöntemler için de yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır.

Trigeminal Nevralji Baş Ağrısı Yapar mı?

Trigeminal nevralji baş ağrısı yapmaktadır. Baş ağrısı yaptığı için de migren ya da küme tipi baş ağrısı ile karıştırılabilmektedir. Doktorun tecrübesi ve iyi bir muayene ile bunun migren veya küme tipi baş ağrısından ayrılması sağlanır.

Trigeminal Nevralji Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi işlemin riski bulunmaktadır. Bir cerrahi operasyon öncesi hasta mutlaka bütün olarak değerlendirilmelidir. Hipertansiyon, diyabet ve kronik akciğer hastalıkları gibi cerrahi işleme bağlı oluşabilecek kötü sonuçları artırabilecek rahatsızlıklar iyi değerlendirilmelidir. Gerekirse öncelikle bu hastalıklar tedavi edilip sonrasında cerrahi işlem uygulanmalıdır. Ayrıca anestezi ve dahili riskler dışında her cerrahi işlemin cerrahi prosedüre bağlı riskleri de bulunmaktadır. Yaşanabilecek bütün riskler cerrahın tecrübesi ve özeniyle azaltılabilir.

Trigeminal Nevralji tedavisinde mikrovasküler cerrahi teknikle yapılan ameliyatlarda;

 • Yara yeri problemleri
 • Beyin omurilik sıvısı kaçağı
 • Geçici yüz felci oluşması gibi riskler yaşanabilmektedir.

Cerrahin bu risklere karşı dikkatli olması gerekmektedir. Bu riskler gerekli özen gösterilerek hastaların tama yakın bir kısmında engellenebilir. Ama bu oran hiçbir zaman sıfır değildir.

Trigeminal Nevralji Foramen ovale fonksiyonu ile yapılan ablosyon tedavilerinde;

 • Ağrının geçmemesi
 • Yüzde hissizlik
 • Gözde kuruma
 • Çok az bir ihtimal de olsa yüzde kalıcı ağrı gelişmesi yaşanabilir.

Bununla birlikte ablasyon için balon kompresyon tercih edildiğinde yüzde kalıcı ağrı oluşma ihtimali sıfıra çok yakındır. Radyofrekans ve alkol uygulamalarında bu açıdan risk daha yüksektir.

Trigeminal Nevralji Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Tgeminal nevralji ameliyatının süresi tercih edilecek tedavi yöntemine göre farklılık göstermektedir.

Trigeminal nevralji Mikrovalküser cerrahi ameliyatı 2-4 saat sürebilmektedir. Ablosyan yönteminde ise 30 dakika sürebilmektedir.

Trigeminal Nevralji Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek gerekir?

Trigeminal Nevralji ameliyatın erken dönemindeki olası riskler gerçekleşmediği durumda hastanın ağrısı da geçtiyse ilave bir önlem almaya gerek bulunmamaktadır.

Trigeminal Nevralji Hastalığı Kulak Ağrısı Yapar mı?

Trigeminal Nevralji kulak ağrısı yapmamaktadır. Ancak hastalar yüzlerindeki ağrıyı kulak ağrısı ile karıştırabilirler.

Trigeminal Nevralji Diş Ağrısı Yapar mı?

Trigeminal nevralji diş ağrısı yapmaz. Ancak neden olduğu ağrı genellikle diş ağrısı ile karıştırılabilir. Birçok hasta ne yazık ki birkaç dişini çektirdikten sonra doğru tanıyı alır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 31 Ocak 2024

Yayınlanma Tarihi: 18 Mayıs 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al