Memorial Diyarbakır Hastanesi

Peyas Mah. Fırat Blv. No:12, Diclekent/Diyarbakır

Memorial Diyarbakır Hastanesi, Memorial Sağlık Grubu’nun 7’nci hastanesi olarak 2011 yılında hizmete girmiştir. Memorial’ın kaliteli sağlık hizmetlerinin Diyarbakır’daki iki adresinden biri olan Memorial Diyarbakır; alanında uzman isimlerden oluşan akademik kadrosu, modern tanı ve tedavi üniteleri, ileri teknolojik donanımı, hasta konforuna uygun mimarisi ile yalnızca Diyarbakır’a değil, tüm bölgeye ve yurt dışı hastalarına da hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır.

Hasta Konforuna Yönelik Mimari

Memorial Diyarbakır Hastanesi, 14 bin metrekarelik kapalı alan üzerine kurulmuştur ve 141 yatak kapasitesine sahiptir. Hastanede; 6 ameliyathane, 23 yenidoğan ve 20 genel yoğun bakım olmak üzere toplam 43 yoğun bakım yatağı bulunmaktadır.

Etik ve kaliteli sağlık hizmetlerini; seçkin akademik kadrosu, alanında uzman sağlık personeli ve ileri teknolojik altyapısıyla sunan Memorial Diyarbakır Hastanesi, hasta ve hasta yakınlarının konforuna yönelik tasarımı ile de öne çıkmaktadır. Aydınlık ve ferah lobi alanı, poliklinik bekleme noktaları, hastaların ev rahatlığında sağlık hizmeti alabilecekleri odaları, konfor ayrıcalığı sunan süitler ve engelli hastaların ihtiyaçlarına özel düzenlenmiş bölümleri ile ileri tıp mimarisine sahiptir.        

Özellikli merkez ve cerrahiler

Diyarbakır başta olmak üzere tüm Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde uygulanan özellikli cerrahiler ve tıbbi bölümleri tek çatı altında bir araya getiren Memorial Diyarbakır Hastanesi, hastalarına, multidisipliner bir yaklaşım ve konsey kararı felsefesi ile bir tedavi planı sunmaktadır. İleri teknolojik donanıma sahip ameliyathanelerinde; pek çok branşta onkolojik cerrahiler, karaciğer ve safra yolları cerrahileri, mide ve kolorektal hastalıklar ile kanserlerinin cerrahileri, pankreas hastalıkları ve kanserinin cerrahisi, baş-boyun kanserleri, implant ve protez cerrahileri, çocuklarda doğumsal anomali kaynaklı hastalıkların cerrahi ile tedavileri gerçekleştirilmektedir.

Memorial Diyarbakır Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü, bölgede en kapsamlı sağlık hizmetini sunmaktadır. Bölümde, çocukluk çağı ve erişkin dönemdeki ortopedik hastalıkların tanı ve tedavisi başarıyla yapılmaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde, 4 boyutlu ultrason teknolojisi ile gebelik süreçleri izlenmekte ve kadın kanserlerine yönelik özellikli cerrahiler uygulanmaktadır.

Üroloji Bölümü’nde; girişimsel uygulamalar ve lazer işlemleri ile laparoskopik cerrahiler ve taş kırma tedavileri yapılmaktadır. Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümünde omurga ve kafa içi ameliyatları ile travma cerrahisi takibi gerçekleştirilmektedir. Gastroenteroloji Bölümü’nde; her türlü endoskopik işlemler, ERCP ve submukozal rezeksiyon ile tedaviler uygulanmaktadır. Obezite Cerrahisi Bölümü’nde; kalıcı kilo kontrolü sağlayan obezite cerrahisinin yanında diyabetin cerrahi tedavisine yönelik metabolik cerrahilerle hastaların yaşam kalitesi üst düzeye taşınmaktadır. Normal kilo düzeyine ulaşan kişilere, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nde cerrahi ve kozmetik işlemler de uygulanarak, kilo kaybı sonrasında da estetik görünüm sağlanmaktadır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde; lenfödem gibi özellikli rehabilitasyon tedavileri sunulmaktadır. İşitme merkezinde, ileri tanı işlemleri gerçekleştirilmekte ve kompleks hastalıkların tedavisinde, hastalar ayrıntılı bir değerlendirme sürecine tabi tutulmaktadır. Radyoloji Bölümü’nde, uluslararası standartlarda teknolojik özelliklere sahip olan cihazlarla ileri görüntülemeler yapılmakta ve bu görüntüler, Memorial Sağlık Grubu’nun merkezi PACS sistemi ile dijital ortamda değerlendirilerek tedavide konsey kararları uygulanmaktadır.

Donanımlı ve güçlü altyapıya sahip yoğun bakım ünitelerinde, hastaya özel tedavi planı ve ayrıcalıklarla hizmet vermektedir.  

Kanser Tedavisinde Güneydoğu’nun Referans Merkezi

Memorial Diyarbakır Hastanesi Onkoloji Merkezi, kanserin tanı ve tedavisini, bütüncül bir bakış açısı ile tek merkez bünyesinde sağlamaktadır. Bölgede referans merkezi konusunda olan merkez; Tıbbi Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Nükleer Tıp, Girişimsel Radyoloji ve Onkolojik Cerrahi gibi branşların bir arada bulunduğu sistem ile “her hastaya özel tedavi programı” oluşturmaktadır.  

Tıbbi Onkoloji Bölümü’nde; hastalar kemoterapi tedavilerini, kendileri için özel olarak tasarlanan kemoterapi ünitesinde ve robotik cihazlarla almaktadır. Radyasyon Onkolojisi Bölümü’nde yeni teknoloji Varian IMRT LINAC; Nükleer Tıp Bölümü’nde PET/CT ve sintigrafi gibi kanser tedavisinde etkin rol oynayan teknolojilerden yararlanılmaktadır. Tanı problemi olan, genel durumu ayaktan tedaviyi kaldıramayacak düzeyde olan veya devamlı infüzyon tedavisi gerektiren hastalar da, yine bu hasta grubuna özel olarak ayrılan yataklı servislerde izlenmektedir.  

Merkezi konum ve tüm hastaları kapsayan sağlık güvencesi

Diclekent’te, havalimanına, oteller zincirine ve otogara da çok yakın olan Memorial Diyarbakır Hastanesi, merkezi konumu açısından çevre illerden ve yurtdışından gelen hastaların son derece rahat bir şekilde ulaşabileceği, stratejik bir noktada bulunmaktadır.

Memorial Diyarbakır Hastanesi tüm branşlarda SGK anlaşmalı olarak hizmet vermektedir. Ayrıca özel sağlık sigortalı hastalar için de sigorta, banka ve kurum anlaşmaları bulunmaktadır.