Yükleniyor

Prostat büyümesine HoLEP tedavisi

Prostat büyümesine HoLEP tedavisi

HoLEP yöntemi ile iyi huylu prostat büyümesinin tedavisi ağrısız, kesisiz ve kansız bir şekilde gerçekleştirilir.

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

İlerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artan prostat hastalıkları, erkeklerin hayat kalitesini düşüren rahatsızlıklar arasında ilk sıralarda yer alıyor. İdrar yapmayı zorlaştıran bir sorun olan iyi huylu prostat büyümesi de, hastaların fiziksel sağlığının yanında psikolojilerini; iş, sosyal ve cinsel yaşamlarını da olumsuz etkileyebiliyor.  Bu hastalığın tedavisinde Holmium Lazerle Prostat Enükleasyonu adı verilen HoLEP yöntemi önemli bir yer tutuyor.

İçindekiler

HoLEP (Holmium Lazerle Prostat Enükleasyonu) Nedir?

HoLEP, kapalı prostat ameliyatı yöntemidir. HoLEP ameliyatının açılımı “Holmium Laser Enucleation of Prostate” olup, lazer yardımıyla büyümüş olan prostat iç dokusunun (adenom) kapsülünden ayrılarak çıkarılması anlamına gelmektedir.

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) yaşla birlikte büyüyen prostatın etrafını sardığı mesanenin (idrar torbası) çıkışını tıkaması ve idrar akımına engel olması durumudur.

HoLEP Yöntemi Ameliyatı Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

HoLEP yöntemi iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde kullanılır. Bu yöntem tüm boyutlardaki prostat büyümelerinin tedavisinde tercih edilebilir. Özellikle 80 gram ve üzeri boyuttaki prostat büyümelerinde HoLEP yöntemi tercih edilebilmektedir.

HoLEP Ameliyatının Avantajı Nelerdir?

HoLEP yöntemi ile yapılan ameliyatlarda idrar tutmayı sağlayan sfinkter adı verilen yapı, müdahale edilen alanın dışında kalır. Sfinkter yapısı ameliyat esnasında korunduğu için ameliyat sonrası idrar kaçırma problemi yaşanması beklenmemektedir.

HoLEP lazer enerjisinin etkilediği doku derinliği çok azdır. Bu nedenle prostatın dışında seyreden ve ereksiyonu (sertleşmeyi) sağlayan sinirleri etkilememekte, dolayısıyla ameliyat sonrası cinsel işlev bozukluğu gibi sorunlar görülmemektedir.

HoLEP yönteminde kanama oldukça az görülür. Prostat dokusu çıkarılırken onu besleyen damarlar lazer enerjisi ile yakıldığı için kanama olması beklenmemektedir.

Prostat dokusunun kapsülü dışında kalan kısmının tamamı çıkarıldığı için HoLEP ameliyatı sonrası hastalığın tekrarlama riski azdır.

HoLEP yöntemiyle yapılan operasyon sonrasında sonda kalış süresi ve hastanede yatış süresi kısadır.

HoLEP Ameliyatı Kimlere Önerilir?

HoLEP yöntemi iyi huylu prostat büyümesi olan hastaların tedavisinde kullanılır. Kapalı bir ameliyat yöntemi olan HoLEP, iyi huylu prostat büyümelerinin tedavisinde kullanılır. Özellikle 80 gram ve üzeri boyuttaki prostat büyümelerinde HoLEP yöntemi tercih edilebilmektedir.

HoLEP Cinsel Hayatı Etkiler mi?

HoLEP kapalı ameliyat yöntemi ile tedavi edilen hastaların cinsel hayatı minimum etkilenmektedir.

HoLEP Ameliyatı Nasıl Yapılır?

HoLEP yöntemi ile prostat ameliyatı herhangi bir kesi yapılmadan idrar kanalından bir endoskop vasıtasıyla girilerek yapılır. Lazer yardımıyla kapsülünden ayrılan prostat dokusu daha sonra idrar torbasının içinde çok küçük parçalara ayrılarak dışarı alınır.

HoLEP Ameliyatının Fiyatı Nedir?

HoLEP yöntemi ameliyatın fiyatı iyi huylu prostat büyümesinin boyutlarına ve yapılacak işleme göre değişiklikler gösterebilir. Bu nedenle HoLEP ameliyat fiyatı, teşhis konulduktan ve yapılacak işlem belirlendikten sonra verilmektedir.

Holep Yöntemi İle İlgili Sık Sorulan Sorular

HoLEP sonrası sonda kaç gün sonra alınır?

Hızlı ve konforlu bir ameliyat tekniği olan HoLEP yöntemi ile tedavi edilen iyi huylu prostat hastanın sondası 1-2 gün içerisinde çekilir.

HoLEP sonrası çıkarılan prostat dokusu patoloji tarafından incelenir mi?

İyi huylu prostat ileri yaştaki erkeklerde sık görülen bir rahatsızlıktır. Hastaların hayat konforunu olumsuz etkileyen iyi huylu prostat büyümesi HoLEP ile temizlendikten sonra çıkarılan parçalardan alınan örnekler incelenmek için patolojiye gönderilir. İncelenen parçanın başta kanser olmak üzere başka hastalıklara taşıyıp taşımadığı belirlenir.

Holep sonrası normal hayata ne zaman dönülebilir?

HoLEP ameliyatı sonrası hasta 1-2 gün sonra taburcu edilir. Hastalar ortalama olarak bir hafta sonra normal hayatına dönebilir.

HoLEP sonrası prostat tekrar büyür veya ameliyat gerekir mi?

HoLEP ameliyatı ile temizlenen prostat tekrar büyümediği için yeni bir ameliyata gerek duyulmamaktadır.

Ameliyattan sonra hastaları neler bekliyor?

Hastalar ameliyat sonrası birkaç gün içerisinde gündelik işlerine dönebilirler. Ancak ağır işlerde çalışabilmek ve spor aktivitelerinde bulunmak için tüm ameliyatlarda olduğu gibi 2-4 hafta gibi bir bekleme süresi gerekmektedir.

HoLEP sonrası hastanede kaç gün kalınır?

Prostatın tedavisi için yapılan HoLEP ameliyatı sonrası ortalama 1-2 gün içerisinde hasta taburcu edilir.

HoLEP yönteminin özellikleri nelerdir?

Bu işlem aslında açık prostat ameliyatı ile benzer prensiplere göre yapılır. İşlem herhangi bir kesi olmaksızın kapalı olarak gerçekleştirilir. Kanama miktarı az, sonda kalış süresi ve hastanede yatış süresi kısadır. Hastalar erken dönemde günlük yaşantılarına dönebilirler. Direk gözle görülerek yapıldığı için içeride doku kalmaması sağlanabilir.

HoLEP dışında lazer ile yapılan başka hangi kapalı ameliyat yöntemleri vardır?

Her geçen gün prostat tedavisinde yeni yöntemler ortaya çıkmaktadır. HoLEP dışında TUR ve Greenlight lazer yöntemleriyle de prostat ameliyatı yapılabilmektedir.

Hastanın kronik hastalıklara sahip olması HoLEP ameliyatını etkiler mi?

HoLEP ameliyatı da diğer ameliyatlar gibi anestezi altında gerçekleştirildiği için anesteziye ait risk faktörlerini içermektedir. Ancak ameliyat süresinin kısa olması ve kanama miktarının az olması nedeniyle kronik hastalıklara sahip güvenlidir.

İyi huylu prostat büyümesi nedir?

İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) yaşla birlikte büyüyen prostatın etrafını sardığı mesanenin (idrar torbası) çıkışını tıkaması ve idrar akımına engel olmasıdır.

Prostat büyümesi en çok hangi yaşlarda görülüyor?

Prostatta iyi huylu büyüme 50 ve 60’lı yaşlardaki erkeklerin yaklaşık yarısında; daha ileri yaş grubundaki erkeklerin ise yüzde 90’ında idrar yapmakla ilgili problemlere yol açmaktadır. BPH’nın yaşlanmayla birlikte erkeklerde oluşan hormonal değişikliklerle ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Prostatta iyi huylu büyümenin belirtileri nelerdir?

Zayıf idrar akımı, kesik kesik idrar yapma, idrarını tam boşaltamama hissi, sık idrara gitme, gece idrara kalkma, ani sıkışma hissi ve idrardan kan gelmesi prostat büyümesinin başlıca belirtileri arasında yer.

Ameliyatın gecikmesi hangi sorunlara yol açar?

İlerlemiş ve müdahalede gecikilmiş prostat büyümesi vakalarında, hastanın yaşam konforunun bozulmasının yanı sıra böbrek yetmezliği gibi ciddi problemler ortaya çıkabilir.

Hastalığın teşhisi için hangi yöntemler kullanılır?

BPH teşhisinde, prostatın muayenesi önem taşırken, hastanın durumuna göre Prostat Spesifik Antijen (PSA) testi, idrar akım testi, işeme sonrası kalan idrar miktarı ölçümü, ultrasonografi ve sistoskopi gibi test ve görüntüleme yöntemleri kullanılır.

İyi huylu prostat büyümesinde hangi tedaviler uygulanır?

İyi huylu prostat büyümesi tedavi yöntemleri, uzman hekim tarafından hastanın durumuna göre belirlenir. Hastanın şikayetlerinin şiddetine bağlı olarak uygulanabilecek takip, ilaç tedavileri, girişimsel ve cerrahi tedaviler bulunmaktadır. Eğer hastada BPH belirtileri hafif düzeyde görülüyorsa takip edilir, orta düzeyde görülüyorsa ilaç ve girişimsel yöntemler kullanılır, ileri düzeyde görülüyorsa açık cerrahi ve kapalı gerçekleştirilen prostat ameliyatı yöntemlerine başvurulur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 11 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al