Yükleniyor

PH Metre Nedir?

PH Metre Nedir?

Ph metre cihazı ile reflünün kesin tanısı mümkün olabiliyor.

İletişime Geçin
medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Reflü hastalığı, bebeklik döneminden itibaren yaşlılığa kadar birçok yaş aralığında görülebiliyor. Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında genetik faktörlerin yanı sıra; düzensiz beslenme, asitli yiyecekler, tütün ürünleri ve alkol kullanımı önemli rol oynuyor. Reflü, mide içerisindeki asitlerin ve mukusların oluşturduğu salgıların mide veya yemek borusunda yer değişmesiyle ortaya çıkıyor. Ph metre cihazı reflü hastalığında doku ve organlardaki yapısal- işlevsel anormalliklerin incelenmesi ve tanısında kullanılıyor.

İçindekiler

Ph Metre Nedir?

Mide içerisindeki asidin ve mukusların oluşturduğu salgıların midede yemek borusu ve göğuste yanma hissi oluşturması, yutma güçlüğü, yutma ile gelen yanma hissi ve ağza acı su gelmesi reflü belirtisi olabilmektedir. Mide içerisindeki asitlerin göz ile görülmesi mümkün değildir. Mide ve yemek borusu içerisinde oluşan asidin ölçümünü yapılmadan da reflünün kesin tanısının konulması mümkün olmamaktadır. Endoskopik bir yöntem olan “Ph metre cihazı” bu noktada reflü hastalığının tanısında kullanılmaktadır.

Ph Metre Cihazının Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

Ph metre cihazı mide ve yemek borusu içerisinde asit ölçümü yapmaktadır. Belirtiler üzerinden reflü hastalığı tanısı konulmakta ve değerlendirilmesi yapılmaktadır. Endoskopik yöntemle tanı konulabilir ancak mide asitlerinin göz ile görülebilmesi mümkün değildir. Yemek borusunda yaralar oluşmamışsa veya herhangi bir erozyon, iltihaplanma meydana bu durum gelmemişse reflü olarak tanımlanmaktadır. Ph Metre cihazı endoskopik yöntemle görülmeyen asitlerin de kaydının alınmasına ve tanının konulmasına imkan sağlamaktadır.

Ph Metre Cihazı Reflü Tanısında Nasıl Uygulanıyor?

Endoskopik işlem ile hazırlık süreci benzerlik gösterir. İşlem öncesinde hastanın 6 ila 8 saatlik bir açlık durumunun olması gerekir. Reflü belirtileri ya da şikayetleri varsa daha sonrasında tıpkı endoskopi sürecinde olduğu gibi hasta uyutularak endoskopik işleme alınır. Hastanın 12 parmak bağırsağı ve yemek borusuna ait bir problem varsa endoskopik olarak görülmektedir. Eş zamanlı olarak Ph metre kapsülü endoskopik yöntemle yemek borusuna ek bir prosedür olmaksızın yerleştirilir. Yemek borusunda 24 ila 48 saat arasında asılı kalır ve daha sonrasında düşer. Bu yöntem ile reflü hastalığının tanısı konulabilmektedir.

Ph Metre Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ph metre uygulaması incesi hazırlık yapılmalı mı?

PH-metre uygulamasından en az 1 hafta önce tüm mide ilaçlarının doktor gözetiminde kesilmesi önemlidir. Test günü aç gelinmelidir.  

Ph metre işleminde hasta uyutulur mu?

Ph metre uygulaması hasta uyutularak yapılmaktadır. 

Ph metre uygulaması ağrı ve acı verir mi?

Ph metre uygulaması genellikle ağrısız ve acısız bir yöntem olarak sunulmaktadır.

Ph metre ile uygulaması ne kadar sürer?

Ph metre cihazı ile gerçekleşen inceleme süreci yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Yapılan inceleme sonrası tanının konulması ve tedavi sürecinin belirlenmesi, 24 ila 48 saat sonrasında kapsülün yemek borusunda asılı kalıp kendiliğinden düşmesiyle başlamaktadır.

Ph metre ölçümü sonrası neler yaşanır?

Asit şikayetleri devam eden hastalara bir cihaz verilir. Yemek borusuna takılan kapsül ile hastanın yanındaki cihaz bluetooth ile birbirine bağlanabilir. Herhangi bir reflü şikayeti varsa veya göğüs kafesinde yanma olursa cihaz kayıt alır.

Ph metre uygulaması sonrasında beslenme konusunda nelere dikkat edilmelidir?

Hasta uygulama sonrasında, anestezi almış olması nedeniyle 2 saat beklemeli, daha sonra hiç bir kısıtlama olmadan normal diyetini uygulamalıdır.

Ph metre işlemi sonrası hastanede yatış gerekir mi?

Anestezinin etkisi işlem sonrası çok kısa sürede biter ve hastaneye yatış gerekmemektedir. Gün içerisinde uygulanan Ph metre ölçümü sonrası günlük hayata ve beslenme sürecine devam edilebilir.

Reflünün kesin tanısından sonra tedavi süreci nasıl ilerler?

Reflü tedavisinde cerrahi ve cerrahi dışı endoskopik yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar Anti-reflü mukozektomi (ARM) diğeri ise stretta cihazı tedavi şeklindedir. Stretta, ameliyatsız bir şekilde endoskopik olarak reflü bulunan bölgeye inilip radyofrekans yöntemiyle tedavinin gerçekleştirilmesi esasına dayanır. Ph metre cihazı ile ölçüm yapılarak reflünün tanısı konulabilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 6 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 29 Eylül 2021

Ph Metre (Reflü Tanısı) Teknolojisi Bulunan Hastanelerimiz

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al