SAÇ EKİMİ

MEMORIAL SAĞLIK GRUBU

Yükleniyor...

SAÇ EKİMİNDE MODERN YÖNTEMLER

Plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan saç ekimi uygulaması ile doğal, kalıcı ve güvenilir sonuçlar...

Daha Fazla »

BİZE ULAŞIN

Değerli ziyaretçilerimiz, iletişim formu aracılığıyla bize e-posta gönderebilirsiniz. Size en kısa zamanda dönüş sağlayacağız.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, saç dökülmesi sorunu ya da saç kaybı yaşayan kişilerde seyrelme ve kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözüm yoludur. Saç kökünün artık aktif olmadığı, saçsızlığın oluştuğu alanlara sağlıklı saç köklerinin mikro cerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemine saç ekimi adı verilmektedir. Saç ekiminde dökülen bölgeye, hastanın kendi sağlıklı saçları eklenmektedir. Saç ekimi tamamen kişiye özel planlanır ve uygulanır. Saç ekimi operasyonuyla hastanın genellikle ense bölgesindeki dökülmeye dirençli saç kökleri toplanır ve seyrelme olan ya da tamamen dökülmüş olan kısımlarda açılan kanallara ekilir. Amaç; baş bölgesinde ekim yapıldığı belli olmayacak doğallıkta, kalıcı bir şekilde saçlı görünüm kazandırmaktır. Saç ekim işlemi aslında küçük bir cerrahi operasyondur. Bu nedenle uzman ve bu konuda deneyimli doktorlar ve ekip tarafından hastane ortamında yapılması en güvenli yoldur. Saç ekimi uygulaması ile kişiye kendi saçları hiç dökülmemiş gibi kalıcı olarak kazandırılmaktadır. Saç ekiminde amacımız; kişiye modern tıbbi uygulamalarla konforlu bir şekilde doğal saçlı görünümü tekrar sağlamaktır.

Saç ekimi kimlere uygulanabilir?

Günümüzde 50 yaş üzeri erkeklerin neredeyse yüzde 50’si saç dökülme sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Dolayısıyla saç ekimi erkekler için en çok uygulanan kozmetik cerrahi olmaktadır. Saç kaybı, sadece erkeklere özgü bir durum değildir. Birçok kadın da saç kaybı ya da seyrekleşme sorunu yaşayabilmektedir.

profile picture text

Neden saç kaybı olur?

Saç kaybının en önemli nedenlerinden biri genetik kodlanma özelliğidir; ancak ilerleyen yaş, travmatik yaralanmalar sonrası veya çeşitli tıbbi rahatsızlıklar sonucunda da oluşabilmektedir. Doktor kontrolü ile teşhisi konulduktan sonra donör saha da yeterli saç kökü olan tüm kişilere saç ekimi başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Sadece kafa derisi değil kaş, bıyık ya da sakal gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerdeki kayıplarda da ekim yöntemi başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Saç ekimi nasıl yapılıyor?

Uygulamada genellikle enseden alınan saç kökleri, hedeflenmiş saçsız bölgeye ekilmektedir. Alınan bu saç köklerine greft denilmektedir. Seyrek olarak bazı durumlarda kişinin ensesinde ya da şakak bölgesinde yeterli yoğunlukta sağlıklı saç bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin kolları ya da göğüs duvarı gibi kıl içeren başka bölgelerinden de saç kökü alınabilmektedir. Uygulama, saç kaybının miktarına bağlı olarak bir kaç saatte gerçekleşmektedir. Saçsız alan çok büyük ise tedavinin tamamlanması için bir kaç seans gerekebilmektedir.

Genellikle müdahale sedasyonla lokal anestezi altında yapılmaktadır. Saç ekiminden sonra baş kısmına özel bir bandaj uygulanmaktadır. Kişi 1-2 saat sonra taburcu edilmektedir. Çok az görülse de ağrı durumlarına karşı ağrı kesiciler ile kontrol sağlanmaktadır. Genellikle 3 günlük ev istirahatı sonrası baş kapalı olacak şekilde iş hayatına dönülebilmektedir. İlk pansuman 5. gün yapılmaktadır.

Saç ekimi için hangi yöntemler kullanılıyor?

Saç ekimi işlemlerinde; iz bırakmayan FUE ya da ensede hafif bir iz bırakabilen yöntemleri başarıyla uygulanmaktadır. FUE yönteminde saç kökleri tek tek alınarak eksik olan bölgelere ekilirken, yönteminde enseden saç içeren bir deri hattı çıkarılmaktadır. Saç ekimi yapılacak kişinin, verici alan olarak kullanılmak üzere başarkası ve yan taraflarında sağlıklı saçları olmalıdır. Saç rengi, sertlik derecesi, dalgalı ve gür olması gibi diğer faktörler de yapılacak işlemin sonucunu etkilemektedir.

Hangi yöntemin tercih edileceğine saç ve kafa deri analizi sonrası kişinin de öncelikleri göz önünde tutularak birlikte karar verilmektedir. Çoğunlukla iz bırakmayan FUE yöntemi tercih edilse de, bazı durumlarda yönteminin de uygulanması gerekebilmektedir. Saç ekimi sadece kellik için değil seyrelmiş bölgelerde saç yoğunluğunu artırmak için de uygulanabilir.

Saç ekimi için en önemli unsur nedir?

Saç ekimi ciddi bir cerrahi uygulamadır. Saç ekimi risklerinin en aza indirilmesi için hastane ortamında yapılmasında gerekir. Bu konuda iyi bir eğitim almış ve deneyimli plastik cerrahlar tarafınca gerçekleştirilmesi en iyi sonuçların alınması açısında çok önemlidir. Operasyonda saç ekiminin başarılı olabilmesi için ekilen saç köklerinin yerleştirildikleri bölgede hızlı bir şekilde kanlanması yani “tutması” gerekmektedir. Doğru bir teknik uygulandığı takdirde saç ekiminin başarı oranı oldukça yüksektir. Doğal bir görünüm için saçların kel olan bölgelere doğru mesafede, doğru açıyla ve doğru yoğunlukta ekilmesi çok önem taşımaktadır.

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar dökülür mü?

Ekilen saçlar, ekim işlemini takip eden bir kaç hafta içerisinde dökülmektedir; ancak bu normal bir durumdur. Çünkü dökülen saçlar 3-4 ay sonra tekrar çıkacaktır. Bu geçici dökülme düzeldikten sonra ekilen saç kökleri karakterlerini korur ve dökülmez. Fakat aynı bölgedeki orijinal saçlar zaman içerisinde dökülmeye devam edebilir ve saç yoğunluğunun azalmasında bağlı olarak gelecekte yeni bir saç ekimi planlanabilir. Cerrahi sonrası saç kaybı ilerleyici olarak devam edebilir. Özellikle de yeni saç çizgisi bölgesinde doğal olmayan bir görünüm meydana gelirse ileri dönemde yine artı bir cerrahi girişim gerekebilir.

Saç ekimi uygulamasının bilinçsiz yapılmasının ne tür riskleri vardır?

Her tıbbi girişim gibi saç ekimi de uygun koşullarda yapılmadığında bazı riskler taşıyabilmektedir. Ancak saç ekimi uygulaması, deneyimli bir plastik cerrah tarafından hastane ortamında gerçekleştirilirse komplikasyonlar çok nadir görülmektedir. Saç ekimi uzun süren bir uygulamadır ve kelliğin derecesine bağlı olarak 1-2 yıllık bir süreçte birkaç ekim gerekebilir. Çok nadir olsa da istenilen enfeksiyon ve belirgin yara izi gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Operasyon sonrası ağrı kesicilerle kontrol edilebilen ağrı, rahatsızlık hissi, bir miktar morarma ve şişme izlenebilir. Saç alınan ve ekilen bölgelerde 2-3 ay içerisinde kendiliğinden düzelen hissizlik oluşabilir.

Saç ekimi estetik bir işlem midir, tıbbi bir işlem midir?

Saç ekimi tıbbi bir işlemdir fakat estetik yanı daha ağırlıktadır. Hastanın donör sahası iyi değerlendirilip ekim yapılacak alanda ön saç çizgisi natürel belirlendiği takdirde kişinin imajına uygun tarz oluşturulabilir. Bu yanı ile tam bir estetik işlemdir.

Saç ekimi kimlere uygulanabilir?

Erkeklerde ve kadınlarda 19 -20’li yaşlardan itibaren çeşitli nedenlerle saç dökülme sorunu yaşamış saç ekimine engel fizyolojik hastalığı olmayan ve donör alanında yeteri kadar folikülü olan her yaştaki tüm bireylere saç ekim operasyonu yapılabilir.

Saç ekimi için uygun aday mıyım?

 1. Fiziki gelişiminizi tamamlamışsanız,
 2. Saç ekimine engel fizyolojik hastalığınız yoksa,
 3. Başınızdaki donör sahada, yeterli sayıda ve uygun yapıda saç folikülü varsa,
 4. Ekim yapılacak alanda saç kökü nakledilecek uygun boşluk oluşmuşsa saç ekimi için uygun adaysınız.
 5. Saç ekim operasyonu sadece erkek tipi saç dökülmelerde değil; çeşitli hastalıklar sonunda oluşabilecek lokal boşluklara, yara izi, yanık izi, ameliyat dikiş izine de başarı ile yapılmakladır.
 6. Saç ekimi kadınlarda da başarı ile uygulanmaktadır. Özellikle kadınlarda oluşan saçsız alanın büyüklüğü göz önünde bulundurularak tıraşsız ekim de yapılmaktadır.
 7. En kısa sürede doktorumuzla ön görüşme sağlayabilir ve saç analizi yaptırabilirsiniz.
 8. Saç ekim sonrası dikkat etmeniz gerekenler doktorunuz tarafından size anlatılacaktır.

Ekilen saçlar doğal görünür mü?

Ekilen saçların doğal görünmesi için operasyonun konusunda uzmanlaşmış doktorlar ve uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Doğru sağlık kuruluşunda deneyimli uzmanlar tarafından yapılan saç ekim operasyonlarında ekim yapıldığı belli olmayacak düzeyde doğallık sağlanabilir. Saç ekiminde uyguladığımız Safir ve DHI teknikleri ile saçlarda maksimum sıklığı hedeflemekteyiz. Ortalama bir insanın 1 cm karede 100 tane saç teli olmaktadır. Yeni tekniklerle biz 1 cm kareye 80 folikül yani saç teli sığdırabilmekteyiz. Hastanın hayalindeki görünüme en yakın sonuç elde edilmeye çalışılmaktadır. Bunu yaparken en başta alın çizgisi göz önünde bulundurulmaktadır.

Saç çizgisi nasıl belirlenir?

Saç çizgisi kişiye özel anatomik bir hattır. Alın dokusunun bitip saç dokusunun başladığı alandan doğal saç sınırına göre belirlenir. Saç ekiminde en önemli nokta alın kasına dikkat edilmesidir. Alın kasına inilmeden, mimik kaslarına zarar verilmeden saç çizgisi istenildiği şekilde ayarlanabilmektedir. Geniş alınlı ya da saçlarının iki yanı çok boş olan kişilerde de alın çizgisine dokunulmadan saç hattı değiştirilebilmektedir. Hastanın yüz tipi, saç şekli, önceki saçlarının dökülme şekli ve alın kası, saçsız derinin durumuna göre istenilen şekil yapılabilmektedir. Hasta kendisine uygun olmayan bir saç tipi konusunda istekte bulunduysa, tıbbi zorunluluklar, yüzünün anatomik yapısı ve olası sonuçlarla ilgili bilgilendirme yapılır ve kendisine en uygun ön hat ve saç şekli belirlenir.

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar dökülür mü?

Ekilen saçlar, ekim işlemini takip eden bir kaç hafta içerisinde dökülmektedir; ancak bu normal bir durumdur. Çünkü dökülen saçlar 3-4 ay sonra tekrar çıkacaktır. Bu geçici dökülme düzeldikten sonra ekilen saç kökleri karakterlerini korur ve dökülmez. Fakat aynı bölgedeki orijinal saçlar zaman içerisinde dökülmeye devam edebilir ve saç yoğunluğunun azalmasında bağlı olarak gelecekte yeni bir saç ekimi planlanabilir. Cerrahi sonrası saç kaybı ilerleyici olarak devam edebilir. Özellikle de yeni saç çizgisi bölgesinde doğal olmayan bir görünüm meydana gelirse ileri dönemde yine artı bir cerrahi girişim gerekebilir.

Saç ekim operasyonu nasıl yapılır?

Saç ekimi konusunda uzman doktorun belirlediği operasyon tarzına göre tıraşlı ya da tıraşsız ekim yapılabilir.

Öncelikle saçlı doku ve ekim yapılacak alan planlanır. Saçlı doku işlemin seyrine göre planlanarak tıraş edilir. Lokal anestezi uygulanır ve saç kökleri mikro cerrahi aletlerle tek tek toplanır.

Saçlanması istenen alana saçın çıkış yönü, saçın çıkış açısı ve yoğunluğu göz önünde bulundurularak kanallar açılır.

Alınan kökler titiz ve hassas bir çalışma ile bu kanallara tek tek yerleştirilir.

Tüm operasyon süresince amaç; operasyon sonrasında ekim yapıldığı belli olmayacak doğallıkta sağlıklı ve kalıcı saç görünümünü sağlamaktır.

Ortalama 6 ila 8 saatte operasyon tamamlanır.

FUE Yöntemi nedir?

‘’Folicular Unite Extraction ‘’ teriminin kısaca söylemidir. Dökülmemeye kodlanmış (non androjenik) saç köklerinin yoğun olduğu ense ve kulak üstü bölgesinden kesme ve dikiş izi olmadan folliculer ünitelerin kişiye özel micro cerrahi aletlerle tek tek çıkarıldığı ve saçsız alanlara aynı gün nakledildiği yöntemdir. Lokal anestezi ya da hastanın talebine göre sedasyonla ( hiçbir ağrı acı hissetmeden ) yapılabilir.

Günümüzde FUE yöntemi innovatif, modern yaklaşımlarla farklı tarzlarda uygulanabilmektedir.

 1. Saphire FUE
 2. DHI Fue

FUE Yönteminin avantajları nedir?

Kıl kökleri tek tek ve kisiye özel mikro cerrahi aletlerle alındığı için operasyon sonrası 2-3 günde iyileşme tamamlanacak ve hiçbir iz kalmayacaktır .

Donör sahanızdan ekim yapılacak alanın ihtiyacına göre maksimum sac kötü transfer edilebilir.

Saç köklerinin dökülmemeye kodlanmış (non androjenik) tüm alanı homojen ve orantılı kök alınarak kullanılmaktadır. Böylece gelecek yıllarda donör sahanın tekrar kullanılması mümkün olur. Devam eden yıllar içerisinde kişinin ihtiyacı ve beklentisine göre yine aynı yöntemle ikinci veya üçüncü seans sac ekim operasyonları da yapılabilmektedir.

Saç ekiminde hangi yöntemler kullanılıyor?

Memorial Saç Ekimi Merkezlerinde Safir kalemi ve DHI kalemi olmak üzere iki yöntem kullanılmaktadır. Bunlar ekme yöntemleridir. Her ikisinde de kök toplama yöntemi FUE adı verilen yöntemdir. Yani FUE başlı başına bir saç ekim yöntemi değil, kök toplama yöntemidir. FUE yönteminde kökler mikromotorlar aracılığıyla donör alanından teker teker alınmaktadır. Saç ekimi yöntemleri olarak ise Safir ve DHI kullanılmaktadır. Kökler alındıktan sonra DHI yöntemi tercih edilecekse DHI kalemleriyle saçlar deriye nakledilmektedir. Safir kullanacak ise önce safir kalemleriyle köklerin yerleştirileceği yerlere kanallar açılmakta, sonra alınan kökler kanallara yerleştirilmektedir. FUE bir kök alım yöntemidir. Ekim yöntemi olarak ise DHI ve safir kullanılmaktadır.

FUE yönteminin avantajları nelerdir?

FUE yönteminde kökler teker teker alınır. Donör alanı minimum travmatize edilmektedir. Yara izi kalmaz. Sosyal hayata dönüş kısadır. Güvenli bir yöntemdir. Gerekli koşulları sağlayan kadın erkek her hastada uygulanabilmektedir. Küçük yaşta oluşan yara izi, yanık gibi bölgelere rahatlıkla uygulanabilir. Herhangi bir yaş sınırı yoktur ancak kalp rahatsızlıkları gibi bazı kronik hastalıkların varlığında hastanın doktorundan saç ekimi izni alması gerekmektedir.

FUE yönteminin riskleri nelerdir?

FUE yöntemi minör bir cerrahi işlem olduğu için basit bir diş tedavisi işlemiyle aynı riskleri barındırmaktadır. Enfeksiyon gibi, nekroz gibi riskler nedeniyle steril hastane ortamında yapılması önemlidir.

FUE yönteminde günlük yaşama dönüş adımları nelerdir? Kaç günde iyileşilir?

İşlemin ardından 2 gün sonra hastalar ilk yıkama ve pansuman için merkeze gelmektedir. İşlemden sonra ilk 2 gün dinlenmeleri önerilir. 2. gün bandajlar çıkarılır ve ilk yıkama yapılır. Bunun ardından günlük yaşama dönülebilmektedir. İlk yıkamadan son yıkmaya kadar yani 7-10 günlük bir süreçte saçlarda ekim yapıldığı belli olmaktadır. Kabuklanmalar görülmektedir. Son yıkamanın ardından ekim belirtileri tamamen ortadan kalkmış olur. Ardından saçların uzaması beklenir.

SAÇ EKİMİ YÖNTEMLERİ


CHOI (DHI) saç ekimi nedir?

CHOI (DHI) saç ekiminde mikromotor yardımıyla foliküller donör alanından alınarak CHOI kalemlerine teker teker yerleştirilmektedir. Bu kalemler aracılığıyla, hiç kanal açılmadan kökler direk saçlı deriye nakledilmektedir.

CHOI (DHI) saç ekimi nasıl yapılır?

Alınan kökler boyutları kök kalınlığına göre değişen kalemler içine teker teker yerleştirilmektedir. Sonra doktor tarafından saçlı deriye saç yönlerine dikkat edilerek nakledilmektedir.

CHOI (DHI) saç ekimi öncesinde yapılması gerekenler nelerdir?

CHOI (DHI) saç ekimi öncesindeki hazırlıkların diğer saç ekimi yöntemlerinden bir farkı yoktur. 1 hafta önceden yapılması gerekenler bulunmaktadır. Örneğin 1 hafta önceden aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alımı bırakılmalıdır. 2-3 gün öncesinden ise kahve, yeşil çay, alkol gibi kanı sulandıracak içecekleri kesmek gerekmektedir. Kalp rahatsızlıkları gibi bazı kronik hastalıkların varlığında hastanın doktorundan saç ekimi izni alması gerekmektedir. Bunların dışında başka bir hazırlık gerekmemektedir.

CHOI (DHI) saç ekimi sonrasında neler yapılmalıdır?

Sonrasında belli bir dönem ilaç kullanılması gerekmektedir. Antibiyotik, ödem sökücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Bunların nasıl kullanılacağı bilgisi işlem sonrası hastaya verilmektedir. Yatış pozisyonu, buz uygulaması gibi dikkat edilmesi gereken şeyler hastalara anlatılmaktadır. Ekimden sonraki ilk yıkama merkezde yapılır ve sonrasındaki yıkamalarda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hastalara anlatılır. Eğer hasta merkeze yakın konumda ise bütün yıkamaları hasta dilerse merkezde de yapılabilir. 2. günden başlayarak her gün yıkama yapılmalıdır. Son yıkamada da yine özellikli bir yıkama yapılarak kabuklar temizlenir. Hasta gelebiliyor ise son yıkama merkezde yapılır. Yurtdışında ise eğitim videoları gönderilir ve hasta kendisi yapar. Son yıkamadan sonra günlük yaşantıya tamamen dönülmektedir. Uzun dönem kullanılması gereken vitamin ilaçları ya da spreyler olabilmektedir.

CHOI (DHI) saç ekiminin avantajları nelerdir?

CHOI (DHI) saç ekiminin en önemli avantajı genelde hastaların tıraş olmasına gerek kalmamasıdır. Sadece donör alanından belli bir alan tıraş edilerek yapılmaktadır. Kanallar tam köklerin kalınlığı kadar olduğu için sızma ve kanama gibi ihtimaller daha azdır. İyileşme ve sosyal hayata dönme süreleri daha kısadır.

CHOI (DHI) saç ekiminin dezavantajları nelerdir?

Dezavantajları hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir. Özellikle tamamen boş ve büyük alanlarda CHOI (DHI) yönteminin dezavantajları bulunmaktadır. Hiç saçlı olmayan alanlarda CHOI (DHI) yöntemi kullanıldığında “rebaund” adı verilen fenomen gerçekleşmektedir. Kökler yeteri kadar sık koyulmaya çalışıldığında diğer kökler dışarı çıkabilmektedir. Bunlar tekrar geri koyulurken kökler travmatize edilebilmektedir. Bunun yanında uzman kişiler tarafından yapılmazsa kökler kaleme yerleştirilirken zarar verilebilmektedir. Üçüncü dezavantaj olarak ise bir seansta sağlıklı bir CHOI (DHI) saç ekimi yapılmak isteniyorsa en fazla 2000-2500 greft ekilebilmektedir. Tek seansta daha fazlası ekilememektedir.

CHOI (DHI) saç ekiminde yaş sınırı var mıdır?

Yaş sınırı yoktur. Kalp hastalıkları gibi herhangi bir engelleyici sağlık problemi yoksa güvenle yapılabilmektedir. Ancak her kalp hastalığı saç ekimine engel demek değildir. Hastanın kardiyoloji doktorundan konsültasyon alınır. Saç ekimi için kullanılacak ilaçlar hakkında bilgi verilir. Doktorun uygun bulması halinde saç ekimi yapılabilmektedir. Örneğin kalbinde 5 tane stent takılmış hasta ya da tek böbrekle yaşayan hastalara takibini yapan doktorun izni doğrultusunda saç ekimi yapılabilmektedir. Ancak özellikle hepatit C ve HIV Pozitif gibi bulaşıcı hastalıkların varlığında saç ekimi yapılmamaktadır. Bunun yanında aktif kemoterapi tedavisi gören hastalara saç ekimi yapılamamaktadır. Alt yaş sınırında ise yani gençler ve çocuklar için saç dökülmesi problemi yaşamaksızın yanık, kaza gibi sebeplerle yaşanan saç kayıplarında CHOI (DHI) saç ekimi güvenle yapılabilmektedir.

CHOI (DHI) saç ekiminde günlük yaşama dönüş adımları nelerdir? Kaç günde iyileşilir?

İşlemin ardından 2 gün sonra hastalar ilk yıkama ve pansuman için merkeze gelmektedir. İşlemden sonra ilk 2 gün dinlenmeleri önerilir. 2. gün bandajlar çıkarılır ve ilk yıkama yapılır. Bunun ardından günlük yaşama dönülebilmektedir. İlk yıkamadan son yıkmaya kadar yani 7-10 günlük bir süreçte saçlarda ekim yapıldığı belli olmaktadır. Kabuklanmalar görülmektedir. Son yıkamanın ardından ekim belirtileri tamamen ortadan kalkmış olur. Ardından saçların uzaması beklenir.


Safir saç ekimi nedir?

Dünyadaki en değerli taşlardan biri olan safir uçlu kalemlerle yapılan saç ekim yöntemidir.

Safir saç ekimi nasıl yapılır?

FUE yöntemiyle kökler alındıktan sonra değerli bir elmas olan safir uçlu kalemler aracığıyla saçlı derinin boş alanlarında üç boyutlu kanallar açılmaktadır. Daha sonra alınan kökler o kanallara yerleştirilir.

Safir saç ekimi öncesi neler yapılmalıdır?

Safir saç ekimi öncesindeki hazırlıkların diğer saç ekimi yöntemlerinden bir farkı yoktur. 1 hafta önceden yapılması gerekenler bulunmaktadır. Örneğin 1 hafta önceden aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alımı bırakılmalıdır. 2-3 gün öncesinden ise kahve, yeşil çay, alkol gibi kanı sulandıracak içecekleri kesmek gerekmektedir. Kalp rahatsızlıkları gibi bazı kronik hastalıkların varlığında hastanın doktorundan saç ekimi izni alması gerekmektedir. Bunların dışında başka bir hazırlık gerekmemektedir.

Safir saç ekimi sonrasında neler yapılmalıdır?

Sonrasında belli bir dönem ilaç kullanılması gerekmektedir. Antibiyotik, ödem sökücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Bunların nasıl kullanılacağı bilgisi işlem sonrası hastaya verilmektedir. Yatış pozisyonu, buz uygulaması gibi dikkat edilmesi gereken şeyler hastalara anlatılmaktadır. Ekimden sonraki ilk yıkama merkezde yapılır ve sonrasındaki yıkamalarda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hastalara anlatılır. Eğer hasta merkeze yakın konumda ise bütün yıkamaları hasta dilerse merkezde de yapılabilir. 2. günden başlayarak her gün yıkama yapılmalıdır. Son yıkama da yine özellikli bir yıkama yapılarak kabuklar temizlenir. Hasta gelebiliyor ise son yıkama merkezde yapılır. Yurtdışında ise eğitim videoları gönderilir ve hasta kendisi yapar. Son yıkamadan sonra günlük yaşantıya tamamen dönülmektedir. Uzun dönem kullanılması gereken vitamin ilaçları ya da spreyler olabilmektedir.

Safir saç ekimi avantajları nelerdir?

Safir saç ekiminin genelde saç ekiminde kullanılan slit, jilet ya da iğne ucu gibi yöntemlerden önemli avantajları bulunmaktadır. Safir saç ekiminde doku minimal travmatize edilmektedir. Açılan 3 boyutlu kanalların avantajı saça istenilen yönün ve açının verilebilmesidir. Bu çok doğal bir sonuç ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Safir yöntemiyle enfeksiyon riski ve doku travması minimalize edilmektedir. Sosyal hayata dönüş daha kısa, iyileşme daha çabuktur. Diğer yöntemlerde 2 boyutlu kanal açılmaktadır. Bu durum doğallığın kaybolmasına neden olmaktadır. Ayrıca doku çok travmatize edilmektedir. Bu durum ayrıca nekroz, enfeksiyon gibi risklerin de artmasına yol açmaktadır. Memorial Saç Ekim Merkezleri’nde 2 boyutlu bu yöntemler kullanılmamaktadır.

Safir saç ekimi dezavantajları nelerdir?

Tüm saç ekimi yöntemleri içinde en yeni yöntemlerden birisi olduğu için belirli bir dezavantajı bulunmamaktadır. Safir ve CHOI (DHI) yöntemleri kıyaslanır ise; CHOI (DHI) özellikle uzun saçlı ve limitli sayıda grefti olan insanlarda daha avantajlıdır. Alan daha çok ve greft ihtiyacı daha fazlaysa safir yöntemi daha avantajlı olmaktadır.

Safir saç ekimi ağrılı mıdır?

Klinikte hastalara genelde lokal anesteziyle işlem yapılmaktadır. İğne fobisi olan hastalar var ise sedasyonla tamamen uyutarak da yapılabilmektedir. Lokal anesteziyle yapıldığında ise hava basıncıyla çalışan iğnesiz anestezi cihazıyla anestezi yapılmaktadır. Ağrı eşiğinin yüksekliğine göre kişiden kişiye değişkenlik gösterse de iğnesiz anestezi cihazlarında ağrı şikayetiyle karşılaşılmamaktadır. İşlemden sonra da beklenen ciddi bir ağrı görülmemektedir.

Safir saç ekiminde yaş sınırı var mıdır?

Yaş sınırı yoktur. Kalp hastalıkları gibi herhangi bir engelleyici sağlık problemi yoksa güvenle yapılabilmektedir. Ancak her kalp hastalığı saç ekimine engel demek değildir. Hastanın kardiyoloji doktorundan konsültasyon alınır. Saç ekimi için kullanılacak ilaçlar hakkında bilgi verilir. Doktorun uygun bulması halinde saç ekimi yapılabilmektedir. Örneğin kalbinde 5 tane stent takılmış hasta ya da tek böbrekle yaşayan hastalara takibini yapan doktorun izni doğrultusunda saç ekimi yapılabilmektedir. Ancak özellikle hepatit C ve HIV Pozitif gibi bulaşıcı hastalıkların varlığında saç ekimi yapılmamaktadır. Bunun yanında aktif kemoterapi tedavisi gören hastalara saç ekimi yapılamamaktadır. Alt yaş sınırında ise yani gençler ve çocuklar için saç dökülmesi problemi yaşamaksızın yanık, kaza gibi sebeplerle yaşanan saç kayıplarında safir saç ekimi güvenle yapılabilmektedir.

Safir saç ekiminin riskleri var mıdır?

Safir yöntemi minör bir cerrahi işlem olduğu için basit bir diş tedavisi işlemiyle aynı riskleri barındırmaktadır. Enfeksiyon gibi, nekroz gibi riskler nedeniyle steril hastane ortamında yapılması önemlidir.

Safir saç ekiminde günlük yaşama dönüş adımları nelerdir? Kaç günde iyileşilir?

İşlemin ardından 2 gün sonra hastalar ilk yıkama ve pansuman için merkeze gelmektedir. İşlemden sonra ilk 2 gün dinlenmeleri önerilir. 2. gün bandajlar çıkarılır ve ilk yıkama yapılır. Bunun ardından günlük yaşama dönülebilmektedir. İlk yıkamadan son yıkmaya kadar yani 7-10 günlük bir süreçte saçlarda ekim yapıldığı belli olmaktadır. Kabuklanmalar görülmektedir. Son yıkamanın ardından ekim belirtileri tamamen ortadan kalkmış olur. Ardından saçların uzaması beklenir.


Ağrısız (iğnesiz) saç ekimi nedir? Nasıl yapılır?

Ağrısız saç ekimi iğnesiz, hava basıncıyla çalışan bir anestezi cihazıdır. Ağrısız anestezi iki yöntemle yapılabilir. İlki bir gece önceden hazırlık yapılarak yeme içme kesilerek, hasta sedasyonla tamamen uyutularak yapılabilir. Sedasyon genel anesteziden farklıdır. Sedasyonda hasta iki saat boyunca derin uyku halinde olmaktadır. Bu sayede hem uyutma iğnesinin ağrısı hem de işlemin ağrısı hissedilmez. İkinci yöntem ise lokal anesteziyle yapılırken iğnesiz anestezi cihazı kullanılmaktadır. Cilde iğneyle herhangi bir enjeksiyon yapılmaz. Sadece hava basıncıyla çalışmaktadır. Yüksek hava basıncıyla içindeki anestezik madde cilt altına püskürtülür. Bu yöntem ağrı eşiğini yükseltir, ağrı hissini azaltır ardından da hastalara anestezi yapılır. Böylece hastalar anestezi yapılırken hiçbir şey hissetmemiş olur.

Ağrısız (iğnesiz) saç ekimi öncesinde neler yapılmalıdır?

Ağrısız (iğnesiz) saç ekimi sadece bir anestezi yöntemidir, ekim yöntemi değil. Bu nedenle hazırlık açısından saç ekimi yöntemlerinden bir farkı yoktur. Sadece sedasyonla tamamen uyutularak yapılacaksa standart anestezi hazırlığı olarak bir gece önceden yeme içme kesilmelidir. Bunun dışında bir hafta önceden yapılması gerekenler bulunmaktadır. Örneğin 1 hafta önceden aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alımı bırakılmalıdır. 2-3 gün öncesinden ise kahve, yeşil çay, alkol gibi kanı sulandıracak içecekleri kesmek gerekmektedir. Kalp rahatsızlıkları gibi bazı kronik hastalıkların varlığında hastanın doktorundan saç ekimi izni alması gerekmektedir. Bunların dışında başka bir hazırlık gerekmemektedir.

Ağrısız (iğnesiz) saç ekimi sonrası neler yapılmalı?

Ağrısız (iğnesiz) saç ekimi sadece bir anestezi yöntemidir, ekim yöntemi değil. Bu nedenle işlem sonrası ağrısız (iğnesiz) saç ekimine özel yapılması gerekenler bulunmamaktadır.

Ağrısız (iğnesiz) saç ekiminin avantajları nelerdir?

Operasyon hasta açısından konforlu geçer, ağrı hissedilmez. Saç ekimin en ağrılı kısmı olan lokal anestezi yapılma aşaması ortadan kalktığı için herhangi bir ağrı duyulmaz. Bunun yanında iğne fobisi olanlar için de avantaj sağlayan bir yöntemdir.

Ağrısız (iğnesiz) saç ekiminin dezavantajları var mıdır?

Herhangi bir dezavantajı bulunmamaktadır. Herkese güvenle uygulanabilir bir anestezi tekniğidir.

Ağrısız (iğnesiz) saç ekiminin riskleri var mı?

Herhangi bir riski bulunmamaktadır. Yalnızca genel anestezi riskleri bulunmaktadır. Bunun için de işlem öncesinde hastaların anestetik maddelere alerjisi olup olmadığına bakılır. Alerji olmadığı sürece herhangi bir risk bulunmamaktadır.

Ağrısız (iğnesiz) saç ekiminin yaş sınırı var mıdır?

Son derece güvenli bütün hastalara uygulanabilir, yaş veya cinsiyet sınırı yoktur.

Ağrısız (iğnesiz) saç ekiminin günlük yaşama geri dönüş aşamaları nelerdir?

Geri dönüş aşamaları hangi yöntemi kullanıldığına bağlı olarak değişmektedir. Anestezi yöntemine özel bir durum söz konusu değildir.


Tıraşsız saç ekimi nedir?

Tıraşsız saç ekimi vakti kısıtlı olan ve bir an önce günlük hayatına dönmek isteyen hastalar için avantajlı bir yöntemdir. Tıraşsız saç ekiminde ekim yapılacak alan tıraş edilmez. İhtiyaç olan greft sayısına göre donör alanında küçük pencere açarak oradan kökler alınmaktadır. Ekim alanını hiç tıraş etmeden ve CHOI (DHI) yöntemi ya da Safir yönteminden hangisinin kullanılacağına göre alınan kökler ekilir.

Tıraşsız saç ekimi avantajları nelerdir?

Sosyal hayata geri dönüş çok kısa sürede olmaktadır. Tıraş olmadıkları için kanlı ve kabuklu görüntü minimalize edilmiş olur. Uzun saçlarda ekimden sonra görüntü tamamen normal olur. Hemen sonrasında günlük hayatlarına dönebilmektedirler. Uzun yıllar uğraşmış saçlarını uzatmış insanlar için kesmeye ihtiyaç duyulmaması önemli bir avantaj sağlamaktadır. Özellikle kadınlar için bu yöntem önemli avantaj sağlamaktadır çünkü kadınların saçları hem yavaş uzar hem de saç kesmek kadınlar için biraz daha travmatize edici bir durumdur. Çok tıraşa gerek kalmadan ekim gerçekleştirilir.

Tıraşsız saç ekimi dezavantajı nelerdir?

En büyük dezavantajı küçük bir pencereden alım yapıldığı için alınan kök sayısı limitlidir. Tıraşsız ekimlerde en fazla 2.500 greft ekebilmektedir. En büyük dezavantajı budur.

Tıraşsız saç ekimi öncesi neler yapılmalıdır?

Tıraşsız saç ekimi öncesindeki hazırlıkların diğer saç ekimi yöntemlerinden bir farkı yoktur. 1 hafta önceden yapılması gerekenler bulunmaktadır. Örneğin 1 hafta önceden aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alımı bırakılmalıdır. 2-3 gün öncesinden ise kahve, yeşil çay, alkol gibi kanı sulandıracak içecekleri kesmek gerekmektedir. Kalp rahatsızlıkları gibi bazı kronik hastalıkların varlığında hastanın doktorundan saç ekimi izni alması gerekmektedir. Bunların dışında başka bir hazırlık gerekmemektedir.

Tıraşsız saç ekimi sonrası neler yapılmalıdır?

Sonrasında belli bir dönem ilaç kullanılması gerekmektedir. Antibiyotik, ödem sökücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Bunların nasıl kullanılacağı bilgisi işlem sonrası hastaya verilmektedir. Yatış pozisyonu, buz uygulaması gibi dikkat edilmesi gereken şeyler hastalara anlatılmaktadır. Ekimden sonraki ilk yıkama merkezde yapılır ve sonrasındaki yıkamalarda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hastalara anlatılır. Eğer hasta merkeze yakın konumda ise bütün yıkamaları hasta dilerse merkezde de yapılabilir. 2. günden başlayarak her gün yıkama yapılmalıdır. Son yıkama da yine özellikli bir yıkama yapılarak kabuklar temizlenir. Hasta gelebiliyor ise son yıkama merkezde yapılır. Yurtdışında ise eğitim videoları gönderilir ve hasta kendisi yapar. Son yıkamadan sonra günlük yaşantıya tamamen dönülmektedir. Uzun dönem kullanılması gereken vitamin ilaçları ya da spreyler olabilmektedir.

Tıraşsız saç ekimi ağrılı mıdır?

Tıraşsız saç ekiminin ağrılı olup olmaması kullanılan yönteme bağlıdır. Eğer ağrısız anestezi yapılırsa ağrı hissedilmez.

Tıraşsız saç ekimi güvenli midir?

Güvenli olması tamamen yapıldığı merkeze bağlıdır. Steril hastane ortamında sertifikalı uzman kişiler tarafından yapılırsa tamamen güvenli bir yöntemdir.

Tıraşsız saç ekiminde yaş sınırı var mıdır?

Herhangi bir yaş sınırı yok.

Tıraşsız saç ekiminde günlük yaşama geri dönüş adımları nelerdir?

Standart saç ekimi yöntemlerinden farklı bir geri dönüş adımı yoktur. Sadece tıraş yapılmadığı için kabuklu görüntü olmayacağından günlük yaşama daha hızlı dönülmektedir. İşlemin ardından 2 gün sonra hastalar ilk yıkama ve pansuman için merkeze gelmektedir. İşlemden sonra ilk 2 gün dinlenmeleri önerilir. 2. gün bandajlar çıkarılır ve ilk yıkama yapılır. Bunun ardından günlük yaşama dönülebilmektedir.

Tıraşsız saç ekiminde yaş sınırı var mıdır?

Yaş sınırı yoktur. Kalp hastalıkları gibi herhangi bir engelleyici sağlık problemi yoksa güvenle yapılabilmektedir. Çocuklar için ise saç dökülmesi problemi yaşamaksızın yanık, kaza gibi sebeplerle saç kayıplarına safir saç ekimi güvenle yapılabilmektedir.

Tıraşsız saç ekiminin riskleri var mıdır?

Tıraşsız saç ekimi yöntemi minör bir cerrahi işlem olduğu için basit bir diş tedavisi işlemiyle aynı riskleri barındırmaktadır. Enfeksiyon gibi, nekroz gibi riskler nedeniyle steril hastane ortamında yapılması önemlidir.


Saç ekiminde donör bölge nedir?

Donör bölge özellikle erkek tipi saç dökülmesinde kulağın arka üst kısmından başlayan ense bölgesine doğru ilerleyen alanda bulunan dökülmeye dirençli foliküllerdir. Bu nedenle ekim yapılırken birinci tercih donör alanı olarak kulağın arka üst kısmından başlayıp enseye doğru giden alan tercih edilmektedir. İhtiyaca göre eğer yeteri kadar greft alınamazsa göğüs ve sakaldan da donör bölgesi oluşturulup greft alınabilmektedir.

Saç için en sağlıklı donör nerelerden alınır?

Birinci öncelik kulağın arka üst kısmından başlayıp enseye giden alandır. İkinci öncelik sakaldır. Üçüncü öncelik ise eğer hastada yeterince rezerv varsa göğüs kıllarıdır. Ama birinci öncelik her zaman ense bölgesindeki dökülmeye dirençli, ömür boyu dökülmesi beklenmeyen saç kökleridir.

Donör bölge neden önemlidir?

En önemli nedeni bu bölgedeki foliküller ömür boyu dökülmemektedir. Bunun yanında yeteri kadar greft ihtiyacını karşılayacak bir bölge olmasıdır. Çünkü hastanın ihtiyacı kadar greft sayısının alınıp alınmaması donör alanının sıklığına ve saç kalitesine bağlıdır. Yapılan işlem donör bölgesindeki saçların alınıp öne taşınmasıdır. Eğer donör alanı yeterli ve güçlüyse saçlar sağlıklıysa işlemin sonucu da o derece sağlıklı olur.

Saç ekiminde donör bölge seyrekse göğüs kıllarından saç ekimi yapılır mı?

Evet, donör bölge seyrekse sakallardan ya da göğüs kıllarından greft alınabilir.

Saç ekiminde donör bir başkası olabilir mi?

Maalesef olmaz. Tıpkı organ nakli gibi vücut saç köklerini yabancı bir doku olarak görür ve savunma hücreleri saldırıya geçer. Bu nedenle sadece kişinin kendi saç folikülleri kullanılabilir.


Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

Kadınlarda erkeklerden farklı olarak saç dökülmesinin altında yatan sağlık problemleri olabilmektedir. Bu nedenle saç dökülmesi yaşayan kadınlarda öncelikle altta yatan hormonal problemler, tiroid, androjenik hormonların fazlalığı, B12 vitamini eksiklikleri, folik asit eksikliği, polikistik over sendromu (PKOS), Cushing Sendromu gibi hastalıkların varlığı araştırılmalıdır.

Kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır?

Kadınlarda saç ekimi bilinenin aksine sık yapılan bir işlemdir. Saç ekiminin yöntem olarak erkeklerde yapılandan bir farkı yoktur. Kadınlarda saç uzaması zaman aldığı için saç kesmek daha travmatize hale geldiğinden tıraşsız ekimler daha çok tercih edilmektedir. Genelde kadınlarda greft ihtiyacı çok fazla olmadığı için tıraşsız ekim yeterli gelmektedir. Yalnızca kadınlarda saç dökülmesine neden olabilecek altta yatan bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer herhangi bir sağlık problemi yoksa ya da saç dökülmesine sebep olan hastalığın medikal olarak bir tedavisi yoksa saç ekimi yapılabilmektedir.

Kadınlarda saç ekiminin avantajları nelerdir?

Kadınlarda altta yatan sebep ne olursa olsun saç ekimi saç dökülmesinin kesin çözümüdür. Eğer hastanın saçlarında boş alan varsa ve medikal olarak da tedavi edilemeyecek durumdaysa kesin çözüm olarak saç ekimi önerilmektedir. Bu nedenle kadınlarda saç ekimi %100 sonuç vermektedir.

Kadınlarda saç ekiminin dezavantajları nelerdir?

Kadınlarda saç ekiminin dezavantajı yoktur.

Kadınlarda saç ekiminin riskleri var mıdır?

Kadınlarda saç ekimi minör bir cerrahi işlem olduğu için basit bir diş tedavisi işlemiyle aynı riskleri barındırmaktadır. Enfeksiyon gibi, nekroz gibi riskler nedeniyle steril hastane ortamında yapılması önemlidir.


Kıvırcık saçlarda / siyahilerde saç ekimi nasıl yapılır?

Siyahi hastalar için normal saç ekimlerindeki aynı süreçler geçerlidir, herhangi bir değişkenlik göstermemektedir. Ancak kıvırcık saçlarda tecrübeli kişiler tarafından yapılması önemlidir. Çünkü kıvırcık saçların toplama işlemi zordur. Kıvırcık saçlarda da toplama işlemi dışında herhangi bir zorlayıcı faktör bulunmamaktadır.

Kıvırcık saçlarda / siyahilerde saç ekiminin avantajları nelerdir?

Siyahilerde saç ekiminin herhangi farklı bir avantajı bulunmamaktadır. Ancak saçlar kıvırcık düz saça göre gür durduğu için ihtiyaç duyulan greft sayısının daha az olması gibi bir avantajı vardır.

Kıvırcık saçlarda / siyahilerde saç ekiminin dezavantajları nelerdir?

Siyahilerde saç ekiminin herhangi farklı bir dezavantajı bulunmamaktadır. Ancak kıvırcık saçların toplanma işlemi düz saçlara göre daha zordur.

Saç ekiminden sonra ne zaman sosyal hayata dönebilirim?

İlk iki gün saç kökü alınan ve saç ekimi yapılan alanın iyileşme sürecidir. Bu süreçte doktorunuzun talimatlarına mutlaka uymalısınız. Saç ekiminin ikinci gününde ilk yıkama yapılmaktadır. Bugünden itibaren on gün süreyle günde bir kez tarif edildiği şekliyle saç yıkamanızı yaptığınızda kabuk ve iz kalmayacaktır. Sosyal hayatınıza keyifle devam edebilmeniz sağlanmış olacaktır.

Ne kadar zamanda yeni saçlarıma kavuşabilirim?

Operasyon sonrasındaki ilk günlerde ekim alanında kırmızı kabuklanmalar görülmekle beraber, tüm saçlı dokunun günde bir kez yıkanması ile 7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülmekte ve ekim alanı iyileşmektedir. İlk birinci ayda ekim yapılmış saç kıllarının tamamı dökülebilmektedir. Yaklaşık 15 gün ila 1 ay içinde hasta ekim öncesi görünümüne dönebilmektedir. Saçların tekrar çıkmaya başlaması 3 ay sürmektedir. Ekilen saçlardaki değişim en çok 6. ayda görülmektedir. Sonraki dönemlerde her ay ortalama yüzde 10’luk bir artışla saç çıkışları devam edecektir. Ekimin yapıldığı bölgede yeni saçların çıkması 1 ila 1,5 yılı bulmaktadır.

Ekilen saçlar dökülür mü?

Nakledilen sac kökleri dökülmemeye kodlanmıs olandan alındığı için ekiIdiği alanda da aynı özelliğini devam ettirmektedir. Yani edilen saçlarımı herhangi bir hastalık ya da kaza yaşamadığınız sürece kalıcı olacaktır.

Neden hastanede ve ameliyathane ortamında yapılmalıdır?

Saç elimi cerrahi bir uygulama olup; yarı steril ameliyathane koşullarında, saç ekiminde deneyimli uzman doktor ve profesyonel yardımcı sağlık ekibi tarafından yapılmalıdır.

Bu konuda deneyimi olmayan ve yeterli hijyenik koşulların sağlanmadığı merkezlerde gerçekleştirilen saç ekimi işlemi sonrası istenilen saçlara kavuşulamadığı gibi, bulaşıcı hastalık ve ciddi enfeksiyon riskleri ortaya çıkmaktadır.

Saç köklerine zarar vermeden alınıp, zarar vermeden ekilmelidir. Çünkü nakledilen saç köklerinin operasyon anında zarar görmesi bir daha o bölgede saç çıkmamasına neden olmaktadır.

Sac, kadınlarda ve erkeklerde en önemli aksesuardır. Saç ekimi işlemi profesyoneller tarafından yapıIdığında yeni görünümünüz hayatınızı pozitif etkileyecektir. Kötü deneyimlerin geriye dönüşü olmadığından operasyon süreci asla şansa bırakılmamalıdır.

Saç ekimi uygulamasının bilinçsiz yapılmasının ne tür riskleri vardır?

Saç ekimi piyasası son dönemlerde oldukça karmaşık bir hal almış durumdadır. Bu konuda profesyonel olmayan kişilerce, hijyenik koşullara dikkat edilmeden yapılan saç ekim işlemleri ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Saç ekimi aslında küçük bir cerrahi operasyondur.

Bu operasyonların steril ortamlarda işinin uzmanı insanlar tarafından yapılması önemlidir. Aksi takdirde çeşitli enfeksiyonlardan, nekroz adı verilen doku ölümlerine hatta hayati kayıplara kadar istenmeyen pek çok durum yaşanabilir. Saç ekimini yaptırayım derken Hepatit B, HIV, AIDS, mantar enfeksiyonu, çeşitli sistemik enfeksiyonlar gibi ciddi sorunlarla karşılaşan hastalar bulunmaktadır. Hastalar işlem sonrası kozmetik açıdan kötü bir görünümün yanı sıra; ağrı, ödem, kafa derisi iltihabı, kanama, deride çökme gibi durumlarla karşılaşabilmektedir. Özellikle yabancı hastalar ülkemizi ve buradaki sağlık merkezlerini tanımadıkları için çok fazla olumsuz sonuçla karşılaşabilmektedir. Bu nedenle doğru merkez ve doğru uzmanlar konusunda araştırma yapılması, bu konuda olumlu referansları olan merkezlerin tercih edilmesi çok önemlidir. Kişinin kafasına, cildine yani aslında vücuduna bir müdahalede bulunulacağını göz önünde bulundurarak steril bir ortamda, bu konuda deneyimli uzmanlara saç ekimi yaptırmalıdır aksi halde hayat boyu pişmanlık yaşamak kaçınılmaz olabilir.

Saç ekimi ne kadar sürer? Şehir dışından gelenler bu operasyona için kaç gün ayırmalıdır?

Saç ekimi greft sayısı ve işlemin tekniğine göre 5 ila 9 saat kadar sürer. İşlemin 2. günüden sonra ilk yıkama işlemi yapılır ve her gün yıkama işlemi gerçekleştirilir. İşlem sonrası eğer kişi iş ve sosyal çevresinde bu işlemin bilinmesini istemiyorsa son yıkama gününe kadar beklenmelidir yani ortalama 12 günlük bir zaman ihtiyaç vardır. Eğer bu tür bir endişesi yoksa 2 gün içinde günlük hayatına dönebilir.

Tüm süreç en az iki hafta öncesinden planlanacağı için maksimum geIdiğiniz şehirde 2 gece 3 gün kalmanız yeterli olacaktır. Geldiğinizin ilk günü saç elimi operasyonu, ikinci günü dinlenme, üçüncü günü pansuman ve ilk yıkamanızı yaptıktan sonra şehrinize dönebilirsiniz.

Ülkemiz ve dünyadaki saç ekim merkezleri arasında başarı oranları ile öne çıkan ve Türkiye’deki en iyi saç ekim merkezi olarak adlandırılan Memorial Saç Ekim merkezleri başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Konya, Adana, Gaziantep, Trabzon, Antalya gibi pek çok ilden hasta kabul etmektedir.

Saç ekiminin hasta sağlığı açısından herhangi bir dezavantajı var mıdır?

Kişinin herhangi bir sağlık sorunu yok ise, operasyon hastanede ve profesyoneller tarafından yapılıyor ise; son derece risksiz bir işlemdir. Hasta doktorunun tavsiyelerine uyduğu takdirde işlem sonrası dönemde de sağlığı etkileyecek hiçbir yan etki yoktur.

Saç ekimi birden fazla uygulanabilecek bir işlem midir?

Saç ekimi, ekim yapılan alanın büyüklüğüne, donör alanın verimliliğine ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine göre birden çok seans gerektirebilir

Ekilen saçlara boya vb. gibi her türlü kuaförlük hizmeti uygulanır mı?

Operasyon sonrası doktorun belirleyeceği süre sonrası tıraş, boya, fön, kesim, ustura vb. her türlü kuaförlük hizmeti alınabilir. Örneğin saç ekimi yapılan kişi 1 ay sonra tıraş, 3 ay sonra boya ve fön, 6 ay sonra jilet ya da ustura ile kazıma işlemi yaptırabilir. Bu konuda mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Saç ekiminde kişinin düz olan saçları dalgalı çıkar mı?

Saç ekimi işleminden sonra kişinin saçları eski doğallığında uzamaktadır. Kalınlığı, yapısı, kıvırcık ya da düz olması gibi özellikleri veya rengi değişmemektedir.

Her saçı dökülen kişiye saç ekimi yapılabilir mi?

Hayır, yapılamayabilir. Saç ekimine uygun olup olmadığı doktor tarafından belirlenmelidir.

Farklı kişilerden saç nakli yapılabilir mi?

Bu bir doku nakli olduğundan henüz dünyada örneği yoktur.

Saç ekim işleminde iz kalır mı?

Saç ekimi işleminde kullandığımız safir ve DHI yöntemleri minimal invaziv girişimler olduğu için yara izi, skar dokusu kalmamaktadır. Kök toplama işlemi olan FUE sonrası zaten iz kalması söz konusu değildir.

Kadınlara da saç ekimi yapılır mı?

Evet, saç ekimi işlemi kadınlar için de yapılmaktadır. Teknik açısından herhangi bir fark yoktur. Yalnızca saçların dökülme sebepleri kadınlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Saç dökülme sebebi belirlendikten sonra doktor tarafından tedavi planlaması yapılır. Altta tayan farklı sebepler varsa bunun ayırt edilmesi önemlidir. Örneğin dökülme tiroit hastalığından kaynaklanıyorsa, hormonlarla ilgili bir tedavi uygulanmalıdır. Demir eksikliği varsa demir depoları doldurulmalı ve eksikliğin nedeni araştırılmalıdır. Bunun dışında uygulanan saç ekim teknikleri aynıdır ancak kadınlar genellikle tıraşsız ekim tercih ettiği için seçilecek yöntem bu doğrultuda uygulanmalıdır.

Saç kökü klonlaması var mıdır?

Saç kökü klonlaması ile ilgili özellikle Amerika ve Avrupa’da laboratuvar çalışmaları yıllardır devam etmektedir. Fakat başarılı sonuçlar henüz elde edilememiştir.

Saç tedavisinde hangi yöntemler mevcuttur?

Saç tedavisinde doktorun belirleyeceği pek çok yöntem mevcuttur. İlaç tedavisinin yanı sıra PRP, Mezoterapi, Growth Factor ve saç lazeri bizzat doktor tarafından yapılan uygulamalı tedavi yöntemleridir. Kişinin kendi kanından elde edilen plazmadan zengin hücreler saç ekimi öncesinde ya da sonrasında saçı güçlendirmek için kullanılır. Mezoterapi, saçları güçlendirecek vitamin, mineral ve aminoasitlerin saçlı bölgeye deriye doğrudan enjekte edilmesidir. Growth Factor uygulamasında da saçın ihtiyacı olan vitamin, protein gibi büyüme faktörleri saça verilir. Saç lazeri de saç köklerini uyararak, kan dolaşımının hızlanmasını sağlar ve saçların güçlenmesine yardımcı olur.

Beslenmenin sağlıklı saç yapısı ile ilgisi var mıdır?

İnsan sağlığını etkileyen her şey dolaylı olarak saç sağlığını da etkiler. Beslenme de bunun en önemli parçalarından biridir. Vücuttaki bazı vitaminlerin eksikliklerinden ilk etkilenen bölümler genellikle saç ve tırnaklar olur. Saçın ihtiyacı olan vitamin mineral ve aminoasitlerin saç kalitesinde direkt etkisi vardır. Özellikle yeterli çinko, biotin, demir açısından zengin beslenmek saç sağlığı açısından büyük önem taşır. Saç tedavilerinde klinik uygulamaların yanı sıra ağızdan alınan vitamin desteği de önerilmektedir. Bunun dışında sağlıklı beslenmek, protein, karbonhidrat, vitamin dengesini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Saç ekimi fiyatı nedir?

Memorial Sağlık Grubu Saç Ekim Merkezleri’nde saç ekimi fiyatı ve paket uygulamaları kişiye özel olarak belirlenmektedir. Saç ekimi sonuçları her hastamızı memnun etmektedir. Saç ekimi sonrası hastalarımız uzman doktorlarımız tarafından 1 yıl boyunca takip edilmektedir.

Saç ekiminde neden Memorial’ı tercih etmeliyim?

Memorial SağIık Grubu Saç Ekim Merkezleri; uzman doktorları, bilgi ve birikimlerini yakın ilgi ile birleştiren sağIık personeli, hasta odaklı hizmet anlayışı, kalite politikası, ileri tıp teknoIojisi ile donatılan tanı - tedavi üniteleri, modern mekanları ve konforlu hasta odaları ile sağlıkta güvenin adresidir.


Saç kaybı neden olur?

Saç kaybı çok çeşitli sebeplerden olabilir. Türk toplumunda erkeklerin %60’ı genetik olarak saç kaybına yatkındır. Genetik sebeplerin yanında birçok hastalık da saç kaybına sebep olabilmektedir. Örneğin erkek veya kadın fark etmeksizin tiroid hormon bozukluklarından demir eksikliğine kadar genel sağlığı etkileyen basit bir enfeksiyon, tonsilit gibi sebepler dahi saç kaybına neden olabilmektedir. Altta yatan birçok sebep olabilir ancak erkeklerde genelde genetik sebepler etkilidir. Kadınlarda ise daha çok altta yatan hastalıklar sebep olabilmektedir.

Saç kaybı için en önemli unsur nedir?

Normalde saçlar bir döngü halinde belli bir olgunluğa gelirler ve dökülürler. Bu döngü çerçevesinde günde 60 -70 tele kadar dökülme normal karşılanmaktadır. Sayı bunun üzerine çıkarsa o zaman saçta boşluklar, seyrelmeler oluşmaya başlar.

Ekilen saçlar ne zaman çıkar?

Ekimden sonra 3. Ayda saçlar uzamaya başlar. 6-7 ay sonra gözle görülür bir değişim oluşmaktadır. Son halini ise ekimden sonraki 1 yıl içinde alır.

Ekilen saçların garantisi var mıdır? Saç ekimi sonrası ekilen saçlar dökülür mü?

Ekilen saçlar dökülmeye dirençli donör alanından alındığı için dökülmeleri beklenmez. Kaza veya yanık gibi durumlar yaşanmadıkça alınan köklerin ömür boyu bölgede kalması beklenmektedir.

Saç ekimi sonrası günlük yaşama / işe ne zaman dönülür?

Saç ekiminden 2 gün sonra günlük hayata dönülmektedir.

Saç ekiminin bilinçsiz yapılmasının ne tür riskleri var?

Saç ekimi minör bir cerrahi işlem olduğu için ehil kişiler tarafından, steril hastane ortamında yapılmadığında sonucun kötü olmasından enfeksiyon hastalıklarına kadar çeşitli riskler doğabilmektedir. Saçların yapısına veya yönüne dikkat edilmezse doğal olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir. Basit, kozmetik bir işlem gibi görülse de sağlığı olumsuz etkileyecek ciddi sonuçları olabilir.

Saç ekimi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Sonrasında belli bir dönem ilaç kullanılması gerekmektedir. Antibiyotik, ödem sökücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Bunların nasıl kullanılacağı bilgisi işlem sonrası hastaya verilmektedir. Yatış pozisyonu, buz uygulaması gibi dikkat edilmesi gereken şeyler hastalara anlatılmaktadır. Ekimden sonraki ilk yıkama merkezde yapılır ve sonrasındaki yıkamalarda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hastalara anlatılır. Eğer hasta merkeze yakın konumda ise bütün yıkamaları hasta dilerse merkezde de yapılabilir. 2. günden başlayarak her gün yıkama yapılmalıdır. Son yıkamada da yine özellikli bir yıkama yapılarak kabuklar temizlenir. Hasta gelebiliyor ise son yıkama merkezde yapılır. Yurtdışında ise eğitim videoları gönderilir ve hasta kendisi yapar. Son yıkamadan sonra günlük yaşantıya tamamen dönülmektedir. Uzun dönem kullanılması gereken vitamin ilaçları ya da spreyler olabilmektedir.

Saç kökleri nasıl alınmaktadır?

Kök toplamada yaygın yöntem FUE adı verilen yöntemdir. FUE başlı başına bir saç ekim yöntemi değil, kök toplama yöntemidir. FUE yönteminde kökler mikromotorlar aracılığıyla donör alanından teker teker alınmaktadır. Saç ekimi yöntemleri olarak ise Safir ve DHI kullanılmaktadır. Kökler alındıktan sonra DHI yöntemi tercih edilecekse DHI kalemleriyle saçlar deriye nakledilmektedir. Safir kullanacak ise önce safir kalemleriyle köklerin yerleştirileceği yerlere kanallar açılmakta, sonra alınan kökler kanallara yerleştirilmektedir.

Saç ekim fiyatları neye göre belirlenir?

Saç ekim fiyatları CHOI (DHI) yöntemi ya da Safir yöntemi tercihine göre belirlenmektedir. Bunun yanında uygulanan anestezi türüne göre de fiyat değişmektedir.

Şakaklara saç ekimi nasıl yapılır?

Şakakların herhangi bir özelliği yoktur. Yani başın tepesine nasıl yapılıyorsa şakaklara da aynı şekilde saç ekimi yapılmaktadır. Sadece saçların yönlerine mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü göz önünde olan ve ekim yapıldığı belli olabilecek bir bölgedir. Saç yönleri veya açılarına dikkat edilmelidir.

Bölgesel saç ekimi başarılı olur mu?

Saç yönlerine dikkat edilirse ve yeteri kadar greft mevcutsa saçların herhangi bir yerine saç ekimi başarıyla yapılabilir.

Saç ekimi sonrası yıkama nasıl yapılır?

Bu özel bir işlemdir. İlk yıkama merkezde yapılmaktadır ve sonraki yıkamalarda hasta merkeze gelemeyecekse ona nasıl yapılması gerektiği öğretilmektedir. İşlemden sonraki 2. gün bandajlar çıkarılır ve ilk yıkama yapılır. Bunun ardından günlük yaşama dönülebilmektedir. İlk yıkamadan son yıkmaya kadar yani 7-10 günlük bir süreçte saçlarda ekim yapıldığı belli olmaktadır. Kabuklanmalar görülmektedir. Son yıkamanın ardından ekim belirtileri tamamen ortadan kalkmış olur. Ardından saçların uzaması beklenir.

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saç ekiminde ilk 1 yıllık süreç önemlidir. Bu süreç merkez tarafından takip edilmektedir. Özellikle ilk 3 gün, 10 gün, 1 ay, 3 ay, 7 ay ve 12. ayda kontroller olmaktadır. O kontrollerde hasta bilgilendirilir. Bilgilendirme kitapçıkları, broşürleri verilmektedir. Örneğin ilk 3 ay makine ile değil makasla tıraş olunmaktadır. İlk 1 ay hamam ve denize girmek önerilmez. Bu kurallar her kontrolde kronolojik olarak hastaya anlatılmaktadır. Operasyondan sonraki 1 yıllık süreç saçların gelişimi açısından da çok önemlidir. Ekimden sonra ki 3 ay içerisinde saçlar uzamaya başlar. İşlemden 6-7 ay sonra gözle görülür farklar oluşmaktadır. Son halini 12 ayın sonunda almaktadır. O süreçte takip altında olmak için 3. gün, 10. gün, 1. ay, 3. ay, 4. ay, 7. ay ve 12. ay kontrolleri bulunmaktadır. Bu kontrollerde de hastaya gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Saç ekimi sonrası tıraş ne zaman olunur?

Saç ekiminden sonraki ilk 1 ay içinde tıraş önerilmez. 1 ay sonra tıraş olmaya başlanabilir. Sadece ekim yapılan alan 6 aya kadar makasla kesilmelidir.

Kabuk dökme süreci nasıldır?

Kabuklanma işlemden 3 gün sonra yıkamayla başlar. 7- 10. güne kadar iyileşme sürmektedir. Maksimum 10. günde son yıkama merkezde yapılıyorsa kabuklardan temizleme işlemi merkezde uzmanlar tarafından yapılır. Eğer hasta yurtdışında ise kendisine gönderilen eğitim videoları ile hasta tarafından son yıkamada bütün kabuklanmalar uzaklaştırılmış olur. En geç 10-12. günde bütün kabuklar uzaklaşmış, bütün yaralar iyileşmiş olmaktadır.

Seyrek saçlara saç ekimi nasıl yapılır?

Seyrek saçlarda greft ihtiyacına göre DHİ ya da safir kalemlerle alınan kökler boş görülen alanlara yerleştirilerek sıklaştırma işlemi yapılabilmektedir. Böylelikle eğer dikkat edilirse mevcut saçlar zarar görmeden tüm boşluklar doldurularak sıklaştırma yapmak mümkündür.

Saç ekimi sonrası PRP’nin önemi nedir?

Memorial Saç Ekimi Merkezi’nde tüm hastalarımıza operasyon sırasında PRP işlemi uygulanmaktadır. Bunun yanında işlem sonrasındaki 1 aydan itibaren başlayarak PRP yaptırmaları önerilmektedir. PRP hem saç ekim başarısını artırır, hem de saç kalitesini artırır. Bu nedenle başarıyı artırma açısından önemlidir.

En iyi saç ekimi doktoru nasıl belirlenir?

En iyi saç ekimi doktoru belirlenirken tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi iyi araştırma yapılmalı ve saç ekimi eğitimlerini almış, sertifikalı ve tecrübeli uzmanlar belirlenmelidir. Saç ekimi doktorlar tarafından yapılmalıdır. Birçok merkezde saç ekimi görüşmelerinde hastalar, doktorlar ile tanışır ancak işlemi teknisyenler gerçekleştirir. Bu nedenle merkezi seçerken işlemi kimin yapacağı hakkında detaylı bilgi alınması önemlidir.

En iyi saç ekimi merkezi nasıl belirlenir?

Saç ekimi merkezi belirlenirken sertifikalı ve onaylı bir hastane olması önemlidir. Birçok bulaşıcı hastalık ve komplikasyon açısından hastane dışı merkezlerde yapılmaması gerekmektedir. Bulaşıcı hastalık riskleri ve komplikasyonların yanında kullanılan malzeme ve teknikler de sağlık açısından oldukça önemlidir.

Saç ekimi için yaş sınırlaması var mıdır?

Yaş sınırı yoktur. Kalp hastalıkları gibi herhangi bir engelleyici sağlık problemi yoksa güvenle yapılabilmektedir. Ancak her kalp hastalığı saç ekimine engel demek değildir. Hastanın kardiyoloji doktorundan konsültasyon alınır. Saç ekimi için kullanılacak ilaçlar hakkında bilgi verilir. Doktorun uygun bulması halinde saç ekimi yapılabilmektedir. Örneğin kalbinde 5 tane stent takılmış hasta ya da tek böbrekle yaşayan hastalara takibini yapan doktorun izni doğrultusunda saç ekimi yapılabilmektedir. Ancak özellikle hepatit C ve HIV Pozitif gibi bulaşıcı hastalıkların varlığında saç ekimi yapılmamaktadır. Bunun yanında aktif kemoterapi tedavisi gören hastalara saç ekimi yapılamamaktadır. Alt yaş sınırında ise yani gençler ve çocuklar için saç dökülmesi problemi yaşamaksızın yanık, kaza gibi sebeplerle yaşanan saç kayıplarında saç ekimi güvenle yapılabilmektedir.

Ne kadar zaman sonra yeni saçlara kavuşulur?

Saç ekiminden sonraki 3 ay içinde ekilen saçlarda şok dökülme yaşanmaktadır. Bu dökülme sonrası saçlar yeniden çıkmaya başlar. 6-7 ay sonra gözle görülür bir değişim oluşmaktadır. Son halini ise ekimden sonraki 1 yıl içinde alır.

Ekilen saçlarım artık hiç dökülmeyecek mi?

Ekilen saçlar ömür boyu dirençli olduğu için dökülmeleri beklenmez. Ancak ciddi bir yanık ya da kaza gibi bir durum söz konusu olursa dökülebilirler.

Ekilen saçlar normal saçlardan farklı mıdır?

Donör alanından alınan saçlar tamamen kişinin kendi saçları olduğundan düzgün ve doğru açılarla doğal bir ekim gerçekleştirilirse kişinin kendi saçından hiçbir farkı olmaz. Saçın yapısı, tipi, rengi tamamen kendi saçları gibi olacaktır.

Saç ekimi cinsel gücü etkiler mi?

Saç ekimi cinsel gücü etkilemez. Saç ekimi operasyonuyla cinsellik arasında herhangi bir bağlantı yoktur.

Saç ekiminin mevsimi önemli midir?

Saç ekiminin belli bir mevsimi yoktur. Her mevsimde yapılabilir. Sadece dikkat edilmesi gerekenler mevsimsel değişkenlik gösterir. Örneğin yazın ameliyat olduysa 1 ay direk güneş ışığına yarım saatten fazla çıkmaması gerekir. 1 ay denize havuza girilmemesi gerekir. Bu gibi sebeplerle tatil planlarını etkilediğinden sonbahar kış mevsimlerinin daha uygun olduğu düşünülmektedir. Ancak bunlar dışında yaz aylarında yapılmaması için herhangi bir sebep yoktur.

Saç ekimi kimlere yapılmaz?

Saç problemi yaşayan herkese yapılabilir.

Saç ekiminden ne kadar süre sonra şampuan kullanılır?

Ekimden sonraki 2. günden itibaren yıkamalara şampuanla başlanır. O günden itibaren şampuan kullanarak günlük yıkamalar yapılmaktadır.

Herhangi bir şampuan mı yoksa özel bir şampuan mı?

Özellikle ilk 1 yıl saç ekimi için üretilmiş özel şampuanlar kullanılmaktadır.

Saç ekiminden sonra neden sivilce olur?

Saç ekiminde bazen donör alanında da ekim alanında da sivilcelenmeler olabilir. Ancak kabuklar döküldükten sonra özel masaj tekniği uygulanırsa sivilcelenme görülmemektedir. Sivilcelenmelerin fazla olduğu hastalar genelde yağlı cilt yapısına sahip hastalardır. Eğer ekim merkezinde gösterildiği gibi kabuk döküldükten hemen sonra masaja başlanırsa yoğun bir sivilcelenme görülmemektedir. Buna rağmen sivilcelenme görülürse ilaçla tedavi edilebilmektedir.

Ekimden sonra ne zaman spor yapabilirim?

Ekimden sonra 1. haftadan başlayarak yürüyüş, hafif tempolu spor faaliyetleri yapılabilir. Tam randımanlı spor yapmak için 1 ay beklemek gerekmektedir.

Ekimden ne kadar sonra denize ve saunaya girilebilir?

İlk 1 ay içinde deniz, sauna gibi aktiviteler önerilmemektedir.

Birden fazla seans saç ekimi yaptırmak zararlı mıdır? Kaç kere saç ekimi yaptırılabilir?

Bazen hastalara birden fazla seans gerekebilmektedir. İlk seansta ihtiyacı kadar donör alınamadığı durumlarda 2. seans önerilebilir. Örneğin 5000 greft ihtiyacı olan bir hastanın donör alanından 4000 greft alınabilmişse kalan kısmı tamamlamak için 1 yıl sonra tekrar ekim yapılabilir. Bu durumun herhangi bir zararı yoktur. Donör alanında yeteri kadar kök olduğu sürece saç ekimi tekrarlanabilir. Tek bilinmesi gereken donör alanının her seferinde biraz daha seyrekleşeceğidir.

Kaç gün sonra şapka kullanabilirim?

Operasyondan sonraki ilk yıkamanın yapıldığı 2. günde merkez tarafından verilen şapkanın veya benzer bir şapkanın 10 gün kadar takılması gerekir. 10. günden sonra istenilen türde şapka takılabilmektedir.

Saç ekimi sonrası jöle, sprey gibi kozmetik ürünler kullanılabilir mi?

Ekimden sonraki 3. aydan itibaren kullanılabilir. Bu tür ürünlerin saç ekimi yapılmamış olsa dahi günlük olarak temizlenmesi gerekmektedir. Aksi halde gözenekleri tıkayarak ekim yapılmamış saçlarda dahi olumsuz sonuçlar doğurabilirler. Günlük temizlikleri yapıldığı takdirde ekim sonrası 3. aydan itibaren kullanılabilir.

Saç ekiminde doğru tedavi merkezi bulma kılavuzu nedir?

Saç ekimi merkezi belirlenirken sertifikalı ve onaylı bir hastane olması önemlidir. Birçok bulaşıcı hastalık ve komplikasyon açısından hastane dışı merkezlerde yapılmaması gerekmektedir. Bulaşıcı hastalık riskleri ve komplikasyonların yanında kullanılan malzeme ve teknikler de sağlık açısından oldukça önemlidir.

Saç ekiminde kadın ve erkek farkı var mıdır?

Saç ekiminde işlem veya sonuç açısından kadınlarla erkekler arasında herhangi bir fark yok. Kadınlarda genelde daha çok tıraşsız ekim yapılmaktadır. Tıraşlı ekim yapılan durumlar da olabilmektedir. Onun dışında sonuç veya teknik açıdan erkekler ve kadınlar arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Saç ekiminde fiyatlandırma nasıldır?

Saç ekim fiyatları CHOI (DHI) yöntemi ya da Safir yöntemi tercihine göre belirlenmektedir. Bunun yanında uygulanan anestezi türüne göre de fiyat değişmektedir.

Beyaz saç kökleri ekimde ayırt edilebilir mi?

Saç köklerinde donör alanından kök alınırken homojen alım yapılması gerekmektedir. Aksi halde bölgesel boşluklara sebebiyet verilebilir. Çünkü alınan köklerin yerine yeni saç çıkmayacaktır. Kökler donör alanından sökülerek ekim yapılır. Bu nedenle bir bölgede yoğunlaşıp sadece siyah kökleri ya da beyaz kökler alınırsa bölgesel boşluklara sebebiyet verilir. Bu nedenle donör bölgenin homojen olarak taranması gerekir. Alım yerindeki renk dağılımı nasılsa genelde ekilen bölgedeki renk dağılımı da o şekilde olmaktadır.

Vücut kıllarından alınan saç ekiminin başarı oranı nedir?

Donör alanı olarak birinci önceliğimiz her zaman kulak arka üst kısmından başlayarak enseye giden alandır. Eğer orada yeterince kök yoksa üstünü tamamlamak için sakalın alt kısmından veya üçüncü tercih olarak da göğüs kıllarından foliküller alınabilir. Başarı oranı sırasıyla sakalda %60-80 arası, göğüste %40-60 arasındadır. Göğüs kıllarında başarı oranı biraz daha düşüktür.

DOKTORLAR

Saç ekimini uygulayacak olan doktorun deneyimi ve bu konudaki uzmanlığı işlemin başarısı açısından çok önemlidir.

SAÇ EKİMİ İÇİN NEDEN MEMORIAL’I TERCİH ETMELİSİNİZ?

 1. Memorial Saç Ekim Merkezlerinde tüm süreç deneyimli doktorlarımız tarafından planlanmakta ve saç kanalları doktorlarımız tarafından açılmaktadır.

 2. Memorial Sağlık Grubu hastanelerinde Saç Ekim operasyonları sterilizasyon kurallarına göre gerçekleştirilmektedir.

 3. Saç ekiminin steril koşullarda yapılmaması sonucunda Hepatit B, HIV, AIDS, mantar enfeksiyonu, çeşitli sistemik enfeksiyonlar gibi ciddi sorunlar yaşanabilir. Hastalar işlem sonrası kozmetik açıdan kötü bir görünümün yanı sıra; ağrı, ödem, kafa derisi iltihabı, kanama, deride çökme gibi durumlarla karşılaşabilir

 4. Memorial Sağlık Grubu saç ekim merkezlerinde sedasyon ve anestezi işlemi anestezi doktorları tarafından yapılır. İğnesiz anestezi ( Dermojet uygulaması ) ile ağrı eşiği yükseltilmektedir.

 5. Saç ekiminde kullanılan slit ve perkütan iğne yöntemlerinde dokuda iz kalabilir. Kanal açıları doğal ayarlanamayabilir. Memorial Sağlık Grubu’nda gerçekleştirilen DHI ve Saphire Fue saç ekim teknikleri sayesinde doğal ve kalıcı görünüm elde edilir.

 6. Kanalların Saphire Fue ile açılması, doğal ve sık bir görünüm sağlar, hızlı iyileşmeye katkıda bulunur.

 7. Donör alanın uygunluğuna göre, ekim yapılacak alana maksimum kök nakledilerek doğal ve sık görünüm hedeflenir .

 8. Tıraşsız saç ekimi ile zaman kaybetmeksizin hayatınıza devam edebilirsiniz. Ekilen alanın büyüklüğüne göre saç ekimi yapıldığı anlaşılmayabilir.

 9. Saç Ekim operasyonlarının tam donanımlı Hastanede gerçekleştirilmesinin en önemli avantajlarından biri de saç dökülmesi ile ilgili altta yatan bir sağlık sorunu ya da kronik farklı hastalıkları varsa kişi diğer branş doktorlarına yönlendirilerek konsültasyon istenebilmektedir

 10. Saç Ekim sonrası süreçte de hastalar uzman doktorlarımız tarafından 1 yıl süreyle yakından takip edilmektedir.

 11. Memorial Sağlık Grubu olarak hastalarımızın sağlığı ve güvenliğini her zaman ön planda tuttuğumuz için daima hastalarımızın yanındayız.

Sıkça Sorulan Sorular

MEMORIAL BAHÇELİEVLER HASTANESİ SAÇ EKİMİ

 1. Saç ekimi uygulaması kimlere yapılır?
 2. Saç kaybının en önemli nedenlerinden biri genetik özelliklerdir; ancak ilerleyen yaş, travmatik yaralanmalar sonrası veya çeşitli tıbbi rahatsızlıkları sonucunda da oluşabilmektedir. Sebebi her ne olursa olsun vücutta yeterli saç kökü olan tüm kişilere saç ekimi başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Sadece kafa derisi değil kaş, bıyık ya da sakal gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerdeki kayıplarda da ekim yöntemi başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

 3. Saç ekimi için belirli bir yaş sınırlaması var mıdır?
 4. İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında deri görülür hale geldiyse o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun yüzde 50’sinin altına düşmüş demektir ve saç ekimi yapılabilir.

 5. Saç ekimi ne kadar sürer?
 6. Saç ekimi 5 ila 8 saat kadar sürer. İşlem sonrası eğer kişi iş ve sosyal çevresinde bu işlemin bilinmesini istemiyorsa yaklaşık 10 günlük bir zamana ihtiyaç vardır. Eğer bu tür bir endişesi yoksa 3 gün içinde günlük hayatına dönebilir.

 7. Hasta ne kadar zamanda yeni saçlarına kavuşur?
 8. Operasyon sonrasında ekim alanında kabuklanmalar görülür. Bir hafta süre ile günde bir kez başını yıkayarak 7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir. 1. Ayında ekilen saç kılları çoğunlukla dökülür. Tekrar çıkmaya başlaması 3 ay sürer. Bu zaman diliminde kişi ekim öncesi görünümündedir. Değişim en çok 5 ve 6’ncı aylarda görülür. İlk 6 ayda ekilen saçların %50 ila 60 ı çıkar. Tamamının çıkması 1 yıldır.

 9. Ekilen saçlar dökülür mü?
 10. Nakledilen saç kökleri dökülmemeye kodlanmış alandan alındığı için ekildiği alanda da aynı özelliği devam ettirmektedir. Yani ekilen saçlarınız herhangi bir hastalık veya kaza yaşanmadığı sürece ömür boyu sizinle kalacaktır.

 11. Saç ekimi hangi koşullarda kimler tarafından yapılmalıdır?
 12. Saç ekimi cerrahi bir operasyon olup; steril koşullarında, saç ekiminde deneyimli uzman doktor ve profesyonel ekip tarafından yapılmalıdır.

 13. Saç ekiminin hasta sağlığı açısından herhangi bir dezavantajı var mıdır?
 14. Kişinin herhangi bir sağlık sorunu yok ise, operasyon hastanede ve profesyoneller tarafından yapılıyor ise; lokal anestezi ile yapılan son derece risksiz bir işlemdir. Hasta doktorunun tavsiyelerine uyar ise;  İşlem sonrası dönemde de sağlığı etkileyecek hiçbir yan etki yoktur.

 15. Saç ekimi birden fazla uygulanabilecek bir işlem midir?
 16. Saç ekimi, ekim yapılan alanın büyüklüğüne, donör alanın verimliliğine ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine göre birden çok seans gerektirebilir.

 17. Yeni saçların görüntüsü kontrol edilebilir bir durum mu?
 18. Ekimin sonucu tamamen tekniğe bağlıdır. Ekim esnasında kullanılan greftlerin büyüklüğü ve yönleri sonucu belirler. Greftler, saçın doğal çıkış şekline uygun büyüklükte ve yönlerde yerleştirildiğinde ekim son derece doğal  sonuç verir.

 19. Saç ekiminde uygulanan yeni teknikler nelerdir?
 20. Günümüzde saç ekiminde kullanılan en güvenilir yöntem “Folicular Unite Exraction” yani FUE yöntemidir. Dökülmemeye kodlanmış non androjenik olarak adlandırılan saç köklerinin yoğun olduğu ense ve kulak üstü bölgesinden kesme ve dikiş izi olmadan foliküler ünitelerin kişiye özel mikrocerrahi aletlerle tek tek çıkarıldığı ve saçsız alanlara aynı gün nakledildiği yöntemdir.

 21. Saç dökülmesi tedavi edilebilir mi? 
 22. Saç dökülmesinin nedeni tam tespit  edildikten sonra tedavi edilebilir. Doktorun belirleyeceği tedavi protokolüne göre saç dökülmesi engellenir ve mevcut saçların hacmi arttırılabilir.

 23. Gelecekte, saç ekiminin yerini alabilecek ve hastaya daha doğal bir görünüm kazandırabilecek seçenekler olacak mı?>
 24. Şu anda erkek tipi saç dökülmesindeki en etkili tedavi şekli saç ekimidir. Halen saç klonlaması üzerine çalışmalar devam etmekle birlikte henüz elde edilen bir sonuç yoktur. Eğer bu başarılırsa saçlı deriden alınacak birkaç saç folikülü, laboratuvar ortamında çoğaltılarak kısıtlama olmaksızın saçsız alana ekim yapmak mümkün olabilecektir.

 25. Ekilen saçlara boya vb. gibi her türlü kuaförlük hizmeti uygulanır mı?
 26. Operasyon sonrası doktorun belirleyeceği süre sonrası boya, fön, kesim, ustura vb. her türlü kuaförlük hizmeti alınabilir.

 27. Farklı kişilerden saç nakli yapılabilir mi?  
 28. Bu bir doku nakli olduğundan henüz dünyada örneği yoktur.

 29. Saç ekim işleminde iz kalır mı?
 30. Hayır, saç ekimi işlemi sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır.

 31. Kadınlara da saç ekimi yapılır mı?
 32. Evet, saç ekimi işlemi kadınlar için de yapılmaktadır.

 33. Saç çizgisi nasıl belirlenir?
 34. Saç çizgisi kişiye özel anatomik bir hattır. Alın dokusunun bitip saç dokusunun başladığı alandan doğal saç sınırına göre belirlenir.

 35. Saç kökü klonlaması var mıdır?  
 36. Saç kökü klonlaması ile ilgili özellikle Amerika ve Avrupa’da laboratuvar çalışmaları yıllardır devam etmektedir. Fakat başarılı sonuçlar henüz elde edilememiştir.

 37. Saç tedavisinde hangi yöntemler mevcuttur ?
 38. Saç tedavisinde doktorun belirleyeceği pek çok yöntem mevcuttur. İlaç tedavisinin yanı sıra PRP, Mezoterapi, Growth Factor ise bizzat doktor tarafından yapılan uygulamalı tedavi yöntemleridir.

 39. Her saçı dökülen kişiye saç ekimi yapılabilir mi?
 40. Hayır, yapılamayabilir. Saç ekimine uygun olup olmadığı doktor tarafından belirlenmelidir .

 41. Beslenmenin sağlıklı saç yapısı ile ilgisi var mıdır?
 42. Saçın ihtiyacı olan vitamin mineral ve aminoasitlerin saç kalitesinde direkt etkisi vardır. Saç tedavilerinde klinik uygulamaların yanı sıra ağızdan alınan  vitamin desteği de önerilmektedir.

 43. Ekilen saçlar doğal görünür mü?
 44. Ekilen saçların doğal görünmesi için operasyonun konusunda uzmanlaşmış doktorlar ve uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Doğru sağlık kuruluşunda deneyimli uzmanlar tarafından yapılan saç ekim operasyonlarında ekim yapıldığı belli olmayacak düzeyde doğallık sağlanabilir.