SAÇ EKİMİ

MEMORIAL SAĞLIK GRUBU

Yükleniyor...

SAÇ EKİMİNDE MODERN YÖNTEMLER

Plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan saç ekimi uygulaması ile doğal, kalıcı ve güvenilir sonuçlar...

Daha Fazla »

BİZE ULAŞIN

Değerli ziyaretçilerimiz, iletişim formu aracılığıyla bize e-posta gönderebilirsiniz. Size en kısa zamanda dönüş sağlayacağız.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Saç ekimi nedir?

Saç kaybına uğramış kişilere yeni saçları en doğal ve kalıcı olarak kazandırmanın yolu saç ekimidir. Saç ekiminde dökülen bölgeye, hastanın kendi sağlıklı saçları eklenmektedir. Eklenecek saçların alındığı bölge yapı olarak saç dökülmesi yaşanmayan bir bölgedir. Saç ekimi uygulaması ile kişiye kendi saçları hiç dökülmemiş gibi kalıcı olarak kazandırılmaktadır. Saç ekiminde amacımız; kişiye modern tıbbi uygulamalarla konforlu bir şekilde doğal saçlı görünümü tekrar sağlamaktır. Saç ekimi ilk olarak 1930’lu yıllarda Japonya’da uygulanmıştır. Batı dünyasına gelişi ise ilk olarak 1950’li yıllarında olmuştur.

Saç ekimi kimlere uygulanabilir?

Günümüzde 50 yaş üzeri erkeklerin neredeyse yüzde 50’si saç dökülme sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. Dolayısıyla saç ekimi erkekler için en çok uygulanan kozmetik cerrahi olmaktadır. Saç kaybı, sadece erkeklere özgü bir durum değildir. Birçok kadın da saç kaybı ya da seyrekleşme sorunu yaşayabilmektedir.

profile picture text

Neden saç kaybı olur?

Saç kaybının en önemli nedenlerinden biri genetik özelliklerdir; ancak ilerleyen yaş, travmatik yaralanmalar sonrası veya çeşitli tıbbi rahatsızlıkları sonucunda da oluşabilmektedir. Sebebi her ne olursa olsun vücutta yeterli saç kökü olan tüm kişilere saç ekimi başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Sadece kafa derisi değil kaş, bıyık ya da sakal gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerdeki kayıplarda da ekim yöntemi başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

Saç ekimi nasıl yapılıyor?

Uygulamada genellikle enseden alınan saç kökleri, hedeflenmiş saçsız bölgeye ekilmektedir. Alınan bu saç köklerine greft denilmektedir. Seyrek olarak bazı durumlarda kişinin ensesinde ya da şakak bölgesinde yeterli yoğunlukta sağlıklı saç bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin kolları ya da göğüs duvarı gibi kıl içeren başka bölgelerinden de saç kökü alınabilmektedir. Uygulama, saç kaybının miktarına bağlı olarak bir kaç saatte gerçekleşmektedir. Saçsız alan çok büyük ise tedavinin tamamlanması için bir kaç seans gerekebilmektedir. Genellikle müdahale sedasyonla lokal anestezi altında yapılmaktadır. Saç ekiminden sonra baş kısmına özel bir bandaj uygulanmaktadır. Kişi 1-2 saat sonra taburcu edilmektedir. Çok az görülse de ağrı durumlarına karşı ağrı kesiciler ile kontrol sağlanmaktadır. Genellikle 3 günlük ev istirahatı sonrası baş kapalı olacak şekilde iş hayatına dönülebilmektedir. İlk pansuman 5. gün yapılmaktadır.

Saç ekimi için hangi yöntemler kullanılıyor?

Saç ekimi işlemlerinde; iz bırakmayan FUE ya da ensede hafif bir iz bırakabilen FUT yöntemleri başarıyla uygulanmaktadır. FUE yönteminde saç kökleri tek tek alınarak eksik olan bölgelere ekilirken, FUT yönteminde enseden saç içeren bir deri hattı çıkarılmaktadır. Saç ekimi yapılacak kişinin, verici alan olarak kullanılmak üzere başarkası ve yan taraflarında sağlıklı saçları olmalıdır. Saç rengi, sertlik derecesi, dalgalı ve gür olması gibi diğer faktörler de yapılacak işlemin sonucunu etkilemektedir.

Hangi yöntemin tercih edileceğine saç ve kafa deri analizi sonrası kişinin de öncelikleri göz önünde tutularak birlikte karar verilmektedir. Çoğunlukla iz bırakmayan FUE yöntemi tercih edilse de, bazı durumlarda FUT yönteminin de uygulanması gerekebilmektedir. Saç ekimi sadece kellik için değil seyrelmiş bölgelerde saç yoğunluğunu artırmak için de uygulanabilir.

Saç ekimi için en önemli unsur nedir?

Saç ekimi ciddi bir cerrahi uygulamadır. Saç ekimi risklerinin en aza indirilmesi için hastane ortamında yapılmasında gerekir. Bu konuda iyi bir eğitim almış ve deneyimli plastik cerrahlar tarafınca gerçekleştirilmesi en iyi sonuçların alınması açısında çok önemlidir. Operasyonda saç ekiminin başarılı olabilmesi için ekilen saç köklerinin yerleştirildikleri bölgede hızlı bir şekilde kanlanması yani “tutması” gerekmektedir. Doğru bir teknik uygulandığı takdirde saç ekiminin başarı oranı oldukça yüksektir. Doğal bir görünüm için saçların kel olan bölgelere doğru mesafede, doğru açıyla ve doğru yoğunlukta ekilmesi çok önem taşımaktadır.

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar dökülür mü?

Ekilen saçlar, ekim işlemini takip eden bir kaç hafta içerisinde dökülmektedir; ancak bu normal bir durumdur. Çünkü dökülen saçlar 3-4 ay sonra tekrar çıkacaktır. Bu geçici dökülme düzeldikten sonra ekilen saç kökleri karakterlerini korur ve dökülmez. Fakat aynı bölgedeki orijinal saçlar zaman içerisinde dökülmeye devam edebilir ve saç yoğunluğunun azalmasında bağlı olarak gelecekte yeni bir saç ekimi planlanabilir. Cerrahi sonrası saç kaybı ilerleyici olarak devam edebilir. Özellikle de yeni saç çizgisi bölgesinde doğal olmayan bir görünüm meydana gelirse ileri dönemde yine artı bir cerrahi girişim gerekebilir.

Saç ekimi uygulamasının bilinçsiz yapılmasının ne tür riskleri vardır?

Her tıbbi girişim gibi saç ekimi de uygun koşullarda yapılmadığında bazı riskler taşıyabilmektedir. Ancak saç ekimi uygulaması, deneyimli bir plastik cerrah tarafından hastane ortamında gerçekleştirilirse komplikasyonlar çok nadir görülmektedir. Saç ekimi uzun süren bir uygulamadır ve kelliğin derecesine bağlı olarak 1-2 yıllık bir süreçte birkaç ekim gerekebilir. Çok nadir olsa da istenilen enfeksiyon ve belirgin yara izi gibi komplikasyonlar görülebilmektedir. Operasyon sonrası ağrı kesicilerle kontrol edilebilen ağrı, rahatsızlık hissi, bir miktar morarma ve şişme izlenebilir. Saç alınan ve ekilen bölgelerde 2-3 ay içerisinde kendiliğinden düzelen hissizlik oluşabilir.

DOKTORLAR

Saç ekimini uygulayacak olan doktorun deneyimi ve bu konudaki uzmanlığı işlemin başarısı açısından çok önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

MEMORIAL BAHÇELİEVLER HASTANESİ SAÇ EKİMİ

 1. Saç ekimi uygulaması kimlere yapılır?
 2. Saç kaybının en önemli nedenlerinden biri genetik özelliklerdir; ancak ilerleyen yaş, travmatik yaralanmalar sonrası veya çeşitli tıbbi rahatsızlıkları sonucunda da oluşabilmektedir. Sebebi her ne olursa olsun vücutta yeterli saç kökü olan tüm kişilere saç ekimi başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Sadece kafa derisi değil kaş, bıyık ya da sakal gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerdeki kayıplarda da ekim yöntemi başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir.

 3. Saç ekimi için belirli bir yaş sınırlaması var mıdır?
 4. İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında deri görülür hale geldiyse o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun yüzde 50’sinin altına düşmüş demektir ve saç ekimi yapılabilir.

 5. Saç ekimi ne kadar sürer?
 6. Saç ekimi 5 ila 8 saat kadar sürer. İşlem sonrası eğer kişi iş ve sosyal çevresinde bu işlemin bilinmesini istemiyorsa yaklaşık 10 günlük bir zamana ihtiyaç vardır. Eğer bu tür bir endişesi yoksa 3 gün içinde günlük hayatına dönebilir.

 7. Hasta ne kadar zamanda yeni saçlarına kavuşur?
 8. Operasyon sonrasında ekim alanında kabuklanmalar görülür. Bir hafta süre ile günde bir kez başını yıkayarak 7-10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir. 1. Ayında ekilen saç kılları çoğunlukla dökülür. Tekrar çıkmaya başlaması 3 ay sürer. Bu zaman diliminde kişi ekim öncesi görünümündedir. Değişim en çok 5 ve 6’ncı aylarda görülür. İlk 6 ayda ekilen saçların %50 ila 60 ı çıkar. Tamamının çıkması 1 yıldır.

 9. Ekilen saçlar dökülür mü?
 10. Nakledilen saç kökleri dökülmemeye kodlanmış alandan alındığı için ekildiği alanda da aynı özelliği devam ettirmektedir. Yani ekilen saçlarınız herhangi bir hastalık veya kaza yaşanmadığı sürece ömür boyu sizinle kalacaktır.

 11. Saç ekimi hangi koşullarda kimler tarafından yapılmalıdır?
 12. Saç ekimi cerrahi bir operasyon olup; steril koşullarında, saç ekiminde deneyimli uzman doktor ve profesyonel ekip tarafından yapılmalıdır.

 13. Saç ekiminin hasta sağlığı açısından herhangi bir dezavantajı var mıdır?
 14. Kişinin herhangi bir sağlık sorunu yok ise, operasyon hastanede ve profesyoneller tarafından yapılıyor ise; lokal anestezi ile yapılan son derece risksiz bir işlemdir. Hasta doktorunun tavsiyelerine uyar ise;  İşlem sonrası dönemde de sağlığı etkileyecek hiçbir yan etki yoktur.

 15. Saç ekimi birden fazla uygulanabilecek bir işlem midir?
 16. Saç ekimi, ekim yapılan alanın büyüklüğüne, donör alanın verimliliğine ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine göre birden çok seans gerektirebilir.

 17. Yeni saçların görüntüsü kontrol edilebilir bir durum mu?
 18. Ekimin sonucu tamamen tekniğe bağlıdır. Ekim esnasında kullanılan greftlerin büyüklüğü ve yönleri sonucu belirler. Greftler, saçın doğal çıkış şekline uygun büyüklükte ve yönlerde yerleştirildiğinde ekim son derece doğal  sonuç verir.

 19. Saç ekiminde uygulanan yeni teknikler nelerdir?
 20. Günümüzde saç ekiminde kullanılan en güvenilir yöntem “Folicular Unite Exraction” yani FUE yöntemidir. Dökülmemeye kodlanmış non androjenik olarak adlandırılan saç köklerinin yoğun olduğu ense ve kulak üstü bölgesinden kesme ve dikiş izi olmadan foliküler ünitelerin kişiye özel mikrocerrahi aletlerle tek tek çıkarıldığı ve saçsız alanlara aynı gün nakledildiği yöntemdir.

 21. Saç dökülmesi tedavi edilebilir mi? 
 22. Saç dökülmesinin nedeni tam tespit  edildikten sonra tedavi edilebilir. Doktorun belirleyeceği tedavi protokolüne göre saç dökülmesi engellenir ve mevcut saçların hacmi arttırılabilir.

 23. Gelecekte, saç ekiminin yerini alabilecek ve hastaya daha doğal bir görünüm kazandırabilecek seçenekler olacak mı?>
 24. Şu anda erkek tipi saç dökülmesindeki en etkili tedavi şekli saç ekimidir. Halen saç klonlaması üzerine çalışmalar devam etmekle birlikte henüz elde edilen bir sonuç yoktur. Eğer bu başarılırsa saçlı deriden alınacak birkaç saç folikülü, laboratuvar ortamında çoğaltılarak kısıtlama olmaksızın saçsız alana ekim yapmak mümkün olabilecektir.

 25. Ekilen saçlara boya vb. gibi her türlü kuaförlük hizmeti uygulanır mı?
 26. Operasyon sonrası doktorun belirleyeceği süre sonrası boya, fön, kesim, ustura vb. her türlü kuaförlük hizmeti alınabilir.

 27. Farklı kişilerden saç nakli yapılabilir mi?  
 28. Bu bir doku nakli olduğundan henüz dünyada örneği yoktur.

 29. Saç ekim işleminde iz kalır mı?
 30. Hayır, saç ekimi işlemi sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır.

 31. Kadınlara da saç ekimi yapılır mı?
 32. Evet, saç ekimi işlemi kadınlar için de yapılmaktadır.

 33. Saç çizgisi nasıl belirlenir?
 34. Saç çizgisi kişiye özel anatomik bir hattır. Alın dokusunun bitip saç dokusunun başladığı alandan doğal saç sınırına göre belirlenir.

 35. Saç kökü klonlaması var mıdır?  
 36. Saç kökü klonlaması ile ilgili özellikle Amerika ve Avrupa’da laboratuvar çalışmaları yıllardır devam etmektedir. Fakat başarılı sonuçlar henüz elde edilememiştir.

 37. Saç tedavisinde hangi yöntemler mevcuttur ?
 38. Saç tedavisinde doktorun belirleyeceği pek çok yöntem mevcuttur. İlaç tedavisinin yanı sıra PRP, Mezoterapi, Growth Factor ise bizzat doktor tarafından yapılan uygulamalı tedavi yöntemleridir.

 39. Her saçı dökülen kişiye saç ekimi yapılabilir mi?
 40. Hayır, yapılamayabilir. Saç ekimine uygun olup olmadığı doktor tarafından belirlenmelidir .

 41. Beslenmenin sağlıklı saç yapısı ile ilgisi var mıdır?
 42. Saçın ihtiyacı olan vitamin mineral ve aminoasitlerin saç kalitesinde direkt etkisi vardır. Saç tedavilerinde klinik uygulamaların yanı sıra ağızdan alınan  vitamin desteği de önerilmektedir.

 43. Ekilen saçlar doğal görünür mü?
 44. Ekilen saçların doğal görünmesi için operasyonun konusunda uzmanlaşmış doktorlar ve uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Doğru sağlık kuruluşunda deneyimli uzmanlar tarafından yapılan saç ekim operasyonlarında ekim yapıldığı belli olmayacak düzeyde doğallık sağlanabilir.

CANLI DESTEK