Yükleniyor

18 hafta gebelik- Hamileliğin 18. haftası için bilinmesi gerekenler

18 hafta gebelik- Hamileliğin 18. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamilelik sabır gerektiren uzun bir dönemi kapsıyor. Anne ve baba adayları için bu dönem heyecan verici olduğu kadar birçok soru işaretini de içeriyor. Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, gebeliğin 18. haftası ile ilgili merak edilen sorulara cevap verdi.

İçindekiler

18 hafta gebelik kaç aylık eder?

Hamileliğin 18. haftasında bebek 4 ay 6 günlük olmuştur.

18 haftalık gebelik doğuma ne kadar kaldı?

Normal koşullarda bebeklerin çoğu 38- 41 hafta arasında dünyaya gelir. 18. haftada olan bir bebeğin doğumuna 20- 23 hafta kalmış demektir. Normal şartlarda doğum 38. haftadan sonra başlayabilir.

18 hafta gebelik bebek kilosu ve boyu ne kadardır?

Hamileliğin 18. haftasında bebek 12,5 ila 14 santimetre boyutları arasındadır. Bebeğin ağırlığı 150-200 gram civarındadır.

18 hafta gebelik muayenesi nasıl olur?

18. haftada yapılacak ultrason muayenesi, bebeğin organlarının sağlıklı gelişip gelişmediğini netleştirebilir. Fetüs ölçümleriyle bebeğin gelişiminin ne durumda olduğu belirlenebilir.  Hamileliğin 18. haftadan itibaren doktor, bebeğin kalbinin normal bir şekilde gelişip gelişmediğini ultrason görüntüsünde görebilir.

18 hafta gebelik annedeki değişiklikler nelerdir?

Hamileliğin 18. haftasında, rahim kavun boyutunda büyümüştür ve göbeğin biraz altında açıkça hissedilir. Göğüsler büyümeye devam eder ve eskisinden çok daha hassastır.

18 hafta gebelik bebekteki değişimler nelerdir?

Hem plasenta hem de göbek kordonu, hamileliğin 18. haftasının bu büyüme evresinde fetüsün artan beslenme gereksinimlerine uyum sağlar. Bebeğin tüm temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için göbek kordonu uzar, kalınlaşır ve güçlenir. Hamileliğin 18. haftasında bebek doğum anında sahip olacağı oranlara giderek yaklaşmaktadır.

Kafası hala tüm vücut boyutunun yaklaşık üçte birini oluşturur. Uzuvlar, yani kollar ve bacaklar şimdi özellikle güçlü bir şekilde büyür. İlk saçları oluşur. Bebek, esneme, yutma, emme, hıçkırma ve yüzünü buruşturma yapabilir. Bebek kızsa, üreme sistemi gelişmiştir. Erkeklerde ise penis büyümesi hız kazanmıştır.  İşitme yeteneği, hareket koordinasyonu ve refleksleri giderek daha fazla gelişir. Bebeğin parmakları ve ayak parmakları artık açıkça görülebilir. Parmak izleri gelişmeye başlar ve akciğerlerde ilk alveoller oluşur.

18.hafta gebelik ağrıları nelerdir?

Hamilelik artık fiziksel olarak daha belirgindir. Bebek, rahim ve göğüsler büyür. Bebek büyümeye başladığı için nefes darlığı hissedilebilir. Hamilelik hormonları, yemek borusunun kasları da dahil olmak üzere vücuttaki tüm dokuları gevşetir. Hamilelik hormonları bağırsak kaslarındaki gerilimi azaltır ve dışkı geçişini yavaşlatır. Büyüyen rahim, iç organları yukarı ve mideye doğru ittiğinden, mide asidinin yemek borusundan yukarı çıkması giderek artacaktır. Mide ekşimesi bundan sonra daha belirgin hale gelebilir.

18 hafta gebelik bebek hareketleri nasıl olur?

18. haftada bebeğin hareketleri gerçekten hissedilebilir. Bebeğin hareketleri her geçen gün güçlenir. Bebeğin 18. haftasında henüz uyku-uyanıklık ritmi yoktur. Gün boyunca yaklaşık 20 saat uyur. Gün içerisinde annenin hareketleri ile sakinleşir ve uykuya dalar.

18 hafta gebelik beslenmesi nasıl olmalıdır?

Hamileliğin 18. haftasında sağlıklı bir beslenme, hamile kadın tarafından yeterli egzersiz ile desteklenmelidir. Vitamin ve mineral açısından zengin taze besinler ve yeterli sıvı tüketimi çok önemlidir. Karbonhidrat, protein ve sebzeler beslenmede dengeli bir şekilde yer almalıdır. Aşırı yağlı ve ağır yemeklerden kaçınılmalıdır. D, C, A ve B grubu vitaminlerini içeren taze besinler tüketilmelidir. Vitaminler hamileliğin 18. haftasında ve hamileliğin sonraki haftalarında önemli bir rol oynayacaktır. Örneğin hamile kadınlar yeterince yağlı deniz balığı yemelidir, çünkü yağlı balıklar Omega-3 yağ asitleri ihtiyacını karşılar. Bu da çocuğun beyninin sağlıklı gelişimi için gereklidir. D vitamini, vücuttaki kalsiyum ve fosfor seviyelerinin düzenlenmesi ve ayrıca kemik oluşumu için önemlidir. D vitamini ve kalsiyum bebeğin iskeletinin gelişimini destekler ve annenin dişleri yeterli kalsiyumdan yararlanır. Diş etleri artık daha gevşek olduğundan, bunlar özellikle hamileliğin 18. haftasından önce bile risk altındadır. Vücutta magnezyum eksikliği varsa, bunu genellikle bacak krampları ile gösterir.

18. hafta gebelikte cinsellik olur mu?

Hamilelik normal bir şekilde ilerliyorsa gebelikte cinsellik yaşanabilir. Daha önce gerçekleşen düşükler bulunuyorsa, kanama oluşmuşsa ve erken doğum riski bulunuyorsa hamilelik sırasında cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Cinsel ilişkinin doğumun başlamasını teşvik etmesi ise ancak hamileliğin son zamanlarda mümkün olabilmektedir.

18. hafta gebelik ciğer geliştirici iğne hangi durumlarda yapılır?

Ciğer geliştirici iğne erken doğum riski ve çoklu gebelik olan durumlarda 24. ve 34. haftalar arasında yapılabilmektedir. Ciğer geliştirici iğne bebek erken doğsa bile solunum sorunları görülme ihtimalini azaltabilmektedir.

18. haftalık gebelikte cinsiyette yanılma olur mu?

Bebeğin cinsel organları 18. haftada tamamen gelişmiştir. Bazen bebekler duruş pozisyonlarından dolayı cinsiyetlerini göstermeyebilirler. Bebeğin duruş pozisyonuna göre yanılma az da olsa olabilmektedir.

18. haftalık gebelikte çatlak olur mu? Ne yapmak gerekir?

İlk çatlak izleri genellikle bu hafta boyunca karın ve göğüste görülür. Düzenli cilt bakımı, masajlar ve hafif bitkisel masaj yağları cildi esnek tutar ve vücut şeklinin büyümesinin neden olduğu gerginliği daha iyi telafi edebilir.

18.hafta gebelik egzersizleri nelerdir?

Hamileliğin 18. haftasında yürüyüş, yoga gibi spor aktiviteleri yapılabilir. Egzersiz yapmak anne adayının fiziksel ve zihinsel sağlığına büyük katkı sağlarlar. Hamilelik hormonları kasların gevşemesine neden olduğu için egzersizler hekim uzman kontrolünde, dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

18. haftalık gebelikte erken doğum belirtileri nelerdir?

Erken doğum; vajinal kanama veya vajinal akıntıların çoğalması, rahimde gerilme hissi, vajinadan aniden bol miktarda sıvı boşalması, adet sancısına benzer kramp tarzında ağrılar ve belirgin bel ağrısı gibi belirtileri içerir.

18. haftalık gebelikte femur uzunluğu ne kadar olmalıdır?

Femur uzunluğu (FL): Kalça ile diz arasındaki femur  (uyluk) adı verilen kemiğin ölçümüdür. Femur kemiği vücutta bulunan en uzun kemiktir. Bebeğin uzunlamasına olan gelişimini yansıtan değerdir. 18. Haftada bebeğin femur uzunluğu normal değeri 25 mm’dir. Alt sınır 21 mm, üst sınır ise 30 mm’dir.

18. hafta gebelikte halsizlik yaşanır mı?

Hamileliğin 18. haftasında tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, denge problemleri ve ek olarak yorgunluk ve halsizlik artış göstermektedir.  Vücut artık daha çabuk yorulur.

18. hafta gebelikte hemoroid yaşanır mı?

Hamilelikte hemoroid oldukça yaygın görülen hastalıklar arasındadır. Kabızlıkla beraber görülmektedir. Gebeliğin ilerleyen aylarında hemoroid şikayetleri de artmaktadır.

18.hafta gebelikte ishal normal midir?

İshal hamilelik sırasında doğal olarak ortaya çıkabilmesine rağmen, klasik hamilelik belirtilerinden biri değildir.

18. hafta gebelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşanır mı?

İdrar yolu enfeksiyonu gebelikte sık görülen hastalıklar arasında yer almaktadır.  Rahim büyüdükçe mesaneye baskı yaparak mesanenin tam olarak boşalmasını engeller. Bu durum da enfeksiyona neden olmaktadır. Sık sık idrara çıkma, yanma, batma ve ağrıya neden olmaktadır.

18 hafta gebelik kasık ağrısı yaşanır mı?

Bebek büyüdükçe rahim de büyür ve ağırlaşır, bu nedenle rahim kasları gerilir. Esas olarak hamileliğin 17. ve 24. haftaları arasında, alt karın bölgesinde ve kasıkta sağ ve solda tekrar tekrar batma, çekme veya kramp benzeri ağrılar hissedilebilir.

18. haftalık gebelikte şişkinlik yaşanır mı?

Hamile olmak genellikle sindirim problemlerini beraberinde getirir. Hamile kadınların çoğunda kabızlık ve gaz sorunu görülmektedir. Lifli gıda ve bol su tüketimi bu anlamda önemlidir.

18. hafta gebelik karın ağrısı yaşanır mı?

Birçok anne adayı karın ağrısından şikayet eder. Hamile kadınlar az ya da çok şiddetli, ancak genellikle zararsız karın ağrısı yaşayabilir.  Çoğu durumda, bebeğin büyümesi karın ağrısını tetikler.

18. haftalık gebelikte leke ve akıntı gelmesi normal midir?

Akıntı gebelikte sık görülen problemlerden biridir. Hormonal değişimlerden dolayı akıntı gelebilir. Genelde kokusuz, renksiz ve şeffaf akıntılardır. Akıntı kokulu, kaşıntılı ve ağrılı ise ise haftası kaç olursa olsun mutlaka kadın doğum uzmanına gidilmelidir.

18.haftalık gebelikte terleme normal midir?

Hamilelikte sıcak basması ve terleme sık görülür. Çoğu hamilelik belirtisinde olduğu gibi, hormonlar sorumludur.

18. haftalık gebelikte memeden sıvı gelmesi normal midir?

Hamilelerde genellikle son trimestere kadar memeden herhangi bir sıvı akışı olmaz. Bazı gebelerde 12. haftadan itibaren memeden sarı renkli sıvı gelebilir. Memelerden sıvı gelmesi erken doğum belirtisi değildir. Hormonal değişikler sonucu meydana gelmektedir.

18. hafta gebelikte progesteron hormonu verilir mi?

Progesteron hormonu gebeliğin ilk 3 ayında önemli bir rol oynar. İlerleyen haftalarda ise düşük riskine karşı progesteron hormonu kullanılabilir.

18. haftalık gebelikte yatış pozisyonu nasıl olmalıdır?

Rahmin büyümesi diğer organları yukarı doğru iter. Anne adayının sırt üstü yatması rahatsızlık hissini artırabilir. Yatarken başın ve sırtın gövdeden biraz daha yüksek olması yararlıdır. Sol yan pozisyonda yatmak önerilen pozisyondur.

18. haftalık gebelik sonlandırma yapılabilir mi?

Gebelik yasal olarak 10. haftadan sonra sonlandırılmaz. 10. Haftadan sonraki dönemlerde, bebeğin anne karnında ölmesi ya da gebeliğin bebek ve anne için hayati riskler içermesi heyet raporuyla onaylanmışsa gebelik sonlandırılmaktadır.

18. haftalık gebelikte şeker ortaya çıkabilir mi?

Gebelerde 2. trimester dönemi içinde ya da sonrasında gebelik şekeri de denilen gestasyonel diyabet ortaya çıkabilmektedir. Gebelere 24- 28. haftalarda şeker yüklemesi yapılarak şeker hastalığı olup olmadığı belirlenebilmektedir. 

18. haftalık gebelikte tansiyon düşmesi tehlike midir?

Baş dönmesi ile birlikte düşük tansiyon, hamilelik için tipiktir, ciddi bir sağlık sorununa neden olmaz.  18. haftada otururken veya uzanırken ayağa kalkıldığında baş dönmesi görülebilir. Denge ile ilgili sorunlar hamileliğin 18. haftasında ortaya çıkabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Şubat 2024

Yayınlanma Tarihi: 23 Kasım 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al