Yükleniyor

34. hafta gebelik- Hamileliğin 34. haftası için bilinmesi gerekenler

34. hafta gebelik- Hamileliğin 34. haftası için bilinmesi gerekenler

Anne babalar için en heyecanlı süreçlerden birisi olan hamilelik döneminin son aylarına doğru yaklaştıkça akla farklı sorular da gelmeye başlıyor. Hamileliğin son 3 aylık periyodunda anne adaylarının en büyük endişesi ise bebeklerinin sağlıkla dünyaya gelip gelmeyeceği oluyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, 34 hafta gebelik hakkında merak edilen sorular hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

34 hafta gebelik kaç aylıktır?

 34 haftalık hamilelik 7 ay 28 günlük hamileliktir. Yani anne adayı hamileliğin 8. ayının içerisindedir.

34 haftalık gebelikte doğuma ne kadar kaldı?

Hamileliğin son 3 aylık periyoduna gelindiğinde anne adaylarını farklı bir heyecan sarmaktadır. 34 haftalık hamilelikte doğuma ne kadar kaldığı sorusu bu dönemde en merak edilen konular arasındadır. Doğum ortalama olarak 38-42 hafta arası sürmektedir. 34 hafta hamilelikte doğuma yaklaşık 4 ile 8 hafta arasında bir süre vardır. Gebelik hesaplama yöntemi ile doğru şekilde hesaplanabilir. 

34 hafta gebelikte bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

Anne karnındaki bebeğin boyu ve kilosu bu dönemde ebeveynlerin merak konusu arasındadır. 34 haftalık hamilelikte anne karnındaki bebeğin ağırlığı ortalama olarak 2100-2200 gr’dır. 34 haftalık hamilelikte bebeğin uzunluğu ise 44-46 cm civarlarındadır.

34 hafta gebelikte ultrasonda bebek görüntüsü nasıldır?

Anne babaların en merak ettiğin konulardan birisi de bebeklerinin görüntüsüdür. 34 hafta hamilelikte anne karnındaki bebek bir ananas büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Uzunluğu 44-46 cm civarlarındadır. Ağırlığı ise ortalama olarak 2100-2200 gr’dır.  Cinsiyete göre kilo ve uzunluk farkı değişebilmektedir. 34 haftalık hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsünde adeta yeni doğan bir bebeğin video kaydını izliyor gibi hissetmeniz doğaldır; çünkü bebeğiniz artık yeni doğan bebeğin yapabildiği neredeyse her şeyi yapabilmektedir.

34 hafta gebelik muayenesi nasıl olur?

Gebeliğin son aylarında hem annedeki sancı durumunu hem de bebeğin kalp atışlarını değerlendirmek amacıyla NST yapılır. NST gebeliğin 32-34. haftalarında uygulamaya başlanır. Ancak erken doğum tehdidi gibi gebelikle ilgili risk faktörlerinin varlığında daha erken haftalarda başlanabilir. 35-37 haftalar arasında B grubu streptokok için vagen ve anüsten kültür alınır. Tüm gebelik boyunca anne adayının şikâyetlerine göre tam kan sayımı ve idrar tahlili tekrarlanır.

34 hafta gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir?

Anne adayları bebeklerindeki değişim ve gelişimi yakından takip ederken kendilerinde yaşanan değişimleri de merak etmektedirler. 

34 hafta hamilelikte annede yaşanan değişimler şu şekildedir;

  • 34 haftalık gebelikte, annedeki değişiklikler açısından iyice ağırlaşılan döneme girilmiştir. Anne adayının büyüyen karnı, doğal olarak fiziksel hareketlerde sıkıntılara neden olabilir.
  • Anne adayları özellikle bu dönemde yatış pozisyonlarında zorlanmaya başlayabilir. Bu nedenle uyku pozisyonunda sol tarafa yatmaya devam edilmelidir.
  • 34 hafta hamilelikte vücutta şişlik ve ödem oluşabilir. Bu tür sorunlar ve kolay bir doğum için hafif egzersizler yapılabilir. Aksi doktorunuz tarafından belirtilmedikçe; en azından günlük 30 dakikalık yürüyüş yapmak, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı açısından son derece faydalıdır.
  • 34 haftalık gebelikte bebek hareketlerinin azalması; yeri daralan ve günün büyük bir bölümünü uykuda geçiren bebek için son derece normaldir.
  • 34 haftalık hamilelikte bebeğin ters olması da muhtemel durumlardan biridir. Bebeğiniz doğuma yaklaşan bu haftalarda baş aşağı durabilir. Ancak sizin bebeğiniz henüz dönmediyse endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü bebeklerin yüzde 96'sı 38. haftaya kadar doğum pozisyonu alır.
  • 34 haftalık gebelikte kasılma yaşanabilir. Gerçek doğum sancıları ile yalancı doğum sancıları arasındaki farkı doktora sorarak netleştirmek gerekir. Yalancı doğum sancıları, ağrılı olsa da acıdan çok rahatsızlık verici tarzdadır. Kısa süreli ve düzensiz olan bu tür kasılmalara "Braxton Hicks" kasılmaları denir. Karnın alt bölgesinde ya da sırtın altında oluşan bu tür sancılar, bazen çok ciddi ağrılara da neden olabilir.
  • 34 haftalık gebelikte kasık ağrısı yaşanabilir. Bunun sebebi yalancı doğum kasılmaları da olabilir. Gerçek doğum sancıları, rahmin tepe bölümünden aşağı doğru inen ve tüm rahme yayılan bir ağrı şeklindedir. Düzenli ve sık aralıklarla gelen bu tür ağrıların yaşanması durumunda doktora haber verilmelidir.

34 hafta gebelikte bebekteki değişiklik nelerdir

34 hafta hamilelikte bebekte yaşanan değişimler şu şekildedir:

  • 34 hafta hamilelik, bebek gelişimi bakımından sona yaklaşıldığını, akciğerlerinin artık gelişimini tamamlamasına 3 hafta kaldığını gösterir. Bu süreçte bebeğin akciğerlerinde "surfaktan" adlı bir madde oluşmaya başlar. Hava almayı sağlayan alveollerin içindeki hava boşaldıktan sonra akciğer duvarlarının yapışmasını önleyen bir madde olan surfaktan, erken doğumlarda solunum riskini azaltır.
  • 34 haftalık hamilelikte gelişimi devam eden bebeğin cilt altı yağ katmanı gelişmeye devam ederek daha dolgun bir görünüm alır.
  • Bebeğin tırnakları uzamış, vücut ısısını koruma görevi gören verniks kazeoza maddesi de kalınlaşmaya başlamıştır.

34 hafta gebelikte anne kaç kilo alır?

Anne adaylarının hamilelik sürecinde aldığı kilo kişiden kişiye değişmektedir. Ancak 34 hafta hamilelikte gebeliğin başından itibaren alınan kilonun yaklaşık 13 kg’a ulaşması gayet normaldir. Eğer ideal kilonuzun altında hamile kaldıysanız 13 kg’dan daha fazla kilo almış olmanız da normaldir.

34 hafta gebelik bebek hareketleri nasıldır?

“34 haftalık gebelikte bebek çok hareketli olur mu?”, “34 haftalık gebelikte bebeğin çok hareketli olması normal midir?” gibi sorular merak edilen konular arasındadır. 34 haftalık hamilelikte büyüyen bebeğin yeri azaldığı için hareketlerinde azalma hissedilebilir. Günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçiren bebeğin yine de yumrukları ve tekmeleri hissedilebilir.

34 hafta gebelikte cinsellik olur mu?

Hamilelik döneminde çiftler genellikle cinsel ilişkiye girmekten çekinirler. Bunun pek çok sebebi vardır. En önemlisi, gebeliğin ve bebeğin ilişkiden zarar göreceğini düşünmeleridir. Bir diğer sebep ise cinsel isteksizliktir. Bu da yine ilişkinin bebeğe zarar vereceğine dair inançtan kaynaklanmaktadır. Gebeliğin son 3 ayında, özellikle normal vajinal doğum isteyen çiftlerin cinsel ilişkiye girmesi faydalı görülmektedir. Kadının büyüyen karnını dikkate alarak yan pozisyon önerilir. Gebeliğin son ayında, rahimde doğuma hazırlık amaçlı (Braxton Hicks) dediğimiz yalancı doğum ağrıları başlar. Bu ağrılar doğum için gereklidir ve cinsel ilişkiye bir engel değildir. Bununla beraber son aylarda memelerden süt gelmesi de normaldir.

34 haftalık gebelikte cinsiyet yanılmaları olur mu?

Ultrason muayenesi gerçekleştiren doktorlar günümüzde en çok 16.haftadan sonra cinsiyet tespiti yapmaktadır. Bebeğin dış genital organları yorumlanarak yapılan tahminlerden sonra cinsiyeti belirlenebilir. Fakat ultrasonda bebeğin cinsiyetinin görülmesi için bebeğin duruşunun mutlaka uygun olması, en azından bacaklarının bir miktar açık olması gereklidir. Ultrasonla cinsiyetleri belirlenen bebeklerde yanılma payı oldukça düşüktür, ama %100 olarak doğrudur denilememektedir. Bazı durumlarda ileriki aylarda yanılma ortaya çıkarken, çok nadir durumlarda doğum anında bile bebeğin cinsiyetinin yanlış tahmin edildiği söylenmektedir. Bunun sebebi bebeğin duruşuyla alakalı olduğu gibi, annenin karın bölgesinin fizyolojik yapısıyla da alakalı olabilir.

34 haftalık gebelikte diş çekilir mi?

Hamilelikte diş dolgusu, kanal tedavisi, diş çekimi gibi işlemler yapılabilir. Özellikle hamileliğin ilk ve son 3 aylık dönemlerinde gebeliği takip eden doktorla konuşarak planlamanın yapılması önerilmektedir.

34 haftalık gebelikte vajina ağrısı yaşanır mı?

Hamilelik sürecinin sonlarına doğru özellikle kasık ağrıları anne adaylarının sık yaşadığı sorunların arasında olabilir. 34 hafta hamilelik gebeliğin son 3 aylık periyodudur. Bu dönem aynı zamanda erken doğum riskinin en fazla olduğu dönemdir. Ancak kasıkta yaşanan ağrı ve sancıların nedeni yalancı doğum sancıları da olabilir. Anne karnındaki bebeğin büyümeye devam etmesi nedeniyle vajina üzerinde oluşturduğu baskı da kasık ağrılarına ve sancılara yol açabilir. Yaşanan kasık ağrısı ve sancıların yalancı doğum sancısı olup olmadığının belirlenebilmesi için NST işlemi uygulanabilir. Yaklaşık 20 dakika süren NST işlemi ile bebeğin kalp atışları takip edilirken aynı zamanda rahimdeki kasılmaların gerçek olup olmadığı da belirlenebilir.  

34 hafta gebelikte el ve ayak şişmesi yaşanır mı?

Hamilelik döneminde anne adayının bütün vücut dengesi değişmektedir. Vücutta artan sıvı miktarı nedeniyle anne adaylarını büyük bir çoğunluğunun yaşadığı sorunların başında ayak şişmeleri ve yaşanan ödemler gelmektedir. “34 haftalık gebelik ayak ağrısı yaşanır mı?”, “34 haftalık gebelikte şişkinlik olur mu?” gibi sorular gündeme gelebilmektedir. Ayak şişmelerinin nedeni beslenme problemlerinden de kaynaklanabilmektedir. Ayak şişkinliğinin yanında el ve yüzde şişme yaşandığı durumlarda, geçmeyen baş ağrısı, gözlerde uçuşmalar, bulanık görme gibi ek belirtiler varsa anne adayı gebelik zehirlenmesi bakımından kontrol edilmelidir.

34 haftalık gebelikte çatı ağrısı yaşanır mı?

34 hafta hamilelik gebeliğin son dönemleridir. Hamileliğin son dönemlerinde anne adayında doğuma hazırlık nedeniyle çatı ağrıları yaşanabilmektedir.

34 hafta gebelik bel ağrısı yaşanır mı?

Hamilelikle bel ve sırt ağrıları en sık yaşanan ağrılar arasındadır. Özellikle hamilelik sürecinin sonlarına doğru artan bel ağrısı leğen kemiği çevresinde eklem ve kasların gerilimi nedeniyle yaşanabilmektedir. Hamilelik döneminde alınan kilo artışı bel ağrıların tetikleyebilir. Bununla birlikte hormonal ve anatomik değişiklikler de bel ağrısı yaşanmasında etkili olmaktadır. Uzun süre geçmeyen bel ağrılarında doktora başvurarak ağrıya neden olabilecek farklı hastalıkların elenmesi önemlidir.

34 hafta gebelikte kalp çarpıntısı yaşanır mı?

Özellikle hamilelin son 3 aylık periyodunda anne karnındaki bebeğin oksijen ve beslenme ihtiyacı için vücuttaki kan hacminde bir artış yaşanmaktadır. Vücuttaki kan hacminin artması kalp atım hızında da artışa yol açmaktadır. 34 hafta hamilelikte kalp çarpıntısı ve nefes darlığı bu değişime bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hamilelikte yaşanan kaygı, doğumun yaklaşmasına bağlı stres veya aşırı tüketilen çay, kahve gibi içecekler de kalp çarpıntısına neden olabilmektedir.

34 haftalık gebelikte göğüs ağrısı olur mu?

Hamilelik döneminde yaşanan değişimler anne adayında göğüs ağrısına neden olabilir. Hamileliğin özellikle ilk 3 aylık periyodunda göğüs ağrısı daha fazla yaşanmaktadır. Hamileliğin son 3 aylık periyodunda olan 34 hafta hamilelikte doğuma yaklaşılması nedeniyle süt kanallarının gelişmesi ve harekete geçmesi de göğüs ağrısına neden olabilir. Memede yaşanan hassaslaşma, anne adayında yaşanan hormonal değişimler, meme bölgesinde kan akışının hızlı olması gibi nedenlerde anne adayının göğüs ağrısı yaşamasına yol açabilmektedir.

34 hafta gebelik akıntı ve kanama riskli midir?

Hamilelik süreci boyunca anne adayında akıntı yaşanabilmektedir. Akıntı oluşması anormal bir durum değilken akıntının kokusu, kıvamı ve rengi anne adayı tarafından takip edilmelidir. Hamilelik döneminin her aşamasında kanama yakından takip edilmesi gereken bir durumdur. Özellikle gebeliğin son üç ayında kanama riskli durumların habercisi olabilir. 34 hafta hamilelikte kanama plasenta kaynaklı olabilir. Plasenta önde yerleşmiş veya ayrılmışsa anne adayında kanama görülebilir.

34 hafta gebelikte halsizlik olur mu?

Hamilelik boyunca anne adaylarında halsizlik görülebilen sorunlar arasındadır. Anne adayının kendisini halsiz hissetmesinin birçok nedeni olabilir. Hormonal, fiziksel değişimlerin yanında duygu değişiklikleri de halsizliğe neden olabilir. 34 hafta hamilelikte artan östrojen, progesteron seviyesi, düzensiz uyku, sindirim sorunları da halsizlik yaşanmasına yol açabilir.

34 hafta gebelikte ishal normal midir?

34 hafta hamilelikte ishal görülebilmektedir. Farklı bakteri veya virüsler anne adayında ishal yaşanmasına neden olabilir. Geçmeyen ishal durumlarında dışkıda mikrop varlığı araştırılarak gerekli önlemlerin alınması gerekir.

34 hafta gebelikte mide bulantısı, yanması normal midir?

34 hafta hamilelikte mide yanması gibi sorunlar görülebileceği gibi hamileliğin her ayında sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar yaşanabilir. Hamilelik sürecinde artan progesteron seviyesi mide kasılmalar ile birlikte sindirimi de yavaşlatarak asitik bir ortamın oluşmasına neden olabilir. Ayrıca büyüyen rahim mide üst kapağına baskı yaparak reflü oluşmasına yol açabilir. 34 hafta hamilelikte mideyle ilgili sorunlar beslenme kaynaklı da yaşanabilmektedir. Ancak göbek deliğinde çıkıntı, göbek deliği etrafında şişlik gözlemleniyor ve bu şikayetleri mide bulantısı da eşlik ediyorsa doktora başvurmak gerekmektedir.

34 hafta gebelikte idrar rengi değişikliği neden olur?

Hamilelik döneminde kan hacmi artığı için böbreklerin süzdüğü kan miktarı da fazladır. Bu nedenle hamileliğin her döneminde idrar renginde değişimler yaşanabilir. İdrar renginin değişiminde; beslenme ve tüketilen su miktarı da önemlidir.

34 haftalık gebelikte suyun fazla olması ne anlama gelir?

34 hafta hamilelikte suyun fazla olması farklı nedenlerden olabilmektedir. Anne karnındaki  bebeğin metabolik rahatsızlığı, böbreklerle ilgili sorunlar, annenin diyabet olması gibi nedenler suyun fazla olmasına neden olabilmektedir.

34 hafta gebelikte suyun azalması ya da su gelmesi riskli midir?

Halk arasında su gelmesi olarak tanımlanan bu durum amniyon zarının normal doğum zamanından önce yırtılmasıdır.  Bu durumda gebeliği takip eden doktorun kontrolü ile süreç takip edilebilir.

34 haftalık gebelikte erken doğum belirtileri nelerdir?

Hem ebeveynlerin hem de doktorların istemedikleri durumların başında erken doğum gelmektedir.  34 hafta hamilelikte; bol miktarda şeffaf, idrar gibi suyun gelmesi, ritmik belli aralarla gelen kasılmalar ve kanama erken doğum belirtisidir. Bu belirtiler yaşandığında zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.

34 hafta gebelik egzersizleri nasıl olmalıdır?

Hamileliğin her döneminde egzersiz ve spor önemlidir. 34 hafta hamilelikte hafif tempolu yürüyüşler ve egzersizler yapılabilir. Bu dönemde omurgayı güçlendirecek egzersizler de önemlidir. Gebelik sürecini takip eden doktorun onayıyla hamilelik yogası ve pilates de bu dönemde tavsiye edilen egzersizler arasındadır.

34 haftalık gebelikte oruç tutulur mu?

34 hafta hamilelikte oruç tutmak uygun değildir. Hamileliğin 3. periyodu olarak değerlendirilen 34 hafta hamilelikte anne adayının az ve sık beslenmesi önemlidir. Aynı zaman bu dönemde su tüketimi de ihmal edilmemelidir. Uzun süreli açlık ve susuzluk anne adayını hem de bebeği besinsiz bırakabilir.

34 haftalık gebelikte seyahat edilebilir mi?

5-6 saati geçen otobüs ve tren yolculukları anne adayında stres yaratabilmektedir.

34 hafta gebelikte tansiyon yükselmesi tehlikeli midir?

34 hafta hamilelikle yüksek tansiyon preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi belirtisi olabilmektedir. Tüketilen besinlere bağlı da tansiyon yüksekliği yaşanabilir. Farkın ortaya konulabilmesi için gebeliği takip eden doktora başvurulmalı ve gerekirse ek tetkikler yapılmalıdır. Hamilelikte tansiyonun düşmesi ise daha fazla karşılaşılan bir durumdur. Özellikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde görülmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 31 Ağustos 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al