}

NST testi nedir?

NST anne karnındaki bebekten haberdar olunmasını sağlayan güvenli bir uygulamadır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının en sık kullandığı test yöntemlerinden biri de NST’dir. Gebeliğin 32.haftasından sonra yapılan NST anne karnındaki bebekten haberdar olunmasını sağlayan güvenli bir uygulamadır.

İçindekiler

NST nedir? NST ne demek?

Non Stress Test (NST) en kolay tarifi ile anne karnındaki bebek ilgili bilgi sahibi olunan pratik bir uygulamadır. Bebekler, sağlıklı bir gebelikte, annelerinin rahminde en güvenli, en ideal şartlarda büyür. Ancak bazen bebeğe bazen de anneye bağlı sebeplerden dolayı işler yolunda gitmeyebilir. Bebeğin anne rahminde iyi beslenememesi, onu besleyen damarların içindeki kan akımının yeterli olmaması, bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvının azalması ve daha birçok sebepten dolayı bebek sıkıntıya girebilir. Bu, bebek için stress (distress) denilen bir durumdur ve böyle bir durum var ise bunun hemen anlaşılabilmesi gerekir. Çünkü distress durumunda bebeğin kaybı söz konusu olabilir, bazen bebeğin erken dünyaya gelmesi onun anne rahminde kalmasından daha iyi olabilir ve bu kararın alınmasında NST dediğimiz test bize yardımcı olur.

NST hangi hastalıklarda kullanılır?

NST hamileliğin 32. haftasından sonra uygulanan bir testtir. Fetal kalp atım hızı kontrolü olarak da bilinen bir Non Stress Test yani NST, bebeğin sağlığını kontrol etmek için kullanılan yaygın bir doğum öncesi testidir.

NST nasıl uygulanır?

NST için kullanılan cihazın adı kardiotakografdır. Gebenin karnına biri bebeğin kalp atışlarını, diğeri rahimdeki kasılmaları algılayan iki adet ayrı prob yerleştirilir. Anne adayının elinde de bebeğinin hareketlerini hissettiğinde basması için bir buton bulunur. Genellikle 20 dakika boyunca cihaz bebeğin kalp atışlarında meydana gelen değişiklikleri kağıda aktarır.

NST ile ilgili sık sorulan sorular

NST değerleri nedir?

Normalde bebeğin kalbi dakikada 120-160 arası atar. Kalp atışlarını belli süre takip ettiğimizde azalıp ve arttığını görürüz. Bu dalgalanma bize bebeğin sağlıklı olduğunu düşündürür. Ayrıca başka bir beklentimiz de bebeğin hareket ettikçe kalp atımının hızlanması ve sonra tekrar normal ritmine dönmesidir.

NST yorumlama nasıl olur?

Bebeğin kalp atışlarındaki dalgalanma olumludur. Bunu reaktif NST olarak değerlendiririz. Bazı durumlarda bebeğin uyuduğu veya bir problemi olduğunda hareketlerini kısıtladığından testte istenilen kriterler görülemez ve o zaman da Non-reaktif NST denilen durum söz konusu olur. Uyuyan bebek ses ya da hareketlerle uyandırılır ve NST düzelir. Ancak bebeğin canlılığını tehlikeye atacak tıbbi bir problem var ise NST düzelmez.

Non reaktif NST problem midir?

Her non reaktif NST bebekte ciddi bir problem var demek değildir ve böyle bir durum var ise gebe hemen endişelenmemelidir. NST yanında ultrasonografik değerlendirme ve hekimin uygun gördüğü başka testler de yapılarak bebek hakkında bir karar verilir.

NST ne zaman yapılır? NST kaçıncı haftada yapılır?

NST hekim kararına göre değişmekle birlikte 32. haftadan sonra normal gebelik takibinde yapılabilir. Genellikle 15 günde bir tekrarlanır. 36. haftadan sonra haftada bir yapılabilir ve doğum esnasında devamlı takip yapılır. Miyadı dolan (gün geçmesi) ancak doğum eylemi başlamayan gebeler NST ile günlük olarak sıkı takip edilir.

Riskli gebeliklerde NST ne zaman kullanılır?

Bazı hekimler NST’yi riskli gebeliklerde ya da gebeliğin son haftalarında kullanır. Erken doğum tehditi gibi durumlarda da rahim kasılmalarını NST ile takip edebiliriz. Erken doğumu durdurmak için yaptığımız tedavinin, kasılmaları durdurup durdurmadığını anlayabilmek için de NST yol göstericidir.

NST cihazı nerede bulunur?

Gebelik takibinde bizim için önemli bir yeri olan, 1. basamak değerlendirme sayılabilecek, ağrısız ve kolaylıkla yapılan NST (non stress test) artık tüm kliniklerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

NST’yi kim yorumlar?

NST okuma kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılmaktadır. NST sonucu doğum takibi için çok önemlidir.

NST sancı bilgisi verir mi?

Evet verir. Rahim kasılmaları olarak bilinen sancı takibi NST ile yapılabilir.

NST’de bebeğin kalp atışları kaç olmalı?

Normalde bebeğin kalbi dakikada 120-160 arası atmaktadır.

NST'ye nasıl bağlanılır?

Anne adayı bir sedyeye yatırılır. Bebeğin kalp atışlarının en kuvvetli duyulduğu yere kardiyotokografi cihazını algılayan prob bağlanır. Rahim kasılmalarının olduğu karnın tepe noktasına da diğer prob yerleştirilir.

NST riskli midir?

NST kesinlikle riskli bir test yöntemi değildir.

NST öncesi açlık gerekir mi?

NST için aç ya da tok olunması fark etmez. Her durumda yapılabilir.

NST'de doğum sancısı kaç olmalı?

NST sonucunda 40 mm Hg üzeri ve 20 dakika süreyle en az 3 düzenli sancının olması doğum başlamak üzere olduğu anlamına gelebilmektedir.

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al