Yükleniyor

NST (Non Stress Test) Nedir? NST Testi Neden Yapılır?

NST (Non Stress Test) Nedir? NST Testi Neden Yapılır?

NST anne karnındaki bebekten haberdar olunmasını sağlayan güvenli bir uygulamadır.

Non Stress Test (NST), hamilelik sırasında harekete ve kasılmalara yanıt olarak fetal kalp atış hızını ölçen bir testtir. Hamilelikte harekete ve kasılmalara bağlı olarak anne karnındaki bebeğin kalp atış hızı ölçülür. Fetal kalp hızı hareket esnasında artar. NST test sonuçları kalp atış hızının normal olmadığını belirtiyorsa bu, bebeğin yeterince oksijen alamadığı anlamına gelir. Bu gibi durumlarda daha fazla teste veya tedaviye ihtiyaç duyulabilmektedir.

İçindekiler

NST (Non Stress Test) Nedir?

Non Stress Test (NST), fetüs hareket ettikçe ve kasılmalar sırasında bebeğin kalp atış hızının değişip değişmediğini görmek için 20 ila 30 dakika boyunca izlendiği tarama testidir. Gebeliğin 32. Haftasından sonra yapılan bu test sayesinde anne karnındaki bebeğin sağlığı ile ilgili bilgi sahibi olunur. Bazen anne ya da bebeğe bağlı nedenlerden dolayı anne rahminde iyi beslenememesi, onu besleyen damarların içindeki kan akımının yeterli olmaması, bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvının azalması ve daha birçok sebepten dolayı bebek sıkıntıya girebilir.

Bu durum bebek için stress (distress) olarak tanımlanır. Hızlı müdahale gerektiren bu durumda bebeğin kaybı söz konusu olabilir. Bebeğin erken dünyaya gelmesi onun anne rahminde kalmasından daha iyi olabilir ve bu kararın alınmasında NST dediğimiz test bize yardımcı olur.

NST Değerleri Nedir?

NST testinde normalde bebeğin kalbi dakikada 120-160 atım (dakikada en az 15 atım) arasında atıyorsa bu dalgalanma bebeğin sağlıklı olduğunu düşündürür. Ayrıca başka bir beklenti bebeğin hareket ettikçe kalp atımının hızlanması ve sonra tekrar normal ritmine dönmesidir.

NST (Non Stress Test) Neden Yapılır?

Bebeğin sağlığının kontrol etmek için gebeliğin 32. Haftasından sonra NST testi yapılabilir. Her hamilenin non stress teste ihtiyaç duymayabilir.

  • Doğum tarihi geçtiği durumlarda
  • Hamilelik yüksek riskli olarak tanımlanıyorsa
  • Fetüsün çok fazla hareket ettiği hissedilmiyorsa
  • Fetüs, gebelik yaşına göre küçükse
  • Çoğul bebek bekleniyorsa
  • Fetüs Rh negatifse NST testi yapılabilir.

Doğum tarihi geçtiği durumlarda

Gebelik 40 haftayı geçtikten sonra doğum gecikmiş olarak kabul edilir ve NST testi uygulanabilir. Doğum tarihinin geçmesi, hamilelik düşük risk taşısa bile komplikasyonlara neden olabilir.

Hamilelik yüksek riskli olarak tanımlanıyorsa

Hamilelik yüksek risk taşıyorsa ve diyabet veya yüksek tansiyon gibi kronik tıbbi durumlar varsa NST testi yapılabilir. Uzman doktor bu noktada hem anneyi hem de bebeği yakından takip ederek sağlık kontrolü yapar.

Fetüsün çok fazla hareket ettiği hissedilmiyorsa

Fetüsün hareketlerinde azalma olduğu durumlarda uzman doktor NST testi isteyebilir. Böylelikle sonucuna bağlı olarak aksiyon alınır.

Fetüs, gebelik yaşına göre küçükse

Anne karnındaki bebek sağlıklı bir şekilde gelişim göstermediği durumda kontrol amacıyla NST testi yapılabilir. Böylelikle doğuma yönelik aksiyon alınır.

Çoğul bebek bekleniyorsa

İkiz, üçüz veya daha fazla bebeğin taşındığı durumda hamilelik de riski altındadır. Bu nedenle bebeklerin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmelerini sağlamak adına kontrolü için NST testi yapılabilir.

Fetüs Rh negatifse

Fetüs Rh pozitifse, vücut onun kanına karşı antikorlar üretebilir. Bu durum daciddi komplikasyonlara neden olur. Bu gibi durumlarda NST testi uygulaması yapılabilir.

NST Nasıl Uygulanır?

Non Stress Test (NST) için kullanılan cihazın adı kardiotakografdır. NST testi uygulanırken şu aşamalardan geçilir:

  • Gebenin karnına, biri bebeğin kalp atışlarını dinlemek için diğeri ise rahimdeki kasılmaları algılayan iki adet ayrı prob yerleştirilir.
  • Anne adayının elinde de bebeğinin hareketlerini hissettiğinde basması için bir buton bulunur.
  • Genellikle 20 dakika boyunca cihaz bebeğin kalp atışlarında meydana gelen değişiklikleri kağıda aktarır.

NST İle İlgili Sık Sorulan Sorular

NST hangi hastalıklarda kullanılır?

NST hamileliğin 32. haftasından sonra uygulanan bir testtir ve fetal kalp atım hızı kontrolü olarak da bilinen bir Non Stress Test yani NST, bebeğin sağlığını kontrol etmek için kullanılan yaygın bir doğum öncesi testidir.

NST yorumlama nasıl olur?

Bebeğin kalp atışlarındaki dalgalanma olumludur. Bunu reaktif NST olarak değerlendiririz. Bazı durumlarda bebeğin uyuduğu veya bir problemi olduğunda hareketlerini kısıtladığından testte istenilen kriterler görülemez ve o zaman da Non-reaktif NST denilen durum söz konusu olur. Uyuyan bebek ses ya da hareketlerle uyandırılır ve NST düzelir. Ancak bebeğin canlılığını tehlikeye atacak tıbbi bir problem var ise NST düzelmez.

Non reaktif NST problem midir?

Her non reaktif NST bebekte ciddi bir problem var demek değildir ve böyle bir durum var ise gebe hemen endişelenmemelidir. NST yanında ultrasonografik değerlendirme ve hekimin uygun gördüğü başka testler de yapılarak bebek hakkında bir karar verilir.

NST ne zaman yapılır? NST kaçıncı haftada yapılır?

NST hekim kararına göre değişmekle birlikte 32. haftadan sonra normal gebelik takibinde yapılabilir. Genellikle 15 günde bir tekrarlanır. 36. haftadan sonra haftada bir yapılabilir ve doğum esnasında devamlı takip yapılır. Miyadı dolan (gün geçmesi) ancak doğum eylemi başlamayan gebeler NST ile günlük olarak sıkı takip edilir.

Riskli gebeliklerde NST ne zaman kullanılır?

Bazı hekimler NST’yi riskli gebeliklerde ya da gebeliğin son haftalarında kullanır. Erken doğum tehditi gibi durumlarda da rahim kasılmalarını NST ile takip edebiliriz. Erken doğumu durdurmak için yaptığımız tedavinin, kasılmaları durdurup durdurmadığını anlayabilmek için de NST yol göstericidir.

NST cihazı nerede bulunur?

Gebelik takibinde bizim için önemli bir yeri olan, 1. basamak değerlendirme sayılabilecek, ağrısız ve kolaylıkla yapılan NST (non stress test) artık tüm kliniklerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

NST’yi kim yorumlar?

NST okuma kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılmaktadır. NST sonucu doğum takibi için çok önemlidir.

NST sancı bilgisi verir mi?

Evet verir. Rahim kasılmaları olarak bilinen sancı takibi NST ile yapılabilir.

NST’de bebeğin kalp atışları kaç olmalı?

Normalde bebeğin kalbi dakikada 120-160 arası atmaktadır.

NST'ye nasıl bağlanılır?

Anne adayı bir sedyeye yatırılır. Bebeğin kalp atışlarının en kuvvetli duyulduğu yere kardiyotokografi cihazını algılayan prob bağlanır. Rahim kasılmalarının olduğu karnın tepe noktasına da diğer prob yerleştirilir.

NST riskli midir?

NST kesinlikle riskli bir test yöntemi değildir.

NST öncesi açlık gerekir mi?

NST için aç ya da tok olunması fark etmez. Her durumda yapılabilir.

NST'de doğum sancısı kaç olmalı?

NST sonucunda 40 mm Hg üzeri ve 20 dakika süreyle en az 3 düzenli sancının olması doğum başlamak üzere olduğu anlamına gelebilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 28 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 12 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al