Yükleniyor

Gestasyonel Diyabet Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Gestasyonel Diyabet Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Gebelik diyabeti olarak da bilinen gestasyonel diyabet, hali hazırda diyabet hastası olmayan kadınlarda kan şekerinin yükselmesiyle karakterize sadece hamilelik sürecinde meydana gelen diyabet türüdür. Vücudun hamilelik sırasında yeterince insülin üretememesi sonucu ortaya çıkan gestasyonel diyabet genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz ancak normalden daha fazla su içme ihtiyacı ve sık sık idrara çıkmak gibi olası semptomlara yol açabilir.

İçindekiler

Gestasyonel Diyabet Nedir?

Gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti), plasenta tarafından üretilen bir hormonun vücudun insülini etkili bir şekilde kullanmasını engellemesi sonucu ortaya çıkan hamilelik diyabetidir.

Genellikle hamileliğin 24 ila 28. haftaları arasında ortaya çıkan gestasyonel diyabet, diğer diyabet türlerinde olduğu gibi vücuttaki hücrelerin glukoz olarak da bilinen şekeri nasıl kullandığını etkiler.

Gestasyonel diyabet sadece hamilelik sürecinde meydana geldiği için kan şekeri genellikle bebek doğduktan hemen sonra normal düzeyine döner. Çoğu zaman gebelik diyabeti herhangi bir belirgin ortaya çıkarmaz ancak gün içinde çok fazla su içmek ve daha sık idrara çıkmak gibi belirtilerin görülmesi olasıdır.

Gebelik diyabetini yönetmenin en temel yolu, kan şekeri düzeyini sık sık kontrol ettirmektir. Kontrolle birlikte hamilelik sürecinde sağlıklı beslenmek ve kontrollü fiziksel aktivite gestasyonel diyabetin tedavi seçenekleridir.

Gestasyonel Diyabet Neden Olur?

Hamilelikte görülen diyabet türü olan gestasyonel diyabet, vücudun hamilelik sırasında yeterli düzeyde insülin üretememesi sonucu ortaya çıkar. Gestasyonel diyabete neden olan insülin üretiminin yetersiz kalmasını tetikleyen faktörler arasında obezite, genetik, yüksek tansiyon, hareketsizlik ve daha önce yüksek kiloda bir bebek dünyaya getirmek yer alır.

Gestasyonel diyabete yol açan faktörler şu şekildedir:

Gestasyonel Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Diğer adı hamilelik diyabeti olan gestasyonel diyabet, genellikle spesifik bir belirti ortaya çıkarmaz ancak bazı durumlarda su içme ihtiyacının artması, sık sık idrara çıkma, mide bulantısı ve yorgunluk gibi semptomlar görülebilir.

Gestasyonel diyabette ortaya çıkabilecek olası belirtiler şöyledir:

Su içme ihtiyacının artması

Normal gebeliklerde olduğu gibi gebelik diyabeti yaşayan kişilerin de gün içinde su içme ihtiyacı artabilir.

Sık sık idrara çıkma

Fazla su içmeye bağlı olarak gestasyonel gebelik yaşayan kadınlar gün içinde sık sık idrara çıkabilir.

Mide bulantısı

Mide bulantısı da gestasyonel diyabetin olası belirtileri arasındadır. Ancak bu durum her kadında görülmeyebilir.

Yorgunluk

Hamileliğin getirdiği yorgunluğa ek olarak gestasyonel diyabet de ekstra bir yorgunluk yaratabilir.

Ağız kuruluğu

Gestasyonel diyabetin muhtemel belirtilerinden biri de ağız kuruluğudur.

Ayrıca gestasyonel diyabet yaşayan kadınların görüş açısında bulanıklık ve genital kaşıntı da meydana gelebilir.

Gestasyonel Diyabet Nasıl Teşhis Edilir?

Gebbelik diyabeti teşhisi için glikoz yükleme testi ve glikoz tolerans testi istenir. Glukoz yükleme testinde kişiye tatlı içerikli bir sıvı içerilir. Sıvı tüketiminden yaklaşık 1 saat sonra kan şekeri seviyesi kontrol edilir ve yüksek değerler çıkarsa glukoz tolerans testine geçilir.

Glikoz tolerans testinde ise kan şekerinin yüksekliğine bağlı olarak gestasyonel diyabet tanısı kesin olarak konulur. Eğer kesin olarak gestasyonel diyabet tanısı konulduysa gebelik sürecini sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde geçirmek için uzman bir beslenme uzmanı eşliğinde sürecin yönetilmesi sağlanır.

Gestasyonel Diyabet Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gestasyonel diyabet tedavisinde amaç kan şekeri seviyesini normal düzeye indirmektir. Bunun için de kişiye özel sağlıklı bir beslenme programı belirlenir, kontrollü fiziksel aktiviteler yapılır, kan şekeri düzenli olarak takip edilir ve gerektiğinde insülin takviyesi uygulanır.

Gebelik diyabetinde uygulanması gereken beslenme programı şu şekilde olmalıdır:

  • İşlenmiş gıdalar, fast food ve şekerli içeceklerden uzak durun
  • Protein, karbonhidrat, lif ve sağlıklı yağlardan oluşan bir liste belirleyin
  • Daha sık ve küçük öğünler tüketin
  • Öğünlerinizi belirli saatlerde belirleyip disiplinli bir şekilde uygulayın

Gestasyonel Diyabet Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gestasyonel diyabet ne demek?

Gestasyonel diyabet, sadece hamilelik döneminde ortaya çıkan diyabet türüdür.

Gestasyonel diyabet bebeği nasıl etkiler?

Gestasyonel diyabet meydana geliyorsa bebekler de bazı hastalıklar açısından risk altında olarak değerlendirilir. Gestasyonel diyabet bebeğin erken ve yüksek kiloda doğmasına, doğumda solunum problemi yaşamasına ve hipoglisemi ortaya çıkmasına yol açabilir. Ayrıca bu bebekler hayatlarının ilerleyen dönemlerinde obezite ve tip 2 diyabet açısından da risk altındadır.

Hamilelikten sonra gestasyonel diyabet geçer mi?

Gestasyonel diyabet genellikle doğumdan sonra düzelir ve kan şekeri seviyesi normale döner. Ancak hamilelikte meydana gelen diyabet nedeniyle bu kişilerde tip 2 diyabet gelişme riski daha yüksektir. Bu doğrultuda kan şekeri takibi yapılması ve sağlıklı beslenmeye devam edilmesi önemlidir.

Gebelikte şeker kaç olursa tehlikeli?

Hamilelikte gestasyonel diyabet tanısı koymak için kan şekerinin 140 mg/ dl’nin üzerine çıkması gerekir. Eğer bu değerler görülüyorsa gestasyonel diyabet tanısı konur ve kişiye özel tedavi uygulanır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 26 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al