Yükleniyor

19 hafta gebelik- Hamileliğin 19. haftası için bilinmesi gerekenler

19 hafta gebelik- Hamileliğin 19. haftası için bilinmesi gerekenler

Gebelik 40 haftaya kadar devam edebilen uzun bir süreci kapsıyor. 19. hafta bu sürecin neredeyse yarısına gelindiğini gösteriyor. Bebek artık kendini dışarıdan da belli ediyor. Hamileliğin 19. haftası hakkında merak edilenleri Memorial Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Öznur Dündar Akın cevapladı.

İçindekiler

19 hafta gebelik kaç aylık eder?

Hamileliğin 19 haftasında bebek 4 ay 13 günlük olmuştur.

19 hafta gebelik bebek kilosu ve boyu ne kadardır?

19 haftalık gebelikte bebek 15-18 santimetre boyunda ve 190 ila 225 gram ağırlığındadır

19 hafta gebelik annedeki değişiklikler nelerdir?

Hamileliğin 19. haftasında rahim büyümeye devam eder ve bu durum bel ile sırt ağrılarına yol açabilir. Karın daha belirgin hale gelir. Hamileliğin 19. haftasında karın bölgesinde kasılmalar ve hafif ağrılar hissedilebilir. Bu kasılmalar vücut kendini doğuma hazırladığı için olmaktadır. Bebek kasılmalardan rahatsız olmaz. Hamilelik hormonları bağ dokusunu ve eklemleri yumuşatır. Vücutta ödem oluşur buna ek olarak, bacaklar ve kollarda hafif bir karıncalanma hissi gelişebilir. 

Burun mukozası ile ilgili semptomlar, gebeliğin 19. haftası civarında ortaya çıkabilir. Anne adayının kan hacmi artar, bu da burun mukozasının şişmesine ve burun tıkanıklığına neden olabilir. Bu belirtiler soğuk algınlığı anlamına gelmemektedir. Gebeliğin 19. haftasında hormonlar, cilt kuruluğuna veya tırnakların zayıflamasına neden olabilir.

19 hafta gebelik muayenesi nasıl olur?

Gebeliğin 19. haftasında, jinekoloji uzmanı ultrason ile bebeği dikkatlice muayene edecektir. Bebeğin organları detaylı olarak incelenir, hareketler ayına uygun mu kontrol edilir. Ultrason muayenesi sırasında bebeğin biyometrik verileri kaydedilir. Amniyotik sıvı miktarının yanı sıra plasentanın işleyişi ve konumu da ölçülür. Bebeğin pozisyonu ve hareketi kadar kalp aktivitesi de önemlidir. Ayrıca doktor bebeğin hangi cinsiyette olduğunu bu haftada belirleyebilir.

19 hafta gebelik bebekteki değişimler nelerdir?

19 haftada bebeğin hareketleri daha belirgin hale gelir. Bebeğin hareketlerini anne adayları karınlarında uçuşan kelebeklere benzetebilmektedir. Gebeliğin 19. haftasından itibaren baş, gövde ve bacaklar toplam uzunluğun üçte birini kaplar. Artık bebeğin yüksekliği, başın tepesinden topuğa kadar ölçülür. Jinekoloji uzmanı, hesaplama için biyometrik verileri belirler. Bebeğin kalbi tamamen işlevseldir ama kalbin karıncıkları ve kulakçıkları henüz ayrılmamıştır. Bebeğin kalbi 19. haftada bir yetişkinden yaklaşık iki kat daha hızlı atmaktadır. Akciğerlerde bronşlar gelişmeye devam eder. Bununla birlikte, bebek yaklaşık 34. haftaya kadar bağımsız nefes alamaz.

Bebeğin cinsel organları gebeliğin 19. haftasında tamamen gelişmiştir. İç organları ve beyin gelişmeye devam eder. Karaciğer ve dalak, safra ve beyaz kan hücreleri üretmeye başlar. Bu bebeğin bağışıklık sisteminin de oluştuğu anlamına gelir. Bebeğin böbrekleri, üriner sistemi ve mesanesi tamamen gelişmiştir. Bebeğin 19 haftalık pozisyonu göbek ve kasık kemiği arasındadır. Ayrıca bebek amniyotik sıvıda genellikle dik yüzer.

19 hafta gebelik ağrıları nelerdir?

Hormonal değişiklikler, büyüyen göbek nedeniyle artan idrara çıkma isteği ve sırt ağrısı anne adayının sık sık uyanmasına ve uyku düzeninin bozulmasına yol açabilir. Burun tıkanıklığı da hamileliğin 19. haftasında sık görülen bir semptomdur ve uyumayı zorlaştırır. 

19 hafta gebelik bebek hareketleri nasıl olur?

Bebeğin hareketleri genellikle karında uçuşan kelebekler ya da karın duvarı boyunca kayan hafif bir gıdıklama olarak tanımlanır.  Hamileliğin 19. haftasında bebek rahatlıkla hareket edebilir çünkü hala yeterli alanı vardır. Annenin günlük hareketleri bebeği sakinleştirecek ve bebek gün boyunca uyuyacaktır. Anne adayı özellikle akşamları dinlenmeye başladığında bebek aktif hale gelmektedir.

19 hafta gebelik beslenmesi nasıl olmalıdır?

Bebeğin ve plasentanın büyümesi nedeniyle annenin bol miktarda besin, vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Çeşitlilik içeren ve dengeli bir beslenme şekli hamilelik süresince son derece önemlidir. Vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için besinin miktarı değil kalitesi önemlidir. Hamilelik boyunca sebze, meyve, tam tahıllı ürünler, az yağlı süt ve süt ürünleri, az yağlı et ve yüksek yağlı deniz balıklarının düzenli tüketimini sağlamalıdır. Su tüketimi de çok önemlidir. Günde 2 litre ve üzeri sıvı tüketimi önerilmektedir.

19 haftalık gebelikte cinsiyette yanılma olur mu?

Bebeğin cinsel organları 19. haftada tamamen gelişmiştir. Bazen bebekler duruş pozisyonlarından dolayı cinsiyetlerini göstermeyebilirler. Bebeğin duruş pozisyonuna göre yanılma az da olsa olabilmektedir.

19 haftalık gebelikte çatlak olur mu? Ne yapmak gerekir?

Gebelikte çatlaklara sık rastlanır. Cildi rahatlatmak ve nemlendirmek için soğuk sıkım badem, susam, buğday veya Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar veya kremler kullanılabilir. Bu ürünler cildi nemlendirirken aynı zamanda bakım yapmaktadır. Yeterli sıvı alımı da cildin nemlenmesi için çok önemlidir.

19 hafta gebelik egzersizleri nelerdir?

Sırt ve bel ağrıları için özel egzersizler yapılabilir. Su aerobiği, pilates ve yoga özellikle uygundur. Hafif tempolu yürüyüşler bu ay rahatlıkla yapılabilir.

19 haftalık gebelikte femur uzunluğu ne kadar olmalıdır?

Femur uzunluğu (FL): Kalça ile diz arasındaki femur  (uyluk) adı verilen kemiğin ölçümüdür. Femur kemiği vücutta bulunan en uzun kemiktir. Bebeğin uzunlamasına olan gelişimini yansıtan değerdir. 15. Haftada bebeğin femur uzunluğu normal değeri 28 mm’dir. Alt sınır 24 mm, üst sınır ise 33 mm’dir.

19 hafta gebelikte halsizlik yaşanır mı?

Halsizlik, enerji eksikliği ve yorgunluk hissi hamilelik sırasında tamamen normaldir. Hormonal değişiklikler, bebeğin anne karnında giderek büyümesi anne adayının çabuk yorulmasına ve kendini halsiz hissetmesine neden olabilir.

19 hafta gebelikte hemoroid yaşanır mı?

Hamilelik sırasında bağırsak fonksiyonları yavaşladığı için kabızlıktan muzdarip olmak kolaydır. Bu, hemoroid oluşma riskini daha artırır. Gebelikte hemoroid oluşumuna sık rastlanmaktadır.

19 hafta gebelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşanır mı?

İdrar yolu enfeksiyonları hamilelik sırasında yaygın görülen hastalıklar arasında bulunur. En yaygın idrar yolu enfeksiyonlarından biri olan sistit, bir tür mesane enfeksiyonudur.

19 hafta gebelik kasık ağrısı yaşanır mı?

Hamilelik sırasında kasıkta ağrı, öncelikle kaslara "dayanan" ve desteklenmesi gereken rahim boyutundaki artışa bağlıdır. Hamilelik ilerledikçe artabilen kasık ağrısı ortaya çıkabilir. Alt karın bölgesinde ve kasıkta sağ ve solda tekrar tekrar batma, çekme veya kramp benzeri ağrılar hissedilebilir bebeğin pozisyonu da kasık ağrısı riskini etkileyebilir.

19 haftalık gebelikte şişkinlik yaşanır mı?

Hamile olmak genellikle sindirim problemlerini beraberinde getirir. Tüm hamile kadınların yüzde 44'ü karın ağrısı, kabızlık ve gaz sorunu yaşamaktadır.

19 hafta gebelik karın ağrısı olur mu?

Birçok anne adayı karın ağrısından şikayet eder. Hamile kadınlar az ya da çok şiddetli, ancak genellikle zararsız karın ağrısından muzdariptir.  Çoğu durumda, bebeğin büyümesi karın ağrısını tetikler. Hamilelik ne kadar ilerlemişse semptomlar o kadar yoğun olur.

19 haftalık gebelikte leke ve akıntı gelmesi normal midir?

Akıntı gebelikte sık görülen problemlerden biridir. Hormonal değişimlerden dolayı akıntı gelebilir. Genelde kokusuz, renksiz ve şeffaf akıntılardır. Akıntı kokulu, kaşıntılı ve ağrılı ise haftası kaç olursa olsun mutlaka kadın doğum uzmanına gidilmelidir.

19 haftalık gebelikte memeden sıvı gelmesi normal midir?

Östrojen, progesteron, prolaktin ve diğer hormonlar, hamilelik sırasında vücutta meydana gelen değişikliklerin nedenidir ve bu hormonlar ayrıca vücudu emzirmeye hazırlamada belirli bir rol oynar. Memeden sıvı gelmesi sıklıkla üçüncü trimesterde veya doğuma yakın bir dönemde görülür. Bazı gebelerde daha erken haftalarda da memeden sıvı gelebilir.

19 haftalık gebelikte yatış pozisyonu nasıl olmalıdır?

2. trimesterde uyku bozuklukları ortaya çıkabilir. Anne adayının bacaklarının arasında bir yastık koyması daha rahat bir pozisyonda uyumasına yardımcı olabilir.

19 haftalık gebelikte terleme normal midir?

Hamilelik sırasında terlemek rahatsız edicidir ve sık görülmektedir.  Vücut sıcaklığındaki artış ve hormon seviyelerindeki dalgalanmalar nedeniyle anne adayları normalden daha fazla terleyebilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 13 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 30 Kasım 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al